Muz, lezzetli tadıyla harika bir meyvedir ve her lokmada besleyicidir. Muz bitkisinin sapı, çiçeği, meyvesi, yaprağı gibi her parçası faydalıdır. Uygun fiyatlı ve yıl boyunca kolayca temin edilebilir. Muz, sağlık açısından en iyi faydalarından biri olarak, lif açısından zengin olması ve sindirim sağlığımız üzerinde harikalar yaratması nedeniyle süper gıdalar listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Muzun sayısız faydasını öğrenmek için okumaya devam edin!

muz faydaları

Muz Meyvesinin Önemi:

Muz, birkaç hayati besin kaynağıdır. Bağırsak hareketine yardımcı olan ve bağırsak sağlığı için yüksek lif içeriğine sahip bir sindirim sistemi olarak harika çalışır. Zengin B6 vitamini ve C vitamini kaynaklarıdır. Bunlar demirin daha iyi emilmesine yardımcı olur ve hemoglobin sayısını artırır. Muzun kullanımı genel olarak nasıldır, kardiyovasküler ve kan sağlığı için faydalıdır..

Muz mükemmel potasyum kaynaklarıdır ve yüksek tansiyon ve kolesterol tedavisinde etkilidir. Muz, mide ülseri ve kabızlık gibi sorunları tedavi ederek mide sağlığımıza iyi gelir. Muz çiçeği diyabeti kontrol etmeye yardımcı olur, muz sapının suyu toksinleri dışarı atar; Çiğ muzlar lif açısından zengindir ve irritabl bağırsak sendromunu uzak tutar.1).

Muz Besin Değeri:

Muz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan ve kalp hastalığı riskini azaltan potasyum içerir. Muzda bulunan magnezyum kalp sağlığı için gereklidir. Bunlar doğal olarak serbest kolesterol, sodyum ve yağdır. Çok çeşitli mineraller ve vitaminler sağlarlar. 100 gram orta boy muz porsiyonunun besin değerleri & Yüzde Günlük Değerleri (%DV*)

 • Kalori: 89
 • Toplam yağ: 0,3 gr – %0
 • Doymuş yağ: 0.1 gr – %0
 • Doymamış yağ: 0.1 gr
 • Tekli doymamış Yağ: 0 gr
 • Kolesterol: 0 mg – %0
 • Sodyum: 1 mg – %0
 • Potasyum: 358 mg – %10
 • Toplam karbonhidrat: 23 gr – %7
 • Diyet lifi: 2,6 gr – %10
 • Şeker: 12 gr
 • Protein: 1,1 gr – %2
 • A vitamini: %1
 • C vitamini: %14
 • Kalsiyum: %0
 • Demir: %1
 • D vitamini: %0
 • B6 Vitamini: %20
 • Kobalamin: %0
 • Magnezyum: %6

Not:

 • Yüzde Günlük Değerler (2.000 kalorilik bir diyete göre).
 • Günlük değerler kalori ihtiyacına bağlı olarak yüksek veya düşük olabilir..

Muz Yemenin Sağlığa Faydaları:

İşte muz yemenin en iyi 30 kullanımı. Onlara bir göz atalım.

muz sağlığa faydaları

1. Anında Enerji Verir:

Enerji için bir muz ideal olacaktır ve birçok sporcu ve oyuncunun antrenman seanslarından önce ve ortasında atıştırma yaptığını görebiliriz. Araştırmaya göre, muzun kaslar için faydaları, 90 dakikalık yorucu bir egzersiz için iki muzun yeterli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Muz, birlikte önemli ve sürekli bir enerji artışı sağlayan lif ile birlikte üç doğal şeker içerir: sakaroz, glikoz ve fruktoz.2).

2. Bağırsak Hareketlerine İyi Gelir:

Muzların içinde bol miktarda çözünür lif bulunur. Suyun bu çözünür lifler tarafından doğal olarak emilmesi, dışkıların yumuşak kalmasına yardımcı olur. Bu da, düzgün bağırsak hareketi sağlar ve kabızlığa neden olabilecek sert dışkıları önler. Kabızlığı önlemek için gereken lif miktarı kişiden kişiye değişebilir. Çoğumuz, kolay bağırsak hareketini sağlamak için verilen olgun muzlara aşinayız..

