Amerika Birleşik Devletleri’nde Arizona’yı ziyaret etme şansın varsa, otoyolların yanında uzun, Kaktüs bitkilerini görmüş olmalısın. Bu ikonik Saguaro Kaktüs bitkileri, ortalama 40 fit uzunluğunda ve 2 fit genişliğinde, ülkedeki türlerinin en büyüğüdür. Saguaro meyveleri, ABD ve Meksika kabileleri arasında ünlü bir inceliktir. Reçel, şarap ve meyve konserveleri yapımında kullanılan tatlı yenilebilir hamurları ile tanınırlar. Saguaro meyveleri, mutfak kullanımlarının yanı sıra birçok sağlık bozukluğunun tedavisinde de kullanılmaktadır. Saguaro meyvesinin en iyi sağlık faydalarından bazılarını ayrıntılı olarak tanıyalım..

Saguaro Meyvesi Nedir??

Saguaro, “Sah-Wah-Ro” olarak telaffuz edilen Hintçe bir kelimedir. Saguaro Kaktüsünün bilimsel adı “Carnegiea Gigantea”dır. Beyaz renkli Saguaro Kaktüs çiçekleri, kırmızı renkli, keskin ve lezzetli hamurlu meyvelere dönüşür. Yerel olarak mağazalarda veya süpermarketlerde konserve olarak bulunurlar..

Saguaro Meyvesi Sağlık İçin İyi mi??

Saguaro meyveleri vücudunuza bol miktarda fayda sağlar. Vücudunuzu nemlendirmek için yüksek nem tutma özelliğine sahiptirler. Saguaros ayrıca organlarınızı beslemek ve daha iyi çalışmasını sağlamak için C Vitamini, B12 Vitamini ve diğer önemli minerallerle yüklüdür. Bu meyveler ayrıca vücudunuzu birçok enfeksiyon ve rahatsızlıktan korumak için antioksidanlarla yüklüdür..

Besin Değerleri ile Saguaro Faydaları (saguaro Kaktüs)

Saguaro Besin Değerleri:

1 porsiyon başına Saguaro meyvelerinin besin değerini kontrol edin:

 • Toplam Kalori: 167
 • Toplam yağ: 5 gram
 • Toplam karbonhidrat: 27 gram
 • Proteinler: 4 gram

İnanılmaz Saguaro Faydaları:

Burada sağlık için en iyi 9 saguaro faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. C Vitamini Açısından Zengin:

Saguaro’nun vücudumuza faydaları sayısızdır. Tatlı ve keskin tadına katkıda bulunan yüksek düzeyde C vitamini içerir. Bu, tadı varlığı tarafından baskın olduğu için saguaro’nun vitaminle ilişkili faydaları olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu meyve:

 • Yaşlanma karşıtı özellikler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Diş eti sağlığını korur
 • Görmeyi iyileştirir.

2. Anında Nemlendirme Sağlayabilir:

Aşırı koşullarda ve kumlu topraklarda yetişen bitkinin özelliklerinden dolayı saguaro meyvesi, karpuz ve salatalıklara benzer yüksek su tutma ve lif içeriğine sahiptir. Çölde ve kavurucu güneşte yakalanan kavrulmuş bedenleri yeniden sulandırmaya yardımcı olan hayati besinlere sahiptir..

3. Yüksek Miktarda Diyet Lifi:

Yemek söz konusu olduğunda çok az alternatifi olanlar için mükemmel diyet lifi. Yüksek lif içeriği, meyvenin besin açısından zengin sululuğu ile belirlenir. Vücudun daha uzun süre tok kalması için ihtiyaç duyduğu doğru miktarda kaba yemdir. Bu kilo yönetimi için çok etkilidir.

4. Sinir Sisteminizi Güçlendirir:

Meyve, kan hücreleri yapmak ve stabil bir sinir sistemini korumak için gerekli olan zengin B12 Vitamini birikintilerine sahiptir. Eksikliği kansızlığa neden olabilir ve beyinde ve sinirlerde büyük hasara neden olabilir. Bu vitamin felçten kaçınmak için gereklidir. Vejetaryenler için bu bir nimettir çünkü genellikle hayvansal proteinlerde bulunan bu vitamini çok az gıda içerir..

5. Romatizma Tedavisi:

Arizona bölgesindeki Kızılderililer, bu meyvenin romatizmal rahatsızlıkları iyileştirmek ve tedavi etmek için sağladığı inanılmaz faydalara yemin ediyor. Hala oldukça etkili olan kabilelerin asırlık bir uygulamasıdır..

6. Kabızlığı Önler:

Bu meyvedeki lif ve kaba yem içeriği, temiz bir bağırsak yolunu korumak için mükemmeldir. Vücudun toksinlerini emmeye ve diğer safsızlıklarla birlikte atmaya yardımcı olur. Bu sadece sindirim sistemini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda genel sistem sağlığını da iyileştirir..

7. Düşük Kalori İle Açlığı Giderir:

Kalorisi düşüktür, bu da onu suçluluk duymadan şımartmak için iyi bir meyve yapar. Beş meyve birlikte şunlardan oluşur:

 • 167 kalori
 • 4 gram protein
 • 5 gram yağ

8. Hamile Kadınlar İçin İyi:

Her şekilde tüketilebilen ve çok lezzetli reçellere dönüştürülebilen çok yönlü bir meyvedir. Bu tür yiyecekler hamile kadınlar için en iyi beslenme alternatifidir çünkü yüksek düzeyde besin maddeleri doğumda komplikasyonların oluşmasını engeller..

9. Kalp Damar Hastalıklarını Önler

Bu aynı zamanda, karmaşık kardiyovasküler hastalıklara ve kolesterolü tıkayan arterlere yol açan nedenlerle savaşmaya yardımcı olan iyi bir besleyici meyvedir. Bu meyvenin düzenli tüketimi, kan akışının iyileşmesine ve kalp duvarlarının genişlemesine yol açabilir. Ayrıca tansiyonu düzenlediği bilinmektedir..

Saguaro Meyvesi Yan Etkileri:

Saguaro meyvelerinin aşırı tüketimi aşağıdaki gibi bazı yan etkilere yol açabilir:

 • Mide bozukluğu
 • asit geri akışları
 • Midede Yanma Hissi
 • Kusma
 • İshal

Saguaro bitkileri sadece güzel bir poster yapmakla kalmaz, aynı zamanda bize pek çok iyilik yapar. Hintli izleyiciler tarafından pek tanınmazlar ve bu meyvenin bir kısmını tatmak için ABD veya Meksika’yı ziyaret etmeleri gerekebilir. Ancak, Saguaro küspesi ve şarapları birçok çevrimiçi mağazada bize sunulmaktadır. Saguaro yeme şansınızdan vazgeçmeden önce, Hindistan’da egzotik yiyecekler sunan sitelere göz atın. Saguaro’ya alkış!