Baharat pazarına giderseniz, küçük kutularda özenle saklanan kırmızı renkli şeritleri fark edeceksiniz. Her yere saçılmış diğer baharatların aksine, safran çok değerlidir. Safran, Zafran veya Kesar veya safran veya Safran çiğdem olarak bilinir. Kesar bitkisinin menekşe renkli çiçeklerinden elde edilir. Bu, sadece bir gramı birkaç yüze mal olan dünyanın en pahalı bileşenlerinden biridir. Bir zamanlar yalnızca Kraliyet mutfaklarında kullanılan safran, artık birçok geleneksel ve modern mutfak lezzetinde oldukça saygın bir unsurdur. Safran, yemeklere zengin bir renk ve nefis bir tat vermesinin yanı sıra sağlığımıza da birçok yönden fayda sağlar. Bu egzotik baharat hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Safran Faydaları (kesar) Cilt, Saç ve Saç İçin; Sağlık

safran nedir?

Safran, Safran çiçeklerinin kırmızı renkli damgasından başka bir şey değildir. Bu kırmızımsı-mor renkli çiçeklerin ortasında, gıda ve ilaç endüstrisinde çok değerli olan bir demet “iplik” bulunur. Bulmak oldukça nadirdir ve sadece bir gram safran elde etmek için yaklaşık 150 çiçek alır. Hindistan’daki en iyi safran, Keşmir ve Himachal Pradesh’in engebeli kasabalarında yetiştirilir..

Safran Sağlığa İyi Gelir mi??

Safran, hem pahalı hem de verimli olduğu için altın baharat olarak da bilinir. Sütle birlikte alındığında safran, rahatsız bir zihni rahatlatmak için yatıştırıcı bir içecek yapabilir. Vücudumuzun iyiliğini sağlamak için Demir, Kalsiyum, Magnezyum ve C, B6 ve A gibi Vitaminler gibi birçok temel besin maddesi ile doludur. Safran kullanımları ve faydaları, özellikle sivilce tedavisi, pigmentasyonun giderilmesi ve hatta yaşlanmanın önlenmesi ile birlikte kusursuz bir cilt oluşturmasıyla bilinir..

Safran Besin Değerleri:

100 gram başına Safran beslenme dağılımı aşağıdadır:

 • Toplam Kalori – 310
 • Toplam yağ – 6 gram
 • Sodyum – 148 mg
 • Potasyum – 1724 mg
 • Toplam karbonhidrat – 65 gram
 • Diyet lifi – 3.9 gram
 • Protein – 11 gram
 • C vitamini – %134
 • A vitamini – %10
 • B6 vitamini – %50
 • Magnezyum – %66
 • Demir – %61
 • Kalsiyum – %11

Safran Nasıl Kullanılır?

Baharat şüphesiz sağlığımız için iyidir ve.

 • Yemek pişirme.
 • aromaterapi.
 • Tatlı yemekler yapmak.
 • Zengin yemek yapmak.
 • Süte renk katmak için.
 • saç için safran.
 • cilt için safran.
 • Enflamasyon için.
 • Gaz ve asitten kurtulma.
 • Genel refah.

Safranın Sağlık ve Saç İçin İnanılmaz Faydaları & Deri:

safran kullanır

Safranın saç, cilt ve sağlık için faydalarından bazılarını anlayalım. Gerçek safran kullanıp kullanmadığınızı anlamak için baharattan biraz alın, süte veya ılık suya daldırın. Sahte safran sıvıyı anında renklendirir, hakiki safran ise renk vermez..

1. Ağrıyı Giderir:

Bir bitki olarak safranın ağrı çeken insanlara yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda vücuttaki çok sayıda rahatsızlığı da azaltmaya yardımcı olan doğal bir baharattır. Kutsal ders kitaplarını kontrol edin ve baharatın ilaç olarak sunulduğundan veya tedavilerde kullanıldığından bahsedilirdi. Hafif depresyon tedavisinde de yardımcı olmak için safranın küçük miktarlarda kullanılabileceğini söylüyorlar. Renk, bir insanın hayatına canlılık ve neşe getirdiğini söylüyor ve kadınlar için de afrodizyak olarak kullanılabiliyor..

2. Diş Ağrısı:

Kesar’ın ağız sağlığı için faydaları yaygın olarak bilinmektedir. Bazı ülkelerde anne, bebekleri için diş ağrısını hafifletmek için çocuklarına safran verir. Safran ezmesi, bal kaplı altın bir yüzük kullanılarak bebeğin diş etlerine masaj yapıldığında, baharatın doğal bir antiseptik olduğu ve bebeğin ağzındaki iltihabı yatıştırdığı söylenir. Aynı iksir adet sancısı çeken kadınlar tarafından da kullanılır, bu durumda süt ve içine biraz safran eklenir..

3. Sağlık Rahatsızlıklarına İyi Gelir:

Safran, vücudu çeşitli sağlık sorunlarından ve rahatsızlıklardan uzak tutmaya yardımcı olabilecek B2 ve flavonoidler açısından zengindir. Uzmanlar, mütevazi ancak zengin safranda bol miktarda riboflavin bulunduğunu ve baharatın, vücuttaki A vitamini dengesine yardımcı olacak karotenoidler olan krosetinler ve Safranal ile birlikte esansiyel bir yağa da sahip olduğunu söylüyor..

4. Pigmentasyonu Temizler:

Pigmentasyon safran kullanılarak içten ve dıştan tedavi edilebilir; çünkü vücudun temiz kalmasına yardımcı olur. Uzmanlar, safranın sindirim sistemine bile büyük ölçüde yardımcı olduğunu ve baharatın sakinleştirici olarak da kullanılabileceğini söylüyor. Baharatın sinir sistemine bile yardımcı olduğu bilinmektedir; sağlık uzmanlarına göre hem tonik hem de analjezik olarak.

