Başka bir adla anılan dolmalık biber, besin değeri en yüksek besinlerden biridir. Tatlı-tuzlu bir tada sahiptirler. Kırmızı biber vitaminler, mineraller ile yüklüdür ve geniş A, B6, C, E ve K1 vitaminleri rezervleri içerir. Kırmızı biberin faydaları kanın pıhtılaşmasından antioksidanlara, cilt sağlığından göz sağlığına ve fetüsün gelişiminden kalp sağlığına kadar uzanır. Kırmızı biber, anemi gibi çeşitli kronik rahatsızlıkları önleyebilir. Bunların dışında, kırmızı biber cildi temiz tutmaya ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olur..

kırmızı biber faydaları

kırmızı biber nedir?

Capsicum, Capsicum annuum’un bilimsel adıyla gider ve itüzümü ailesine aittir. Burada Hindistan’da kırmızı biber, ABD ve Kanada’da dolmalık biber denir ve parlak renklerde gelirler. Çeşitli mutfaklarda kullanılırlar ve zengin bir A ve C vitamini kaynağıdırlar..

Kırmızı Biber Besinsel Faydaları:

Diyet lifi ve A, E, C vitaminleri ve folat bakımından zengindirler. Kırmızı olanlar, yeşil ve sarıya kıyasla en fazla besin içerir. Beta-karoten bakımından zengindirler.

Kırmızı Biber Besin Değerleri:

3.5 ons (100 gram) çiğ kırmızı dolmalık biberdeki ana besinler aşağıda gösterilmiştir:

 • Kalori: 31
 • Su: %92
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 6 gram
 • Şeker: 4.2 gram
 • lif: 2.1 gram
 • Yağ: 0.3 gram

Vitaminler ve mineraller:

C vitamini: Kırmızı biber bir portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir..

B6 Vitamini: Piridoksin, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati önem taşıyan yaygın bir B6 vitamini türüdür..

K1 Vitamini: Filokinon olarak da bilinen bir K vitamini formu, kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gereklidir..

Potasyum: Kırmızı biberin faydaları kalp sağlığını iyileştirir(1).

Folat: Bu hamilelik sırasında çok önemlidir(2).

E vitamini: Sağlıklı kaslar ve sinirler için gerekli olan güçlü bir antioksidan.

A vitamini: Kırmızı biber, A vitaminine dönüştürülen beta karoten bakımından zengindir.3).

Kanıta Dayalı Kırmızı Biber Faydaları:

Burada cilt, saç ve sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış 25 kırmızı biber faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

biber yemenin faydaları

1. Antifungal ve Antibakteriyel:

Kırmızı biberin mantar önleyici özelliklere sahip olduğu ve ayrıca bazı gıda kaynaklı bakterilere karşı antibakteriyel nitelikler gösterdiği bulunmuştur. Yara iyileştirici özellikleri ile analjezik ve antiseptik olarak da işlev görür. Bu, gıda zehirlenmesi vakalarıyla mücadele etmeye çalışanlar için iyi bir haber. Kırmızı biberin avantajlarından biri, krampları azaltarak, mide spazmlarını ve ağrıyı hafifleterek gıda zehirlenmesinin tedavisine yardımcı olmasıdır. Kırmızı biber, mide ve gastrointestinal sistemdeki hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olur..

2. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Daha koyu renkli kırmızı biberlerde antioksidanlar daha yüksektir ve hepimiz, serbest radikal hasarlarıyla doğal olarak savaşmamıza yardımcı olacak antioksidanlara sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kırmızı biber, antioksidan etkiler sağlayan birçok biyoaktif bileşiğe sahiptir. Geliştirilmiş vazodilatasyon, antioksidan fitokimyasalların vücutta dolaşmasına yardımcı olur(4). Dokuların ve DNA hasarının korunmasını ve onarılmasını sağlar..

3. Kanın Pıhtılaşmasını Önler:

Çalışmalar, acı biberin kan akışını artırarak kan pıhtılarını ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, acı biberlere “baharatlılık” veren doğal kimyasal olan Kapsaisin’dir. Bazı araştırmalar, acı biberin aspirinden bile daha etkili olabileceğini gösteriyor..

Kırmızı biberin faydaları arasında, kapsaisin, doğal yeteneği sayesinde dolaşımdaki kan akışını artırmaya yardımcı olur. Mide kan akışını arttırır, bu da sindirim sularının üretimini uyarır..

