Tabiat Ana, tüm sevgisini ve şefkatini Meyveler adı verilen küçük demetler halinde paketlemiştir. Bitkinin bu yenebilen kısımları, aldığımız her lokmada bize bolca iyilik sunuyor. Genellikle “Meyvelerin Mücevheri” olarak anılan bu tür meyvelerden biri Nardır. Bu ismi güzel mücevherlere benzeyen parlak kırmızı yenilebilir tohumlarından alır. Nar, sulu tadı dışında sağlığa, saça ve cilde sayısız fayda sağlar..

Ama ondan önce meyveyi biraz daha tanıyalım. Hintçe “Anar” olarak da adlandırılan Nar (Punica Granatum), ılıman sıcaklıklardan tropik iklimlere kadar yetişir. Meyve suları, reçeller ve tatlılarda kullanılan Arils (Hintçe Anardana) adı verilen yenilebilir tohumları nedeniyle Asya ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Derisi bile zengin tedavi edici özellikleri nedeniyle birçok bitkisel ilaçta kullanılmaktadır..

Narın Faydaları

Narın Besin Değeri:

Narlar sadece ortalama Hint meyvelerinizdir! “Büyük şeylerin küçük paketlerde geldiğine” inanmanızı sağlayan inanılmaz bir beslenme profiline sahipler..

100 gramlık çiğ nar tanelerinin besin profiline bir göz atalım:

Toplam Kalori – 83

 • Toplam Karbonhidratlar – 18.7gm
 • Şekerler – 13.7 gram
 • Diyet Lifi – 4 gr
 • Toplam Yağ – 1.2 gram
 • Protein – DV’nin %3’ü
 • C vitamini – DV’nin %17’si
 • K vitamini – DV’nin %21’i
 • Folat – DV’nin %10’u
 • Bakır – DV’nin %8’i
 • Potasyum – DV’nin %7’si
 • Manganez – DV’nin %6’sı

Araştırmaya Dayalı Narın Faydaları:

Şimdi Narın sağlık, saç ve cilt için en iyi faydalarından bazılarına göz atalım..

1. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Nar suyu ve kabukları, yüksek antioksidan aktivite sergileyen ellagik asit, punikalagin ve punicalin gibi farklı türde bileşikler içerir. Serbest radikallerle savaşırlar, hücre ve doku iltihabını azaltırlar ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlarlar. Bir araştırma ayrıca nar suyunun kırmızı şarap ve yeşil çaydan daha yüksek antioksidan potansiyeline sahip olduğunu ve bu nedenle hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltmada çok önemli bir rol oynadığını gösteriyor.1).

2. Bağırsak Sağlığını İyileştirir:

Bağırsak florası olarak da adlandırılan bağırsak bakterileri, sağlıklı bir sindirim sistemi için çok önemlidir. Sayılarını artırmanın en iyi yollarından biri, midenizi nar suyu içmektir. Yakın tarihli bir çalışma, Nar suyunun bağırsak mikroflorası üzerinde Bifidobacterium ve Lactobacillus suşlarının gelişmiş büyümesine yol açan prebiyotik bir etkiye sahip olduğunu doğrulamaktadır.2). Bu mikropların sayısının artması, daha iyi sindirime, daha güçlü bağışıklık sistemine ve kilo kontrolüne doğrudan katkıda bulunabilir..

3. Enfeksiyonları Önleyebilir:

Nar suyunun doğal bir gıda koruyucusu olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Evet! Nar suyunun, meyve sularında farklı bakteri ve mantar türlerinin büyümesini engellemeye ve raf ömürlerini artırmaya yardımcı olan güçlü anti-mikrobiyal bileşiklere sahip olduğu bilinmektedir.3). Hepsi bu değil! Nar suyunun mantar önleyici aktivitesinin, tanenleri, fenolik bileşikleri, flavonları vb. ile ağız patojenleriyle savaşarak protez stomatit, periodontitis, diş eti kanaması vb. gibi oral enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olduğu bulunmuştur.4).

4. Narın Kalbe Faydaları:

Narın, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek yüksek miktarda polifenol içerdiği bilinmektedir. Ek olarak, bir çalışma, nar çekirdeği yağında bulunan bir tür çoklu doymamış yağ asidi olan punisik asidin, arterlerdeki yağ birikintilerini gidermeye yardımcı olan anti-aterojenik bir etkiye sahip olduğunu doğrulamaktadır.5). Ayrıca nar suyu, hipertansiyon, kalp krizi, tıkanıklık gibi kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için vücuttaki LDL kolesterol seviyelerini düşürebilir..

5. Erektil Disfonksiyonu Tedavi Edebilir:

Bazı deneyler, oksidatif stresin, erektil dokulara kan akışını bozabilen tavşanlarda erektil disfonksiyonun ana nedenlerinden biri olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, bu soruna yol açan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan yüksek antioksidan aktivitesiyle nar suyunun bu durumu tedavi etmede faydalı olabileceğini gösteriyor (6). Nar suyu, oksidatif hasarı azaltmanın yanı sıra, etkilenen deneklerde düz kas disfonksiyonunun önlenmesine de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, insanlar üzerindeki etkinliği henüz yeterli destekleyici kanıta sahip değil..

6. Vücut Yağını Azaltmaya Yardımcı Olabilir:

narın sağlığa faydaları

Son araştırmalar, nar suyunun antosiyaninler, tanenler ve diğer antioksidanların varlığı nedeniyle vücut yağının azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.7). Ayrıca nar pekmezi veya suyu ile beslenen farelerin, vücuttaki daha yüksek antioksidan aktiviteye bağlı olarak kilolarının azaldığı gözlemlendi.8). Bununla birlikte, narın insanlarda kilo kaybı ve obezite üzerindeki etkisi hala araştırılmaktadır..

