Bugün dünya, doğayla iç içe yaşamak ve kendi içine karışmak için inisiyatif alıyor. Sık sık Tropicana reklamları, sabunlar ve maden suları, geçmişte reklamlarında doğaya uyum sağlamanın ve organik doğal kaynakların altına sığınmanın bizi kesinlikle doğanın tek çare olduğu zamanlara geri getireceğini iddia etti. hayatta kalmak için. Modernizasyonla birlikte, dünya kendisini tüm doğal maddeleri bulma ve klonlama görevini üstlendi, bu nedenle meyve suları söz konusu olduğunda, orijinal meyve suları bira ve şarap yapmak için fermente edildi, yapay renkler ve tatlar ise bize tatlı çilek suları verdi. bir soda makinesinden.

Bugün bu yazıda, pek çoğunun tanışma şansı bulamadığı bu önemli meyvenin faydasını ve yapılışını göstermeye çalıştığımız doğal yönü bozulmadan tekrar giriyoruz. Buna armut denir ve bugün, meyve suyu formundaki armutun günlük sağlık ve güzellik bakımımızda bize nasıl fayda sağlayabileceğini konuşuyoruz. Ancak faydalarına başlamadan önce, taze armuttan armut suyu yapmayı bilmemiz önemlidir..

Armut Suyu Nasıl Yapılır ve Faydaları

Armut Meyvesi Nedir??

Armut meyvesi Nashpati olarak da adlandırılır ve dünyanın en eski ekili meyvelerinden biridir. Ilıman iklimlerde yetişir ve yüksek lifli, düşük kalorili tatlılığıyla bilinir. Hipoalerjeniktirler ve düzenli olarak tüketmek bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir..

Armutun Besin Değeri:

Her orta boy armut meyvesi

 • Diyet Lifinin %24’ü
 • %10 C Vitamini
 • %10 K Vitamini
 • %2 Kalsiyum
 • Az miktarda Demir, Magnezyum, Riboflavin, Vitamin B6 ve Folat.

Ev Yapımı Armut Suyu Tarifi:

Aşağıdaki prosedür evde Armut Suyunun hazırlanmasını açıklar:

 • Meyve suyu sıkma işlemine başlamak için meyveyi uygun şekilde yıkayarak başlayın. Genellikle mini market raflarında veya sokak tezgahlarında sergilenen meyveler çok fazla mikrop ve kirliliğe maruz kalır ve bunların suyunuza karıştırılması iyi bir fikir değildir. Bu sadece armut için değil, tezgâhlardan, vitrinlerden aldığımız tüm meyveler için de geçerli..
 • Şimdi dış kapağı soyun. Sadece meyvenizi güvenli ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda meyve suyu sıkma sürecinde de size yardımcı olur. Meyveleri çok küçük olmayacak şekilde küçük küpler halinde kesin. Genellikle her armuttan üç dilim.
 • Sıkma işleminden önce meyveyi keserken çekirdeklerini çıkardığınızdan emin olun..
 • Şimdi kaynayan bir su kabına armutları atın ve suyun yoğunlaşmasını bekleyin. Suyun miktarının uygun olduğundan emin olun, belki iki veya üç bardak. Evinizde şeker hastası varsa bir sonraki adımdan kaçının.
 • Biraz tat vermesi için şeker veya şurup ekleyebilirsiniz..
 • Kaynayan tavada fazla bekletmeyin yoksa armutlar şekillenmeye başlayacaktır. Su yoğunlaşmaya başlar başlamaz suyu süzün ve armutun geri kalanını karıştırıcı öğütücüye veya tercihen bir meyve sıkacağı içine koyun..
 • Armutların suyu sıkıldığında veya karıştırıldığında, kalın bir kalıntı bloğu ile kalacaksınız ve kıvamı seyreltmek için kaynar su kabını buraya ekleyeceksiniz..
 • Basit su eklemek konsantrasyonu bozar, bu nedenle bazen üzüm veya elma suyu da yardımcı olur..

Şimdi Faydaları:

Faydalarına gelince, armut suları doğal minerallerle zenginleştirilmiştir ve aşağıda armut suyunun bize ne kadar yardımcı olduğunu göreceğiz..

1. Soğutma Etkisi:

Armutun suyu sıkıldıktan sonraki adım, daha sonra kullanmak üzere buzdolabında saklamaktır ve işte ilk faydamız burada ortaya çıkıyor. Yaz ve kavurucu sıcaklar bizi hep bir mıknatıs ve kuzey kutbu gibi soğuk bir içecek dükkanına çeker. Bu sırada yanınızda bir şişe taze soğutulmuş armut suyu taşımak, hemen serinlemenizi sağlar..