4. Kanseri Önleyin:

Uzmanlar, kırmızı biberin sağlığa faydaları arasında günde bir kırmızı biberin kanseri uzak tutabileceğini söylüyor. Bunun nedeni, içindeki zengin bitki besinleri ve antioksidanlar kaynağıdır. Bu ikisi birleştiğinde özellikle prostat, pankreas, mesane ve serviks gibi kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilirler. Kırmızı biber, mide kanseri gibi kötü huylu tümörlerin neden olduğu kanseri önlediği söylenen tanen içerir..

Araştırmalar, bitkinin hormona bağlı diğer kanserlerin tedavisinde ve önlenmesinde faydalı olduğunu kanıtlıyor. Kırmızı biber iyi antikanser potansiyeline sahiptir. Bir çalışma, kırmızı biberin aktif bir bileşeni olan kapsaisinin, kanser hücresinin hayatta kalması, metastaz ve büyüme durması ile ilgili genetik ifadeyi değiştirdiğini belirtti.5). Bu, gelecekteki kanser araştırmaları için çok umut verici olabilir..

5. Kolesterolü Düşürür:

Capsicum, içinde kapsaisin adı verilen bir bileşiğe sahip güçlü bir biberdir. Bu, sertleşmiş arterleri azaltmada hayati bir rol oynar. Tansiyon, obezite ve felç riskini önlemeye yardımcı olur. Kırmızı biber, yeşil biberde bulunmayan likopen ile doludur. Kırmızı biber yemenin faydaları, kolesterol düşürücü çözünür lif içerdiğini ve kan pıhtılarının oluşumunu engellediğini göstermektedir. Öyleyse kolesterol seviyenizi düşürün,(6) özellikle LDL’yi kırmızı biberleri çiğneyerek söylüyor uzmanlar.

Koyu kırmızı biberlerdeki antioksidan konsantrasyonu, yenildiğinde kandaki oksidasyon süreciyle savaşmaya yardımcı olan açık renkli olanlardan daha yüksektir. Bunu yaparken, sadece LDL seviyelerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yüksek tansiyonla da savaşırlar(7).

6. Mide Sorunlarını Önleyin:

Kırmızı biber faydaları, IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) gibi mide sorunlarına yardımcı olur, çünkü mide ağrısı ve şişkinliğin yoğunluğunu azalttığı için mide ağrısı ve şişkinliği azalttığı için diyetinize kırmızı biber içerir. Midedeki gaz sorunu bile bunu hafifletiyor.

Doktorlar, kırmızı biberin mide ülseri ve diğer enfeksiyonlara da yardımcı olduğunu söylüyor. Epigastrik ağrı, bulantı ve dolgunluğun azaldığı dispepsi semptomlarına yardımcı olur.8). Kırmızı biberdeki tanenler, büzücü bir rol oynar ve iltihaplanmaya ve dizanteri ve ishal gibi GI sisteminin diğer sorunlarına yardımcı olur..

7. Bağışıklığı Artırır:

Biber, mide suyunun üretimini uyarırken iştahı iyileştirir, trigliserit seviyelerini ve kolesterolü düşürür. Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin yardıma ihtiyacı vardır, bu yüzden içinde C vitamini bulunduğu için kırmızı biber tavsiye edilir. C vitamini, beyaz hücrelerin savaşmasına yardımcı olur ve bu nedenle, kırmızı biber tükettiğinizde bağışıklık daha büyük ölçekte artar. Kırmızı biber vücudun daha fazla ısı üretmesini sağlar ve bu da vücudun metabolizmasını hızlandırır..

8. Metabolizmanızı Geliştirir:

Kırmızı biber, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve sinüs, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına karşı direnci artırır. Ayrıca kilo vermeye, kan basıncını düzenlemeye ve atletik performansı artırmaya yardımcı olur. Çiğ kırmızı biberin faydaları arasında bağışıklık sistemini destekleyen biyoaktif bir fitokimyasal olan C vitamini bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hasarlı dokuları onarmaya ve oksidatif stres riskini azaltmaya yardımcı olur. Her gün kırmızı biberle kendinizi şımartarak metabolizmanızı geliştirin. Bu, trigliseritleri düşürmeye ve kalorileri verimli bir şekilde yakmaya yardımcı olur..

