Çörek otu tohumları çok faydalıdır ve günlük yaşamda kullanılır. Bu tohum Mısır kökenlidir. Bir baklada yetiştirilirler ve üzerlerine biraz su dökülür. Bu yüzden çörek otu tohumları büyüleyici baharat olarak bilinir. Çörek otu tohumu tüm soğuk rahatsızlıkları tedavi eder. Siyah kimyon ayrıca vücudunuzun ilaçları emmesine yardımcı olur. Bal ve ılık su ile birlikte alındığında prostat ve böbrekte bulunan taşların çözülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda idrar söktürücü görevi görür. Bu yazıda, bazı şaşırtıcı siyah kimyonun faydalarını keşfedeceğiz..

Cilt ve Sağlık İçin En İyi Çörek Otu Faydaları

Çörek otu çeşitli isimlerle bilinir. Çörek otu İngilizce olarak Nigella sativa olarak da adlandırılır ve tohumuna siyah kimyon, Roma kişnişi, rezene çiçeği ve kalonji denir. Bunlar, sağlık koşullarımızı çeşitli şekillerde iyileştiren besleyici faydalarla doludur. Geleneksel olarak, harika nitelikleri için de iyi kabul edilir. Bu bitki, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikler içerir..

Çörek Otu’nun Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları & Deri:

Çörek otu tohumlarının sağlık ve cilt bakımı için bazı önemli kullanımları ve faydaları.

1. Epilepsiyi Tedavi Eder:

 •  Geleneksel tedavi yerine çörek otu alan çocuklarda nöbet sıklığı etkili seviyelere inmektedir..
 •  Çörek otu tohumlarının antikonvülsif eğilimleri vardır..

2. Tip 2 Diyabeti Tedavi Eder:

 •  Siyah kimyon kan şekerini düşürmeye yardımcı olur..
 •  Günde 2-3 gram alımı çok yardımcı olur.
 •  Ayrıca insülin direncini azaltır..
 •  Pankreasta beta hücresinin işlevleri artar.

3. MRSA ile Mücadeleye Yardımcı Olur:

 •  Genellikle MRSA (metisiline dirençli Staphylococcus aureus) olarak bilinen antibiyotiğe dirençli ve çok ölümcül bakteriyel enfeksiyon, çörek otu tohumları yardımıyla iyi bir şekilde tedavi edilebilir..
 •  Bu çalışma Pakistan’daki Lahore Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından doğrulanmıştır..

4. Kolon Kanserini Tedavi Eder:

 •  Çörek otu tohumlarının kanser önleyici işlevleri vardır..
 •  Kolon kanser hücrelerinin büyümesini engeller..

5. Meme Kanserinin Tedavisine Yardımcı Olur:

 •  Timokinon, meme kanserini ve tümörün büyümesini azaltmak için savaşan çörek otu tohumlarının bir özüdür..
 •  Çörek otu alımı ayrıca meme kanseri hücrelerinde hücre ölümü olarak adlandırılan artmış apoptozu azaltır..

6. Kalp Krizinin Zararları Önlenir:

 •  Çörek otu tohumları kalp koruyucu özelliklere sahiptir..
 •  Kalp krizi ile ilişkili hasarları azaltır..
 •  Siyah kimyon tohumları, kalbin tam sağlığının desteklenmesine yardımcı olur..

7. Beyin Kanseri:

 •  Timokinon olarak adlandırılan çörek otu özütü, glioblastoma hücrelerinde hücre ölümünü teşvik eder..
 •  Glioblastoma, tüm beyin tümörleri arasında en yıkıcı ve gelişmiş beyin tümörü olarak bilinir..
 •  Çörek otu tohumları diğer kanserlerle birlikte lösemiyi önlemeye yardımcı olur..
 •  Ağız kanserleri de kimyon tohumlarının yardımıyla iyi bir şekilde tedavi edilir..

8. Kurşun Toksisitesi:

 •  Kurşun toksisitesinin neden olduğu beyin hasarı, çörek otu tohumlarının alınmasıyla geri döndürülür..

9. Sindirim Sistemi:

 •  Kabızlık, dizanteri, kolik ishal, hemoroid ve gaz gibi çeşitli durumların tedavisinde yardımcı olur..

10. Mantar Enfeksiyonuna Karşı Savaşır ve Sinüs Enfeksiyonlarını Azaltır:

Siyah kimyon, her türlü enfeksiyon sırasında doğal olarak ev yapımı bir ilaç olarak kullanılabilen güçlü bir bitkidir. Çörek otunda bulunan bileşenler mantar enfeksiyonu ve kızarıklıklara karşı savaşmaya yardımcı olur. Çörek otu yağı kullanılarak azaltılan mikrobiyal etkiler nedeniyle çeşitli cilt hastalıkları veya alerjiler meydana gelir. Genellikle alerjileri ve sinüs enfeksiyonlarını azaltmak için kullanılır. Bu enfeksiyonlar ve alerjiler bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Çörek otu yağı, enfeksiyonlardan hızlı bir şekilde kurtulmamızı sağlar ve daha iyi bir şekilde savaşmamıza yardımcı olur..

