Nar suyu içmeniz kaç kez söyleniyor” Eh, kullanıcılar tarafından her zaman talep gören nar suyu beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Nar aslında Lythraceae familyasına ait meyve veren yaprak döken bir çalıdır. Ayrıca, sadece 5-10 m aralığında, 16-33 ft boyunda büyür. Bu yazıda cilt, saç ve sağlık için en iyi 18 nar suyu faydasını (anar suyunun faydaları) listeledik..

nar suyu faydaları

Nar, İran’dan Himalayalara kadar yerli ve Akdeniz bölgesinde de yetiştirildi. Şimdi, Hindistan’ın yanı sıra Güneydoğu Asya, Malaya, Doğu Hint Adaları ve tropikal Afrika’nın daha kuru bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Nar suyunun bilimsel adı Punica Granatum olarak da bilinir..

 • Hintçe: Anar ka Ras
 • Türkçe: Danim’ma Rasam
 • Tamilce: Matulai Caru
 • Malayalamca: Matalappalam Jyus
 • Kannada: Dalimbe Rasa

Doğal nar suyunu rutininizde kullanmayı deneyin ve nar suyu antioksidanlarının sağlığınıza faydalarını sağladığına tanık olacaksınız..

Nar Suyu Nedir??

Nar suyu veya çok bilinen adıyla anar suyu, taze nar kullanılarak yapılan bir meyve suyudur. Hem taze meyve suyu hem de konsantre şurup olarak kullanılır. Zamanla, meyve suyunun cazibesine katkıda bulunan harika nar suyu tariflerinden bazılarını da bulabilirsiniz. En iyi nar suyunun vücut için faydalı olan yüksek düzeyde antioksidanlara sahip olduğu bilinmektedir..

Nar Suyu Sizin İçin İyi mi?

Evet, nar suyu sizin için son derece sağlıklı. Ancak gerçek nar suyundan beklenen faydaları elde etmek için düzenli tüketilmesi gerekir. Nar suyunun çeşitli kullanımlarını diyetinize dahil edin ve ardından tüm vücudunuz için bol miktarda anar suyu faydaları elde edin. Nar suyu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin eksiksiz bir koleksiyonudur ve bu nedenle son derece sağlıklıdır..

Nar Suyunun Önemi:

Nar suyunun öneminden bahsetmişken, elde ettiğiniz anar suyunun faydalarının sayısından bunu kolayca anlayabilirsiniz. Her gün nar suyu içmenin faydaları sadece 1 veya 2 fayda ile sınırlı kalmayıp tüm vücuda ulaştırır..

Nar suyunun besinsel faydalarını almayı planlarken dikkat etmeniz gereken tek şey, sadece saf nar suyu kullanmaktır. Düzenli tüketimi ile vücudunuza inanılmaz faydalar sağladığına kesinlikle şahit olacaksınız..

Nar Suyu Besin Değerleri:

Nar suyunun nasıl içileceğini bilmek sadece önemli değildir. Nar suyunun sağlıklı olup olmadığından emin olmak için nar suyu özelliklerinin yanı sıra nar suyunun beslenmesinden de emin olmalısınız..

Nar suyunun besin değerinden emin değilseniz, işte nar suyu kalorileri, nar suyu vitaminleri ve neden nar suyu içtiğinizin çeşitli detayları hakkında bazı temel bilgiler..

 • Kalori: 52.8
 • Toplam yağ: 0 gr
 • Sodyum: 1.7 mg
 • Potasyum: 177,8 mg
 • karbonhidratlar: 13,3 gr
 • Şeker: 10.6 gr
 • A vitamini: %2
 • Proteinler: 1.1 gr
 • C vitamini: %9
 • Lif: 0,8 gr
 • E vitamini: %2
 • Magnezyum: %2
 • fosforlu: %2

Bu nar suyu beslenme gerçekleri ile nar suyunu en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı ve ayrıca nar suyunun nasıl yapıldığını planlayabilirsiniz. Tüm bu nar suyu besin değerleri 100 ML miktar içindir. Nar suyunun miktarına göre değişirseniz değişebilir.

Nar Suyu Nasıl Yapılır??

En iyi nar suyunu yapmanın her zaman belli bir yolu vardır ve nar suyunu kendi başınıza nasıl yapacağınızı bilmek istiyorsanız, işte izleyebileceğiniz bazı temel adımlar:

Gerekli Malzemeler:

 • 1 büyük nar.
 • bir bardak su.
 • 1 ağ süzgeç.

