Ragi veya parmak darı, Afrika ve Asya’da yaygın olarak yetiştirilen bir tahıl ürünüdür. Ancak Uganda ve Etiyopya’da binlerce yıldır yetiştirilmektedir. Hindistan’da Ragi birçok isimle bilinir. Kannada’da Ragi ve Hintçe’de Telugu, Mangal veya Mandua, Marathi’de Nachni, Himachal Pradesh’te Kodra, Mandiya Oriya, Uttrakhand’da Mandua, Doğu Afrika’da Wimbi, Tamil’de Kelvragu olarak bilinir. Ragi, diğer baklagiller, tahıllar ve sebzelerle birlikte ekilir. Bu yazıda sağlık, saç ve cilt için bazı harika ragi faydalarını yan etkileri ile keşfedeceğiz..

Besin Değerleri ile En İyi Ragi Faydaları (parmak Darı)

Ragi’nin önemi, zengin bir kalsiyum, protein, lif, mineral ve demir kaynağı olmasıdır. Gluten içermediği ve sindirimi kolay olduğu için gluten alerjisi olan hastalar tüketebilir. Ragi ayrıca demir açısından da zengindir ve bu nedenle kansızlığı olan insanlar için iyidir..

Parmak Darı Nedir??

Parmak darı veya Ragi, çim ailesi Poaceae’ye ait bir tahıl ürünüdür. Çoğunlukla Karnataka, Andhra Pradesh, Maharashtra, Odisha, Goa, Uttrakhand ve Tamil Nadu’da yetiştirilir. Ekmek, yulaf lapası ve alkollü içeceklerin yapımında bazı ragi tozu kullanımları vardır..

Yüksek lif içeriği nedeniyle harika bir müshil olduğuna inanılır ve kabızlığı önler. Yeterince süt üretemeyen emziren anneler bile bunu bebeklerine besler..

Ragi Sağlık İçin İyi mi?

Ragi, kilo vermeye ve diyabet, anemi ve osteoporoz gibi hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olan besinler sağlayarak fayda sağlar. Çok yavaş sindirilir, bu onu obez ve şeker hastaları için iyi yapar..

Ragi ayrıca triptofan, Metionin ve Lizin adı verilen bir amino asit içerir. Triptofan iştahınızı kontrol eder ve kilo vermenize yardımcı olur. Metionin ve Lizin, cilt dokusunu kırışıklık ve sarkmaya daha az eğilimli hale getirir..

Ragi’nin Önemi:

 • Düzenli olarak tüketildiğinde; Ragi, depresyon, uykusuzluk, hipertansiyon, baş ağrısı ve anksiyete gibi durumlarla baş etmede çok iyidir..
 • Antioksidanların varlığı, özellikle triptofan ve amino asitler, doğal gevşeticiler olarak çalışır. Bebekler için de oldukça sağlıklı bir besindir. Yüksek kalsiyum içeriği kemik gelişimine yardımcı olur.
 • Ana besin kaynağı ve çok önemli bir üründür. Şiddetli kuraklık koşullarına dayanabildiğinden yıl boyunca kolaylıkla yetiştirilebilir..
 • Pirinç ve diğer tahıllara kıyasla protein ve mineraller açısından besleyici olarak daha yüksektir, bu da onu vejetaryen diyetler için bir protein kaynağı yapar..

Ragi’nin Besin Değeri:

Parmak darı besin değeri, diğer nişastalı yemeklerde bulunmayan lösin, izolösin, metionin ve fenilalanin gibi önemli amino asitleri içermesidir. Diyet lifi ve polifenollerin yüksek içeriği nedeniyle, tümörleri ve aterosklerozu önleyen antidiyabetik, antimikrobiyal, antioksidan özelliklere sahiptir. 100 gram başına parmak darı beslenme gerçeklerinden bazıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir..

