Yeşil çay vücudumuza çok sayıda sağlık yararı sunar. Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır ve siyah veya oolong çayının aksine oksitlenmez. Yeşil çayda doğal olarak bulunan antioksidanlar, birçok hayati besine sahip olan limon ilavesiyle de güçlendirilebilir. Limonlu yeşil çay, kalorisi düşük ve besleyici değeri yüksek harika bir iksirdir. Özellikle daha hızlı kilo verme sonuçları arayanlar için bu içecek büyük bir nimet olabilir. Limonlu yeşil çayın sağlığa en iyi faydaları ve ayrıca hazırlama tarifi hakkında daha fazla bilgi edelim..

limonlu yeşil çayın faydaları

Limonlu Yeşil Çay Sizin İçin İyi mi??

Hepimizin bildiği gibi yeşil çay, sunduğu sayısız sağlık avantajından dolayı “sıvı altın” olarak adlandırılır. Kanser dahil birçok hastalıkla savaştığı kanıtlanmış antioksidanlar, flavonoidler ve diğer bitkisel besinlerle yüklüdür. Bu içeceğe taze limon suyu eklemek, tadı arttırmanın yanı sıra tıbbi özelliklerini ikiye katlayabilir. Yeşil çay ve limon birlikte, ilaçlardan uzak durmanıza yardımcı olmak için anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip bir C vitamini içeceği yapar.!

Limonlu Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır??

Bu içeceği tüketmenin en kolay yolu, kullanıma hazır limon aromalı yeşil çay poşetlerini tercih etmektir. Ancak bu torbalar, kalite ve tat açısından doğal malzemelerle uyuşmayan yapay unsurlar içermektedir. Evde limonlu yeşil çay nasıl yapılır bir bakalım:

İhtiyacınız Olan Şeyler:

 • Yeşil Çay Poşeti – 1
 • Limon Suyu – 1 yemek kaşığı
 • Su – 1 Bardak

İşlem:

 • Bir kapta biraz su ısıtın.
 • Bir bardağa bir poşet çay koyun ve üzerine sıcak suyu dökün..
 • Çay sızana kadar 2-3 dakika bekleyin..
 • Şimdi bu içeceğe biraz limon suyu ekleyin.
 • sıcak servis yapın.

Sunum Önerisi: Asitliği azaltmak ve içeceğe doğal bir tatlılık vermek için biraz bal ekleyebilirsiniz..

Yeşil Çay ve Limonun Araştırmaya Dayalı Sağlığa Faydaları:

İşte yeşil çay ve limon içmenin 14 şaşırtıcı faydası. Onlara bir göz atalım.

1. Sindirime Yardımcı Olur:

Narenciye suyu, yeşil çayın antioksidanlarını taşır, onları vücudunuzun emmesi için daha erişilebilir hale getirir. Midenin asit ortamını destekleyen kateşinler, besin emiliminin gerçekleştiği her yerde ince ve kalın bağırsağın ekstra alkali durumunda bozulur. Limon suyu, vücudunuzun yeşil çaydan aldığı kateşin sayısını altı kata kadar artırabilir. Çaydaki bileşikler, diyetinizdeki yiyeceklerden demir asimilasyonunu yavaşlatabilir, etkisini azaltmak için yeşil çayınızı limonla tüketin..

2. Diyabetin Özelliğini Düşürün:

Bu, diyabet özelliği nedeniyle meydana gelen böbrek hasarını azaltmaya yardımcı olur. Zencefilde bulunan yüksek çinko seviyeleri, insülin üretimi ve salgılanmasında önemli bir rol oynar. Kan şekerini kontrol eden ve diyabeti kontrol altında tutan insülindir. İçecekte bulunan antioksidanlar, diyabetin kan basıncı, kalp sorunları vb. gibi diğer zararlı etkilerine karşı koyabilir..

3. Kilo Kaybına Yardım:

Yeşil çay ve limonun zayıflamaya olan faydalarının kanıtlanmış doğal bir çözüm olduğunu herkes bilir. Bu içeceğin yağ yakma ve metabolizmanızı artırma özelliği vardır. Yeşil çay açık bir şekilde EGCG ve kafein içerirken, ek enerji derecesi artı çay tarafından sağlanan uyanıklık, gün boyunca enerji seviyelerini korumak için değerli olabilir. Limonlar, açlık arzusuyla savaşmaya yardımcı olan pektin lifi açısından harikadır..

4. Cilt Artı Harika Saçlar İçin En İyisi:

Yeşil Limon Çayı, antioksidanlar ve ideal cilt, saç ve sağlık için değerli olan vitaminler açısından zengindir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikler cildinizi enfeksiyonlardan korur. A vitamini ve C, kafa derisinde DHT üretimiyle savaşır ve bu da saç büyümesini aktive eder. Pürüzsüz, parlak bir cilt ve parlak saçlar, limonlu yeşil çayın cilt ve saç için birçok faydasından biridir..

5. Hızlı Yara İyileşmesi:

Limonlar, yaraları iyileştirebilen, ayrıca kemiklerin ve dişlerin gücünü koruyan olağanüstü bir C vitamini temelidir. Limonlarda bulunan biyoflavonoidler, kanser hücrelerinin yükselmesini ve saçılmasını engeller. Limondaki antioksidanlar, iltihaplanma ve artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur..

6. Kanserle Mücadele:

Yeşil çayınıza limon suyu sıktığınızda, lezzetle birlikte sağlık yararları da sağlayabilirsiniz. Ek olarak, limonlar, kanserle savaşabilecek limonen adlı bir fitokimyasal içerir. Antioksidanlar artı EGCG, vücudunuzun hücrelerini ekolojik toksinlerin ve serbest radikallerin zararlarından koruyan doğal olarak oluşan elementlerdir..