9. Daha Fazla Kalori Yakar:

Araştırmalar, kırmızı biberin kilo kaybı için iyi olduğunu ve kapsaisinin, iştahı azaltan ve vücudun metabolizmasını hızlandıran termojenik bir kimyasal olduğunu belirtiyor. Dolgunluk hissi verir ve daha az yeme isteğine neden olur. Aşerme azaldığında, daha az kalori alımına yol açar ve bu da kilo kaybıyla sonuçlanır. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Baharat vücut sıcaklığının yükselmesine neden olur ve bu da kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Bütün bunlar sonunda kilo kaybına yol açar.

10. Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirir:

Capcicum’un faydaları, kırmızı biberin hipotansiyonu ve anormal kalp atış hızını hafifletmesini sağlayan belirli özellikleri olduğunu göstermektedir. Ayrıca zayıf dolaşım, yüksek kolesterol, aşırı kan pıhtılaşması ve kalp hastalıklarını önleme gibi durumlara da yardımcı olur. Kırmızı biber tüketildiğinde vücut üzerinde kan akışını iyileştiren vazodilatif bir etkiye sahiptir..

Flavonoidler üzerine yapılan araştırmalar, koroner kalp hastalığını önlemede faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu konu hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var, ancak erken bulgular umut verici (9).

11. Diyabet Yönetimi:

Araştırmalar, kırmızı biberin vücuttaki kan şekeri seviyesini düzenleyen insülin üretimini desteklediğini belirtiyor. Bu, kırmızı biberin tip II diyabetin önlenmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu, özellikle hipoglisemik faydalar açısından zengin olan yeşil biber faydalarında görülür. Kırmızı biberin obezite ve diyabet üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir..

Kırmızı biberde bulunan antosiyaninler, 2 temel sindirim enziminin, alfa-glukozidaz ve lipazın aktivitesini inhibe eder. Lipidlerin ve karbonhidratların sindirimi yavaşladığında kan şekerini doğal olarak düşürmeye yardımcı olur..

12. Menopoz Belirtilerini Hafifletir:

Capsicum beslenme faydaları flavonoid varlığı nedeniyle menopoz semptomlarını hafifletir. Kırmızı biber, kadınlarda menopozla ilgili semptomların azaltılmasında etkilidir. Kırmızı biber gibi flavonoid içeren meyvelerin tüketilmesiyle menopoz semptomlarının hafifletilebileceğine inanılmaktadır. Bu inancı çevreleyen çok fazla araştırma yok.

Kırmızı biber ayrıca bağışıklık sistemimizi desteklemek için uzun bir yol kat eden ve sıcak basması gibi menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olan büyük miktarda C vitamini içerir. Sıcak basmaların üstesinden gelmeye yardımcı olan hormon stabilize edici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptirler. Sarı biber, yeşil ve kırmızı biberlere kıyasla en fazla C vitamini içerenlerdir..

13. Görmeyi İyileştirir:

Kırmızı biber veya dolmalık biberin avantajları, kalori başına maksimum C vitamini sağlar. Gözlerimizdeki kan damarları için iyidirler. Ayrıca katarakt riskini azalttığı bilinmektedir. Parlak renkli biberler, A ve E vitaminleri gibi göz dostu vitaminler içerir..

Normal diyete eklendiğinde kırmızı ve sarı biber, A, C vitaminleri ve enzimler açısından zengindir. Bunlar, yaşlılıkta yaygın olan makula dejenerasyonu ve katarakt gibi görme bozukluğu riskini azaltmaya yardımcı olur. Retinayı oksidatif hasarlardan korumaya ve korumaya yardımcı olurlar..

14. Müsilaj oluşturur:

Kırmızı biberin sebze faydaları tanen içerdiğini gösterir. Tanenler büzücüdür ve genellikle dizanteri, ishal ve diğer mikrobiyal bozukluklar gibi gastrointestinal sorunları tedavi ederken yararları ile bilinir. Gastrik müsilaj mide astarını korur ve ilgili hastalıkları önler. Araştırmalar, mide mukus üretimini artırarak bir müsilaj görevi gördüğünü ortaya koymaktadır. Peptik ülser hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

15. Tedavinin Demir Eksikliği:

Aneminin yaygın nedenlerinden biri demir eksikliğidir. Diyette demir emilimi, C vitamini yüksek sebzeler tüketildiğinde artar. Çiğ kırmızı biber tüketimi vücudun demir depolarını artırarak anemi riskini azaltmaya yardımcı olur..