 • Proteinler: 11 gr
 • Yağ: 0,4 gr
 • karbonhidratlar: 72.9 gr
 • Kalsiyum: 8 mg
 • Demir: 3,9 mg
 • Magnezyum: 114 mg
 • Potasyum: 195 mg
 • B6 Vitamini: 0.38 mg
 • K vitamini: 0,9 mg
 • Lif: 8,5 mg

Ragi besin değeri çok çeşitlidir. Vücudun gelişimine yardımcı olmak için yeterli miktarda bulunan tüm temel besinlere sahiptir..

Evde Ragi Unu Nasıl Yapılır??

Aşağıda, evde ragi unu yapmanın bir yolu anlatılmaktadır. Çok basit ve fazla zaman almıyor.

İçindekiler:

 • Ragi tohumları/filizlenmiş ragi

Aletler:

 • sığ bir tava
 • karıştırıcı
 • Mutfak robotu/Karıştırıcı
 • Elek

Nasıl yapılır:

 • Tohumları yıkayın ve herhangi bir yabancı madde veya kirden kurtulun.
 • Tohumları/filizlenmiş ragileri sığ tavada kısık ateşte kavurarak kurutun. Ve yanmaması için karıştırmaya devam edin. Oldukça hızlı kızaracak.
 • Ragi’yi tamamen soğutun yoksa öğütme sırasında topaklanır.
 • Soğuyan ragileri mutfak robotuna/mikserine koyun ve ince bir toz haline gelene kadar öğütün..
 • Herhangi bir topak veya büyük granülden kurtulmak için ragi tozunu eleyin. Bazı insanlar bebekler için ragi tozu yapmak için ince bir muslin bezi kullanır..
 • Hava geçirmez bir kapta saklayın.

Ragi Unu Nasıl Kullanılır:

Parmak darı unu, çeşitli yemekler yapmak için çeşitli tariflerde kullanılabilir. Ayrıca ekmek, kek, dosa, idli vb. yapmak için diğer unlarla birleştirilebilir. En iyi sonucu elde etmek için ragi filizlerinden yapılmış un yemek tavsiye edilir. Bunun nedeni, ragi’nin filizlendiğinde demir emilimi için önemli olan C Vitamini geliştirmesidir..

Ragi ununun nasıl kullanılacağı iyi bilinmektedir. Çocuklara, ragi unu, süt ve jaggery’den yapılmış bir ragi lapası verilir. Ragi tozu sağlığı, çocuğun vücudunun sağlıklı gelişimine fayda sağlar. Ragi atta’nın bazı kullanımları, diğer unlarla karıştırarak çeşitli yemekler yapmaktır..

Ragi Yemek İçin En İyi Zaman:

Düzenli ragi tüketiminin birçok faydası vardır. Zengin bir vitamin, mineral, protein vb. kaynağı olduğu için yetişkinlerin yanı sıra çocuklar tarafından da tüketilebilir. Ragi yemek için en iyi zaman, kahvaltıda yulaf lapası ve ragi javadır, öğle ve akşam yemeklerinde pirinç ile ikame edilebilir. . Ragi java’nın avantajları, besinlerle dolu olması ve mükemmel bir kahvaltı yapmasıdır..

İnanılmaz Ragi Sağlık Faydaları:

Burada 12 etkileyici ragi sağlık faydası (ragi unu faydaları) listeledik. Onlara bir göz atalım.

ragi faydaları

1. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Ragi suyu, kanser ve hücre hasarına bağlı yaşlanma riskini azaltan antioksidanlar açısından zengin olduğu için fayda sağlar. Hücrelerin oksidasyonu kansere ve yaşlanmaya neden olur. Ragi’deki antioksidanlar, hücrelerin aşırı oksidasyonunu önleyerek hücre hasarını azaltır. Araştırmalar, darı temelli diyetler uygulayan kişilerin, mısır veya buğday temelli diyetlere göre daha az özofagus kanseri şansına sahip olduğunu göstermiştir. Buna rağmen, pek çok insan ragi yemenin faydalarından yararlanmıyor..

