Çeşitli malzemeleri denemekten ama vücudunuz için istediğiniz sonuçları alamamaktan sıkıldınız mı? Vücudunuz çeşitli gıda maddelerinin tüketilmesine rağmen doğru miktarda besinden yoksun mu? Bunun nedeni, vücudunuzun vit d kaynaklarından uygun miktarda d vitamini almaması olabilir. Evet, eksik olduğunuz ve vücudunuz için gerekli besini alamadığınız şey d vitaminidir. En iyi d vitamini gıdaları ile vücudun düzgün büyümesi arasındaki ilişki uzun yıllardan beri gerçekleştirilmiştir. Vücudunuzu ve kemiklerinizi güçlendirmek için d vitamini yüksek besinleri diyetinize dahil etmeniz doktorlar tarafından bile öneriliyor..

Hindistan'da Bulunan D Vitamini Gıda Kaynakları Listesi

D Vitamini Nedir??

D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve diğer besin maddelerinin uygun ve istenen emilimine yardımcı olan yağda çözünen sekosteroidlerdir. D vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi, çeşitli hastalıklarla savaşmak için vücuda yeterli koruma sağlar..

Bu vitamini istediğiniz miktarda alabileceğiniz ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu faydaları elde edebileceğiniz çeşitli doğal d vitamini kaynakları vardır. Ayrıca güneş ışığından veya piyasada bulunan çeşitli takviyelerden istediğiniz d vitamini dozunu almayı deneyebilirsiniz..

D Vitamini Neden Bu Kadar Önemli??

D vitamini gıdalarının önemini büyüklerinizden ve birçok sağlık uzmanından duymuşsunuzdur. D vitamini açısından zengin gıdaları vücut gelişimi için bu kadar önemli yapan şeyin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Doğru d vitamini tüketimi ile vücudunuz, vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olan kalsiyum ve diğer besin maddelerinin istenen emilimine hazırlanır..

Bunun dışında çeşitli d vitamini gıda maddeleri, çeşitli sağlık hastalıklarının önlenmesinde çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de yardımcı olur. D vitamini içeren sebzeler ve D vitamini içeren meyvelerin doğru tüketimi ile hem kemiklerinizi güçlendirebilir hem de vücudunuzun en iyi şekilde büyümesine yardımcı olabilirsiniz..

Tavsiye Edilen D Vitamini Dozu:

Yeterli dozda alındığında, d vitamini açısından zengin diyet, kullanıcılar için güvenli kabul edilir. Bu nedenle, sağlık uzmanları ile uygun bir konsültasyondan sonra önerilen d vitamini dozu hakkında fikir sahibi olmak önemlidir..

Ayrıca günlük önerilen d vitamini dozu kişiden kişiye değişir ve ayrıca d vitamini alımını önerdiğiniz soruna da bağlıdır. Ancak genel olarak günlük önerilen d vitamini alım dozu 1000 ile 4000 IU arasında olmalıdır..

Diyetinize Daha Fazla D Vitamini Gıda Nasıl Dahil Edilir??

Sağlık uzmanlarının çoğu, d vitamininden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için çeşitli iyi d vitamini kaynaklarını dahil etmenizi önerir. Siz de diyetinize daha fazla d vitamini içeren gıdaları ekleyebileceğiniz birden fazla yol arıyorsanız, içinde d vitamini bulunan gıdaları tüketmelisiniz..

Ayrıca güneş ışığından veya d vitamini takviyesi alarak istediğiniz miktarda d vitamini almayı deneyebilirsiniz. Diyetinize ve günlük rutininize dahil edebileceğiniz en iyi d vitamini gıdalarını aramaya devam etmelisiniz..

Hindistan’daki En İyi D Vitamini Gıdalar Listesi:

d vitamini kaynakları

Bunlar, vücudunuza istenen faydaları sağlamak için diyetinize dahil edebileceğiniz d vitamini içeren çeşitli besinlerdir. D vitaminini çeşitli vit d kaynaklarından da piyasada bulunan takviyelerle birlikte alabilirsiniz..

En iyi miktarda d vitamini, diyetinize çeşitli d vitamini sebzeleri ve d vitamini meyveleri tüketerek dahil edilebilir. Tüketmeden önce bu gıda maddelerine ve içerdikleri d vitamini miktarına bir göz atın..

1. Somon:

d vitamini yönünden zengin besinler

Okyanusta yetişen somon, en bol d vitamini kaynaklarından biridir ve bu nedenle diyete dahil edilmelidir. Somon tüketirken dikkat etmeniz gereken tek şey, herhangi bir yapay yoldan değil, doğal kaynaktan elde edilmesidir. Ancak o zaman somon, vücudunuzun büyümesi için d vitaminini artıran yiyeceklerden biri olarak sayılabilir..

