Modern dünyada sağlık bilincinin artmasıyla birlikte insanlar daha iyi yemek seçeneklerine yöneliyor. Piyasadaki sağlıksız yağlar hakkındaki vızıltıların ardından, kalp dostu ürünlere yönelik artan bir talep var. Kanola yağı, sağlık endüstrisindeki en son sansasyondur ve en iyi yemeklik yağlardan biri olarak kabul edilir. Hindistan pazarında nispeten yeni olan bu yağ, düşük kolesterol seviyeleri ve kan şekerini düzenleyici özellikleri nedeniyle popülerlik kazanmaktadır. Ayrıca cildiniz, saçınız ve vücudunuz için pek çok fayda sağlayan Omega yağ asitleri açısından da zengindir. Kanola yağının inanılmaz faydalarına bir göz atalım.

Besin Değerleri ile Mükemmel Kanola Yağı Faydaları

Kanola Yağı Nedir??

Kanola yağı, Kanola bitkisinden elde edilen yağdır ve Kanada’ya özgüdür. Bilimsel adı “Brassica Napus. En düşük Doymuş yağ seviyelerine sahiptir, bu da onu sağlıklı bir yemeklik yağ yapar. Kanola yağı, ambalajlı, şişelenmiş ve sprey versiyonları ile piyasada bulunmaktadır. Kanola yağı, dünyada üretilen en büyük ikinci yağ bitkisidir ve güzellik ürünlerinde de kullanılmaktadır..

Kanola Yağı Sağlığa İyi Gelir mi??

Kanola yağı, sağlıklı bir vücut için gerekli olan A Vitamini ve K Vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Diğer yağ çeşitlerine göre düşük yağ içeriğine sahiptir. Kanola yağı, tıkanmalara bağlı ani felç riskini azalttığı bilindiği için kalp hastaları için de önerilir. Kanola yağının kemikleri ve düzenli kan şekeri seviyelerini güçlendirebileceğine de inanılıyor..

Kanola Yağı Nasıl Kullanılır?

Kanola Yağı hemen hemen tüm mutfakların yapımında yemek pişirmek amacıyla kullanılabilir. Salatalarınızın ve çiğ gıdalarınızın lezzetini artırabilecek belirgin bir kokusu vardır. Kanola yağı ayrıca yüksek bir pişirme sıcaklığına sahiptir ve Hint yemekleri yapmak için de kullanılabilir. Dosas ve Chapatis’inizdeki yağ içeriğini azaltmak için Kanola spreyi kullanabilirsiniz..

Kanola Yağı Besin Değerleri:

İşte 100 gram porsiyon başına Kanola Yağı’nın besin değeri:

 • Toplam kalori: 884
 • Toplam yağ: 100 gram
 • Doymuş yağ: 8 gram
 • Doymamış yağ: 26 gram
 • Trans yağ: 1.8 gram
 • Kolesterol: %0
 • K vitamini: %59
 • A vitamini: 182 %

İnanılmaz Kanola Yağı Faydaları:

Doğadan kendinize en iyi bakımı sağlamanın en iyi yollarından biri kanola yağı kullanmaktır. Mide, cilt, saç vb. için sağlıklı olduğu kabul edilir. Aşağıda sizin için en iyi 17 kanola yağı kullanımını listeledik..

1. Zengin E Vitamini Kaynağı:

Kanola Yağı iyi bir E Vitamini kaynağıdır. Vücut yağlarınızı korur ve proteinleri herhangi bir radikal hasardan uzak tutar. Ayrıca her türlü kalp hastalığı, kanser veya hafıza kaybını azaltmada yardımcı olacaktır. Beslenme ve sağlık dolu olduğu için aktif, özgür ve sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey yemek yaparken bu yağı eklemek veya tüm vücudunuza masaj yapmak. Kanola yağının size neler yapabileceğini görünce şaşıracaksınız..