Takip edilecek adımlar:

 • Narı kesin ve ardından su dolu bir kaba koyun..
 • Narın çekirdeklerini su altında çıkarın ve bununla ilişkili tüm kabukları çıkarın..
 • Tohumlardaki tüm suyu süzün ve biraz kuru hale getirin..
 • Şimdi onları karıştırıcıya koyun ve tohumlar kırılana kadar karıştırıcıyı bir süre çalıştırın..
 • Bir süzgeç kullanarak karışımı süzün ve suyunu çıkarın.
 • Gerekirse şeker de ekleyebilirsiniz, yoksa nar suyunu doğal haliyle de alabilirsiniz..

Bu, nar suyu yapmanın basit ve hızlı bir yoludur..

Günlük Ne Kadar Nar Suyu İçmelisiniz??

Günde ne kadar nar suyu içmeliyim diye soruyorsanız, yetişkinler için belirlenmiş bir standart sınır yoktur. Bununla birlikte, günde yaklaşık 8-12 ons nar suyuna sahip olmak güvenli ve sağlıklıdır..

Günde ne kadar nar suyu tükettiğinize dikkat etmenin yanı sıra istediğiniz sonuçları elde etmek için sadece taze ve organik nar suyu aldığınızdan emin olmalısınız..

Nar Suyu İçmek İçin En İyi Zaman:

Nar suyunun tüm besin değerini her içtiğinizde elde edebilirsiniz, ancak nar suyu içmek için en iyi zaman sabahtır. Bazı sağlık uzmanları, nar suyu içmek için en iyi zamanın ne zaman olduğu endişesiyle sabahları bir bardak su içtikten sonra bir bardak nar suyu içilmesini önermektedir..

Nar Suyu Nasıl İçilir?

Nar suyu almak için en uygun zamanı öğrendikten sonra, nar suyunu nasıl içeceğinizi bilmek de önemlidir. Taze nar suyunu bir bardağa kolayca sıkabilir ve ardından sabah veya öğleden sonra içebilirsiniz..

Ayrıca nar suyunu başka bir şeyle karıştırmadan tek başına içmek en iyisidir..

Nar Suyunun İnanılmaz Kullanım Alanları:

Burada nar suyunun sağlık, saç ve cilt için en önemli 18 avantajını sıraladık. Onlara bir göz atalım.

nar suyunun sağlığa faydaları

Nar Suyunun Sağlığa Faydaları:

Nar suyunun sayısız faydasından dolayı her gün içilmesi gerektiğini söyleyen büyüklerinizden mutlaka duymuşsunuzdur, değil mi? Peki nar suyu içmenin sağlığa faydalarının neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Nar suyu, sağlığınız için en iyi olan pek çok fayda sağlayabilecek eksiksiz bir pakettir..

Nar suyunun düzenli tüketimiyle elde etmeyi deneyebileceğiniz, nar suyunun sağlığa faydalarından bazıları şunlardır:

1. Kalp Sağlığını İyileştirir:

Nar suyunda bulunan bir dizi antioksidan sayesinde, kalp sağlığını iyileştirmek için gerçekten faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu mevcut antioksidanlar, kalbin işleyişini iyileştirme eğiliminde olan vücuttaki iyi kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Nar suyunun kalp sağlığına faydalarına tamamen güvenebilirsiniz..

Nasıl Tüketilir:

 • Kalp sağlığınızı en iyi şekilde tutmak için nar suyu tüketiminizi düzenli yapın..
 • Nar suyu konsantresinin sağlığa faydalarından yararlanmak için sabah veya akşam bir bardak tüketin..

2. Kolesterol Düzeyini Düşürür:

Şimdi nar suyunun kolesterol yararlarından bahsedelim. Evet, tıpkı kalp sağlığı gibi nar suyu da kullanıcıların kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmada faydalıdır. Yaprak özü ve nar meyvesi, kolesterol seviyelerini dengelemek için maksimum fayda sağlar. Bu, alabileceğiniz anar ka suyunun popüler faydalarından biridir..

Nasıl Tüketilir:

 • Nar meyvesini diyetinize dahil edin ve herhangi bir güçlük çekmeden kolesterol seviyenizi kontrol altında tutun..
 • Kolesterol seviyelerini korumak için bir bardak nar suyu da tüketebilirsiniz..

