İnsanlar siyah at gram resimlerinin yanı sıra kırmızı ve yeşil olanlara da neredeyse aşinadır. Ama hangi sağlıklı malzemeyle giderseniz gidin, bir foodie iseniz at gramı resimlerini kaçıracağınızdan emin olabilirsiniz. Malzeme, ona böyle bir isim veren sığır ve atları beslemek için kullanıldı. Macrotylomauniflorum, at gramının bilimsel adıdır. Adıyla ilgili asıl gerçek şu ki, bu protein açısından zengin mercimek, ona komik bir isim veren atlara yedirildi. Aynı zamanda taşıdığı toplu besinlerden dolayı süper besin olarak da adlandırılır. Bu yazıda, sağlık ve cilt için en iyi at gramı faydalarından bazılarını yan etkileriyle birlikte keşfedeceğiz..

Besin Değerleri ile At Gramının Faydaları (kulthi Veya Kollu)

At Gramının Diğer İsimleri:

Kollu at gramı farklı dillerde farklı isimlerle bilinir:

 • Kuzey Hindistan’da kulath adıyla popülerdir..
 • Bengalce iken Kulthikalai olarak bilinir.
 • Hintçe’de Kulthi, Telegu’da ise Ulavalu olarak bilinir..
 • Tamilliler buna Kollu diyor, Kannadalılar Hurali diyor.
 • Gujaratis için at gramı Kadthi dal iken, Oriya’da insanlar buna Kolatha diyor.
 • Marathi’de Kulith, Kumaoni’de Gahat denir..

Son olarak, Malayalam’da insanlar buna Muthira diyor. Bu nedenle, at gramı darbeleri çeşitli dillerde farklı isimlerle popülerdir..

at gramı nedir?

Horse gram, Hindistan genelinde bir dizi yemek tarifinde yaygın olarak kullanılan besleyici bir mercimektir. Bir çok fayda ile, çeşitli sağlık yararları vardır. İdrar söktürücü ve antioksidan özellikleri nedeniyle ishal, kanama ve hemoroid şikayeti olan hastalara tavsiye edilir. Protein ve Vitaminler açısından zengin olduğu için diğer sağlık yararları için de faydalıdır..

At Gramı Sağlık İçin İyi mi?

At gramının resmine bakın ve sağlığınız için ne kadar faydalı olduğu konusunda kesinlikle bir fikir edineceksiniz. Toz halinde, meyve suyu veya hatta at gramı unu olsun, kullanıcıya ülser, öksürük, aşırı terleme, ishal, solucan enfeksiyonları ve çok daha fazlası gibi sağlık yararlarına yardımcı olan tüm temel besinleri sağlar. Bu nedenle, sağlık için çok önemlidir.

At Gramı Nasıl Yenir?

At gramı çeşitli şekillerde tüketilebilir. At gramı nasıl yenir söz konusu olduğunda, at gramı tozu, un ve hatta kollu suyu şeklinde alabilirsiniz. Toz halinde, çorba, lahanalı salata, kahvaltılık haşlanmış at gramı, kollu dal ve çok daha fazlasının yapımında kullanılabilir. Biraz kilo vermek isteyenler için, at gram suyu, lahana salatası veya hatta haşlanmış kollu ekleyin. Lezzetli bir şey arıyorsanız, at gramına biraz tadka ekleyin ve ondan biraz dal yapın..

At Gramı Besin Değerleri:

At gramı besin değeri, günlük kullanım için gerekli tüm temel unsurları içerir. 100 gram için at gramı beslenme gerçekleri, aşağıdaki gibi değerleri içerir:,

 • Enerji 321 Ecal
 • 12 gram nem
 • 22 gram protein
 • 0 gr yağ
 • 3 gram mineral
 • 5 gram lif
 • 57 gram karbonhidrat
 • 287 mg kalsiyum
 • 311 mg fosfor
 • 7 mg demir

At gramının tüm bu besleyici faydaları, çeşitli sağlık bozukluklarında yardımcı olmasını sağlar ve ayrıca eski zamanlardan beri Ayurveda tıbbı şeklinde kullanılmaktadır. Diğer sağlık sorunlarının yanı sıra kış aylarında vücudu sıcak tutmaya yardımcı olan idrar söktürücü ve büzücü özellikler içerirler..

