Hindiba, kahve bağlamında birçok kez duyduğumuz bir isimdir. Hindiba kahve için mükemmel bir alternatif olarak kabul edilir ve çiçekli bir bitki olan Cichorium intybus’tan elde edilen bir köktür. Bu çok yıllık bitki, temel besin maddelerine sahiptir ve kökleri zengin bir lif kaynağıdır. Hindibanın faydaları arasında cilt bariyeri işlevinin iyileştirilmesi, sindirim sağlığı ve daha pek çok şey yer alır..

Hindibanın Sağlığa Faydaları

Bu yazımızda sizlere Hindibanın besin profili ve faydaları hakkında detaylı bilgiler verdik. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Hindiba Nedir?:

Hindiba kökü parlak mavi çiçekler taşır ve karahindiba familyasından lifli ve ahşap görünümlü bir bitkiden gelir. Fare çalışmalarına göre, bu kök, insülin içerdiğinden ve doğal bir müshil görevi gördüğünden kemik sağlığını destekler.1).

Hindiba, müstahzarlarda, tıbbi uygulamalarda mutfak kullanımı için yetiştirilir ve bir Akdeniz bitkisidir. Avrupa kökenli olmasına rağmen, dünya çapında popülerlik kazanmakta ve farklı koşullarda iyi yetişmektedir..

Bu bitkinin her parçası faydalı niteliklere sahiptir; kök kahve yerine kullanılır, genellikle toz haline getirilir, yapraklar yapraklı yeşilliklere benzer şekilde kullanılır.

Hindiba Besin Değerleri:

Bir çiğ Hindiba kökünün (60 gram) besin profili aşağıdadır:

 • 44 kalori.
 • 0.8 gram protein.
 • 10.5 gram karbonhidrat.
 • 0.1 gram yağ.
 • 0.9 gram lif.
 • Manganezin %7 RDI’si.
 • B6 Vitamininin %7 RDI’si.
 • %5 Potasyum RDI.
 • % 5 RDI C Vitamini.
 • Fosforun %4 RDI.
 • %3 RDI Folat.

Hindiba Kökünün Sağlığa Faydaları:

Hindiba kökünün besin profili elinizin altındayken, bunun sunduğu tüm faydalar hakkında bize daha fazla bilgi verin:

1. Kilo Kaybına Yardımcı İştahı Azaltır:

Çalışmalara göre hindiba kökü iştahı düzenleyerek ve genel kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden oluyor. 12 haftalık bir çalışmada 48 yetişkinde yapılan bir araştırmaya göre, plasebo grubu kilo aldı. Aynı zamanda, hindibadan elde edilen Oligofrüktozun insüline benzer şekilde tüketilmesi vücut ağırlığında 1 kg’a kadar azalmaya neden olmuştur.2).

Aynı araştırmaya göre, Oligofruktoz, açlık hissini uyaran bir hormon olan ghrelin düzeylerini düşürmeye yardımcı oluyor..

2. Sindirimi İyileştirir:

Hindiba, içinde bulunan ve bağırsak bakterilerinin sağlığını destekleyen, bağırsak fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştiren insülin nedeniyle güçlü bir prebiyotik olarak çalışır. Bu nedenle, gastrointestinal semptomları olan kişiler bu kökü oldukça iyi tolere edebilir (3).

İnsülin, doğal bir lif gibi çalışarak kabızlığı kolaylaştırır (4). Pürüzsüz ve düzenli bir sindirim sürecini teşvik ederek kolorektal kanser riskini azaltmaya yardımcı olur..

3. Kabızlığı Giderir:

Hindiba, vücudunuzdan sindirilmeden geçen ve bağırsak bakterilerinizi besleyen insüline sahip olduğu için sağlıklı sindirimi destekler. Bazı araştırmalara göre özellikle insülin kabızlığı giderebilir (5). Örneğin, 4 haftalık bir çalışmada 44 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, plasebo almaya kıyasla, 12 gram Hindiba insülini alan kişilerde bağırsak hareket sıklığı ve yumuşak aletler önemli ölçüde arttı (6).

