Her gün yağ ve Besan ile banyo yapmanın bir ritüel olduğu o eski güzel günleri hatırlıyor musunuz? Annen seni cildin için Gram unu kullanman konusunda ikna etmekte kesinlikle haklıydı. Bu harika içerik, doğanın sizi güzel gösterme yöntemidir. Besan’ın sağlığa faydaları, eski Kızılderililerin iyi bilinen sırrıdır. Bu protein açısından zengin bileşen kilo vermeye yardımcı olabilir, diyabeti kontrol eder ve sağlıklı bir kalbi de destekler. Güzel görünen bir cilde faydaları, özel bir söze ihtiyaç duymaz. Cilt, saç ve sağlık için bazı şaşırtıcı besan faydaları hakkında daha fazla bilgi edelim..

Cilt, Saç ve Saç İçin Besan Faydalarına Dayalı; Sağlık

Gram Un Nedir??

Besan Unu Nedir? Hint Gram unu olarak da bilinen Besan unu, kurutulmuş nohutların toz haline getirilmesiyle elde edilir. Hint mutfağında, özellikle Pakodas ve sandviç gibi atıştırmalıkların yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Besan unu, cilt aydınlatma özellikleri nedeniyle güzellik ürünlerinde de kullanılmaktadır..

Besan Sağlık İçin İyi mi?

Besan ununun vücudunuz için bu kadar iyi olmasının önemli nedenlerinden bazıları aşağıdadır:

 • Glisemik indeksi düşürmeye yardımcı olur.
 • Çok yüksek protein içeriğine sahiptir.
 • Glutensizdir.
 • Besleyici değerlerde yüksek.
 • Kilo kaybına yardımcı olur.
 • Diyabet kontrolünde yardımcı olur.
 • Kalp sağlığına da yardımcı olur.

Gram Unu Nasıl Yapılır??

 • Gram unu piyasada kolayca bulunur ve doğrudan gıdalarınızda kullanılabilir..
 • Ev yapımı bir tarif arıyorsanız, sadece kuru nohutu bir blender ile toz haline getirin..
 • Topakları çıkarmak için eleyin ve tozu hava geçirmez bir kapta saklayın.

Gram Un Besin Değerleri:

100 gram gram unun besin bilgilerine bakalım:

 • Toplam Kalori: 387
 • Yağ: 7 gram
 • Toplam karbonhidrat: 58 gram
 • Diyet lifi: 11 gram
 • Sodyum: 64 mg
 • Protein: 22 gram
 • Potasyum: 846 mg
 • Kalsiyum: %4
 • Demir: %27
 • B6 Vitamini: %25
 • Magnezyum: %41

Araştırmaya Dayalı Besan Faydaları (Gram Un Faydaları):

sağlık yararları

Burada cilt, saç ve sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış 25 besan unu kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Eder:

Besan’ın içinde çok düşük glisemik seviyeleri olduğu bilinmektedir, bu da yüksek diyabet hastaları için harikadır. Unu parathas ve rotis yapmak için kullanabilir veya istenen yemekleri yapmak için buğday ununu değiştirebilir. Hatta biraz Besan unu kızartabilir ve daha besleyici hale getirmek için tavada kızartmalarınızda baharat olarak kullanabilirsiniz. Bu en iyi gram un faydalarından biridir..

2. Kalp Sorunlarını Önler:

Besan, içinde yüksek oranda çözünür lif bulunduğundan, kalbin çok uzun süre güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu için mutlu bir kalbe sizi temin eder. Uzmanlar, en tanınmış kalp cerrahları ve uzmanları bile, kalp için diğer unların yerine Besan’ın kullanılmasını önerdiğini söylüyor..

3. Kilo Kaybı İçin Besan Faydaları:

Besan’ın glisemik indeksi düşük olduğundan, kalori sayısı da düşük olurdu, bu yüzden fitness düşkünleri ve uzmanlar besan tüketimine yemin ediyor, Hindistan’da bir besan smoothie’si SATTU olarak bilinir. Aynı zamanda düşük karbonhidrat ve protein açısından zengindir, bu da onu egzersiz sonrası harika bir içecek yapar..