3. Diyabeti Kontrol Eder:

Nar suyunun içerdiği şekerin diyabet sorununa olumsuz bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişiler nar suyunu sorunsuz bir şekilde tüketebilirler. Nar suyu ayrıca, sorunu maksimum düzeyde kontrol etme eğiliminde olan anti-diyabetik özellikler içerir..

Bu, nar suyu içmenin güvenebileceğiniz nadir avantajlarından biridir. Bu, diyabetik durumunuzu etkileme konusunda endişelenmeden meyve suyundan tüm faydaları alabileceğiniz anlamına gelir. Bu, nar suyunun diyabet için iyi olup olmadığı konusundaki endişelerinizi yanıtlamış olmalı.?

4. Kan Basıncı Düzeylerini Kontrol Eder:

Nar suyunun kan basıncını düşürmedeki faydalarından yararlanmak için bir bardak nar suyu tüketin. Kan basıncı seviyelerini kontrol etmenin yanı sıra, kardiyovasküler sistem yoluyla kan akışını iyileştirmeye de yardımcı olur. Bu yine vücudun düzgün işleyişini arttırır. Bu, nar suyu içmenin popüler sağlık yararlarından biridir..

Nasıl Tüketilir:

 • İstediğiniz faydaları elde etmek için sabah veya akşam bir bardak tüketebilirsiniz..
 • Sadece en iyi sonuçları elde etmek için tüketimde düzenli olduğunuzdan emin olun..

5. Kanser Riskini Azaltır:

Nar suyunun en önemli sağlık yararlarından biri, kanser riskini azaltma gücüdür. Nar suyu tüketimini düzenli olarak yaptıysanız, daha düşük kanser riski altında olacaksınız. Ayrıca nar suyu tüketimi ile düzenli olarak kanser belirtilerini ve nedenlerini tedavi edebilirsiniz..

Nasıl Tüketilir:

Nar suyu prostat kanserinden faydalanmak için biraz nar suyu ile ıspanak suyunu karıştırıp bu karışımı içebilirsiniz. Bu tüketim ile kısa sürede sağlığınızın iyileştiğine şahit olacaksınız..

6. Enflamasyonla Savaşabilir:

Nar taneleri yemek, iltihaplanma probleminde arzu edilen bir rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte nar suyunun iltihap önleyici özellikleri, iltihap mücadelelerinin kontrolünde önemli sonuçlar getirir. Nar suyunu düzenli olarak tükettikten sonra, kaygı ve ağrı gibi diğer problemlerin yanı sıra iltihaplanmaya karşı gerekli faydayı elde edeceksiniz. Çoğu kişi anar suyunun bu avantajlarından en iyi şekilde yararlanıyor, siz ne zaman?

Nasıl Tüketilir:

 • Nar suyunu düzenli tüketirseniz içmenin bu faydalarından yararlanabilirsiniz..
 • Yapmanız gereken tek şey iltihap hissettiğinizde bir bardak nar suyu içmek..

7. Sindirimi İyileştirir:

Aynı zamanda birçok insanın bildiği popüler organik nar suyu faydalarından biridir. Narda bulunan vitaminler, yağı etkin bir şekilde enerjiye dönüştürerek kullanıcının sindirim gücünü artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, sindirimi de iyileştiren zengin miktarda lif içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Nar suyu sindiriminin faydalarından emin olmak için düzenli olarak bir bardak nar suyu tüketmelisiniz..
 • Ayrıca nar suyunun iltihap önleyici özellikleri mide problemlerini de kontrol altına alabilir..

8. Dişleri Güçlendirebilir:

Anar suyunun en büyük avantajlarından birinin dişleri güçlendirmek ve ağız sağlığını iyileştirmek olduğu son zamanlarda yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Pek çok insan bu saf nar suyunun faydalarından haberdar değildir ve bu nedenle onları da elde edemezler. Ancak ağız sorunlarına karşı nar suyundan etkili bir çözüm alabilirsiniz. Nar suyunun anti bakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri, çeşitli enfeksiyonların kontrol altına alınmasına ve ağız içinde bakteri üremesine yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Dişlerinizi ve ağız sağlığınızı iyileştirmek için nar meyvesini düzenli olarak yemelisiniz..

9. Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Kilolarını kontrol altına almak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen tüm bu insanlar için nar suyu içmenin faydalarından yararlanmayı deneyebilirsiniz. Nar suyunun, kilonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olan lif içeriği açısından zengin olduğu gözlemlenmiştir..