Bilimsel Kanıtlanmış At Gramının Sağlığa Faydaları:

Burada sağlık ve cilt için 15 araştırmaya dayalı at gramı kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

At Gramının Sağlığa Faydaları

1. Soğuk algınlığı ve Ateşi Tedavi Eder:

Kollu kullanımlar listesinde ayrıca ateş ve soğuk algınlığına hızlı etkisi de yer alıyor. Soğuk algınlığı ve ateş, temel olarak, vücuda bağışıklık sistemine zarar veren çeşitli virüsler tarafından saldırıya uğradığında ortaya çıkar. Ateş ve soğuk algınlığı sırasında tüketildiğinde burun yollarını açar ve mukoza zarını yumuşatır. Bu aynı zamanda tıkanıklığı giderir ve metabolizmayı ve bağışıklığı da artırır. At gram mercimek, soğuk algınlığı ve ateşin yanı sıra öksürük, astım, bronşiyal sorunlar ve çok daha fazlası için de faydalıdır..

Nasıl Tüketilir:

 • Soğuk algınlığı ve ateş için at gramı çorba şeklinde kullanılmalıdır..
 • Ilık çorba içmek mukoza zarlarını eritir ve tıkanıklıktan kurtulmanızı sağlar..

2. Kontrol Diyabet:

Kulthi dal faydaları listesi, sağlık yararlarından biri olarak diyabeti içerir. At gramı tohumları, insülin direncini azaltmaya yardımcı olan anti-hiperglisemik özelliklere sahiptir. Tohumlar, vücuttaki insülin oluşumunu azaltır, bu da kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olur ve bu da karbonhidrat sindirim oranlarını azaltır. Bu ayrıca, çeşitli durumlarda hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti genel olarak kontrol ederek kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Diyabet için at gramı ham halde yaygın olarak kullanılmaktadır..
 • Tohumlar aç karnına yenebilir veya tam fayda sağlamak için salatalara eklenebilir..

3. Kabızlığı Tedavi Edin:

Kabızlık sizi rahatsız ediyor mu? Endişelenmeyin, at gramının kullanımı aynı zamanda kabızlık ile kolaylıkla başa çıkmayı da içerir. Kabızlık, vücutta gerekli hidrasyon seviyelerinin, minerallerin ve diğer önemli besinlerin eksikliğinin bir sonucudur. Yine sağlıksız bir yaşam tarzı ve artan stres seviyeleri de bağırsakları ve midenin astarını etkiler. At gramları, içindeki lif içeriğinin yanı sıra güçlü besinlerle birlikte gelir..

Nasıl Tüketilir:

 • Kabızlık için at gramının faydalarını elde etmek için, bu tohumları sabahın erken saatlerinde önceden ıslatılmış halde bulundurun veya filiz salatasına ekleyin..
 • At gram suyuna sahip olmak da faydalıdır.

4. İshal Tedavisi:

İshalden hızlı bir rahatlama mı arıyorsunuz? Kollu sağlık faydaları kesinlikle size yardımcı olacaktır. Kollu tohumları veya at gramının içinde lif yığını içerdiğini söylüyor. Bu, sindirim sürecini hızlandırmaya yardımcı olur ve mide ve bağırsaktaki fazla sıvıyı emer. Bu, bağırsak hareketlerini normal hale getirerek gevşek hareket veya ishal üzerinde etkili bir şekilde çalışmaya yardımcı olur. Tohumlardaki lif, ishal üzerinde çalışmaya yardımcı olan bağırsak ve sindirim sistemini yatıştırır..

Nasıl Tüketilir:

 • Kollurasam’ın ishal için sağlığa faydaları, tohumları her sabah önceden ıslatılmış halde yenerek elde edilebilir..
 • Bunu yapmak sindirim sistemini güçlendirir.

5. Konjonktivit:

Bu sizi şaşırtabilir ama kollu yardımlar listesinde konjonktivit de var. Tohumlar, gözleri sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olan gerekli antioksidan seviyelerini içerir. Gözlerde oluşan tahrişi azaltır. Tahriş üzerinde çalışmanın yanı sıra tohumlar, gözlerinize saldıran çeşitli enfeksiyonlarla başa çıkmanıza da yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Konjonktivit için kollu kullanımları sabah yapılmalıdır..
 • Tohumları geceden ıslatın ve sabah suyunu süzün..
 • Gözlerinizi günde en az iki ila üç kez yıkamak için bu suyu kullanın..