Ragi tohum kabuğu, antioksidan özelliklere sahip flavonoidler, tanenler ve fenolik asitler açısından zengindir. Metionin, ragi’de bulunan bir amino asittir. Vücuttaki yağın atılmasına yardımcı olur ve bir kükürt kaynağıdır. Vücut, doğal bir antioksidan olan glutatyon yapmak için kükürt kullanır..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi kaynatın ve suyunu tohumlarıyla birlikte için.

2. Proteinler Açısından Zengin:

Ragi zengindir, iyi bir doğal protein kaynağıdır. Ragi tanesi, protein açısından pirinçle karşılaştırılabilecek kadar zengin olduğu için fayda sağlar ve pirinç için bir alternatif olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte, ana protein, vücuda kolayca dahil olan Eleusinian’dır. Yüksek protein içeriği onu yetersiz beslenmeyi önlemede önemli bir faktör yapar. Diğer pek çok tahıl gevreğinin aksine, ragi ayrıca fiziksel sağlığın korunması için çok önemli olan triptofan, metionin ve sistein gibi proteinlerden oluşur. Yüksek protein içeriği nedeniyle Ragi, vejetaryenler ve veganlar için ete iyi bir alternatif olarak kabul edilir..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi ununu roti veya kek haline getirin ve yiyin.

3. Diyabeti Kontrol Eder:

Ragi yemenin sağlığa faydaları, kişinin sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olan fitokimyasallara sahip olmasıdır. Bu, diyabetik hastalarda kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca ragi’nin yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Riski azaltmak için diyabet ve gastrointestinal sistem bozuklukları için ragi yiyin.

Parmak darı diyeti, pirinç ve buğdaydan daha yüksek bir lif seviyesine sahip olduğu için şeker hastalarına yardımcı olur. Diyet ayrıca daha düşük bir glisemik tepkiye sahiptir, bu da sağlıklı kan şekeri seviyelerini koruduğu anlamına gelir. Bunun nedeni, ragi’nin sindirimi yavaşlatan ve nişasta emilimini azaltan belirli özellikleridir..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi’yi alın ve ondan ragi java yapın.

4. Kilo Kaybı İçin Ragi Faydaları:

Ragi, iştahı azaltan triptofan gibi çeşitli amino asitler içerir. Bu yüzden birçok insan kilo vermek için ragi yer. Doymamış yağlar içerdiği için kilo vermek isteyenler için çok faydalıdır. Bu nedenle pirinç, buğday, mısır vb. gibi diğer tahıllara kıyasla az yağlı bir tahıl olarak bilinir. Ragi, sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olan çok miktarda lif içerdiğinden kilo vermeye yarar. Bu, bir kişinin daha az kalori ile daha tok hissetmesini sağlar ve böylece aşırı kalori tüketimini önler. Dolgunluk hissi iştahı azaltır, böylece ekstra kalori alımını azaltır. Kilo vermeye çalışan insanlar için buğday veya pirinç yerine harika bir alternatif olabilir..

Nasıl Tüketilir:

 • Pirinç veya buğday yerine ragi tüketin.

5. Hamilelikte Ragi:

Hamilelikte Ragi, bebeğin kemik gelişimi için çok önemli olan zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca sağlık için iyi olan ve aşırı kilo almaya yol açmayan doğal doymamış yağlar da vardır. Yüksek lif içeriği nedeniyle ragi roti, bağırsak hareketleri ve kabızlık ile ilgili sorunları önleyerek, hamileliği olabildiğince rahatsız ederek fayda sağlar..

Yeni bir annenin hamilelikte ragi yemesi faydalıdır. Yüksek kolesterol seviyeleri hipertansiyona neden olabilir. Ragi, vücuttaki kolesterolü düzenlemeye yardımcı olan lesitin ve metionin içerir. Kalsiyum, magnezyum, demir gibi çeşitli minerallerin varlığı bebeğin gelişimi için iyidir..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi ve ragi unu birçok yemeğe dönüştürülebilir ve tüketilebilir..

