Kereviz Suyu sağlığa faydaları nedeniyle özellikle batı ülkelerinde büyük ilgi görmektedir. İnanılmaz derecede düşük kalorili beslenme profili ile tanınan Kereviz suyu, sağlık tutkunlarının en gözde favorisi haline geldi. Birçok beslenme uzmanı, Kereviz suyunun vücut için bir iksir olduğuna inanır. Daha iyi sindirime yardımcı olmaktan kan basıncını düşürmeye ve hatta kalp problemlerini tedavi etmeye kadar, Kereviz Suyu, sağlık söz konusu olduğunda en iyi seçeneğinizdir. Bu yazımızda kereviz suyunun cilde, saça ve sağlığa faydalarını öğreneceğiz..

Kereviz Suyu Faydaları

Kereviz Suyu Sizin İçin İyi mi??

Kereviz Suyu, fazla kalori eklemeden vücudunuza yüksek enerji sağlamak için vitamin ve minerallerle doludur. Sağlıklı kemikler ve kan için gerekli olan folat, potasyum, manganez ve pantotenik asidin önemli bir kaynağıdır. Kereviz suyu ayrıca, doğal antioksidan ve anti-inflamatuar ajanlar olan bitkisel besinler adı verilen bazı kimyasallar içerir..

Kereviz Suyu Besin Değerleri:

Kereviz Suyunun 1 porsiyon (8 ons) porsiyon başına besin değeri şöyledir:

 • Toplam Kalori: 42
 • Sodyum: 215 mg
 • Potasyum: 670 mg
 • karbonhidratlar: 9 gram
 • Diyet lifi: 4 gram
 • şekerler: 6 gram
 • Protein: 2 gram
 • A vitamini: %9
 • C vitamini: %19
 • Kalsiyum: %10
 • Demir: %6

Kereviz Suyu Nasıl Yapılır??

Taze hazırlanmış Kereviz Suyu’nun kesinlikle alternatifi yoktur. Birçok kişi meyve ve sebze gibi diğer elementlerle karıştırmayı tercih etse de, maksimum faydayı elde etmek için saf Kereviz suyu içebilirsiniz. İşte evde denemek için en iyi Kereviz Suyu tarifi:

İçindekiler:

 • Kereviz Sapları – 2 Demet
 • Su – ¼ Bardak

Hazırlanma Zamanı: 5 dakika

Hazırlanma zamanı:

 • Kerevizleri akan suda iyice yıkayın.
 • Sapların tabanını ve üstünü kesin.
 • Orta kısımlarını kabaca doğrayın ve bir karıştırıcıya aktarın.
 • Biraz su ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • Suyu süzün ve hemen servis yapın.

Günde Ne Kadar Kereviz Suyu İçmeliyim??

Uzmanlar, başlangıç ​​olarak günde 90 ml’ye kadar Kereviz suyu almanızı tavsiye ediyor. Porsiyon miktarını 480ml porsiyona kadar artırabilirsiniz. Ayrıca, beslenmenin daha iyi emilmesi ve sağlık yararlarının artması için suyu tüketmeden önce ve sonra 30 dakikalık bir boşluk bırakılması tavsiye edilir..

Kereviz Suyu İçmek İçin En İyi Zaman:

Kereviz suyu içmek için en iyi zaman sabah ilk iş aç karnınadır. Bu, sisteminizi yenilemenin yanı sıra vücudunuzdaki toksinleri temizlemenize yardımcı olabilir. Daha iyi sindirim için öğün aralarında kereviz suyu da içebilirsiniz..

Kereviz Suyu İçmenin İnanılmaz Faydaları:

Bu makale, kereviz suyunun cilt, saç ve sağlık için faydaları hakkında size rehberlik edecektir. Onlara bir göz atalım.

kereviz suyunun sağlığa faydaları

1. Kötü Kolesterol Düzeylerini Düşürür:

Kerevizde butylphthalide olarak bilinen bir kimyasal var. Bu, vücutta biriken LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düşürmekten, böylece kalbi sağlıklı tutmaktan ve hastalık ve atak risklerinden uzak tutmaktan sorumludur. Ayrıca vücuttaki kolesterol seviyeleri üzerinde gerçekten iyi çalışan safra salgısını da arttırır..

2. Diüretik Özellikler Sunar:

Kereviz Suyu, vücudunuzu idrar şeklinde detoks etmek için idrar söktürücü özellikleri ile bilinir. Kereviz suyunda idrar yolunun uygun şekilde düzenlenmesini sağlayan ve vücuttaki fazla sıvıların yanı sıra tehlikeli sıvıların atılmasına yardımcı olan potasyum ve sodyum seviyeleri vardır. Bilmeniz gereken birinci sınıf faydalardan biridir..