2. Anti-inflamatuar Özellikler:

Kanola Yağı da iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır. Ekleminizde veya kaslarınızda herhangi bir ağrı hissederseniz, çare olarak kanola yağını düşünün. Kronik artrit gibi ciddi durumlar bile bunun yardımıyla azaltılabilir ve ortadan kaldırılabilir. Bağırsak rahatsızlıkları ve astımdan muzdarip insanlar da kanola yağını denemiştir. Gerçekten de etkili oldu ve dünyanın her yerindeki insanlara çeşitli şekillerde yardımcı oldu. Omega 3 yağ asitleri ile dolu olduğundan, bu yemeklik yağın sağlığınızda harikalar yaratmasını bekleyebilirsiniz..

3. LDL seviyelerini düşürür:

Kanola yağını kendi yararınıza kullanmanın üçüncü yolu, onu diyetinizin bir parçası haline getirmektir. Bu, kolesterolünüzü düşürecek ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik edecektir. Tekli doymamış yağlar açısından zengin olduğu için kötü kolesterol olan LDL’nin azalmasına ve iyi kolesterol olan HDL’nin yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede vücudunuzdaki kolesterol emilimini engelleyecek ve lipit olan bir profili uyaracaktır..

4. Cildi Nemlendirir:

Kanola yağı kuru cilde sahip olanlar için harikadır. Marketlerde bulunur ve yılın herhangi bir zamanında kolayca satın alabilirsiniz. Bu, kuru veya pürüzlü cildinizde nemlendirici olarak çalışacaktır..

Nasıl kullanılır:

 • Bu yağın rahatsız edici bir kokusu olduğu için birkaç damla lavanta yağı ile karıştırarak tüm vücudunuza tatlı bir koku yayabilirsiniz..
 • Bu yağı uygulamanın yaygın bir yolu, vücudunuzun her yerine püskürterek ve duştan önce beş dakika masaj yapmaktır..

5. Saç Kıvrımsız Hale Getirir:

Kıvırcık ve kuru saçları olan kişiler artık kanola yağı yardımıyla kötü saç günü sorunlarına kolayca çözüm bulabilirler..

Nasıl kullanılır:

 • Kanola yağını saç için kullanmak için tek yapmanız gereken birkaç yemek kaşığı kanola yağını bir bardak su ile karıştırmak..
 • Şimdi bu karışımı bir sprey şişesine ekleyin. Bunu yaptıktan sonra bu karışımı iyice çalkalayın..
 • Artık evinizden ayrılmadan önce saçınızın tamamına püskürtebilirsiniz..
 • Ayrıca üstüne biraz saç serumu sürün ki kokmasın..

6. En İyi Yemek Ortağı:

Sağlık uzmanları ve doktorlar, yemek pişirmek için Kanola yağının faydalarını uzun zamandır biliyorlar. Salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağı veya ayçiçek yağına kıyasla çok daha iyi yemeklik yağ gibi davranır..

Nasıl kullanılır:

 • Yüksek ısı toleransına sahip olduğu için fırınlama, kızartma, ızgara ve tavada kızartma için kullanılabilir..
 • Hafif ve sade bir dokuya sahip olduğu için mümkün olduğunca sık kullanmalısınız..

7. Kepeği Tedavi Edebilir:

Kanola yağı da kepekten kurtulmaya yardımcı olabilir. Kaşıntılı ve pul pul dökülen saç derisine sahip kişiler artık kanola yağı kullanabilir ve kepeğe sonsuza kadar veda edebilirler..

Nasıl kullanılır:

 • Biraz çay ağacı yağı alın ve kanola yağı ile karıştırın..
 • Karışımı ısıtın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin..
 • Soğuduktan sonra bu karışımı kökten uca uygulayın ve masaj yapın..
 • Saçınızı bir saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın ve iyice şekillendirin..
 • Bu saç için en iyi Kanola yağı faydalarından biridir..