Somon tüketimi ile vücudunuza istenilen miktarda d vitamini sağlayabilir ve böylece olası sağlık hastalıklarından koruyabilirsiniz. Somon, içlerinde yaklaşık 361 ila 685 IU d vitamini içerir..

2. Morina Karaciğeri Yağı:

D vitamini için ne yemelisiniz diye düşünüyorsanız buna verilebilecek en iyi cevaplardan biri morina karaciğeri yağıdır. D vitamininin birincil kaynağı olarak balık yemekten pek hoşlanmıyorsanız, morina karaciğeri yağı mükemmel bir alternatiftir. D vitamini açısından zengin ve içinde yaklaşık 450 IU d vitamini bulunan mükemmel bir kaynaktır..

Morina karaciğeri yağı da zengin bir A vitamini kaynağıdır ve bu nedenle sadece d vitamini eksikliğini gidermekle kalmaz, aynı zamanda vücudun büyümesini ve çeşitli hastalıklardan korunmasını kolaylaştıran birçok fayda sağlar..

3. Karides:

vit d kaynakları

Diğer birçok deniz ürünü gibi karides de d vitamini besin kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yağda eksik oldukları için gerekli miktarda d vitamini karşılamak için tüketilmesi güvenlidir ve böylece vücut üzerindeki zararlı etkileri azaltır. Karides tüketimi vücudun istenilen miktarda d vitamini almasına yardımcı olur..

Karides, 152 IU d vitamini içerir ve bu da onları en iyi d vitamini besin kaynaklarından biri yapar. Ayrıca yağ içeriği düşük olduğu için tüketicilerin sağlığı üzerindeki olası yan etkileri azaltır..

4. Mantarlar:

Mantarlar, d vitamini gıdalarının tek bitki kaynağıdır. Spesifik olmak gerekirse, diğer d3 vitamini gıdalarından farklı olarak mantarlar, vücut için oldukça gerekli olan zengin d2 vitamini kaynaklarıdır. Yerel olarak yetiştirilen mantarlar 130-450 IU’ya kadar d vitamini sağlayabilir..

Yabani mantarları vücuda 2300 IU’ya kadar d vitamini sunabildikleri için diyetinize dahil etmeniz faydalıdır. Mantarlar, vejeteryanların ihtiyaçlarına ve vücut ihtiyaçlarına göre istenilen miktarda d vitamini almak için keyif alabilecekleri d vitamini gıdalarından biridir..

5. Yumurta Sarısı:

d vitamini içeren besinler

Balık tüketiminden pek hoşlanmayanlar, diğer alternatif zengin d vitamini kaynağı olan yumurta sarısını deneyebilir. Yumurta sarısı sadece d vitamini içeren besinler olarak kabul edilmez, aynı zamanda vücudu ihtiyaç duyulan istenen besin değeri ile zenginleştirdiği bilinmektedir..

Yumurta sarısı yaklaşık 18-39 IU d vitamini içerir. Bu çok yüksek görünmeyebilir, ancak yumurta sarısının genel beslenmesi, vücudun büyümesi için gerçekten faydalı olduğunu kanıtlıyor. Bazı yumurta sarılarını diyetinize ekleyebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz..

6. Portakal Suyu:

D vitaminini yiyeceklerden nasıl alacağınıza dair bir fikriniz yoksa, aynısını portakal suyu kullanarak almayı deneyebilirsiniz. İnsanların vejeteryan olduğu ve laktoz reaksiyonlarının olduğu birçok durum olabilir, bu durumda portakal suyu nihai kurtarıcı olur. Bu nedenle çoğu ülkede portakal suyu d vitamini ile güçlendirilmiştir..

Portakal suyu, vücudunuza istediğiniz miktarda d vitamini sağlayabileceğiniz yaklaşık 142 IU d vitamini sağlayabilir. Kahvaltınız için bir bardak portakal suyu alın ve gerekli tüm d vitamini besinlerini ondan alın..

7. Konserve Ton Balığı:

Pek çok insan konserve ton balığını sadece lezzetleri ve tadı nedeniyle sever. Ama aynı zamanda en iyi d vitamini kaynaklarından biri olduğunu biliyor musunuz? Evet, konserve ton balığı tüketimi vücuttaki d vitamini eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabilir ve böylece vücudun büyümesini artırmaya yardımcı olur..

Ortalama olarak konserve ton balığı, vücudun günlük ihtiyaçları için yeterli olan 236 IU d vitamini içerir. Bununla birlikte, vücutta biriktiğinde birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilen bir toksin içerdiğinden aşırı miktarda yemeyebilirsiniz..