6. Ragi’nin Bebeklere Faydaları:

Bebekler için ragi’nin bebeklerde kilo alımına yardımcı olduğu yaygın bir inançtır. Ragi’de bulunan K vitamini ve kalsiyum vücuttaki kemiklerin gelişimine yardımcı olur. Ragi’nin bebekler için faydaları, bebekler ve gelişmekte olan vücutları için çok önemli olan dolaşımın daha iyi olmasına da yardımcı olmasıdır. Ragi’deki amino asitler karaciğerdeki fazla yağlardan kurtularak çocuklarda kolesterol seviyelerini düşürerek obeziteyi önlemeye yardımcı olur. Çocuklar için ragi’yi tanıtmanın en iyi yolu yulaf lapası veya laddoos.

Ragi’deki antioksidanlar, çocuklarda kaygı, uykusuzluk ve baş ağrılarını önler. Amino asit metioninin varlığı, bebeklerde sağlıklı cilt ve saç gelişimine de yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Süt ve jaggery ile ragi lapası yapın.

7. Yaşlanma karşıtı:

Ragi yemenin birçok avantajı vardır. Ragi tüketmek, genç ve sağlıklı bir cildi korumanın çok etkili bir yoludur. Ragi, yaşlanmayı önleyen fenolik ve diğer antioksidanlara sahiptir. Ragi’de bulunan metionin ve lizin gibi amino asitler, cildin kırışmaya ve sarkmaya daha az eğilimli olmasını sağlar..

Ragi, kolajenin çapraz bağlanmasını engelleyen bazı önemli faktörlere sahiptir. Kollajen, cildin esnekliğine sahip olmasına neden olan şeydir ve çapraz bağlanma, kan damarlarında, ciltte ve diğer dokularda sertliğe neden olur. Bu, normalde yaşla birlikte gelen sertliğe yol açan esnekliği azaltır. Günlük ragi tüketimi, yaşlanmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olur ve genç cildin korunmasına yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi’yi toz haline getirin ve bir smoothie yapın ve düzenli olarak için.

8. Kemiklerin Güçlendirilmesi:

Diğer tahıllar veya bitkisel gıdalar arasında, ragi en fazla miktarda kalsiyum içerir. Aynı zamanda, normalde güneş ışığından elde edilen, doğal olarak bulunan birkaç D vitamini kaynağından biridir. D vitamini kalsiyumun taşıyıcı molekülüdür. Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu, küçük çocuklarda kemiklerin gelişmesine ve yetişkinlerde kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur..

Ragi unu, süt ürünleri dışında en iyi kalsiyum kaynaklarından biridir. Ragi’nin diğer tahıllardan 30 kata kadar daha fazla kalsiyuma sahip olduğu bulunmuştur. Zencefil darı tüketmek osteoporoz gibi hastalıkları uzak tutarak fayda sağlar ve kırık riskini azaltır. Ragi atta, yulaf lapası olarak tüketildiğinde küçük çocuklara fayda sağlar.

Nasıl Tüketilir:

 • Günlük olarak herhangi bir biçimde ragi tüketin.

9. Gevşemeyi Teşvik Eder:

Parmak darısının sağlığa faydalarından biri de vücudu doğal olarak rahatlatmasıdır. Ragi amino asitler ve antioksidanlar içerir. Triptofan, doğal bir gevşetici olan ragi’de bulunan bir antioksidandır. Düzenli ragi tüketiminin anksiyete, depresyon ve hipertansiyon gibi stres hastalıklarını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca uykusuzluk ve serebral ağrılar ve migren gibi uyku ile ilgili bozuklukların azaltılmasına yardımcı olur..

Triptofan, hasara neden olan ve oksidatif stresi azaltan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Diyetinize ragi eklemek, günlük yaşamla ilgili stres seviyelerini azaltmanın çok etkili bir yoludur. Daha iyi uyku için ragi tüketmek, ragi’nin kullanımlarından biridir..

Nasıl Tüketilir:

 • En iyi sonuçlar için günde bir bardak ragi için.

10. Anemiyi Tedavi Eder:

Ragi, zengin bir Demir kaynağıdır ve filizlenmiş ragi, C Vitamini geliştirir. C vitamini, vücut tarafından demirin emilmesine yardımcı olur. Böylece filizlenmiş ragi, biyolojik olarak temin edilebilen ve vücuda kolayca entegre edilebilen demir içerir. Anemiyi tedavi etmek, bir ragi malt sağlık yararıdır.