3. Şeker Kontrolörü:

Kan şekerini kontrol altında tutmanın en iyi yolu glisemik indekse dikkat eden muz tüketimidir. Düşük ve sağlıklı olan karbonhidrat yüklü meyveler. Her şey meyvenin olgunluğuna bağlıdır. Muz tüketerek kan şekerindeki ani yükselmeleri kaybetmek istiyorsanız, bir uzmanla konuşun ve bunun için özelleştirilmiş bir plan alın..

4. Kilo Kaybı İçin Muz:

Evet, kilo vermek istiyorsanız muz ideal bir meyve olmayacaktır, ancak canınız şekerliyse ve onu doyurmak istiyorsanız, o zaman muz ideal olarak sağlıklı bir şekilde yardımcı olacaktır. Uzmanlar, özellikle tüm tatlı isteklerinizi sona erdirmek için doğal bir kaynağınız olduğunda, şekerli çubuk şekerler veya abur cuburlarla artık atıştırma yapmayın. Bunun dışında, muzdaki lif tok hissetmenize ve açlık krizlerini uzak tutmanıza yardımcı olur..

5. Kabızlığı Önleyin:

Muzun avantajlarından biri müshil olmasıdır. Bir muz, kabızlık sorunlarını tedavi etmek için faydalı olacaktır. Uzmanlar, muzların vücuttaki sağlıklı bakterileri besleyen prebiyotik olduğunu söylüyor(3). Bu işlem meyvedeki besinlerin daha iyi ve daha çabuk emilmesine yardımcı olur. Muz, suyu emen ve dışkının büyük ve yumuşak kalmasına yardımcı olan çözünür lif içerir..

6. Asitlikten Kurtulma:

Muz ayrıca mide ekşimesi nedenlerini azaltmaya yardımcı olur ve asitlikten de kurtulma sağlar. Muz, doğal bir antasit etkisi sağlar ve mide ekşimesi için yatıştırıcı bir rahatlama sağlar. Yani artık içinde kimyasal olabilecek antasitler için koşmaya gerek yok, yanık hissettiğinizde bir muz alın ve hiçbir zaman rahatlama hissetmeyeceksiniz..

7. Mide Ülserleri ile Savaşır:

Muz, mide astarını şekillendiren hücreleri güçlendirerek yardımcı olur. Mide ülserleri can sıkıcı olabilir, bu yüzden her gün muz tüketilmelidir. Meyvede bariyer görevi gören ve midede bulunan hidroklorik asitlerin zararlı etkilerini yenen bileşikler vardır..

Muz ayrıca mide zarındaki kötü bakterilerin kötü etkilerine karşı da çalışır, dolayısıyla mide duvarlarını güvenli ve sağlıklı tutar. Muz, mide asitlerini azaltan güçlü bir vücut sıvısı kalkanı sunar. Muzdaki proteaz aynı şekilde mideyi ülserlerden koruyan mikroskobik organizmaların midede atılmasına yardımcı olur..

8. Güçlü Bağışıklık Sistemi:

Muzda yüksek oranda B6 vitamini bulunur ve hepimiz bu vitaminin kan şekerini düzenlemesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Amino asitleri parçalar ve daha güçlü bağışıklık sağlayacak antikorlar üretir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için vitamin hapları patlatmaktansa mütevazi muzu tüketmek daha kolaydır..

9. Besin Dolu:

Muz, vitaminlerin yanı sıra minerallerin de bir güç merkezidir. Bu, muzun artılarından biridir. Vücudun demirin daha iyi emilmesine yardımcı olan bol miktarda potasyum, B6 vitamini ve C vitamini kaynağına sahiptir. Meyvede ayrıca çinko, selenyum, iyot ve demir bulunur. Bütün bunlar vücudun genel gelişimi için önemlidir. Muz ayrıca manganez, diyet lifi, bakır ve biyotin içerir..