8. Vücut Masajı İçin Kullanılabilir:

Kanola yağını kullanmanın harika bir yolu, onu vücut yağı olarak kullanmaktır. Cildinizi yatıştırmak ve beslemek için tüm vücudunuza masaj yapın..

Nasıl kullanılır:

 • Tek yapmanız gereken biraz kanola yağını gül veya lavanta yağı ile karıştırıp birkaç dakika ısıtmak..
 • Oda sıcaklığına geldikten sonra tüm vücudunuza uygulayınız..
 • Kuru ve pul pul olan cildinizi bu sayede etkili bir şekilde nemlendirebileceksiniz..

9. Cilt Enfeksiyonlarıyla Savaşır:

Kanola yağının cilt için faydaları çoktur. Ciltte oluşan kabuklanmalar, yara izleri, egzama ve diğer döküntüler bu harika besleyici yağ sayesinde kolayca tedavi edilebilir. Bu vücudunuzu ısıtacak, duyularınızı rahatlatacak ve tüm kusurları tedavi edecektir. Araştırmaya göre enfeksiyonlarla tahrip olmuş cilt, kanola ve balık yağının mükemmel kombinasyonu kullanılarak tedavi edilebilir. Sadece bu değil, cildiniz için Kanola yağı kullandıktan sonra, cildinizi taze, pürüzsüz ve esnek hissedeceksiniz. Kanola yağı günlük olarak tüketirseniz, her türlü cilt enfeksiyonuna dikkatsizce veda edebilirsiniz..

10. Saç Dökülmesini ve İncelmeyi Durdurur:

Saç dökülmesini durdurmak istiyorsanız, kanola yağını nihai çareniz olarak düşünün. Saç büyümesini artıracak ve kalın, uzun ve güçlü olmanızı sağlayacaktır. Bu konularda yapılan birçok araştırmaya göre, bu yağın saç dökülmesinin en önemli sorunlardan bazılarını azaltmada oldukça yardımcı olduğu kanıtlanmıştır..

Nasıl kullanılır:

 • Tek yapmanız gereken biraz kanola yağı, zeytinyağı ve badem yağını birlikte uygulamak ve bu karışımı kökten uca masaj yapmak..
 • 20 dakika saçınızda beklettikten sonra bitkisel şampuanla yıkayabilirsiniz..
 • İyi koşullandırın ve saç dökülmesine veda edin.

11. Yemeklik Kanola Yağının Faydaları:

Kanola yağının yemek pişirmedeki avantajları çoktur. Tadı ayçiçeği veya zeytin gibi diğerlerinden farklıdır ancak mide sağlığı söz konusu olduğunda faydaları oldukça fazladır. Ezilmiş kanola tohumları daha az doymuş yağ salgılar ve bu kadar az yağ oranı aslında vücut için iyidir, çünkü hiçbir tür kolesterol dengesizliğine neden olmazlar. Bu, kanola yağının en önemli faydalarından biridir ve onu piyasadaki en sağlıklı yağlardan biri yapar..

12. Kalbiniz İçin Dost:

Kanola Yağının sağlığa en iyi faydalarından biri, kalbinizi koruma yeteneğidir. Kanıtlanmış bir gerçektir ve bu yüzden insanlar, özellikle kalp hastaları olmak üzere bu yağı günlük olarak tüketmeye çok meraklı hale gelmiştir. Bu yağdaki bitki sterol seviyesi oldukça yüksektir ve onu kalp için bu kadar iyi yapan da budur. Bu yağı genç yaştan itibaren tüketmeye başlarsanız, sağlıklı ve mutlu bir kalbe sahip olursunuz. Birçok araştırmaya göre, bu yağın bugüne kadar birçok kalp hastalığıyla mücadelede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle bu yağın kalp için çok önemli bir doğal ilaç kaynağı olduğu kanıtlanmıştır..

