Kahve içmek baş ağrısına iyi gelir mi? Gerçekten bir rahatlama sağlıyor mu? Pekala, burada çok fazla gizem var. Kesin gerçeği burada net bir şekilde açıklayacağız.

Kahve, kahve türlerinden böğürtlenlerin tohumlarından demlenen klasik bir içecektir. Coffea, ait olduğu ve Afrika’ya özgü olan cinsin adıdır. Kahvedeki kafein içeriği, acı ve hafif asidik bir tat olarak bilinir. Aynı zamanda insanları uyarabilir, onları gün boyunca enerjik ve aktif tutar. Bununla birlikte, bu aynı kafein içeriği, diğer pek çok kişi için baş ağrısına ve baş ağrısının hafifletilmesine neden olmaktan da sorumludur..

Kahve İçmek Baş Ağrısına İyi mi Kötü mü?

Tedavi Olarak Kahve & Sebep Olarak Kahve: Kahvenin Baş Ağrısına Sebep Olmasını Durdurabilir?

İnsanların baş ağrısına neden olan kahveden şikayet etmelerinin en önemli nedenlerinden biri, kahvenin sizi daha fazla idrara çıkarma ve böylece vücudun susuz kalmasına neden olma kapasitesine sahip olmasıdır. Vücut susuz kaldığında, baş ağrısı doğal tepkidir..

Kafeinin beyin üzerindeki etkisi, kullanıma göre önemli ölçüde değişecektir. Ara sıra baş ağrısı için kahve mükemmel bir rahatlamadır. Ancak beyin, kişinin günlük tükettiğini anladığında, onu bir tür ilaç olarak algılar ve ara sıra yaşanan baş ağrılarından bile sizi rahatlatmayı bırakır. Bu nedenle beyin, o ilaca karşı bir tolerans geliştirir. Kafein ayrıca adenozin aktivitesini de etkiler. Adenozin, beynin doğal olarak oluşan bir maddesidir. Migren sırasında beyindeki adenozin seviyeleri yükselir. Bu, maddenin işleyişini değiştirerek baş ağrısına neden olabilir (1).

Birçoğumuz Kahvenin Baş Ağrısına Neden Olduğundan Şikayet Etsek de Kahve Baş Ağrısını Gidermenin Gerçek Olduğu Şey:

Kahve migrene yardımcı olur, gerçek bir şeydir. Ancak, anlamanız gereken şey, bu çözümün ne sıklıkla faydalı olabileceğidir. Kafein doz aşımı da baş ağrılarının oluşmasının önemli bir nedenidir. Kahve ve migren baş ağrıları birçokları için diğer problemlerdir. American Journal of Medicine, yaptıkları çalışmada, kahve alımındaki günlük değişikliklerin aslında migreni bir dereceye kadar tetikleyebileceğini buldu (2). Bu nedenle, çok şey kafein miktarına, miktarına bağlıdır. Bu ikisi migren baş ağrıları ile doğru orantılıdır..

Gerilim baş ağrısı için kahve de gerçektir. Gerilim baş ağrıları, kafatasının yakınında ve çevresinde genişlemiş kan damarlarının sonucudur. Baş ağrısındaki kafein içeriğinin kan damarlarını daralttığı bilinmektedir. Bu bir baş ağrısını tetikleyecektir (3).

Kafein Çekilme Faydaları:

Kahve baş ağrılarını tedavi etmek için mevcut olsa da, kafein yoksunluğu ile ilgili bazı iyilikler de vardır. Burada birkaç noktayı listeledik. Onlara bir göz atalım.

kafein baş ağrısı

1. Bağımlılığın üstesinden gelmek:

Kahve iyi bilinen bir ilaçtır. Vücudunuzun bazen baş ağrısını kahve ile tedavi edebileceğini anladığınızda, daha fazla içme eğilimindesiniz. Bunu yaptığınızda beyniniz bunun bir tür ilaç olduğunu anlar ve sonunda rahatlama etkisine karşı bağışıklık kazanmaya başlar. Böylece bunu aşmak sadece baş ağrınız için değil, uykunuz için de şart..

2. Düşük Kan Basıncı:

İçmeye başladığınızda ve kahve bağımlısı olduğunuzda kalbiniz çok çalışır. Bu önemli ölçüde azalır ve vücut ayrıca düşük tansiyon geliştirir..