Çalışmalar hindiba insülin takviyelerine odaklandığından, hindiba lifinin katkı maddesi olarak etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır..

4. Bağırsak Sağlığını İyileştirir:

Taze hindiba kökü kuru ağırlığına göre %68 insülin içerir (7). İnsüline ayrıca fruktan, bir tür lif veya fruktooligosakkarit, kısa bir fruktoz molekülü zincirinden yapıldığı için vücudunuzun sindirmediği bir karbonhidrat denir..

Hindiba kökü, mineral emilimini artırmada, iltihabı azaltmada, prebiyotik görevi görerek bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri besleyerek zararlı bakterilerle savaşmada önemli bir rol oynar.8)(9).

5. Karaciğer Fonksiyonunu İyileştirir:

Mısır’da yapılan bir araştırmaya göre, hindiba kökünün oksidatif stresi azalttığı ve sıçan karaciğerlerinde hücre hasarını önlediği bulunmuştur. Bu çalışma aynı zamanda hindibanın kereviz yapraklarıyla birlikte alındığında karaciğer hasarı semptomlarını azalttığını göstermektedir.10).

Hindiba özleri karaciğeri oksidatif hasardan koruyabilse de, aynı hindiba kökü aşırı alındığında karaciğer hasarına neden olabilir..

6. Kalp Sağlığınızı İyileştirin:

Hindiba kökünün kalp sağlığı üzerindeki etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ancak, Uluslararası Ateroskleroz Derneği’ne göre, diyetinize Hindiba gibi düşük kalorili sebzelerin genel bir yardımını dahil etmek, kolesterolden kaçınarak kalp hastalığı olasılığını önler..

Hindibada bulunan bitki fenolleri, anti-trombotik ve anti-aritmik ajanlar olarak işlev görür ve antioksidanlar olarak kabul edilir. Bu nedenle normal Kahve yerine hindiba bazlı Kahve tüketmek, vücudunuzdaki kan ve plazma dengesini iyileştirerek kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır (11).

7. Böbrek Taşlarıyla Mücadele:

Hindiba kökü, idrar söktürücü özelliğinden dolayı idrar hacmini artırarak vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ek olarak, bazı araştırmalara göre böbrek hasarını önlemeye yardımcı olur. Örneğin, bu kök, sıçanlarda serum ürik asit seviyelerini düşürerek olası böbrek hasarını önlemiştir. Bu nedenle böbreğinizdeki hasar yüksek kan ürik asit seviyelerinden kaynaklanıyorsa alternatif olarak Hindiba kullanılabilir (12). Ancak böbrek sorunları için hindiba kökü kullanmadan önce doktorunuza danışın..

8. Beyin Fonksiyonunu İyileştirir:

Hindiba, manganez ve B6 vitamini gibi beyniniz için gerekli olan temel besinlere sahiptir. Bir vazodilatör olan Manganez’in anti-oksidatif özellikleri serbest köklerle savaşır ve beyne giden kan akışını iyileştirir. Ek olarak, beyne giden elektrik sinyallerinin hızını artırarak beyninizin genel işleyişini iyileştirir. Öte yandan, beyindeki nörotransmitterler B6 Vitamini yardımıyla oluşturulur..

9. Kan Şekeri ve İnsülin Düzeylerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olur:

Hindiba kökü, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca adiponektin adı verilen bir proteinin düzeylerini artırarak diyabetin başlamasını engeller veya geciktirir.13). Bir sıçan çalışmasına göre, hindiba kökü ayrıca doğal bir besin takviyesi olarak hareket ederek diyabetin ilerlemesini yavaşlatır.14).

10. Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur:

Kahve, her yaştan insan için standart içeceklerden biridir, ancak aşırı tüketildiğinde stresin artmasına da neden olur. Hindiba’nın stres üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Hindiba kökü tadı nedeniyle kahve için mükemmel bir alternatiftir..