4. Gluten Alerjilerini Azaltır:

Besan’ın içinde tahıl glüteni yoktur ve özellikle glüten kaynaklı gıdalara alerjisi olanlar için harikadır. Çölyak hastalığı olanlar, bir protein olan glüteni alamazlar. Gluten arpa ve buğdayda yoğun olarak bulunur, ancak besanda bulunmaz. Besan, bağışıklık sisteminin süreçte güçlü kalmasına yardımcı olur ve hasta tüm besinleri emebilir ve aynı zamanda iyi beslenebilir..

5. Anemiyi Önler:

Besan unu, vücuttaki yorgunluk, kilo kaybı ve hatta demir eksikliği ile mücadelede faydalıdır. Besan’ı günde önerilen miktarlarda tüketerek anemik durumları önleyebilir ve sağlıklı kalabilirsiniz. Zengin bir Tiamin kaynağı olan Besan, kendinizi enerjik ve genç hissetmenizi de sağlayabilir..

6. Sağlık Bozuklukları:

Besan ayrıca dermatit herpetiformis, otoimmün bozukluklar, skleroz, otizm, DEHB ve daha fazlasından muzdarip olanlar için iyidir. Magnezyum, Kalsiyum, Demir ve diğer önemli antioksidanlar gibi birçok temel besin maddesine sahip olduğu için Besan, çok yönlü beslenme sağlayarak birçok Kronik hastalığı önleyebilir..

7. Cildi Besler:

Bir tutam zerdeçal tozu ve süt ile cilt için besan kullanılabilir. Macun yüzün ve boynun görünen kısımlarına sürülebilir ve kuruması için on dakika bekletilebilir. Bu, cildin pul pul dökülmesine yardımcı olacak ve nemlendirici etkileri de geri getiren bir pakettir. Besan unu cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur, ışıltı verir ve elastikiyetini de geri kazandırır. Banyo tozu olarak kullanarak cilt için en iyi gram un faydalarının tadını çıkarabilirsiniz..

8. Ölü Deriyi Eksfoliye Eder:

Besan’ın cilt için faydaları çoktur. Bir vücut ovma olarak, besan unu çok eski zamanlardan beri tekrar kullanılmıştır. Vücuttaki lekeleri, sırt sivilcelerini, vücut izlerini ve yağlılığı gidermek için haftada iki kez unu süt ve zerdeçal ile paket halinde kullanmayı deneyin. Bu, bronzluğu giderecek ve cildi sağlıklı ve taze tutacak bir pakettir..

9. Kan Kolesterol Düzeylerini Kontrol Eder:

Mısır Besan ununun en iyi tıbbi avantajları, kardiyovasküler sağlığınız için olumsuz olabilecek kan kolesterol seviyesini kontrol edebilen trans yağ içermez. Besan unu, kan kolesterolünü düşürmede zorlayıcı olabilecek, dolaşımdaki gerginliğin düzenlenmesine yardımcı olan sağlam yağlar içerir..

10. Meme Kanseri Riskini Düşürür:

Besan’ın daha az bilinen sağlık yararlarından biri, Kanserle mücadele özellikleridir. Besan, hücre takviyesi olarak hareket edebilen saponinler adı verilen fitokimyasallar içerir. Göğüs tümörü tehlikesini azaltabilir, osteoporoza karşı koruma sağlayabilir ve menopoz sonrası kadınlarda sıcak basmasını en aza indirerek hormona bağlı meme kanserini önleyebilir..

11. Zayıflıkla Mücadele Eder:

Gram kullanılarak üretilen Besan’ın Demir maddesi yüksek olması, vücuttaki demir yetersizliği veya demire bağlı solgunlukla mücadelede mükemmel bir besin olmasını sağlar. Besan ayrıca folata sahiptir, bu da kırılganlığa neden olan folat eksikliğiyle savaşabilir. Bu sayede herhangi bir kırılganlık yaşıyorsanız, kıvamlı ununuzu besan ile değiştirmek size başarılı sonuçlar verebilir..

