Hepimiz büyükanne ve büyükbabalarımızdan Chyawanprash’in önemini duymuş olmalıyız. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzu enfeksiyonlardan koruyan, uzun yıllardır var olan bir ayurvedik formülasyondur. Chyawanprash faydaları arasında günlük hastalıklara, mevsimsel rahatsızlıklara karşı koruma yer alır ve popüler bir ilaç olarak kullanılan antioksidan bakımından zengin besleyici bir bitkisel toniktir..

Chyawanprash'in Faydaları

Bu makale, Chyawanprash’i günlük rutininize dahil etmenin faydalarını, nasıl alınacağını ve formülasyonunda bulunan bileşenleri sunar..

Chyawanprash nedir?:

Chyawanprash bir ayurveda takviyesidir ve formülasyonu bitki bazlıdır. İlk önce Chyawan adında bir rishi tarafından hazırlandı, dolayısıyla adı. Bir dereceye kadar meyve reçeli gibi görünüyor ve tatlı, ekşi ve biraz baharatlı bir tada sahip. Bu geleneksel ilaç, yaklaşık 50 besin açısından zengin bitkinin bir karışımı ile ana bileşen olarak amla’ya sahiptir..

Chyawanprash’in formülasyonu, sindirim sistemini güçlendirme, kalp sağlığı gibi birçok sağlık yararı ile neredeyse 1000 yaşında ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini destekliyor (1).

Piyasada çok çeşitli Chyawanprash sağlayan birkaç marka var. Bazı içerikler markadan markaya değişebilse de öne çıkan unsurlar şunlardır:

 • Ashwagandha.
 • Amla.
 • Hint uzun biber.
 • Beyaz sandal ağacı.
 • neem.
 • Safran.
 • lale.
 • Arjuna.
 • Ghee.
 • Kakule.
 • Brahmi.
 • aspir balı.

Chyawanprash Besin Değerleri:

Yukarıda tartışıldığı gibi, Chyawanprash, bağışıklık sisteminizin sağlıklı bakımı için çok yardımcı olan bir tekne dolusu bileşen içerir. Ama hepsinden öte, amla, güçlü antioksidanlara sahip birkaç mineral ve vitamin içeren ana bileşendir. 10 gram Chyawanprash’in besin değeri:

 • 7.5 gram karbonhidrat.
 • 2.1 miligram C vitamini.
 • 0.75 gram toplam yağ.
 • 0,5 gram toplam diyet lifi.
 • 5 miligram sodyum.
 • 0.15 gram protein.

Chyawanprash’in Sağlık Faydaları:

Chyawanprash, vücudunuza çeşitli sağlık yararları sunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur. Her gün Chyawanprash tüketmenin tüm faydalarını öğrenmek için makalenin bu bölümünü inceleyelim..

1. Sindirimi ve Metabolizmayı İyileştirir:

Küçük atık ürünler bağırsak ve kolonda küçük partiküller biriktirdiğinde sindirim sisteminde toksin birikimi olasılığı vardır. Chyawanprash, sindirim sistemini temizleyerek sindirim sistemini temizler. Ayrıca toksin birikimini azaltarak bağırsakları ve bağırsakları temizler (2).

Chyawanprash’i düzenli olarak tüketmek, uyarıcı olarak hareket ederek vücudunuzun metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca içerdiği besin öğeleri ile kramp, asitlik gibi durumların oluşumunu azaltmaya yardımcı olur..

2. Bağışıklığınızı Güçlendirin:

Chyawanprash yemenin faydaları, geleneksel bir biyoaktif sağlık takviyesi olarak kabul edildiğinden vücudunuzdaki bağışıklığı arttırmayı içerir (3). Amla, adaptojenik özelliklere ve bağışıklığı düzenlemeye yardımcı olan ve vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olan zengin miktarda C vitamini içeren Chyawanprash’in öne çıkan bileşenlerinden biridir (4).

Chyawanprash, bağışıklığı ve enerji seviyelerini geliştirerek okula giden çocuklarda fiziksel uygunluğu verimli bir şekilde destekler.5). Ayrıca, araştırmalara göre bağışıklık sistemi hücrelerinde artan aktiviteyi göstermiştir (6).

3. Belleği İyileştirir:

Cyawanprash, anti-amnezik aktiviteye sahip olduğu için amnezinin etkili bir tedavisi olabilir. Bir fare çalışmasında günlük Chyawanprash tüketimi, fareleri hafıza bozukluğundan koruyabilir (7). Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Chyawanprash, antioksidan özellikleri ile Alzheimer hastalığı olan kişiler üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir..

4. Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisine Yardımcı Olur:

Akciğer gücünüzü doğal olarak artırmak istiyorsanız, Chyawanprash tüketmek inanılmaz bir iş çıkarabilir. Mukoza zarını besleyerek solunum yolunun temiz ve berrak kalmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, doğal direncin desteklenmesine yardımcı olur, güç, enerji verir ve genellikle kış aylarında tonik olarak kullanılır. Bu nedenle, genel sağlığınız ve iyiliğiniz için Chyawanprash’i düzenli olarak tüketin ve enfeksiyonlarla başarılı bir şekilde mücadele edin..

5. Antioksidanların bir güç merkezi:

Chyawanprash’in formülasyonu, diğer birçok besinle birlikte C vitamini gibi önemli miktarda antioksidan özelliklere sahip birçok bileşene sahiptir. Antioksidan özellikler, birkaç ikincil bitki metabolitinden ve hacminin %90’ını oluşturan Phyllanthus Emblica içeriğinden gelir. Bu antioksidanlar vücudunuzun sağlığını korumada önemli bir rol oynar (8).

6. Öksürük ve Soğuk algınlığının Kontrolüne Yardımcı Olur:

Chyawanprash, birçok fayda sağlayan Hint bektaşi üzümü olan birçok bileşene sahiptir. İlk olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, böylece alerji ve soğuk algınlığı oluşumunu önler. Bu nedenle tekrarlayan soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıklarını azaltmak için günlük olarak Chyawanprash tüketin (9).

7. Beyin Fonksiyonunu Geliştirir:

Chyawanprash, antioksidan özelliklere sahip olduğu için beyninizin işleyişi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Anti-amnezik özelliklere sahip olduğu için amnezinin tedavisi üzerinde de faydalı bir etkisi olabilir..

Günlük Chyawanprash uygulaması ile fareler, bir fare çalışmasında hafıza bozukluğundan korunmuştur (10). Böylece, bir hafıza geliştirici olarak hareket ederek öğrenme yeteneğini de geliştirebilir..

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Chyawanprash alımı konsantrasyonu ve uyanıklığı artırabilir (11).

8. Saflaştırılmış Kan:

Telaşlı yaşam tarzı, yetersiz uyku veya abur cuburların aşırı tüketimi nedeniyle hepimizin vücudumuzda bir sürü toksin var. Ne yazık ki, çeşitli komplikasyonların ve rahatsızlıkların temel nedeni, vücudumuzda depolanan bu zararlı toksinlerdir. Chyawanprash tüketmek, vücudunuzdaki fazla toksik elementleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur, böylece bu süreçte kanı arındırır..

9. Düzenli Bir Adet Döngüsünün Korunmasına Yardımcı Olun:

Adet döngüsü deneyimi her kadın için aynı değildir, ancak düzensiz adet döngüsü çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı kadınlar arasında öne çıkan bir sorun haline gelmektedir. Chyawanprash’i düzenli olarak tüketmek rahim enfeksiyonunu önleyecek ve içinde bulunan şifalı bitkiler yardımıyla kan akışını düzenleyerek semptomları doğal olarak hafifletecektir..

10. Kalp İşlevine İyi Gelir:

Yüksek kan kolesterolü, cinsiyetten bağımsız olarak her yaştan insanın karşılaştığı bir başka yaygın sorundur. Chyawanprash’in sağlığa faydaları arasında kan kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürmesi yer alır, bu da kalp sağlığını iyi bir şekilde etkiler (12).

Chyawanprash, susam yağı ve amla bileşenlerinden gelen antioksidan ve hipokolesterolemik özelliklere sahip olduğu söylendiği için kolesterolü düşürür.13).

11. Kilonun Korunmasına Yardımcı Olur:

Chyawanprash, bol miktarda flavonoid içerdiğinden sağlıklı bir şekilde kilo vermek için mükemmeldir. Chyawanprash, düzenli olarak alındığında lif ve temel besinlerle yüklü olduğu için aşırı yemeyi önler. Bu da tıkınırcasına yemek yemenizi önleyecek ve aşırı kilo alımını önleyecektir..

Ayrıca, vücudunuzdaki kötü kolesterol birikimini azaltarak metabolizmanızı iyileştirmeye yardımcı olduğu için Chyawanprash’i günlük diyetinize dahil ederek uygun vücut ağırlığını koruyabilirsiniz (14).