3. İyi Uyku ve Ruh Hali:

Fark ederseniz, vücudunuz yorulur ve hala uyuyamayabilirsiniz. Bu sizi önemli ölçüde rahatsız edebilir. Kafein suçlu. Kahveyi bırakmak uykunuzu etkili bir şekilde değiştirebilir ve sizi daha iyi bir ruh haline sokabilir.

4. Daha Az Baş Ağrısı:

Tetikleyicinin ana nedeni kafein olduğundan (4), bırakmanın sizin için ne kadar yararlı olabileceğini görebilirsiniz..

5. Sağlıklı Dişler:

Dişlerinizin özellikle alt kesici dişlerinizin hem ön hem de özellikle arka kısmında çok fazla lekelenme olacağını fark edeceksiniz. Yavaş yavaş diş minesini aşındırmaya başlayacaklar ve diş çürümesine neden olabilirler..

Kafein Çekilme Belirtileri:

Kafeini bırakmanın faydaları hakkında söylenenler, bırakmaya karar verdiğinizde başınıza gelen birkaç şey.

1. Baş ağrısı:

En sık görülen semptom baş ağrısıdır. Ağrı gözlerin arkasından başlayacak ve sonra başın önüne doğru hareket edecek (5).

2. Uyuşukluk:

Kendinizi bir şey yapmak için son derece yorgun bulacaksınız. Dopamin seviyeleriniz düşecek ve bu sizi her şey için daha az enerjili bırakacaktır..

3. Uykusuzluk:

Gecenin ilerleyen saatlerinde kendinizi uyanık bulacaksınız. Bu, birçok insanın yaşadığı çok normal ve yaygın bir semptomdur..

4. Kabızlık:

Kafein bağırsak hareketlerinizi uyarabildiğinden, kafeini durdurduğunuzda bu da bir sorun haline gelir..

5. Depresyon:

Diğer en yaygın sorun olan depresyon, kafeini bırakmanın bir sonucudur. Sinirlilik ve stres diğer problemlerdir.

6. Beyin Sisi:

Bu tehlikeli olabilir ve sizi korkutabilir. Bazı insanlar tutarlı bir düşünceye sahip olmanın ve aynı zamanda düşünmenin zorluğunu deneyimleme eğilimindedir. Bu durum daha uzun sürerse, doktorunuza danışmanızın zamanı gelmiştir..

7. Konsantrasyon Eksikliği:

Bu aşamada konsantrasyon seviyenizin nasıl dalgalandığını ve hiçbir şeye odaklanamayacağınızı göreceksiniz..

8. Kaygı:

Kaygıya dikkat edin. Geri çekilme semptomunuz, ruh hali değişimleriyle birlikte kaygı olabilir. Kafein tüketimi nadiren baş ağrısının tek nedenidir.6). Kahve baş ağrısını hafifletmek birkaç kişi içindir; diğerleri için, hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle, günlük kahve alımı miktarına dikkat edin. Bu konudaki herhangi bir değişiklik stres seviyenizi önemli ölçüde etkileyerek baş ağrısına neden olabilir..

SSS:

1. Sinüs Baş Ağrısı İçin Kahve Olabilir?

Kahve iltihabı azaltma potansiyeline sahiptir ve böylece sinüs baş ağrısından kurtulmanızı sağlar. Bununla birlikte, bu bir garanti değildir ve daha yüksek seviyelerde alımın ciddi şekilde daha fazla baş ağrısını tetikleyebileceğini hatırlamanız gerekir..

2. Hangisi Baş Ağrısına İyi Gelir? Kahve ya da çay?

Kafein birçok insan için sağlayabileceği gibi, kesinlikle diğerleri için değildir. Bu nedenle, seçim vücudunuza bağlıdır. Çay ayrıca baş ağrısını azaltma potansiyeline sahiptir, özellikle bitki çayı çeşidi.

3. Kahveyi Bıraktıktan Sonra Baş Ağrısı Ne Kadar Sürer??

Bu, ne kadar tükettiğinize bağlıdır. Tipik olarak, birkaç günden birkaç haftaya kadar sürmemelidir. Bazıları için, günde 1000 mg’ın üzerinde alanlar için yaklaşık iki ay ve daha fazla sürer..

Sorumluluk Reddi: Çay ve kahve baş ağrısı için kişisel bir tercih olsa da vücudunuzu anlamak için doktorunuza başvurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bazıları için baş ağrısı şakaya gelmez ve bu nedenle bir doktorun bakımı en iyi rahatlama olacaktır..