8. Sığır Karaciğeri:

Dana ciğer, günlük d vitamini ihtiyacını en kolay ve basit bir şekilde sağladığı için d vitamini yönünden zengin besinler listesinin vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Gerekli miktarda d vitamini almak için sığır karaciğeri ile özel bir şey yapmanıza gerek yok, sadece sığır karaciğeri yiyin.

Sığır karaciğeri organ eti olduğu için, diğer etlerin çoğunun sağlayamadığı d vitaminini istenen miktarda tamamlar. Genel olarak, sığır karaciğeri, diğer etlerin aksine, istenen d vitamini ihtiyacını karşılama eğiliminde olan 149 IU d vitamini içerir..

9. Süt:

d vitamini besinler listesi

Süt, insanların vücutlarını kalsiyum, fosfor ve diğer vitaminlerle zenginleştirmek için içtikleri besinlerden biridir. Ancak çoğu, sütün istenen miktarda d vitamini almalarına yardımcı olabileceğinin farkında değil. D vitamini sütü, insanların hala farkında olmadığı bir şeydir..

Süt bazen, kullanıcılara gerekli miktarda d vitamini sağlama eğiliminde olan d vitamini ile takviye edilir. Süt, kullanıcıları için vücudun ihtiyacı için istenen miktarda d vitamini sağlamada oldukça yardımcı olma eğiliminde olan yaklaşık 130 IU d vitamini içerir..

10. İstiridye:

İstiridye sadece lezzetli ve lezzetli değil, aynı zamanda çeşitli besin ve vitaminler açısından da zengindir. İstiridyenin içerdiği birçok vitaminden d vitamini de bunlardan biridir. İstiridyeler daha az kalori içerdiğinden, tüketiciler için çok az sağlık riski taşıyan en iyi d vitamini kaynağı olarak kabul edilirler..

İstiridye, vücudun günlük d vitamini tüketimini karşılamaya yetecek kadar yaklaşık 320 IU d vitamini içerir. İstiridye, hangi yiyeceklerin d vitamini açısından zengin olduğunu ararken mükemmel bir cevaptır..

11. Soya Ürünleri:

D vitamini açısından zengin gıda listesinin çoğu hayvansal ürünlerin veya deniz ürünlerinin adlarını içerdiğinden, vejetaryen insanların yeterli d vitamini almak için pek çok kaynağı alamamaları muhtemeldir. Vejetaryen kişilerin vücutlarının ihtiyacı olan d vitaminini istedikleri miktarda alabilmeleri soya ürünlerinin kullanımı ile olmaktadır..

Vücudun verimli büyümesi için istenen miktarda d vitamini sunabilen çeşitli soya ürünleri mevcuttur. Ortalama olarak, soya ürünleri tüm vegan ve vejeteryan insanlara 99 ila 119 IU d vitamini sunar..

12. Tereyağı:

d vitamini yüksek gıdalar

Tereyağı, d vitamini açısından zengin bir başka kaynaktır. Çoğu insan tereyağını problem sayısını artırabilecek yağlı bir madde olarak görür. Ancak buna bir sürpriz olarak, tereyağı, vücutlarının büyümesi için onlara yaklaşık 25-27 IU d vitamini sağlayan kaynaklardan biridir..

Gerekli miktarda d vitaminini tereyağından almanın yanı sıra peynirde bulunan d vitamini ve güneş ışığından da yararlanabilirsiniz. Diyetinize tereyağı içeriğinin bir kısmını dahil edebilir ve ihtiyaçlarınız ve vücut gereksinimleriniz için doğru miktarda d vitaminini hızla alabilirsiniz..

13. Güçlendirilmiş Tahıllar:

D vitamininin diyet kaynakları dışında, bu vitaminle takviye edilmiş birçok başka d vitamini gıda kaynağı vardır. Güçlendirilmiş tahıllar, mevcut kaynaklardan istenen miktarda d vitamini alamayan kişiler için özel olarak üretilmiştir. Zenginleştirilmiş tahıllar, kişinin ihtiyacına göre ve yapay yollarla d vitamini besinleri verilen besin kaynaklarından biridir..

Güçlendirilmiş tahılların IU değeri, güçlendirildikleri ihtiyaca bağlıdır. 15 IU kadar düşük olabilir ve gerektiği kadar yüksek olabilir..

14. Havyar:

232 IU d vitamini ile havyar, d vitamini açısından zengin besinler listesindeki en zengin kaynaklardan biridir. D vitamini ile birlikte havyar da zengin bir demir kaynağıdır. Bu nedenle, istenen miktarda d vitamini almak için en iyi bileşenlerden biri olarak kabul edilir. Yeterli miktarda d vitamini ile birlikte düzenli havyar tüketimi, kalp ile ilgili hastalıkların iyileştirilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir..

İstenilen miktarda protein içerdiği için vücut geliştirme için de havyar kullanabilirsiniz. Ayrıca havyar ucuz olduğu için herkes tarafından ve hangi miktarda olursa olsun elde edilebilir..