13. Yaşlanma Belirtilerini Önleyin:

Kuru cilt genellikle elastikiyet eksikliğinden dolayı kırışıklıklara eğilimlidir. Kuru ciltler için kanola yağı kullanmak, cildin derinlemesine beslenmesine ve kalitesinin artmasına yardımcı olabilir. Bu yağ üzerinde yapılan birçok araştırmacıya göre, çeşitli yaşlanma belirtilerini azaltmak için gerçekten iyi olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle günlük olarak tüketilebilecek en önemli şeylerden biridir. hem genç bir görünüm hem de daha birçok sağlıklı amaca hizmet eder..

14. Enerji Düzeylerini İyileştirir:

Kanola yağı, sadece 100 gram yaklaşık 884 Kalori sağlayarak enerji seviyenizi yükseltmek için iyidir. Doymuş Yağ Asitleri içeren diğer yağların aksine yüksek oranda sağlıklı yağ içerir..

Nasıl kullanılır:

 • Kanola yağını salatalarınıza ve çorbalarınıza biraz gezdirerek yemeğinize kolayca dahil edebilirsiniz..

15. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Kilo vermek isteyenler için doğru yağı seçmek oldukça zor. Kanola yağı, düşük miktarda doymuş yağ ve neredeyse sıfır kolesterol seviyesi ile yağlar arasında kesinlikle en uygunudur. LDL seviyenizi düşürebilir ve ayrıca vücudunuzdaki iyi yağları iyileştirebilir. Omega yağ asitleri ayrıca kan basıncını ve kalp hastalıklarını düzenlemeye yardımcı olur..

16. Hücre Zarlarını Korur:

Kanola yağı, serbest hücre hasarını koruyabilen Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Zeytin ve diğer bitkisel yağlara göre hücre zarlarını oksidasyondan kaynaklanan hasarlardan korur. Ayrıca yeni hücre büyümesini teşvik eder ve hasarı kolayca onarır. Kanola yağının da mukoza zarlarına iyi geldiği söylenir..

17. Glisemik Kontrolü İyileştirir:

Kan şekerini düzenlediği bilindiği için kanola yağı Düşük GI diyetinin bir parçasıdır. Diyabet hastaları için mükemmel bir yağdır ve Tip-2 Diyabeti kontrol ettiği bilinmektedir. Kanola yağı ayrıca Kardiyovasküler risklerde oldukça düşük puan aldı ve bu da onu kalbiniz için en iyisi haline getirdi. Kanola yağı ile hazırlanmış yiyecekleri tüketmek, gerekli ilaçları almanın yanı sıra sağlık durumunuzu iyileştirebilir..

Kanola Yağı Yan Etkileri:

Kanola yağı sağlığa olan iyi faydaları ile bilinmesine rağmen, kesinlikle bir dizi yan etki ve risk ile birlikte gelir:

 • Kanola Yağının %90’ı genetiği değiştirilmiş olup sağlığınıza zarar verebilir. Bu sorunlardan kaçınmak için organik Kanola yağı tercih edin.
 • Kısmen hidrojene Kanola yağı kullanmak, Arterlerin iltihaplanmasına neden olabilir..
 • Kanola yağı zararlı bir hardal gazı içerir.
 • Kanola yağında bulunan Eurorik asidin ciddi sağlık riskleri oluşturduğu bilinmektedir..
 • Bu yağın aşırı tüketimi vücuttaki yağ asitlerini artırabilir.

Kanola Yağı Sağlığa Faydaları, onları yüzyıllardır kullanan batılı ülkeler tarafından bilinmektedir. Yavaş yavaş Hindistan pazarına giriyor ve doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Bu yağı diğer yağlar ve dengeli bir diyetle birlikte kullanmak, sağlık durumunuzu iyileştirmenize ve kalbinize yönelik büyük riskleri önlemenize yardımcı olabilir. Peki, ne bekliyorsun? Organik Kanola yağı tercih edin ve kapılarınızı sağlıklı bir esenliğe açın.!