10. Canlılık Arttırıcı:

Muz meyvesinin faydaları sayısızdır ve inanılmazdır. Bunları rutin kahvaltı rejiminize dahil edin. Muz ayrıca, özellikle ani bir enerji patlaması ihtiyacı olduğunda sporcuların en sevilen meyvesidir. Muz, şekeri anında enerjiye dönüştürebilir.

11. Kan Basıncını Kontrol Eder:

Muz, içinde son derece yüksek miktarda potasyum bulunan ancak tuzu düşük olan tropik bir meyvedir. Bu, yüksek tansiyon tedavisi için mükemmel hale getirir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ile doldurulmuş muzlar, dolaşım gerginliğini kontrol altında tutmak için sağlıklı bir seçenektir. Araştırmalar, potasyum kullanımının hipertansiyonun kötü etkilerini yaşayanlar için yararlı olduğunu göstermiştir. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum karışımı kan basıncını kontrol etmede inanılmazdır.4).

12. Kolesterolü Düşürür:

muz yemenin faydaları

Muz, vücuttaki kolesterolü azaltan çözünür bir lif içerir. Muz tüketimi, HDL kolesterol seviyesini etkilemeden LDL kolesterolü düşürür. Yani ölçülü yenen muzlar, kolesterol seviyesine zarar vermek yerine yardımcı olurlar. Muz iyi bir diyet lifi kaynağı sağlar. Muzdaki potasyum kan basıncını düşürür, bu da kolesterolü düşürebilir..

13. Beyin Gücünü Artırır:

Muzda bulunan potasyum ve B6 vitamini, sinir kapasitelerini ve entelektüel yetkinliği artırır. Uyanıklığı artırır ve öğrenmeye yardımcı olur. Muz, zihinsel kapasiteyi dikkatli tutar ve öğrenme yeteneklerini canlandırır. B6 vitamini norepinefrin, serotonin ve dopamin üretimini destekler; bu da konsantrasyonu destekler.

14. İnme Riskini En Aza İndirir:

Muz zengin bir potasyum kaynağı içerir ve kalp krizi ve felçleri önleme yeteneğine sahiptir. Bu, arterlerin tıkanmasını, daralmasını ve sertleşmesini önledikleri için muzlu kalbin başlıca faydalarından biridir. Bu nedenle, kalbimizi sağlıklı tutmak ve ölümcül felç riskini en aza indirmek için muzlar günlük diyete dahil edilmelidir..

15. Kanser Riskini Azaltır:

Tamamen olgunlaşmış muzların derilerinde TNF (tümör nekroz faktörü) bulunur. Bu, anormal hücrelerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışır. Muz kişinin bağışıklığını ne kadar yüksek oranda artırırsa, kanser riskiniz o kadar düşük olur. Muz, özellikle intratümör olmak üzere farklı türdeki malignite riskinin tedavisinde yararlı olan hücre takviyeleri ve diyet lifleri açısından şanslıdır.5).

16. Kemiği Sağlıklı Hale Getirir:

Muzdaki probiyotik mikroorganizmalar kalsiyumu özümser. Kalsiyum kemikler ve dişler için faydalıdır ve sonuç olarak muz, kalsiyum gereksinimleriniz için harika bir tedavi yöntemidir. Çocuklar için bu muz faydaları, çocuklarda kalsiyum takviyesine yardımcı olacaktır. Eklem ve kas sorunlarına karşı güvence verir. Muz yemenin kemik sağlığına faydalarını arttırmak için bir bardak sütle birlikte tüketin..

17. Yükseltmeler Sindirim:

Fruktooligosakkaritler olarak bilinen, kolondaki probiyotikler için uyarıcı görevi gören ve takviyelerin sindirimini teşvik eden bileşikler üreten faydalı mikroorganizmalarda bol miktarda bulunduğundan, muz sindiriminin yararları inkar edilemez. Bu doğrultuda, muz aynı şekilde emilim için ve vücuttaki tehdit edici mikropların gelişimini kontrol etmede faydalıdır..