3. Sindirime Yardımcı Olur:

Kereviz suyunun hazırlanması sırasında açığa çıkan liflerde bazı besinler ve kimyasallar vardır. Bu, tüm sindirim sisteminin yanı sıra bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Aslında kabızlık sorunları olan insanlar için müshil olarak çalışır. Bu kereviz suyunun önemli sağlık faydalarından biridir..

4. Kan Basıncı Kontrolü İçin:

Yaklaşık 1 bardak taze hazırlanmış kereviz suyu, dengeli bir forumda kan basıncı seviyelerini korumak için mükemmeldir. Kereviz suyu, kan basıncınızı düzenlemek ve kalbinizi ani felçlerden ve diğer yaşamı tehdit eden koşullardan korumak için iyi miktarda magnezyum, lif ve potasyum içermesinin yanı sıra tuz içeriği düşüktür..

5. Uykusuzluğu Tedavi Eder:

Kereviz suyunda, sinir sistemine sakinleştirici bir his sağlamaya ve insanların uykusuzluğu tedavi etmelerine ve sağlıklı bir uyku çekmelerine yardımcı olan bazı özel esansiyel yağlar ve mineraller vardır. Aynı zamanda tüketiciye kesintisiz bir uyku veren içecekteki magnezyum seviyeleridir..

6. Kilo Kaybı İçin:

Kereviz suyu alımı, genellikle tatlı yeme isteğimizi önlemeye yardımcı olur ve böylece fazladan kaloriyi önler. Bu, aşırı kilo sorunlarını uzak tutar ve aynı zamanda kilo vermeye de iyi bir ölçüde yardımcı olur. Kereviz suyu ayrıca içerdiği yüksek miktarda diyet lifi sayesinde daha iyi sindirim sağlar ve bu da onu kilo verme adayları için en iyi yiyeceklerden biri yapar..

7. Bir Afrodizyak Olarak Hizmet Eder:

Cinsel istek olarak da bilinen libidosunu geliştirmek isteyenler için afrodizyak özelliği olan kereviz suyu içmekten daha iyi ve doğal bir şey yoktur. Cinsel hormonların salgılanmasını dengelemeye yardımcı olur ve böylece cinsel performansta istediğiniz sonuçları verir. Bu, erkekler için en iyi Kereviz suyu faydalarından biridir..

8. Taşları Tedavi Etmek İçin:

Toksinleri vücuttan atmak için kereviz suyu yapmak için mükemmel bir seçimdir. Bu ayrıca safra kesesinde bulunan tüm taşların kırılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Tedavi ile birlikte sorunun tekrar tekrar oluşmasını engellemek için de ideal bir seçimdir. Safra kesesindeki taşları çıkarmak için daha iyi sonuçlar için her gün kereviz suyu içmelisiniz..

9. Cildin Nemlendirilmesi:

Susuz hissediyorsanız, kereviz suyu sade su içmenin en iyi alternatifi olarak kabul edilir. Kerevizde %95 oranında su bulunur ve bu nedenle mükemmel nemlendirme özelliğine sahiptir. Kereviz suyuna sahip olmak cilde de aynı faydaları sağlamaya yardımcı olabilir. Bu, yumuşak ve esnek bir cilt elde etmenize yardımcı olur. İdeal cilt sağlığı için basit ve güvenli bir şekilde yapmak için mükemmel bir seçimdir..

10. Cilt Hasarını Önler:

Kereviz suyunun faydaları arasında cildinizin zamanla zarar görmesini önlemesi yer alır. Kereviz suyunun su içeriği ve içerdiği antioksidanlar iyi bir şeydir ve vücudunuzdaki sıkıntıları gidermede işe yarar. Cildinizi daha temiz hale getirir. Antioksidanlar vücudunuzu zararlı toksinlerden ve dolayısıyla genel hasardan arındırır. Bununla, kusursuz bir cilt sergileme şansınız tam anlamıyla ikiye katlanır..

11. Menopoz Sorunlarını Hafifletir:

Uykusuzluk için kereviz suyu zaten ele aldığımız bir şey, bu yüzden bakılması gereken en yaygın semptomdan bir diğerine geçiyoruz. Her yıl milyonlarca insan menopoz dönemine yaklaşıyor. Can sıkıcı kramplarınızın sonu anlamına gelse de, sıcak basması gibi bir yerde ortaya çıkan diğer semptomlara veda etmek zordur. Yani, burada reçetesiz satılan ilaçlar gibi eşit derecede etkili olan ancak yarısı kadar maliyetli olmayan başka bir şey daha var. Evet, kereviz suyundan bahsediyoruz. Yan etkileri ve kelimenin tam anlamıyla sizi kutsadığı faydaları olmadan, alışveriş listenizde daha iyi bir sebze olduğundan şüphemiz yok..