16. Kalbiniz İçin İyi:

Kırmızı biberde bulunan likopen kalp sağlığımızı korur ve yeşil renkli olanlarda bulunmaz. Kalbe iyi gelen çözünür lif içerirler. Kalp sağlığına faydalı vitaminler ve antioksidanlar içerirler. Kardiyovasküler uyarıcı olduğu için tansiyonumuzun düzenlenmesine yardımcı olur..

17. Hamilelikte Biber Faydaları:

Kırmızı biberin hamilelik sırasında faydaları çoktur ve faydalıdırlar ve çeşitli avantajları vardır. Demir açısından zengindirler. Demir hamile kadınlar için gereklidir. Kırmızı biber zengin bir C vitamini kaynağı olduğundan, demirin daha iyi emilmesine yardımcı olarak hamilelik sırasında hayati bir rol oynar. Kırmızı kan hücrelerinde azalmaya yol açabilecek demir eksikliği anemisinin gelişmesini engeller..

18. Kırmızı Biber Kilo Kaybına İyi Gelir:

Kırmızı biber tüketimi daha hızlı bir metabolizmaya yol açar. Bu da, kilo kaybına yol açar. Açlık isteklerini frenlemeye yardımcı olur ve iştahı bastırır. Bütün bunlar birlikte çalışır ve kilo kaybını hızlandırır. Kapsaisin, kalorileri azaltmanın yanı sıra erken doygunluğu teşvik ettiği için göbek yağını yakmaya yardımcı olur ve bu da etkili kilo kaybını uyarır..

Capsicum’un Cilt İçin Faydaları:

İşte cilt için en iyi 4 kırmızı biber faydası. Onlara bir göz atalım.

kırmızı biber faydaları

19. Oksidatif Hasarın Önlenmesine Yardımcı Olur:

Kırmızı biberin cilde faydaları arasında, kırmızı biber tüketmenin en güzel güzelliklerinden biri de cilt sağlığını korumaktır. Kırmızı biber, cildimize verilen oksidatif hasarı kontrol etmede ve azaltmada mükemmeldir. Kırmızı biber sarı, kırmızı veya yeşil olabilir. Vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşmak için bir antioksidan olarak kullanılan yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Bu sağlıklı saç ve cilt ile sonuçlanır. Oksidatif hasarlar erken yaşlanmaya neden olabilir.

Kırmızı biberdeki C vitamini kolajen üretimini uyarır. Bu, cildin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur. Kırmızı biber cilt hücrelerinin daha fazla zarar görmesini önler.

20. Yaşlanmayı Önler:

Kırmızı biberin sebze faydaları, kırmızı biberin yaşlanma karşıtı özellikleriyle iyi bilindiğini göstermektedir. İçlerinde bulunan vitaminler, hücre dokularında bir antioksidan görevi görür ve sizi daha iyi bir cilt ile bırakır. Düzenli kırmızı biber tüketimi erken yaşlanma belirtilerini tersine çevirebilir. Erken yaşlanma, eşit olmayan cilt tonuna ve ince çizgilerle birlikte kırışıklıklara neden olur..

Kırmızı biber, cildin genç, sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlayarak yaşlanmayı tersine çevirir. Antioksidanlar, serbest radikalleri stabilize etmede ve daha fazla hasarı önlemede çok faydalıdır..

21. Cilt Lekelerini Azaltın & Döküntüler:

Kırmızı biberin cilt için faydaları, kırmızı biberi genç ve sağlıklı cildin korunmasında çok yararlı yapan fitokimyasallarla birlikte bulunan çeşitli antioksidanlardan oluşur. Kırmızı biber tüketimi, deri döküntülerinden kurtulmayı mümkün kılar..

Kırmızı biber ayrıca, kırmızı biberde bulunan besin maddelerinin sayısının yardımıyla lekeleri temizlemede de etkilidir. Kırmızı biber sıkı ve sağlıklı görünen bir cilt elde etmeye yardımcı olur. Kırmızı biber, cilt sağlığı için gerekli olan vücuttaki kolajen yapımında hayati bir rol oynar..