18. Kürleri Kürler:

Yığınlar, kabızlık olaylarını azaltarak ve bağırsak hareketlerinin normal işleyişini yöneterek başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Hemoroidi tedavi etmenin bir başka ideal yolu da aç karnına muz tüketmektir. Kanayan hemoroidleri tedavi etmenin en iyi yolu günde üç muz yemektir..

19. Anemiyi Tedavi Edin:

Muz özellikle faydalıdır çünkü kolayca sindirilebilir folik asit, demir ve B12 içerirler. Bunların hepsi anemi tedavisinde son derece faydalıdır. Muz demir açısından zengin olduğundan vücuttaki hemoglobin seviyesini de yönlendirdiği için kansızlık çeken bireylerin tedavisinde faydalıdır..

20. Muzun Kaslara Faydaları:

Muzun içerdiği düşük kalori ve yüksek lif içeriği nedeniyle sağlık bilincine sahip insanlar arasında popüler olduğu bilinen bir gerçektir. İyi bir karbonhidrat kaynağıdırlar ve zorlu bir egzersiz seansı için gereken çok ihtiyaç duyulan enerjiyi verirler. Muz, yorucu bir antrenmandan sonra ihtiyaç duyulan yüksek miktarda iyi karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlar vücuttaki glikojen seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olur ve hasarlı kasları yeniden inşa etmeye yardımcı olur..

Muz, kasların çalışması için gerekli olan iyi potasyum kaynaklarıdır. Potasyum açısından zengin oldukları için egzersiz sonrası mükemmel bir atıştırmalıktırlar, muzlar egzersiz sırasında kaybedilen potasyumu yenileyebilir..

21. Muzun Faydaları Vücut Geliştirme:

Muz vücut geliştirmeye yarar sağlar ve kişinin kas geliştirme diyetinde hayati bir rol oynar. Antrenman sonrası öğünün bir parçası olarak eklendiğinde kas iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudun kas inşa etmesi için, kişinin yeterli miktarda kalori alması ve büyümeyi desteklemek için doğru protein, karbonhidrat ve yağ dengesine ulaşması gerekir..

Kas geliştirme, enerji gerektiren bir süreçtir. Muz mükemmel bir karbonhidrat kaynağıdır ve kaslara gerekli enerjiyi sağlar ve sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinlerin iyi bir kaynağıdırlar. Bu sarı meyvede bulunan besinler kas gelişimi için idealdir. Muz, hızlı bir enerji artışına ihtiyaç duyan vücut geliştiriciler için mükemmeldir..

22. Muz Böbrek Sağlığını İyileştirir:

Bir araştırmaya göre, muzlar böbrek taşlarını önlemede uzun bir yol kat ediyor. Araştırmacılar, muzda bulunan yüksek magnezyum ve potasyum içeriğini, böbrek taşı oluşumunu önlemenin nedeni olarak bağladılar. Magnezyumun yediğimiz yiyeceklerdeki oksalatlarla kolayca birleştiği söylenir. Bu, kalsiyum oksalat kristalleri olarak bilinen böbrek taşlarının büyümesini engeller. Potasyum, idrarın asitliğini dengeler, böylece idrar asitliğinin artmasını ve ayrıca kalsiyum oksalat kristallerinin gelişmesini engeller..

23. Hafızayı Korur ve Ruh Halini Artırır:

Muz, sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olan B vitaminleri açısından zengindir. Muzda bulunan B6 vitamini, ruh halini etkileyebilecek kan şekeri seviyelerini düzenler. Muz, beyne mesaj iletmede yardımcı olur ve bu, hafıza ve odaklanma gibi bilişsel işlevlerde önemlidir. Bu nedenle, muzlar beyin gıdasıdır. Beynin odaklanmasına, öğrenmesine ve dikkat etmesine yardımcı olurlar. Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan muzlar, beynin odaklanmasını keskinleştirmek için beyne enerji vererek, dikkat etme ve öğrenme yeteneğini artırır..

Muz aynı zamanda “ruh hali gıdası” olarak da harika çalışır. Muzun beyne faydaları, beyninizde iyi bir zihinsel sağlığın geliştirilmesine yardımcı olan belirli kimyasalların üretilmesi yoluyladır. Muz, duygudurum düzenleyici nörotransmitterler, serotonin ve dopamin içerir..