Optimum sonuçlar için, kansızlığı olan kişilerin ragi filizlerinden yapılan yemekleri yemeleri önerilir. Bu yemeklerden bazıları ragi dosa, ragi malt, ragi idlis vb.dir. Ragi’deki C vitamini içeriği demirin kan dolaşımına kolayca karışmasına yardımcı olur ve kan oluşumunu artırır. Bu, anemiden muzdarip insanlar için mükemmel hale getirir..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi lapası veya ekmek yapın ve yiyin.

11. Raginin Cilt İçin Faydaları:

Çok fazla yaşlanma karşıtı ve besleyici özelliği vardır. Ragi, cildi zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olan antioksidanlar içerdiğinden cilde fayda sağlar. Metionin, sağlıklı cildin büyümesini destekleyen kükürt bazlı bir amino asittir. Lizin cildin kırışmasını ve sarkmasını önler. Bu amino asitler vücutta kolajenin oluşturulması ve korunmasında hayati öneme sahiptir..

Amino asitler ve antioksidanların yanı sıra, parmak darısının vücutta kollajenin çapraz bağlanmasını engellediği bilinmektedir. Yaşla birlikte gelen sertliğe neden olan şey çapraz bağlamadır. Bu nedenle diyetinizdeki ragi, genç kalmanın ve güzel bir cilde sahip olmanın mükemmel bir yoludur..

Nasıl Tüketilir:

 • Ragi tüketin veya yüz ovma yapın ve kullanın.

12. Raginin Saç İçin Faydaları:

Yaşlanma karşıtı ve iyileştirici özelliklerinin yanı sıra, ragi tozu saça fayda sağlar. Doğal bir gevşetici olduğu için strese bağlı saç dökülmesini azaltır. Parmak darısında bulunan anti-inflamatuar özellikler ayrıca kepek, egzama, kaşıntı gibi kafa derisi problemlerini önlemeye yardımcı olur..

Saç proteinden oluşur. Saçın sağlıklı büyümesi için büyük miktarda protein gereklidir. Ragi, en zengin bitki protein kaynaklarından biri olduğu için saç için faydalıdır ve bu nedenle sağlıklı saçların büyümesi için gereklidir. Bu tahılda bulunan antioksidanlar ayrıca saçların erken beyazlamasını önleyerek daha uzun süre genç görünmenizi sağlar. Ayrıca erken saç dökülmesinin tedavisinde de kullanılır..

Nasıl Tüketilir:

 • Sütle karıştırın ve saça uygulayın..

Ragi’nin Dezavantajları:

Her tahıl gevreği gibi ragi faydaları ve yan etkileri vardır. Ragi’nin yan etkilerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Ragi dezavantajları da zengin bir kalsiyum kaynağı olmasıdır. Tavsiye edilen miktardan fazla tüketilirse vücuttaki oksalik asit miktarını artırarak böbrek taşlarına neden olabilir..
 • Ragi’de bulunan guatrojen, tiroid hormonlarına müdahale edebilir ve tiroid bezi tarafından iyot alımını azaltabilir. Bu vücuttaki iyot seviyelerini azaltır. Düşük iyot seviyeleri guatra neden olabilir. Bu onu ragi’nin bir dezavantajı yapar.

Ragi, günlük diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi darılardan biridir. Bu kalsiyum ve protein ile doldurulur. Laktoz intoleransı olan ve süt yiyemeyen kişiler ragi ile değiştirebilirler. Ragi’yi lezzetli formlarda kullanan sayısız tariflere sahip olabilirsiniz. Bebeklerden yetişkinlere kadar herkes ragi alabilir ve faydalarından yararlanabilir. Ayrıca yaşlanmaya karşı savaşmaya yardımcı olur. Diyetinize ragi eklemenin harika yolları olan ragi lapası, ragi idli, dosa vb. deneyin..