7. Kanserleri Önleyebilir:

Narın sağlığa faydaları üzerine yapılan bazı araştırmalar, bu meyvenin potansiyel bir kanser önleyici ajan olabileceğini düşündürmektedir! Nar özleri, meme, prostat ve kolondaki kanser hücrelerinin büyümesini engellediği bulunan yüksek miktarda antioksidan içerir. Ek olarak, nar suyu ile beslenen hayvanlarda akciğer, deri, kolon ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesinde azalma görüldü.9). Narların insanlarda kemoprotektif aktivitelerini doğrulamak için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır..

8. Doğum Komplikasyonlarını Azaltabilir:

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, Nar suyunun hamile kadınlarda doğum komplikasyonlarını azaltabileceğini gösteriyor. Nar suyunun, hamilelik sırasında kadınlarda erken doğum, preeklampsi, fetal doğum kusurları ve sınırlı büyüme şansını azaltabileceği bilinmektedir.10). Bilim adamları bu etkiyi, nardaki fetal ve plasental hücreleri oksidatif stres nedeniyle ölmekten koruyabilen fenolik antioksidanlara bağlamaktadır..

9. Osteoartritle Savaşabilir:

Osteoartrit gibi iltihabi eklem sorunları ağrılı semptomları ile yaşam kalitesini düşürebilir. İyi haber şu ki, Nar gibi bitki bazlı bir bileşik, iltihap önleyici etkileriyle bu durumu tedavi edebilir. Bir araştırma ayrıca, nar meyve özütünün Osteoartrit hastalarında kıkırdak bozulmasını önleyebileceğini ve eklemlerin zayıflamasını veya hasar görmesini engelleyebileceğini gösteriyor.11).

10. Belleği Geliştirebilir:

Narın hafıza gücünüzü artırabileceğini belirtmek için yeterli kanıt var. Bir çalışma, hap şeklinde 2 gram nar özü verilen hastaların ameliyattan sonra 6 haftaya kadar daha iyi hafıza tutma gösterdiğini gösteriyor (12). Diğer çalışmalar, Nardaki antioksidanların, küçük hafıza sorunları olan orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde hafıza fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. (13). İnsanlarda Alzheimer’ı önlemedeki etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılmalıdır..

11. Yorgunluğu Azaltabilir:

Nar, vücuda enerji veren ve daha iyi fiziksel performansı destekleyen önemli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bir araştırma, egzersizden önce 1 gram nar özü tüketen sporcuların, yorgunluğun geciktiğini ve egzersiz performansının arttığını gösteriyor.14).

12. Cilt Yaşlanma Belirtilerini Geciktirebilir:

nar kullanımları

Nar, kırışıklıkların, koyu lekelerin, çillerin vb. oluşumunu önleyebilen yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. 2017 yılında yapılan bir araştırma, belirli bir dozda Nar suyu konsantre tozu verilen farelerin, foto yaşlanmanın neden olduğu cilt kırışıklıklarını azalttığını göstermektedir (15). Ek olarak, cilde elastikiyet kazandıran ve genç görünmesini sağlayan cilt su içeriği, Tip-1 Kollajen ve Hyaluronan’da artış.

13. Daha Hızlı Yara İyileşmesini Destekleyebilir:

Bir araştırmaya göre nar özleri ve çiçekleri, bölgedeki iltihabı azaltarak ve kolajen ve fibroblast hücrelerini artırarak yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.16). Ayrıca Nar, oksidatif stres nedeniyle hasar gören hücreleri onararak etkili yara iyileşmesinde anahtar rol oynayan zengin bir C vitamini kaynağıdır.17).

14. Eksfoliye Edici Cilt:

Nar, cildinizin yüzey seviyesinde bulunan ölü hücreleri pul pul dökmek için doğal bir ovma işlevi görebilir. Ezilmiş nar tohumlarının kaba dokusu, daha taze, daha genç görünen bir cilt bırakırken kiri ve yabancı maddeleri uzaklaştırabilir. Ek olarak, nar suyunda bulunan antioksidanlar yara izlerini hafifletebilir, cildi iyileştirebilir ve ışıltılı görünmenizi sağlayabilir..

15. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Edebilir:

Nar suyu, saçınıza ve saç derinize çok iyi gelen Puninik asit içerir. Punicic asit, saç derinizdeki kepek, pullanma vb. iltihaplı hastalıkları azaltabilen bir anti-inflamatuar ajandır. Ek olarak, Nar, saç köklerinize daha iyi kan dolaşımını teşvik eden ve saç dökülmesini, saç incelmesini ve kelliği azaltan Folik asit içerir..

Nar Yan Etkileri:

Narlar büyük ölçüde yan etkilerden uzak olsa da, bol miktarda tüketmek olası sağlık risklerine yol açabilir:

 • Mide bozukluğu
 • Hazımsızlık
 • Karında Yanma Hissi
 • Kaşıntı, şişme vb. Gibi Hassasiyet ve Alerjik Reaksiyonlar.
 • Burun akması
 • Nefes almada zorluk (aşırı durumlarda)

Narın bu inanılmaz faydalarının görmezden gelinemeyecek kadar iyi olduğunu düşünmüyor musunuz? Bu çok yönlü meyve, meyve suları, smoothie’ler, salatalar gibi birçok farklı şekilde tüketilebilir ve hatta tek başına harika bir tada sahiptir. Peki, Narınızı nasıl yemeyi tercih edersiniz??