24. Muz Sağlıklı Gözleri ve Görmeyi Destekler:

Düzenli olarak muz tüketimi göz sağlığını iyileştirir ve görme ile ilgili hastalıkları önler. Bazı araştırmalar, muzların turuncu, kırmızı veya sarı olan meyve ve sebzeleri A vitaminine dönüştüren bir bileşik olan karotenoid içerdiğini göstermektedir. Bu, göz sağlığı için önemli bir öncüdür. Muz, gözlerimizi korumak, normal görüşü sürdürmek ve geceleri görüşü iyileştirmek için hayati önem taşıyan A vitamini içerir..

Havucun göz sağlığı için en iyisi olduğuna dair yaygın inanışa rağmen, muz da üzerlerine düşeni yaptığı için görmezden gelinemez. Diyetimize düzenli olarak muz eklenmesi, gözle ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olur..

25. Adet Ağrısını Giderin:

Adet ağrısının neden olduğu rahatsızlık hiç bitmez ve kişiyi huzursuz edebilir. Adet döneminde, uterus kasılma eğilimindedir ve uterusun astarını atar. Enflamasyon ve ağrı ile ilgili hormonlar, kasılmalara neden olan rahim kaslarını tetikler. Bütün bunlar adet döngüsünden önce veya sonra başlayan ve 7 güne kadar sürebilen şiddetli adet kramplarına yol açar. Ağrı o kadar dayanılmaz hale gelir ki bazen baş dönmesine, baş ağrısına, şişkinliğe, vücut ağrılarına, şişmiş ayaklara ve ayaklara vb..

Muz, içerdiği B6 vitamini, ağrıdan kurtulmayı sağlayan kırmızı kan hücreleri ürettiği için, adet ağrısını hafifleten bir meyvedir. Muz, yüksek potasyum içeriğine sahiptir ve bu, su tutulmasını önler ve ağrılı dönemlerde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve kadınlar için ideal muz faydalarından biridir..

26. Akşamdan Kalma Yardımları:

Alkol tüketimi vücudun su tutmasına yardımcı olan belirli bir hormonun üretimini engellediği için dehidrasyona yol açar. Bu, sodyum ve potasyum gibi elektrolit kaybına yol açar. Potasyum açısından zengin olan muz, dehidrasyon nedeniyle kaybedilenleri yenilemeye yardımcı olur. Muzların akşamdan kalma semptomlarını %50 oranında azalttığı söylenmektedir..

27. Muzun Cilde Faydaları:

Muzun cilt sağlığı için çeşitli kullanımları vardır. Muzun yüze faydaları, iyi nemlendirilmiş bir cilde sahip olmanın sırrıdır. Muz, nemi geri kazandıran ve kuru cildin onarımına yardımcı olan A vitamini içerir. Bir muzu ezin ve kuru cilde uygulayın. Yıkamadan önce 20-25 dakika bekletin. Bu, cildinizi yumuşak ve iyi beslenmiş bırakacaktır..

28. Muz ile Kırışıklık Tedavisi:

Kırışıklık görünümünü azaltmada uzun bir yol kat eden hayati besinlerle dolu muzlar. Cilde sağlıklı bir parlaklık sağlarlar. Muz cildi serbest radikallerden korur. Yaşlanma sürecini geciktirirler. Muzdaki C vitamini ve antioksidanlar kırışıklıkları azaltır. Yüzün her yerine bir muz kabuğu sürün ve 30 dakika bekletin. Hatta gece boyunca bırakılabilir ve sonra yüz yıkanabilir. Muz kabuğunun yüzdeki bu faydaları cildin nemli görünmesini sağlar..

29. Akne Tedavisi:

Sivilceden muzdarip olanlar için muz kabukları gerçekten kılık değiştirmiş bir nimettir. En kötüsü, sivilcenin kişinin cildinin rengini bozabilecek inatçı yara izlerinin geride kalmasıdır. Akneye meyilli cildinizde muz kabuğu kullanmanın birçok faydası vardır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Kabuktaki nişasta fazla yağın giderilmesine yardımcı olur ve vitaminler şişliği azaltmaya, yara izlerinin solmasına ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olur. Sivilce izlerinden kurtulmanın en iyi ve doğal yollarından biri muz kabuğudur.!