15. Uskumru:

Kanser riskinden kaçınmak istiyorsanız, uskumrudan daha iyi bir yiyecek olamaz. Bunlar en iyi d vitamini kaynaklarından biridir ve kansere neden olan hücre riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yiyeceklerin kanser sorunlarına karşı savaşmak için d vitamini ile birlikte doğru besinleri almasına yardımcı olur. Tüketicilerine çinko ve kalsiyum da sunmaktadır..

Ancak bu balığın besin değeri yüksek olduğu için hamilelik sırasında doktorlar tarafından sıklıkla kaçınılması önerilmektedir. Diğer tüm durumlarda uskumrudan elde edilen 540 IU d vitamininin faydalarından yararlanabilirsiniz..

16. Ricotta Peyniri:

Ricotta peyniri, diğer sağlık risklerinden kaçınarak vücuda doğru miktarda d vitamini sağlayan peynirlerden biridir. Kalorisi ve doymuş yağı daha azdır ve bu nedenle herkes tarafından korkmadan tüketilebilir. Ricotta peyniri, 25 IU d vitamini sağlayarak vücudun doğru büyümesini desteklemeye yardımcı olur..

Ricotta peyniri, sağlık uzmanlarının çoğu tarafından diğer peynirler yerine ricotta peynirinin kullanılması önerilmiştir. Vücuda istenen faydaları çok az sağlık riskleri ve sorunları ile sağlamak için en iyi şekilde hareket eder..

17. Halibut:

Bu tuzlu balık, vücudun büyümesi için gerekli olan d3 vitamini besin listesinde de önemli isimlerden biridir. Halibut, d vitamini zenginliğinin yanı sıra zengin bir protein ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu tuzlu balığı düzenli olarak tüketirseniz, atak ve felç riskinden yeterince korunacaksınız..

Ayrıca vücuda 1097 IU d vitamini sağlayarak inşa edilmiş bir vücut geliştirmeye yardımcı olur. Bu balığı diyetinize herhangi bir biçimde dahil edebilirsiniz. İstediğiniz miktarda d vitamini elde etmek için ızgara yapabilir, kızartabilir, kaynatabilir veya sadece derin yağda kızartabilirsiniz..

18. Yoğurt:

d vitamini besin kaynakları

Yatıştırıcı özellikleri nedeniyle tercih ettiğiniz yoğurdun aynısını biliyor musunuz, size istediğiniz miktarda d vitamini sağlayabilir mi? Evet, yoğurt, d vitamini besin listesinde yer alan bir başka harika kaynaktır. Vücuda 115 IU d vitamini vermenin yanı sıra sindirim sisteminin etkin ve sakin kalmasına yardımcı olur..

Yoğurtta bulunan protein, cildin ve saçın güzelliğini arttırmak için faydalıdır. Onlara büyümeleri için gerekli olan doğru miktarda besin sağlar. Peki hangi besinde d vitamini bulunursa cevap basit, o da yoğurt..

D Vitamini Gıdaların Yan Etkileri:

D vitamini açısından zengin diyet genellikle güvenli kabul edilse de, vitaminin aşırı tüketimi, kullanıcılara bazı olası yan etkileri getirebilir. Bu nedenle d vitamini içeren meyveleri sağlık uzmanlarınıza danıştıktan sonra almanız önerilir..

D vitamini içeren besinlerin aşırı tüketimi ile karşılaşabileceğiniz olası yan etkiler şunlardır:

  • Böbrek taşı.
  • yönelim bozuklukları.
  • Kemik ağrısı.
  • Kas Güçsüzlüğü.
  • Sık idrara çıkma.
  • Bulantı kusma.
  • Kilo kaybı.
  • sık susuzluk.

Bu nedenle, d vitamini ile zenginleştirilmiş gıdaların bu yan etkilerinden kaçınmak için, vücut kondisyonunuzun size izin verdiği ölçüde, uygun dozda ve limitte yemelisiniz..

Çeşitli d vitamini meyve ve sebzeler, kişinin sağlığını en iyi şekilde geliştirmede çok önemli bir rol oynar. Doğal d vitamini kaynaklarından elde edilen bu gıdalar, yalnızca vücudun normal işleyişi için gerekli olan faydaları sundukları için herkes için uygundur. Bu bilgi hakkında istenilen bilgiden sonra, d vitamini yüksek bu besinleri beslenmenize ne zaman dahil ediyorsunuz??

D vitamini açısından zengin gıda maddeleri hakkında hala herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa, lütfen bunları aşağıya yorumlayın. Bununla ilgili doğru bilgilerle size geri döneceğiz. Görüş ve önerileriniz de takdir edilecektir.