12. Sigaranın Kötü Etkilerini Azaltır:

Sigara içmek ister aktif ister pasif olsun sağlığa zararlıdır. Ayrıca tütünden yayılan duman, DNA’ya zarar vererek kanser riskini artırabilir. Chyawanprash, DNA’da sigara içmeyle ilişkili hasarı azaltır (15). Bununla birlikte, Chyawanprash’in uzun vadeli etkinliği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir..

13. Güçlü ve Sağlıklı Kemikler:

Chyawanprash tüketimi, vücutta kalsiyum emilimini teşvik ederek kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir. Ek olarak, Chyawanprash’te protein minimum olmasına rağmen, vücuttaki protein sentezi Chyawanprash tüketimi ile artar. Bu nedenle kas esnekliği ve kas tonusu önemli ölçüde iyileşir.

14. Tüberkülozla Mücadeleye Yardım Edin:

Chyawanprash, geleneksel ilaçlarla kombine edildiğinde akciğer tüberküloz semptomlarını azaltabilen ayurvedik bir formülasyondur.16). Ek olarak, düzenli Chyawanprash alımı ile böbrek ve karaciğer ile ilgili sorunlarda doku hasarını önlemeye yardımcı olur..

15. Cilt Cildini İyileştirin:

Chyawanprash’in cilde faydaları arasında, amla da dahil olmak üzere birçok şifalı bitkiyi bir araya getirdiği için ten rengini iyileştirme yer alır. Ek olarak, Hint bektaşi üzümü, serbest radikallerle savaşarak UV ışınlarının neden olduğu hasarı azaltan ve böylece cilt rengini iyileştiren bir antioksidan olan yüksek miktarda C vitamini içerir.17).

16. Yaşlanma karşıtı:

Chyawanprash faydaları, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanan cilt hasarını azaltarak yaşlanma karşıtı etkileri içerir. Ek olarak, Chyawanprash tüketimi vücudun beslenme seviyesini iyileştirir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını geciktirir. Formülasyonda bulunan antioksidanlar, yaşlanma karşıtı bir takviye görevi görür..

Chyawanprash’in Yan Etkileri:

Chyawanprash, sağlık koşullarını tedavi etmeye yardımcı olan ve oldukça faydalı olan bitkisel bir formülasyona sahiptir. Ancak herhangi bir yan etkiden kaçınmak için gerekli miktarda tüketilmesi de gereklidir. Ancak Chyawanprash’i aşırı miktarda tükettiğinizde ortaya çıkan yan etkiler şunlardır:

 • Hazımsızlık.
 • Karın şişkinliği.
 • Gevşek tabureler.
 • Karın şişkinliği.
 • şişkinlik.

Chyawanprash, geleneksel bitkisel formülasyonu ile size sayısız sağlık yararı sağlar. Solunum sorunlarının tedavisine yardımcı olan, doğurganlığı iyileştiren, libido kaybını tedavi eden, kalp fonksiyonlarını iyileştiren, kapsamlı sağlık yararları ile bağışıklığı güçlendiren ürünün terapötik etkinliğini arttırır. Bu nedenle, uygun dozda Chyawanprash tüketerek sayısız sağlık yararının tadını çıkarın. Bu makaleyi yararlı bulduysanız bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede bahsedilen ipuçları ve öneriler bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye yerine geçmez. Yeni bir şey denemeden önce bir doktora veya diyetisyene danışmak her zaman güvenlidir..

SSS:

1. Chyawanprash’i kaç kez alabiliriz?

Cevap: Chyawanprash tüketmek için belirli bir kural olmamasına rağmen, cinsiyet, yaş ve vücut gereksinimleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu nedenle Chyawanprash kullanmaya başlamadan önce, özellikle de önceden var olan tıbbi durumlarınız varsa doktorunuza danışın..

2. Diyabetli kişiler Chyawanprash tüketebilir mi??

Cevap: Kalori bilincine sahip bir kişiyseniz ve şeker hastasıysanız, piyasada birkaç şekersiz Chyawanprash paketi mevcuttur. Bu paketleri tatlandırmak için stevia, bal gibi doğal tatlandırıcılar kullanılır..

3. Chyawanprash’i geceleri tüketmek uygun mudur??

Cevap: İçindekiler tüketim zamanını belirlemede rol oynamasına rağmen, Chyawanprash’in çoğunu kahvaltıdan önce tüketmeniz önerilir..