11. Ateşi ve Gribi Azaltır:

Ateş ve grip en çok bağışıklık sistemimizin zayıf olmasından dolayı bizi etkiler. Ayrıca bunlar bağışıklık sistemimize bile zarar verir veya bağışıklığımızı düşürür. Siyah kimyon veya yağı, ateşten veya neden olduğu diğer enfeksiyonlardan hızlı bir şekilde kurtulmamızı sağlayabilir. Bir bardak ılık suyu çörek otu yağı ve bal ile karıştırmak soğuk algınlığı ve ateş için iyi bir çaredir. Bu nedenle, bunu düzenli olarak yapmak kesinlikle bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve ateş ve diğer enfeksiyonlardan kurtulacaktır. Çörek otu antienflamatuar özelliğe sahiptir. Bunlar, hızlı rahatlama ile antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip oldukları için bakteri ve mantar enfeksiyonundan da verirler..

12. Cilt Tedavisi:

Bunlar sağlıklı cilt için gerekli olan antioksidanlar, yağ asitleri, vitaminler ve amino asitleri içerir. Çörek otu ve yağı da daha iyi bir cilt dokusu sağlar ve cildimiz için gerçekten çok iyidir. Antioksidanlar cildimizi erken yaşlanmaya karşı korur ve bu da kırışmaya neden olur. Kuru ciltler için yağı, kuruluğu ortadan kaldırarak mükemmel bir nemlendirici görevi görür. Öte yandan, çörek otu yağı sivilceyi azaltmaya yardımcı olur. Bunlar popüler olarak cilt ilaçları ile biliniyordu. Cildimizi temizlemeye yardımcı olan ve dolayısıyla yüceltici bir görünüme sahip olan bir anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Yağı düzenli olarak kullanmak cilt dokusunu yumuşatır. Siyah kimyon ayrıca cilt kanseri için etkili bir tedavi sağlar. Kanser hücrelerini öldürmek, temelde herhangi bir hastalığa karşı savaşan beyaz kan hücrelerini hedef alarak bağışıklığımızı güçlendirmeye yardımcı olur..

13. Astım ve Öksürük Tedavisi:

Çörek otu, öksürük ve astımı tedavi etmeye yardımcı olan harika bir bitkidir. Çörek otu kullanımı ile insanlar bronşitten kolayca kurtulur. Anti-inflamatuar özellik, yeterli miktarda oksijen kaynağı sağlayarak bronş tüplerinin iltihaplanmasını azaltmada yardımcı olur. Çörek otu yağı bronşit ve astım gibi büyük sorunları azaltır. Bu bitki bizi tekrar korur veya mikrobiyal eyleme karşı savaşır..

14. Mide Üzüntüsünü Giderir:

Mide bulantısı ve mide rahatsızlığından kurtulmayı sağlar. Daha iyi sindirime yardımcı olurlar, dolayısıyla sindirim sorunları için bize güçlü bir çözüm sunarlar. Bağırsak ve sindirim sistemini dengelerler ve dolayısıyla kabızlıktan kurtulmayı sağlarlar. Sindirimle ilgili sorunlarımızı dengeleyen kesinlikle mükemmel bir ev ilacıdır. Tariflerde günlük çörek otu veya tohum yağı kullanımı, hastalıklarla mücadelede ve mide rahatsızlıklarından kurtulmada çok faydalıdır..

15. Radyasyon Hasarını ve Kurşun Zehirlenmesini Önleyin:

Kurşun sağlığımız için son derece zehirlidir ve kemiklerimizi, kalbimizi, böbreklerimizi, sinir sistemimizi ve diğerlerini etkileyebilir. Araştırma çalışmaları, bizi kontaminasyondan koruduğunu ve beynimizi kurşun zehirlenmesinden de koruduğunu göstermiştir. Yaygın olarak gama radyasyonuna maruz kalan kişiler veya hastalar etkilenir ve bu, yağı kullanılarak önlenebilir. Bu nedenle radyasyona maruz kalmaya alışmış kanser hastaları için çok faydalıdır..

Diğer Faydaları:

 •  Çörek otu tohumları ayrıca yaygın olarak konjonktivit, apse, bağırsak kurdu, diş ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, bronşit olarak adlandırılan pembe gözün tedavisinde de yardımcı olur..
 •  Ayrıca kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 •  Kadınlarda adeti başlatmak için çörek otu tohumu kullanılır..
 •  Emziren annelerde süt akışını artırmak için.
 •  Doğum kontrolü için de kullanılır.
 •  Kemoterapi için kullanılan cisplatin adlı bir ilacın yan etkilerini ortadan kaldırmak için. Siyah kimyon safran ile karıştırılır, E vitamini ve sistein sisplatinin yan etkilerinin en iyi tedavisidir..
 •  Eklem ağrısını ve baş ağrısını gidermek için etkilenen bölgeye çörek otu ezmesi uygulanır..
 •  Çörek otu yağı merhemi kaşıntıyı giderir ve egzama tedavisine yardımcı olur..
 •  Bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı da günde bir hafta çörek otu alımı ile rahatlar..
 •  Cilt ülserleri, siyah tohumların sirke ile karıştırılmasıyla tedavi edilir ve daha sonra bir bandajda kullanılır..
 •  Burundan çörek otu yağı verildiğinde yüz felcine yardımcı olur.
 •  Siyah tohumlar sirke içinde öğütülür ve daha sonra iyileşmesine yardımcı olmak için cüzzamlı cilde uygulanır. Bu aynı zamanda başın siyah pigmentli kepekten etkilenen bölgesine de uygulanabilir..

Umarım yukarıda verilen bilgiler günlük yaşamda size yardımcı olabilir. Çörek otu birçok hastalık için etkili tedavi sağlar ve buna hızlı yanıt verir, ev ilaçları ile ünlüdür. İşte bu yazıda çörek otunun ilk on beş faydası tartışılmakta ve düzenli kullanımı üzerinde durulmaktadır..