Nasıl Tüketilir:

 • Yemekten önce bir bardak nar suyu tüketmeniz, yeme kapasitenizi sınırlamanıza ve böylece kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır..
 • Ayrıca nar suyu tüketimi sizi uzun süre tok tutacak ve enerjik hissedeceksiniz..
 • Kilo kaybı için bu nar suyu faydalarını diyetinize ekleyin ve kısa sürede gerçekleşen sihri görün..

10. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Nar suyunda bulunan çeşitli antioksidanlar, kullanıcıların bağışıklık sistemini güçlendirmede en iyi şekilde yardımcı olur. Daha iyi ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi, her gün nar suyu içmenin faydalarından biridir. Bunun dışında nar suyunun anti bakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri bağışıklık sisteminin olası diğer tüm problemlerini kontrol altına alır..

Nasıl Tüketilir:

 • Nar meyve suyunun faydalarından yararlanmak için diyetinize nar meyvesi tüketimini dahil edin veya düzenli olarak bir bardak nar suyu için..

11. Hamileliği Kolaylaştırır:

Hamilelikte nar suyu tüketiminin farkında mısınız? Sağlık uzmanlarının çoğu, hamilelikte nar suyunun bebek için olduğu kadar anne adayı için de faydalarından yararlanmak için tüketilmesini önermektedir. Bununla birlikte, bebeğin ve annenin sağlığını iyileştirmek için gerçek nar suyunun faydalarını almaya çalışmalısınız..

Nasıl Tüketilir:

 • Anar suyunun sağlığa faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için günde 2 bardak nar suyu için..
 • Hamilelik sırasında iltihabı ve bakteri üremesini azaltmanın yanı sıra kan dolaşımını iyileştirecektir..

12. Adet Sağlığını İyileştirir:

Nar suyu içmenin sağlığa faydaları ile olası tüm adet sorunlarını kontrol altına alın. Nar tüketimi, adet döngüsünün düzensizliğini kontrol altına almanın yanı sıra ilgili problemlerde istenilen kolaylığı sağlamaya yardımcı olur. Nar suyunun antioksidanları ve antienflamatuar özellikleri, adet döngüsünü daha iyi hale getirmeye yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Nar meyve suyunun faydalarından yararlanmak için nar suyunu adet döneminin başlangıcından birkaç gün önce içmeye başlamalısınız..
 • Anti-bakteriyel özellikler, bu süre zarfında bakteri üremesini kontrol etmede de yardımcı olacaktır..

Bu sağlık yararları, nar suyu içmenin faydalarının neler olduğu konusundaki tüm endişelere cevap veriyor. Peki, her gün nar suyu içmenin faydalarını ne zaman eklemeyi planlıyorsunuz??

Nar Suyunun Cilde Faydaları:

Nar suyunun sağlığa faydaları gibi cilt için de bir takım faydaları vardır. Nar suyunun cildiniz için iyi olup olmadığından hala emin değilseniz, o zaman anar suyunun cilde faydaları hakkındaki bilgiler kesinlikle zihninizi temizleyecektir. İşte cilt için nar suyu içmenin temel faydalarından bazıları:

anar suyu faydaları

13. Mükemmel Bir Yaşlanma Karşıtı Ajandır:

Şüphesiz, düzenli nar suyu tüketimi, kullanıcılarına yaş etkilerini kontrol etmede etkili faydalar sağlayabilir. Yaşlanma belirtilerini kontrol etmenin yanı sıra, cildi daha da parlak ve güzel yapan yeni hücrelerin oluşumuna da yardımcı olur..

Nasıl Tüketilir:

 • Nar suyunun cilde faydaları için sabah veya akşam bir bardak meyve suyu tüketmek.
 • Kısa sürede cildiniz için arzu edilen sonuçları göreceksiniz..

14. İzleri İyileştirir:

Nar suyunun cilt için bir başka şaşırtıcı faydası da ciltteki yara izlerini iyileştirme özelliğidir. Nar suyu cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olabileceğinden ciltteki yara izlerinin iyileşme sürecini kolaylaştırabilir. Anar suyunun düzenli kullanımı da cildi güneşin zararlarından korur..

Nasıl Başvurulur:

 • Nar suyunun bir kısmını gül suyuyla karıştırın ve ardından etkilenen cilde uygulayın..
 • Bunun üreteceği sonuçlara şaşıracaksınız.
 • Bu, deneyebileceğiniz cilt için basit ama etkili anar suyu faydalarından biridir..