12. Gebelikte Besan Faydaları:

Besan’ın hem folat hem de demir açısından zengin olması hamile bayanlar için mükemmel bir beslenme sağlar. Zayıflıkla savaşır ve vücuda folat sağlayarak bebeğin meşru nöral gelişimini garanti eder. Besan’da bulunan kalsiyum ayrıca hamile bayanlarda kemik kalınlığı talihsizliği tehlikesini azaltmaya yardımcı olur ve B6 Vitamininin yüksek olması anne adaylarında büyük bir yatkınlık sağlar. Bu çizgiler boyunca, besan hamilelik için tam bir besin olarak kabul edilebilir..

13. İyi Uyku Sağlar:

İyi uykuyu teşvik etmek, gram unun önemli kullanımlarından biridir. Besan, amino asitlerin yanı sıra triptofan ve serotonin gibi üç önemli bileşen içerir. Triptofan sizi sessiz ve sakin yapabilir. Besan, uykudan sorumlu vücuttaki ana doğal madde serotonin olduğu için huzurlu bir uyku sağlamak için yararlıdır..

14. Anti-inflamatuar Özellikler:

Besan’ın cilt rahatsızlıkları için faydalarından yararlanmak için cilt iltihabıyla savaşmak için gram unu, sandal ağacı tozu ve süzgeçten oluşan bir yüz maskesi uygulamak ve kuru işler düşünüldüğünde buzlu suyla yıkanır. Başka bir basit seçim, nektar, zerdeçal ve gül suyu ile birlikte gram unu ve sandal ağacı tozu içeren bir paket yapmaktır..

15. Kaba ve Koyu Cildi Aydınlatır:

Çoğu insan, farklı bileşenler nedeniyle dirseklerde, dizlerde, boyunda ve koltuk altlarında belirsiz cilt aralıkları oluşturur. Her halükarda, yirmi dakikayı takip eden son yıkamadan önce bir gram un, limon suyu ve yoğurt karışımını yoğurarak bu lekelerin kaybolmasını sağlayın. Cildi esnek ve hassas tutmak için etkilenen bölgelere iyi bir gevşetici susam yağı sürün..

16. Saçı Parlak ve Güçlü Hale Getirir:

Besan unu, bir yumurta veya hatta herhangi bir uçucu yağ ve süt ile karıştırıldığında ve saça uygulandığında iyi bir saç paketidir. Bu, saçınızda yarım saat kalan bir saç paketi olacak ve haftada iki kez yapıldığında, sıçrama, parlaklık ve ışıltıyı da geri getirecekti. Besan unu, saçınızın saç derisiyle ilgili birçok sorundan kurtulmasına yardımcı olur.

17. Daha İyi Vücut Fonksiyonlarına Yardımcı Olur:

Besan unu, vücudumuz için zorunlu olan bol miktarda vitamin ve folat içerir. Vücut işleyişinin normalleşmesine ve insan vücudunun büyümesine veya gelişmesine yardımcı olan bu vitaminler ve minerallerdir. Bu, sağlığın tadını çıkarmak için Besan’ın önemli kullanımlarından biridir.

18. Kasları Gevşetir:

Besan’da bulunan mineraller, özellikle fosfor ve magnezyumun varlığı, vücut için çok yardımcı olacaktır. Her iki element de önemi ve oksi ileticileri ve antioksidanlar olarak bilinir. Ayrıca kolajen üretimine ve vücut kaslarının gevşemesine de yardımcı olurlar..

19. Kan Basıncı:

Uzmanlar, besan unu tükettiğinizde kan basıncının düzenlenebilir olduğunu söylüyor. Tansiyonunuzu düzenleyebilen ve birçok Kardiyovasküler hastalığı önleyen iyi bir Magnezyum kaynağıdır. Kronik kalp hastalarına, sağlıklı bir kalp için her gün küçük miktarlarda Besan kullanmaları tavsiye edilir..

20. Sağlıklı Kemikler:

Besan unu tükettiğinizde kemik güçlendirme de sağlanabilir. Besan’da bulunan Kalsiyum, Magnezyum ve diğer Önemli mineraller kemiklerinizi güçlendirebilir ve ayrıca genel kemik yoğunluğunu iyileştirebilir. Besan’ın ayrıca Osteoporoz gibi birçok hastalığı önlediği bilinmektedir..