11. Artrit Belirtileri ile Yardım:

Daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, ön çalışmalara göre, Hindiba kökünün biyoaktif özleri, osteoartrit tedavisinde potansiyel bir role sahip olabilir (15). Ayrıca hindibada bulunan bitki polifenolleri yardımıyla iltihapla mücadele edebileceksiniz. Bir doktora danıştıktan sonra, hindiba kökünü inflamatuar artriti tedavi etmek için bir çare olarak kullanabilirsiniz..

12. Cilt Bariyer İşlevini İyileştirir:

Cilt bariyeri işlevi, hindiba kökünün bir başka sağlık yararıdır. Aktif bir bileşen olarak hareket ederek cilt bariyerini yeniden yapılandırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, bu özler cilt değişikliklerini önler ve homeostazı etkin bir şekilde korur (16). Hindiba kökü yaşlanmanızın kurumasını engeller.

13. Diyetinize Eklemek Kolay:

Farkında olmadan hindiba kökü tüketiyor olabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet! Birçok ambalaj gıdası bu kökü katkı maddesi olarak kullanır. Hindiba’nın en iyi faydalarından biri, onu diyetinize kolayca ekleyebilmenizdir. Ayrıca birçok özel mağazada bulunduğundan sebze olarak haşlayıp yiyebilirsiniz. Öğütülmüş hindiba, normal kahvenin yerine popülerlik kazanıyor

Hindiba Kökünün Yan Etkileri:

Doğal bir bileşen bile makul miktarlarda alınmadığında olumsuz etki yapabilir. İşte hindiba kökü kullanmanın yan etkilerinden bazıları:

 • Hindiba kökü adet görmeyi ve düşük yapmayı tetikleyebilir ve bu nedenle hamile kadınlar için önerilmez. Yeterli araştırma olmamasına rağmen, hamileyseniz veya emziren bir anneyseniz Hindibadan kaçınmak güvenlidir..
 • Özellikle kadife çiçeği, papatya, krizantem vb. alerjiniz varsa hindiba kökü kullanmadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca hindiba huş poleni ile çapraz reaksiyona girebildiği için oral alerji sendromu ile ilişkilidir (17).
 • Hindiba safra üretimini uyararak bireylerde safra taşlarına neden olabilir.

Hindiba tıbbi özelliklere sahiptir ve birçok mutfağa dahil edilmiş lif açısından zengin bir köktür. Ciltle ilgili sorunlardan sindirim sorunlarına etkili bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, fazla tüketiminin farklı kişilerde farklı etkileri olabileceğinden, Hindiba tüketimini sınırda tutun. Emin değilseniz, günlük kullanımınıza dahil etmeden önce uygun doz için bir doktora danışın..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan bilgiler yalnızca araştırmaya dayanmaktadır ve profesyonel bir görüşün yerini almaz. Web sitesi sağlanan bilgilerin doğruluğundan sorumlu değildir..

SSS:

1. Psyllium kabuğu ve hindiba kökü arasında benzerlikler var mı??

Cevap: Psyllium kabuğu bir tohum, Hindiba ise bir köktür. Aralarındaki tek benzerlik lifli özellikleridir. Hindiba kökünü Amazon’dan veya herhangi bir sağlıklı gıda mağazasından satın alabilirsiniz..

2. Hindiba kökünün gaz yaptığı doğru mu??

Cevap: Anekdotsal kanıtlara göre hindiba kökü, kökteki lif vücudumuzdaki bağırsak bakterileri tarafından parçalandığından şişkinlik ve gaza neden olabilir..

3. Hindiba doğal olarak glütensiz midir??

Cevap: Hindiba doğal olarak glütensizdir ve kek, ekmek ve glütensiz makarnada bulunan yaygın bir bileşendir. Kahve için mükemmel bir alternatiftir.