12. Saçı Besler:

Bir sonrakinde kereviz suyunun avantajları, övünecek saç bakım rutinlerini içerir. Kerevizin su ve özellikle A Vitaminleri üzerinde ne kadar büyük olduğundan bahsetmiştik. Bu unsurların her ikisi de saçlarımız için eşit derecede harikadır. Su, nemlendirmesiyle saç derimizi daha iyi tutmaya yardımcı olur, böylece çok eğilimli olduğumuz kepekleri getirir. A vitamini ise kökleri uyarır ve besler, böylece saç tellerinin daha sağlıklı olması sağlanır. Kereviz suyunun da saç dokusunu iyileştirdiği bilinmektedir. Artık sebzeye neden diyetinize tekrar ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz..

13. Mantar Enfeksiyonlarıyla Savaşır:

En temelden bununla başlayalım. Kereviz raf ömrünün nasıl bu kadar uzun olduğunu hiç merak ettiniz mi? Peki, sürpriz! Bu sihir değil. Kereviz bir sürü farklı doğal mantar ilacı içerir. Bu da, genel sağlığınız için açıkça faydalıdır. Doktorlar tarafından, diyetinizin kaya gibi kalın bir parçası olarak her gün bir kereviz çubuğu yerseniz, vücudunuzdaki kötü mikropları uzak tutmaya yardımcı olabileceği söylenir. Ayrıca bilmelisiniz ki kerevizdeki bu mantarlar sadece iyi olanlardır..

14. Gut Tedavisinde Kullanılır:

Kereviz, COX-2 inhibitörü olarak bilinen, bulunması çok nadir görülen bir anti-inflamatuar bileşen içerir. Genel olarak ürik asitlerin azalmasında bilinen sağlığı iyidir. Bildiğiniz gibi gut hastalığının ana nedeni ürik asitlerdir. Kereviz suyunu pişirip kereviz tohumlarını tüketebildiğiniz zaman, doğal olarak gut hastalığınızın azalmasının bir nedeni de olabilir. Bildiğiniz gibi artrit için kereviz suyu, arzu ettiğiniz ağrısız vücut ve uzun zamandır beklediğiniz yaşamı vermek için eklemlerinizde ve sorunlarınızda aynı şekilde çalışır..

15. Vitiligo Tedavisinde Kullanılabilir:

Kereviz, beyaz benekli cilt hastalığı olan Vitiligo’yu tedavi etmek için kullanılabilir. Yoğun bir programınız olduğunda ve vücudunuz üzerinde çalışmanız gerektiğinde, ancak zamanınız olmadığında suyu deneyin. Bu, sizin lehinize çalışacak en iyi doğal çözümdür. Yani, aynı şeyi merak ediyorsanız ve günlük kereviz alma fikrinizden şüphe ediyorsanız, yan etkiler gerçekten hiçbiri değildir..

16. Artrit Belirtilerini Hafifletir:

Kereviz suyu, Artrit tedavisinde faydalı olabilecek anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Luteolin adı verilen bir maddenin, Artrit gibi ağrılı eklem rahatsızlıklarından anında rahatlama sağlamanın yanı sıra dokulardaki iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle kronik Artrit hastaları için bir bardak kereviz suyu şiddetle tavsiye edilir..

17. Kanserleri Önler:

Kereviz suyunun popülaritesinin bir başka nedeni de birçok kanser türünü önleme gücüdür. Kereviz, doğal antioksidanlar olan apigenin ve Luteolin gibi birçok fitokimyasal içerir. Bu kimyasalların Oksidasyonun etkileri nedeniyle kansere yol açan serbest radikallerle savaştığı bilinmektedir..

Kereviz Suyu Yan Etkileri:

Sağlık sektörü bu meyve suyunun tadına baksa da, gerçek şu ki Kereviz suyu herkes için uygun değil. İşte bu suyu içmenin daha az bilinen yan etkilerinden bazıları:

 • Işığa Duyarlılığı Artırır.
 • Sindirim Bozuklukları.
 • nefes darlığı.
 • kurdeşen.
 • Mide bulantısı.
 • Artan Kalp Atışı.
 • Düşük Kan Basıncı.
 • Baş dönmesi.
 • Kalp durması.

Bunlar Kereviz Suyunun en önemli faydalarından bazılarıdır. Bu meyve suyunun ünü o kadar geniş bir alana yayıldı ki, büyük talep nedeniyle birçok süpermarkette Kereviz sapı tükeniyor. Bununla birlikte, içeceğin bu inanılmaz kullanımının arkasında efsaneler de vardır ve bu nedenle, az miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, hamileyseniz, emziriyorsanız veya kronik tıbbi problemleriniz varsa, kilerinize Kereviz ile aşırı yükleme yapmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.!