Muz kabuklarını kullanmanın en iyi yolu, kabuğun küçük bir parçasını kahverengileşene kadar ovalamaktır. 30 dakika bekletin; kuruduktan sonra ılık suyla yıkanabilir (gece boyunca da bırakılabilir). Bunu günde 3 kez yapın, sonuçları fark etmeye başlayacaksınız.!

30. Muzun Saç İçin Faydaları:

Muz saç ve saç derisinde harikalar yaratır. Saçı kabarmaz, daha kolay yönetilebilir hale getirir ve kepeği önler. Muz potasyum, karbonhidratlar, doğal yağlar ve vitaminler açısından sıklıkla zengindir ve saçın doğal elastikiyetini korur. Saç uçlarının kırılmasını ve kırılmasını önlemeye yardımcı olurlar. Saça bir ton fayda sağlar ve diğer doğal bileşenlerle birlikte yapılan saç maskeleri için hayati bir bileşendir..

Muz Kabuğunun Cilt ve Sağlık İçin Faydaları:

muzun faydaları ve yan etkileri

Muz sadece yemesi lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda cildimiz, genel sağlığımız ve saçlarımız için de birçok faydası vardır. Muz kabuğu faydaları etkileyicidir ve cilt bakımında topikal olarak kullanılabilir. Pek çoğu bunun farkında değil. Kabuklar antioksidanlar ve mineraller içerir ve kişinin güzellik rejimine ucuz bir alternatif sağlar..

 • Muz kabukları dişleri beyazlatmak için harikalar yaratıyor.
 • Kabuğu gece boyunca siğil üzerine yerleştirerek ve kabuğu yerinde tutmak için bant kullanarak siğillerin giderilmesine yardımcı olur..
 • Sivilcelere peeling yapmak da etkilidir. Bir muz, mükemmel sonuçlarla güzellik rejimine sayısız fayda sağlayabilir..
 • Muz cilde fayda sağlar ve muz potasyum açısından zengin olduğu için cilt nemlendiricisi olarak harikalar yaratır. Kuru cildi nemlendirir, nemlendirir ve besler, esnek ve yumuşak olmasını sağlar..
 • Muz, bir eksfoliyatör olarak harika bir şekilde çalışır. Ciltteki fazla yağı dökebilir.
 • Muz kabuğunun yaşlanma karşıtı etkileri, yüksek düzeyde antioksidan içerdiği için haklı olarak doğanın Botoksu olarak adlandırılabilecek muz kabuğunda görülebilir. Muz yüz paketi faydaları, ince çizgileri ve kırışıklıkların görünümünü önleyerek yardımcı olur..
 • Muzun bir diğer hayati avantajı, sivilceleri anti-inflamatuar olan A Vitamini, manganez ve çinko gibi birçok besinle dolu muz gibi tedavi etmesidir..
 • Muz kabuğunun saç için kullanımı, inatçı ve sürekli tekrarlayan kepek sorunu yaşayanlar için muz kabuğu, meyve, yaprak ve çiçek çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmıştır. Muzun farklı kısımlarından elde edilen özler, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Muz, kabarık ve parlak saçların yapı taşı olan yüksek silika içeriğine sahip olduğu için kıvırcık saçları yumuşatır. Muz, içerdiği zengin doğal yağlar ile birlikte potasyum, vitaminler, karbonhidratlar ve kalsiyum içerdiğinden saçların parlak ve yönetilebilir görünmesini sağlayabilir. Muzda bulunan antioksidanlar saç büyümesini hızlandırır ve saç derisini sağlıklı hale getirir..
 • Stresi yenmek, vücudunuzu tümörlerden ve kanserlerden korumak, cilt tedavileri için muz kabuğunu veya saç tedavileri için posasını kullanmak ve ayrıca kolay bağırsak hareketleriyle de kutsanmak için, bir muz tüketimi ile günlük yaşamın mutluluğunun tadını çıkarın. günde.

