Hindistan’da methi olarak bilinen çemen otu yaprakları ve tohumları bir tür bitkiden elde edilir. Hint mutfaklarında köriler, dals ve vejeteryan yemekleri gibi farklı tarifleri baharatlamak için yaygın olarak kullanılan bir spekülasyon baharatıdır. Methi yaprakları bile yemek pişirmede kullanılır. Methi tohumları aromada güçlüdür ve tadı çok acıdır..

Diyabet ve Diyabet İçin Çemen Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri

Çemen otu lif, protein, C vitamini, potasyum, niasin, demir, alkaloidler, lizin, L-triptofan bakımından zengindir ve ayrıca östrojen benzeri özelliklere sahip diosgenin olarak bilinen bir bileşik ve steroidal saponinler içerir. Bu bileşikler insan sorunlarının çoğunu tedavi eder. Güzellik bakımı, saç bakımı veya herhangi bir sağlık sorunu olsun; çemen her sorunu çözmeye uygundur. Çemen otu saç ve cilt sorunları için bir panzehir görevi görür.

Sağlık tedavilerinde kullanılan bu tür çemen otu tohumları ev yapımıdır ve ucuzdur, bu nedenle herkes kendi özel sağlık sorunları için bunları deneyebilir. Çemen otu tohumları kolayca bulunur ve herhangi bir marketten satın alınabilir..

Çemen otu, insanlarda diyabeti tedavi etmek veya düşürmek için kanıtlanmış sonuçlar vermiştir. Diyabet, her ailenin en az bir üyesinde bulunan böyle bir hastalık olduğundan, doğal içerikleri rutin olarak kullanarak diyabet seviyesini kontrol etmenin en iyi yoludur. Çemen otunda, şekerin kana emilimini yavaşlatmada etkili olan, Galaktomannan olarak bilinen doğal bir çözünür lif bulunur. Amino asitler ayrıca insülin üretimini indüklemekten sorumlu olan çemende bulunur..

Diyabet türleri Tip 1 ve Tip 2’dir. Birçok araştırma ve tıbbi test, çemen otunun Tip 2 diyabetten etkilenen kişilerin tedavisinde daha faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Çemen otu tüketmek, Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürmüştür. Galaktomannanın varlığı, şekerin kana emilme hızını düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle, şeker hastalarının sorunlarını kontrol altına almak için günde iki kez 500 mg çemen almaları önerilir..

Çeşitli alıcılar ve tıbbi testler, çemen tohumlarının insanlarda hem tip 1 hem de tip 2 diyabet ile ilişkili metabolik semptomların çoğunu iyileştirmede yardımcı olduğunu göstermiştir. Kan şekeri seviyelerini düşürerek bize yardımcı olurlar ve glikoz toleransını iyileştirirler. Ayrıca glikozun kan dolaşımına salınımını yavaşlatarak yardımcı olur..

Çemen Kullanmak İçin Birkaç Yöntem:-

Diyabet tedavisi için Çemen otu kullanma yöntemlerine bakalım veya diyabet tedavisi için methi kullanmanın adımlarını söyleyebiliriz..

1. Çemen Yaprakları:

Önce methi yapraklarını temizleyin ve tarifinizde kullanın. İster tarifinizde pişirebilir isterseniz de tarifinizi süslemek için kullanabilirsiniz..

2. Çemen Tohumu:

Methi tohumlarını sade suda yıkayın ve biraz ezin. Bu ezilmiş tohumları sıcak suda kaynatın ve soğumaya bırakın. 2-3 saat sonra tohumları sudan süzün ve çay olarak için..

Çemen otu tohumlarını bir bardak suya batırın ve bir gece bekletin. Sabah tohumları çıkarın ve suyu süzün. Bu suyu her sabah aç karnına içmek kan şekerini düşürür..

3. Çemen Tohumu Tozu:

Birkaç çemen tohumunu bir tavada, tohumlar koyu kahverengiye dönene kadar hafif ateşte kavurun..

Kavrulmuş tohumları ince bir methi tozuna karıştırın ve suyla veya tercih ettiğiniz herhangi bir meyve suyuyla karıştırın veya kapsüller halinde alın..

Çemen Tohumlarını Kullanmadan Önce İpuçları:

Çemen otunun ayrıca astım ve diyabetik kadınlarda kan şekeri düzeylerini düşürme gibi birkaç yan etkisi vardır. Şeker hastaları, genellikle çok düşük kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için bu bitkiyi kullanırken dikkatli olmalıdırlar..

Diyabet tedavisi için herhangi bir bitki kullanmadan önce, kullanımının güvenli olup olmadığından emin olmak için her zaman bir doktora danışmalısınız. Reçeteli diyabet ilaçları ile birlikte alındığında çok düşük kan şekeri seviyelerine neden olma riskini de içeren çemen de dahil olmak üzere birçok bitki vardır..