15. Cildin Parlamasını Sağlar:

nar suyu içmenin faydaları

Cildinizi parlatacak doğal bir bileşen arıyorsanız, anar suyunun cilt için faydalarından yararlanmayı deneyebilirsiniz. Nar suyunu düzenli olarak cilde uygulamak cilt dokusunu iyileştirecek ve doğal olarak parlamasını sağlayacaktır..

Nasıl Başvurulur:

 • Biraz toz yeşil papaya, üzüm çekirdeği özü, üzüm çekirdeği yağı ve nar suyunu karıştırın ve bu karışımı yüzünüze uygulayın..
 • Bu karışımı yüzünüzde yaklaşık bir saat bekletin ve sonra nar suyunun cilde en iyi faydasını elde etmek için yüzünüzü ılık suyla yıkayın..

Nar Suyunun Saç İçin Faydaları:

Nar suyunun birçok faydasının yanı sıra önemli faydalarından biri de kullanıcının saçı için olmasıdır. Nar suyundan faydalanan sadece cilt veya sağlık değil, aynı zamanda tüketimi ile saçlarınız bile fayda sağlayacaktır. Nar suyunun saçlarınız için sağladığı faydaları bilmiyorsanız, işte bunlardan bazıları:

nar suyunun kullanım alanları

16. Saç Dökülmesini Kontrol Eder:

Saç dökülmesi sorunu ile mücadele ediyorsanız, günlük olarak nar suyu tüketmeye başlamalısınız. Düzenli nar suyu tüketiminin saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olduğu ve bunun da saçı daha güçlü hale getirdiği gözlemlenmiştir. Bu, sonuç olarak, en iyi etkilerle saç dökülmesi sorununu kontrol eder..

Nasıl Tüketilir:

 • İster sabah ister akşam her gün bir bardak anar suyu için ve saç dökülmesi probleminize karşı harika sonuçlar göreceksiniz..

17. Saç Sağlığını İyileştirir:

Saç sağlığında iyileşme, kullanıcıları için nar suyu içmenin diğer faydalarından biridir. Düzenli tüketim kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve bu da saçın kalitesini artırır. Ayrıca nar suyu, saç büyümesini uyarmanın yanı sıra saçı güçlendirmeye yardımcı olan punisik asit içerir..

Nasıl Tüketilir:

 • Saç büyümesi ve saç sağlığı için gerekli faydaları elde etmek için haftada iki kez bir bardak nar suyu içmelisiniz..

18. Kepeği Kontrol Eder:

Bu biraz şaşırtıcı görünebilir, ancak doğru. Nar suyu, kullanıcıları için kepek sorununu gerçekten kontrol edebilir. Nar suyunun düzenli olarak tüketilmesi saçların uzamasını kolaylaştırdığı gibi saç kalitesini de artırmaya yardımcı olduğu için kepek sorununu da kontrol altına alır. Bu, saçlarınız için alabileceğiniz anar ka suyunun etkili faydalarından biridir..

Nasıl Tüketilir:

 • Kepek probleminden kurtulmak ve saç kalitesini ve dokusunu iyileştirmek için her gün bir bardak nar suyu için..

Nar Suyu Yan Etkileri:

Nar suyunun faydalarını hepimiz biliyoruz değil mi? Ama nar suyunun da birçok yan etkisi olduğunun farkında mısınız? Evet, inanması ne kadar zor olursa olsun, narın bazı yan etkileri vardır..

Tüketilen uygun miktardan emin değilseniz, yüzleşmeniz gerekebilecek nar suyu yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Kaşıntı.
 • Şişme.
 • Akan burun.
 • Nefes almakta zorlanma.

Bu yan etkilerden kaçınmak ve sadece taze nar suyu faydalarından yararlanmak için tüketimine başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız..

Nar, yemesi kolay ve aynı zamanda optimal sağlık yararları sunan sulu ve lezzetli bir bileşendir. Nar suyunun çeşitli kullanımlarından en iyi şekilde yararlanmak için nar suyunun nasıl kullanılacağından emin olmalısınız. Ayrıca olası yan etkilerden kaçınmak için taze nar suyu kullandığınızdan emin olmalısınız..

Nar suyunun önemi veya anar suyunun sağlığa faydaları hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, aşağıya yorum yapın. Her gün nar suyundan maksimum faydayı elde edebilmeniz için endişenizle ilgili mümkün olan en iyi ayrıntı ve bilgilerle size geri döneceğiz..