6. Adet Bozuklukları:

Adet dönemleri, herhangi bir kadın için çok rahatsız edici olmuştur. Bunlar sadece acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda artırılması gereken enerji seviyenizi de tüketir. At gramının sağlığa faydaları arasında adet bozukluklarıyla da başa çıkmak yer alır. Tohumlar, düzensiz adet kanamaları ve aşırı kanama üzerinde çalışmaya yardımcı olan yüksek seviyelerde demir içerir. Tohumlar, adet sırasında gerekli olan vücuttaki hemoglobin seviyesini artırmaya yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Kulthi dal’ın adet ile başa çıkmak için kullandığı salatalar ve çorbalar şeklindedir..
 • Salatalarda veya çorbalarda tüketilmesi adet dönemlerinde karın ağrısında büyük rahatlama sağlar..

7. Tedavi Kazıkları:

Kazıklar, rektumda bulunan damarların şiştiği ve ağrılı veya iltihaplı olduğu bir durumdur. Bu durumda insanlar çoğunlukla ilaç veya diğer tedaviler için doktorlara koşarlar. Ancak at gramları, herhangi bir ilaç kullanmadan doğal olarak yığınlara bakmada yardımcı olur. Rektumun şişmesi üzerinde çalışmaya ve onu iyileştirmeye yardımcı olan lif ve kaba yem kütlesini içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Yığınları tedavi etmek için, gece boyunca bir fincan tohum ıslatın..
 • Sabahları suyu süzün ve aç karnına için..
 • Salatalara çiğ halde de külthi ekleyebilirsiniz..

8. Ülserleri Tedavi Edin:

Kollu tozu faydaları, Ayurveda’da oldukça popüler bir ilaç olan ülserleri içerir. Tohumlar, Mide ülserleri dışında çeşitli ülserlerin tedavisinde yardımcı olur. At gramları, ağız ülseri ve peptik ülserden muzdarip insanlar için çok yararlı olan lipidler açısından zengindir. Baklagiller, ülserler üzerinde sihirli bir şekilde çalışan ve yavaş yavaş azaltan lipidler içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Ayurveda’ya göre, ülserler için at gramının avantajlarını elde etmek için, onları püre halinde ve ham halde bulundurun..
 • Günde iki kez ezilmiş tohumlara sahip olmak da şiddetle tavsiye edilir ve etkili olur..

9. İdrar Deşarjı:

Kadınlar idrar akıntısından muzdarip olduğunda utanç el ele gelir. Bu durum, idrar akıntısı oldukça kalın ve tutarsız olduğunda ortaya çıkar. İdrar ayrıca kötü bir koku ile gelir ve çeşitli durumlarda süreklidir. Bu aynı zamanda servikste ve vajinada da iltihaplanma, enfeksiyon ve ağrıya neden olabilir. Böyle bir durumda, at gram suyunun faydaları etkili bir şekilde çalışır. Tohumlar kötü kokuyu azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca cinsel uyarılma anında da yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Ayurveda’da tohumlar gece boyunca suya batırılır..
 • Ertesi gün, semptomları tedavi etmek için tohumları kaynatın ve suyu günde üç kez tüketin..

10. Beyaz akıntı:

Leucorrhea, sanitasyon gereksinimleri sırasında yönetilmesi zor olan rahatsız edici bir durum olmuştur. Bu vajinadan normal ve yaygın bir akıntı tipinin görüldüğü bir durumdur. Bu, vajina ve serviks çevresinde enfeksiyon, iltihaplanma ve ağrı ile sonuçlanan renk ve kıvamda bir değişiklik ile birlikte gelir. Bu çoğunlukla zar çevresinde oluşan irritasyon ile kötü kokulu ve pis kokulu akıntı ile gözlenir. Siyah at gramının faydaları, bu durum için harika bir şekilde yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • At gramı tozunun faydalarını elde etmek için tohumları geceden ıslatın, sabah kaynatın ve gün içinde suyunu için..

11. Düşük Kolesterol Düzeyleri:

At gram filizi yemenin faydaları arasında kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesi de yer alır. Tohumlar, LDL seviyelerini kontrol etmeye ve yönetmeye veya kandaki kötü kolesterol seviyelerini söylemeye yardımcı olan lipidler ve lif içerir. Tohumlar kalp damarlarında sıkışan kötü kolesterolü ortadan kaldırır. İçerdiği lipid seviyeleri, damarlardaki tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olan iyi kolesterolü artırır..

Nasıl Tüketilir:

 • Bir avuç at gramı tohumu alın ve gece boyunca ıslatın..
 • Her gün aç karnına iki ila üç kez bir avuç için.
 • Lipid seviyeleri damarları temizleyecek ve LDL seviyelerini kandan uzaklaştıracaktır..