22. Zona İyileştirir & Sporcunun Ayağı:

Capsicum annuum faydaları, kırmızı biberde bulunan kapsaisinin, nevralji (zona) olarak bilinen spesifik ağrı tipini hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu ağrı, herpes zoster enfeksiyonundan sonra ortaya çıkma eğilimindedir. Kapsaisin, post-herpetik nevralji ağrısını hafifletmeye yardımcı olur, ancak durumu iyileştirmez. Ağrıyı gidermek için ayaklara uygulanabilecek kapsaisin içeren reçetesiz merhemler ve kremler mevcuttur..

Kırmızı Biberin Saç İçin Faydaları:

İşte kırmızı biberin saçlar için en iyi 3 faydası. Onlara bir göz atalım.

kırmızı biberin faydaları

23. Sağlıklı Saç ve Tırnakları Destekler:

Capcicum faydaları sadece sağlıklı cildi değil, aynı zamanda sağlıklı tırnakları ve kılları da teşvik eder. En iyi saç büyümesini hızlandıran ürünü sağlar ve saç dökülmesini önler. Daha kalın ve dolgun saçların korunmasına yardımcı olur. Yeşil kırmızı biber saç büyümesi için harika bir şekilde çalışır ve yüksek doğal silikon içeriği sağlıklı tırnaklara ve saça fayda sağlayabilir. Kırmızı biber saç dökülmesini önlemede çok faydalıdır..

24. Saç Büyümesini Teşvik Edin:

Kırmızı biberin saç büyümesi için faydaları arasında, kırmızı biberin keskinliğinin saç büyümesini teşvik edip artırabileceğini not ediyoruz, ancak bunu yaparken cildi tahriş edebileceğinden dikkatli olunmalıdır. Saçların uzaması ve saç köklerimizin korunması için uygun kan dolaşımı şarttır. Saç folikülü üretiminin uyarılması saç büyümesini destekler. Vitamin açısından zengin olması ölü hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltır..

25. Saç Köklerini Güçlendirir:

Kırmızı biberin saça faydaları, kırmızı biberin önemli bir C vitamini içeriğine sahip olduğunu gösterir. Bu da saçların güçlenmesi için faydalı olmasını sağlar. C vitamini demirin emilimine katkıda bulunur ve kan hücrelerinde saç köklerine oksijen taşımak için yeterli miktarda demir bulunmasını sağlar..

Kırmızı biber sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda cilt hücrelerinin büyümesinde de yardımcı olur. Kırmızı biberin bu özellikleri saçı lüks ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. C vitamini kolajen oluşumunda hayati öneme sahiptir. Kolajen, saç köklerinin, kan damarlarının, cilt hücrelerinin büyümesi ve sağlıklı kalması için gereklidir..

Biber Dezavantajları:

 • Hem anne adayına hem de bebeğe zararlı olabileceği kanıtlanabilecek olumsuz etkileri olabileceğinden, hamilelik sırasında aşırı miktarda kırmızı biber tüketirken dikkatli olunmalıdır..
 • Kırmızı biberin dezavantajları, alerjileri tetiklemeye güçlü bir eğilim gösteren tohumlar içermesidir. Hamilelik sırasında güvenli olmayabilecek döküntülere veya hapşırma nöbetlerine neden olabilir..
 • Benzer şekilde, çok fazla kırmızı biber tüketmek de midenin iç dengesini bozarak sık dışkılama ve hazımsızlığa neden olabilir..
 • Kırmızı biber ile ilişkili kronik veya ölümcül yan etkiler olmamasına rağmen, bazı kırmızı biber dezavantajları vardır, bu nedenle ölçülü olarak kullanmak ihtiyatlıdır..
 • Çocuklar, hamileler ve emziren anneler tarafından kullanıldığında dikkatli olunması tavsiye edilir..
 • Rehbersiz tüketime bağlı yaygın yan etkilerden bazıları ishal, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı, kanama, cilt tahrişi, öksürük, karın tahrişi, yırtılma, mukoza zarı tahrişi, burun akıntısı, terleme, kurdeşen (topikal kullanım), vb..

Bu yazımızda size kırmızı biberin cilt, saç ve sağlık açısından bazı faydalarını gösterdik. Kullanımlarının neden ölçülü olması gerektiğini de kapsamlı bir şekilde açıkladık. Lütfen aşağıdaki yorumlarda size nasıl fayda sağladıklarına ilişkin deneyimlerinizi bizimle paylaşın. sizden haber almak isteriz.