2. Yaygın Rahatsızlıklar:

Mevsimden mevsime karşılaştığımız yaygın sorun, ara sıra soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ile birlikte viral veya yaygın ateştir. Armut suyunun ve serinletici etkisinin, vücut ısınızı içeriden azaltabileceği ve azaltabileceği yer burasıdır. Bu, vücut sıcaklığından kurtulmanın harika bir yoludur. Serinlik, iltihaplı boğazı yatıştırır ve anında rahatlama sağlar..

3. Kalkan:

Vücudumuzdaki K vitamini, her kesiğimiz veya yaramız olduğu zaman yardımımıza koşar. İlk aşamalarda kötü kanamasına rağmen, zamanla yara ağının kalkanlandığını ve yavaş yavaş tamir edildiğini fark eder. Artık armut suyu bir K vitamini deposudur ve sadece yaraya yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda kemiklerinizi daha güçlü ve daha sağlıklı hale getirmek için vücudunuzdaki kalsiyum üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilir. Günde bir bardak armut suyu, uzun saatler süren anormal kanama probleminizi çözebilir..

4. Şeker seviyesi:

Vücudumuzdaki şeker seviyesinin armut suyuyla hafif bir ilgisi vardır. Vücudumuzdaki fazla şekerin yaranın pıhtılaşmasına zarar vermesi gibi, armut suyu da pıhtılaşma ile birlikte vücudumuzdaki şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yüksek lif içeriği ile armut suyu kan şekeri seviyelerini kolayca yönetebilir..

5. Diz Problemi ve Osteoporoz:

Burada armut suyunun faydaları, bu meyve suyunun sadece basit kemik problemlerinize değil, aynı zamanda en zorlu hastalıklara da ne kadar yardımcı olabileceğini size bildirmek için tekrarlanmıştır. Artrit, diz plakasındaki kemiklerin nerede parçalandığını hepimizin bildiği bir şeydir. Osteoporoz aynı seviyededir ancak burada yoğunluk eksikliğinden dolayı kemikler gözenekli hale gelir. Armut suyu kendi içinde yüksek miktarda bor içerir, bu da vücutta kalsiyumun emilmesine ve tutulmasına yardımcı olur ve bu nedenle bu hastalıklara yardımcı olur..

6. Gösteri Öncesi Hazırlık:

Şarkı yarışması finallerine hararetle hazırlanırken, geçen haftadan beri içinizdeki gergin duygu karışımı köpürüyor. Bu sırada boğazınız, tercihen biraz bal ile armut suyu içerek hafifletilebilecek hafif bir baskı durumundan geçer. Aynı şekilde, bir çocuğun boğazındaki balgam armut suyu içilerek giderilebilir. Bununla birlikte, her iki seferde de meyve suyunun soğutulmuş yerine normal sıcaklıkta olduğundan emin olun..

7. Kalp Bakımı:

Armutların yüksek lif içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Vücudumuzdaki lifler, kolesterol seviyelerini her zaman kontrol altında tuttukları ve kalbin düzgün çalışmasına izin verdikleri kolesterolden sorumludur. Bu nedenle, ailenizde kalp rahatsızlığı öyküsü olan biri varsa, onun için en iyi rahatsızlık her gün bir bardak taze armut suyudur..

8. Cilt ve Saç Bakımı:

Armut, cildi hasarlardan korumak için vücuttan serbest radikalleri uzaklaştırmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca kırışıklık oluşumunu azaltarak yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Armut, saçınızı besleyen ve onları parlak, yumuşak ve güçlü yapan ‘sorbitol’ adı verilen doğal bir bileşiğe sahiptir..

Armut Suyunun Yan Etkileri:

Her doğal içecek gibi armut suyunun da aşırı miktarda tüketildiğinde kendine has yan etkileri vardır. Bununla birlikte, etkileri, sunduğu büyük faydalara kıyasla çok küçüktür. Armut suyundaki yüksek sorbitol seviyeleri, fazla olduğunda gevşek dışkı ve ishale benzer semptomlara neden olabilir. Çok nadir görülen bu sorun dışında meyve tüketmenin bilinen bir yan etkisi yoktur..

Bir dahaki sefere meyve pazarını ziyaret ettiğinizde, sepetinize Armut yüklediğinizden emin olun. Piyasada birçok marka hazır armut suyu satıyor olsa da, bunlar koruyucularla doludur ve tamamen güvenli değildir. Maksimum fayda için kendi ev yapımı armut suyunuzu hazırlamak her zaman en iyisidir..