12. Deri Döküntüleri ve Kaynamalar:

Evet, sağlığa faydalarının yanı sıra at gram filizinin faydaları da çeşitli cilt faydalarını içerir. Yüzde kullanıldığında tohumlar, çıban, kızarıklık ve diğer cilt bozukluklarının azaltılmasına da yardımcı olur. Tohumlar antibakteriyel ve antimikrobiyal faydalar ile gelir. Ayrıca cildi beslemek için diğer minerallerle birlikte bir antioksidan görevi görür. Tohumlar ayrıca lipit katmanlarını ve çok daha fazlasını çoğaltır..

Nasıl Tüketilir:

 • Bir avuç tohum alın ve gece boyunca ıslatın..
 • Onları ezin ve bir paket şeklinde yüze uygulayın.
 • Yarım saat sonra soğuk suyla yıkayın.
 • Bu, cildi eksfoliye eder ve ölü cilt hücrelerini de temizler..

13. Kilo Kaybı İçin At Gramının Faydaları:

Çok az kişi, tohumların faydaları listesinin, kilo vermede at gramının kullanımını da içerdiğini biliyor. Tohumlar, kilo kaybı söz konusu olduğunda çok yardımcı olan lif bakımından zengindir. Tohumlar, sindirim sistemini aktif tutar ve bu da kiloyu etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Kilo kaybı için at gramı çeşitli şekillerde kullanılabilir..
 • Kilo kaybı için at tozunun yanı sıra at gram suyunu da tüketebilirsiniz..
 • Yine tohumları biberle birlikte salatalara ekleyerek kullananlar veya çiğ ıslanmış olarak yiyenler var..
 • Çorbalar kilo vermede de etkilidir..

14. Böbrek Taşları İçin At Çorbası:

Şaşırtıcı bir şekilde, böbrek taşı için at gramı kullanmak, böbrek taşlarıyla doğal olarak baş etmenin etkili bir yoludur. Taşlar vücuttaki kalsiyum oksalat nedeniyle oluşur. Tohumlar böbrek taşları için kullanıldığında gece boyunca sihirli bir şekilde çalışır. At gramı tohumları, böbrek taşlarını çıkarmak için en iyi antioksidan olduğunu kanıtlayan demir ve polifenoller açısından zengindir..

Nasıl Tüketilir:

 • At gramının böbrek taşlarına fayda sağlaması için, gece boyunca bir fincan tohum ıslatın..
 • Sabah aç karnına deneyin.
 • Taşlarda büyülü sonuçlar için bir hafta boyunca buna devam edin.

15. Hamilelikte At Gramı:

At gramı tohumlarının hamilelikte tüketilip tüketilmemesi konusunda her zaman bir tartışma olmuştur. Bu sorunun cevabı evet, ancak sınırlı miktarda. Tohumlar, hem fetüs hem de anne için hamilelik sırasında yardımcı olan demir, proteinler, kalsiyum ve diğer çeşitli temel besinleri içerir. Hamilelik sırasında çok önemli olan kan sayımını iyileştirmeye yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Hamilelik sırasında at gramının besinsel faydalarını elde etmek için, size her durumda para cezası verebilirsiniz..
 • Çiğ, haşlanmış, ıslatılmış, su, toz veya hatta meyve suyu şeklinde olsun.
 • Çorbalar ve salatalar da en iyisidir.

At Gramının Yan Etkileri:

Başlamadan önce bilmeniz gereken at gramının yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Hiperasidite ve mide ülseri olan kişiler için, daha kötü olabileceğinden at gramı tohumlarından kaçınılmalıdır..
 • At gramı dezavantajları ayrıca ağır kanamaları içerir, bu nedenle adet sırasında aşırı kanaması olanlar için başlamadan önce jinekoloğunuza danışın..
 • Gut hastalığı olan kişiler de at gramı tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Kollu yan etkiler arasında anemi ilaçları ile birlikte tüketilmesi de yer alır. Bu bir kontrendikasyona yol açabilir.
 • Tüberküloz veya bolluktan muzdaripseniz, at gramı tohumlarını diyet listenizden çıkarın..

At gramı bundan böyle bir grup sağlık yararı ile gelen bir süper besindir. Günlük olarak tüketeceğiniz normal sebze miktarına kıyasla, yoğun besinler ve antioksidanlar ile birlikte proteinlerle dolu belirli bir gıda sınıfında gruplandırılabilir. Başka neye ihtiyacın var? Bu nedenle, bu çok besinli malzemeyi bugün baharatlı su, yulaf lapası, köriler, toz form, çorbalar, salatalar gibi çeşitli lezzetli ve ağız sulandıran tariflerle deneyin ve sağlık yararlarını elde etmeyin..