7. Denge PH Seviyeleri:

Limonlar her iki sitrik asitle birlikte askorbik asit içerir, vücuttan kolayca metabolize edilen kırılgan asitler, limonun mineral maddesinin kanı alkalize etmesine yardımcı olur. Yeşil çayın limonlu su ile içilmesi vücuttaki genel asiditeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur, eklemlerdeki ürik asidi sayar, bu da ağrı ve iltihabın başlıca nedenlerinden biridir..

8. Sisteminizi Temizler / Diüretiktir:

Limon suyu ile yeşil çay, limon vücuttaki idrara çıkma yükünü artırdığından, fazla maddelerin yıkanmasına yardımcı olur. Limondaki sitrik asit, karaciğeri uyaran enzim işlevinden yararlanmaya yardımcı olur, ayrıca detoksifikasyona yardımcı olur..

9. Karaciğer Sağlığına İyi Gelir:

Limon, vücudun doğal pH’ını geri kazanmaya yardımcı olur ve ayrıca karaciğeri temizler. Bu, karaciğerin sindirime yardımcı olan daha fazla safra üretmesine yardımcı olur. Ayrıca içecekte bulunan EGCG, EGC vb. gibi bazı antioksidanlar oksidasyondan kaynaklanan hücre hasarını azaltarak çalışır. Bu içeceğin düzenli tüketimi bu hasarlı karaciğer hücrelerini onarabilir ve taze büyümeyi teşvik edebilir..

10. Vücutta Anti-Oksidan Tutma:

Yeşil çayın limonla eşleştirilmesi, eskisinden daha fazla sağlık yararına sahiptir. Bir araştırma, yeşil çayınıza limon suyu eklemenin, simüle edilmiş sindirimden sonra bile benzersiz antioksidanların tutulmasına gerçekten yardımcı olduğunu gösteriyor. Limon, yeşil çaydaki kateşinlerin %80’inin vücutta kalmasına neden olur. Kateşinler, çayda bulunan ve kanser, kalp krizi ve diğer hastalık riskini azaltan ana sağlıklı bileşiktir. Ancak ne yazık ki, bağırsaklar hepsini düzgün bir şekilde ememez. Limondaki c vitamini, limon suyunun vücut üzerinde dengeleyici etkisi olduğundan bağırsaklardaki kateşinlerin bozulmasını önler..

11. Artan BMR:

Hepimiz yeşil çayın tek başına temel metabolizma hızını bir günde %4 arttırdığını duymuşuzdur. Günde yaklaşık 70 kalori fazladan yakılır. Ancak gün boyu 3-4 bardak ekşi yeşil çay içmek herkesin damak tadına uymayabilir. Çayınızı buzlu yapın ve üzerine limon suyu ekleyin. Lezzetli olan kendi sağlıklı soda içeceğinizi yapacak ve onu içmek BMR’nizi artırmanıza yardımcı olacaktır..

12. Soğuk algınlığı ve Grip Tedavisi:

Limonlar vücudun bağışıklık sistemini destekleyen c vitamini ile doludur. Yeşil çay, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Limon suyunun soğuk algınlığı ve öksürüğün etkilerini sistemden uzaklaştırdığı da bilinmektedir. Böylece yeşil çayınıza limonunuzu karıştırmak sadece gribi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kötü soğuğa karşı güçlü bir direnç oluşturmaya da yardımcı olur. Bu karışım, üşütürseniz çabuk iyileşmenize yardımcı olur..

13. Kalp Hastalıklarını Önleyin:

Yeşil çay, sağlık için bir nimet olduğunu söylemeye gerek yok. Etkili ve istenen sonuçlar için günlük olarak alınması gereken doğru dozları bilmek gerekir. Bu içecek, atardamarları tıkayan kolesterol seviyelerini yaktığı için özellikle kalp sağlığı için iyidir. Kronik sağlık hastalıkları olan kişilerin bu içeceği düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilir..

14. Güçlendirilmiş Bağışıklık Sistemi:

Limonlu yeşil çay içmenin önemli faydalarından biri de güçlü bir bağışıklık sistemidir. C vitamini açısından zengin olan bu içecek, vücudu hastalığa neden olan mikroplardan korur ve vücudun antibiyotik olmadan savaşmasına yardımcı olur. Bu içeceği düzenli olarak tüketerek enfeksiyonlara yatkınlık riskiniz azalır..

Limonlu Yeşil Çayın Yan Etkileri:

Bu içecek sağlığınız için oldukça faydalı olsa da, aşırı tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Aşağıdakiler, yaygın olarak yaşanan limon yeşili çay yan etkilerinden bazılarıdır..

 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • asitlik
 • Hazımsızlık
 • Gevşek tabureler
 • İştah kaybı
 • ülserler
 • Boğazda Yanma Hissi
 • Kanama bozuklukları
 • Demir eksikliği

Limonlu yeşil çay, sağlık sağlamanın en lezzetli ve ekonomik yoludur. İş yerinizde dahi kolaylıkla yapılabilir. Yeşil çay poşeti, bir dilim limon, biraz sıcak su. Bu kadar! Sıralanmışsın! Sadece birkaç gün içinde vücudunuzda inanılmayacak kadar gözle görülür değişiklikleri fark edebilirsiniz. Hiçbir şey yüzünüzü küçültülmüş bir belden daha fazla gülümseyemez. Abur cuburlarınızı azaltma ve bu sağlıklı içeceğe geçme zamanı.

Limonlu Yeşil Çayın Araştırmaya Dayalı 14 Faydası