Muz Nasıl ve Ne Zaman Yenir??

Muzları meyve olarak kullanmamayı seçerseniz, çevrimiçi olarak muz kullanan birçok tarif var. Muz yemenin daha yeni yollarını okumak ve geliştirmek güzel olurdu. Kendi tarifleriniz varsa, sizden de aynı şeyi duymak isteriz. Muz yemek için ideal zaman, kişinin tercihine ve beslenme ihtiyaçlarına bağlıdır..

 • Sarı muz faydaları kahvaltıda yenmek için idealdir. İçerdiği doğal şeker, rutin işlerinizi yapmaya hazırlanırken enerji artışı sağlar..
 • Sporcular, muzları antrenman öncesi ve sonrası mükemmel bir atıştırmalık olarak görüyorlar.
 • Sarı muz triptofan içerdiğinden geceleri muz yemek iyidir. Bu esansiyel amino asit, vücudun uykuyu düzenlemeye yardımcı olan serotonin üretmesine yardımcı olur..
 • Muzda bulunan serotonin ayrıca doğal bir anti-depresan olarak çalışır ve uykusuzluk, kaygı ve yorgunluk, sinirlilik ve ajitasyon gibi diğer ruh hali sorunlarını tedavi eder..
 • Cips formundaki kurutulmuş muz faydaları, muz cipsinin faydalarına güzel bir örnektir ve her zaman yenebilecek bir atıştırmalık olarak hem genç hem de yaşlılar tarafından sevilir..

Muzları Diyetinize Nasıl Dahil Edersiniz??

 • Sağlıklı bir seçenek, kahvaltıda yulaf ezmesine eklemek olabilir.
 • Haşlanmış muzun faydaları, böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olan haşlanmış yeşil muz ile görülebilir.
 • Çiğ muzlar sebze olarak hazırlanıp öğle yemeğinde yenebilir..
 • Muz kebap, pakora, korma vb. olarak pişirilebilir..
 • Muz tüketmenin bir başka lezzetli yolu da smoothie, milkshake ve enerji barlarıdır..
 • Muz, sindirimi, tansiyonu ve kansızlıkla mücadeleyi kolaylaştırmaya yardımcı olur..
 • Kırmızı muz faydaları; tansiyonu düşürür ve göz sağlığını destekler. Her zaman meyve olarak yenebilirler.
 • Muz hem tat hem de beslenme açısından bir ikamedir..
 • Yeni yürümeye başlayan çocuklara parmak gıda olarak muz püresi veya püresi verilebilir.
 • Siyah benekli muzları kansere karşı koruma sağladıklarından, adet ağrısını hafiflettiklerinden vb. dahil edin..
 • Elaichi veya Yelakki Muz, normal muzlara neredeyse benzer, ancak daha tatlı olan küçük boyutlu ve lezzetli tatlardır..

Çok Fazla Muz Yemenin Yan Etkileri?

Her şeyi ölçülü tüketmek her zaman daha güvenli ve faydalıdır çünkü çok fazlası istenmeyen yan etkilere ve dezavantajlara yol açabilir..

 • Çok fazla muz yemenin yan etkileri baş ağrısını tetikleyebilir. Kan damarlarını genişleten amino asitler nedeniyle baş ağrısı oluşur..
 • Aşırı muz yemek, muzda bulunan triptofan tarafından tetiklenen uykululuğa neden olabilir..
 • Muzun aşırı tüketimi, içerdiği yüksek mineral ve vitaminler şeklinde muzun olumsuz etkilerini tetikleyebilir. Fazla potasyum hiperkalemiye ve kas güçsüzlüğüne, düzensiz kalp atışına ve hatta geçici felce yol açabilir..

Muzun cildiniz, saçınız ve genel sağlığınız için faydalarını detaylandıran bu makaleyi faydalı bulacağınızı umuyoruz. Lütfen aşağıdaki yorumlarda günlük yaşamınızda muz kullanımıyla ilgili deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Kesinlikle sizden haber almak isteriz.