21. İnce Yüz Kıllarını Giderir:

Eski günlerde Besan, her evde önemli bir güzellik ürünüydü. Özellikle kadınlar tarafından ağda veya kimyasal kremler olmadan ince yüz kıllarının alınması için dava açıldı. Hindistan cevizi yağı cilde cömertçe uygulanır ve tüyleri köklerden almak için Besan tozu ve zerdeçal ile tozlanır. Bu tedaviyi düzenli olarak kullanmak cildinizi pürüzsüz ve kusursuz hale getirebilir..

22. Beyin Sağlığını İyileştirir:

Gram ununda bulunan önemli Vitaminlerden biri Folat’tır. Bu, beyninizin iyi çalışması için gereklidir. Düzenli olarak gram unu tüketerek, vücuda gerekli miktarda Folat ve diğer temel besinler sağlanır. Bu, beyninizin işlevlerini uyarabilir ve aktivitesini iyileştirebilir..

23. Kepekle Savaşır:

Kepek iyi tedavi edilmediğinde sinir bozucu bir sorun olabilir. Bu durumdan kurtulmanın doğal bir yolunu arıyorsanız, cevabınız Besan. Ekşi lor, Besan ve limon suyu ile saç paketi yapmak ve saç derinize uygulamak tahriş ve kaşıntıyı azaltabilir. Ayrıca parlak, hacimli saçlara neden olabilir.

24. Saçı Pürüzsüz ve Kıvrımsız Hale Getirir:

Besan, tüm saç ihtiyaçlarınız için tek elden bir çözümdür. Özellikle kuru ve kırılgan saçlara sahip olanlar, kıvırcık uçlara sahip olanlar için Besan harika bir doğal çözümdür. Besan ve Lor içeren bir saç paketi kullanmak saçınızı nemlendirebilir ve ayrıca kökleri güçlendirebilir. Bu paketin düzenli olarak uygulanması size gösteriş yapmaya değer pürüzsüz saçlar verebilir..

25. Anında Adalet Sunar:

Akşam parti veriyorsunuz ve donuk cildiniz için endişeleniyor musunuz? Merak etme! Besan yardımınıza gelebilir ve acil güzellik uzmanı olarak hareket edebilir. Besan maskesini biraz limon, zerdeçal ve bal ile yüzünüze uygulayın ve 15 dakika cildinizde bekletin. Hiçbir ürünün size veremeyeceği anında büyülü adaleti yaşamak için yıkayın. Bu, yüz için gram unu kullanmanın popüler yollarından biridir..

Besan Tüketmenin En İyi Yolları:

gram un kullanımı

Besan’ı Tüketmenin Birçok Yolu Vardır, Örneğin:

1. Sattu:

 • Bal ve kireç ve su ile bir çorba kaşığı besan karışımı.
 • Bu bir smoothie gibi olmalı ve aç karnına içilmelidir..
 • Günün en iyi yarısında sizi tok tutar ve bağırsak hareketlerine de yardımcı olur..
 • Besan’ı Kilo kaybı için kullanmanın en iyi yolu budur.

2. Pakodalar:

 • Hint turşusu ile nefis, mütevazı pakoda besan ve soğan, besan ve biber veya otlar ve seçtiğiniz herhangi bir sebze ile besan kullanılarak yapılabilir..

Besan Yan Etkileri:

Besan’ın vücut üzerinde harika etkileri olmasına rağmen, bir takım olumsuz etkileri de vardır. Diyetinizde kullanmaya başlamadan önce bu gram unu yan etkilerini öğrenin:

 • Hazımsızlık
 • şişkinlik
 • İshal
 • Karın ağrısı

Sağlık için bu inanılmaz Besan Faydalarını bilmek sizi şaşırttı mı? Bu isimsiz kahraman, çok fazla harcamanıza gerek kalmadan vücudunuzu ve cildinizi koruyor. Besan, sağlıklı ve güzel kalmanız söz konusu olduğunda kesinlikle çok yönlüdür. Ancak Besan’ın yukarıda bahsedilen sağlıklı bir şekilde tüketilmesi ve kızartılmış Besan gıdalarından uzak durulması tavsiye edilir. Peki, ne bekliyorsun? Besan ile süper yüz paketi hazırlayarak bir milyon dolar gibi görünme zamanı!