5. Kan Basıncını Kontrol Eder:

Bütünsel uzmanlar, safran her gün kullanıldığında kalp atış hızının yavaşlatılabileceğini, kan basıncı seviyelerinin düşürülebileceğini ve solunumun da yardımcı olabileceğini söylüyor. Karaciğer ve böbreklere bile yardım edilebilir ve eğer kan inceltme gerekiyorsa safran bu konuda da harikalar yaratabilir..

6. Artrit Tedavisi:

Artrit ve iltihaplanma bile safran kullanılarak büyük ölçüde azaltılabilir. Araştırmalar, safranın kas yorgunluğunu ve iltihaplanmasını da hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Eklemlerdeki şişlik, kızarıklık ve rahatsızlık semptomlarını azaltabilir. Safrandaki yüksek kalsiyum seviyeleri, özellikle sütle birlikte alındığında kemikleri güçlendirebilir..

7. Uykusuzluğu İyileştirir:

safranın sağlığa faydaları

Uykusuzluk çekenler, uyumadan önce ılık sütte bir tutam safran içebilir. Safrandaki bileşik krosin çok yardımcı olacağından, ateş bile aynı karışımla tedavi edilebilir. Ayrıca safran dokunuşuyla süt içerek hafıza ve öğrenme yetenekleri ve hatırlama kapasiteleri de geliştirilebilir. Bu, Kesar’ın en iyi kullanımlarından biridir..

8. İyi Göz Sağlığını Teşvik Eder:

Göz sorunları, görme kaybı ve daha fazlasından muzdaripseniz safran yardımcı olabilir. Araştırmalar ve araştırmalar, her gün yemeklerinde safran bulunan hastaların, almayanlara göre daha sağlıklı görme şansına sahip olduklarını gösteriyor. Kataraktların da erken dönemde tedavi edilip tamamen önlenebilmesi Kesar’ın en büyük avantajlarından biridir..

9. Bağışıklık Güçlendirici:

Bireyler düzenli olarak aromaları yalnızca gıda arttırıcı aparatlar olarak kabul etseler de, her şeye rağmen safranın başka faydaları da vardır, C vitamini gibi şeyler de dahil olmak üzere belirli hayati takviyelerin yüksek gruplarını içerirler. Askorbik aşındırıcı, yenilmez çerçevenin neslini canlandırdığından, insan sağlığı için çok önemlidir. Vücudun hastalıklara karşı ilk koruma hattı olan beyaz trombositler, ayrıca vücutta hücre oluşumu için önemli olan kollajen oluşumu için acildir ve safranın yara iyileşmesi, kas gelişimi, damar onarımı ve doku oluşturma yaşlarına katkıda bulunur..

10. Kan Dolaşımı Sorunlarıyla İlgilenir:

Safran, uygulanabilir bir canlılık destekçisi olarak çalışabilir ve kan akışınızı genişleterek sindirim sisteminizi genişletebilir. Demirin yüksek yakınsaması, safranın RBC’nizi genişlettiği anlamına gelir, bu da bu şekilde organ çerçevelerinin ve vücudun en uzak noktalarının seyrini ve oksijenlenmesini güçlendirir. Bu, daha avantajlı metabolik hareket için dokularımızın ve organ çerçevelerimizin üretkenliğini ve kullanışlılığını artırır ve solgunluğun yan etkilerini korur..

11. Kalp Sağlığına İyi Gelir:

Safran kullanımı kalbin işleyişini arttırmaya katkıda bulunur. Kalbin esenliğini iyileştirmek, günümüzde insan esenliğinin en önemli hedeflerinden biridir ve bunu yapmak için basit bir yaklaşım, potasyum tüketiminizi artırmaktır. Potasyum bir vazodilatör görevi görür, damarlar ve kanallar üzerindeki kaygı ve ağırlığı başarılı bir şekilde azaltır, nabzın azalmasına izin verir ve kardiyovasküler çerçeve üzerindeki gerilimi sakinleştirir. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi şeylerin olmasını öngörebilir..

12. Diyabeti Önler:

Dikkate değer manganez seviyeleri, vücudun safranın en büyük faydalarından biri olarak dahil olan glikoz seviyelerini ilerletmesine yardımcı olabilir. Diyabet, günümüz gerçekliğindeki en tehlikeli ve geniş koşullar arasında göze çarpıyor ve her yerde çok sayıda kişiyi etkiliyor. İnsülin ve glikoz seviyenizi yönlendirerek, Tip II diyabetin başlangıcını uygun bir şekilde sürdürebilir veya şu anda bu yükün kötü etkilerini deneyimlemeniz durumunda belirtilerle başa çıkabilirsiniz..

13. Anksiyete Tedavisi:

Safran’ın hüzünlü olmadığı ve sık sık tüketen kişilerde ruh halini iyileştirdiği bilinmektedir. Safrandaki sayısız dinamik karışım, endokrin çerçeve üzerinde bir miktar etkiye sahiptir ve bizi neşeli ve sağlam tutan faydalı hormonların gelişini canlandırabilir. Bayanlar için, bu aynı etki ayrıca bir İspanyol sineği olarak anılır. Çeşitli inceleme çalışmaları ve dernekler tarafından karakteristik bir üst kısım olarak selamlandı..

14. Cildi Parlatır:

safranın faydaları

Günlük kontaminasyon, affetmeyen iklim ve birkaç farklı bileşen nedeniyle cilt, cansız bir şekilde donuklaşma eğilimindedir. Bu nedenle safranın cilt için faydaları, parlak bir cilt elde etmek için kullanılabilir. Safranın cilt üzerinde topikal kullanımı yüzdeki kaybolan ışıltıyı geri getirebilir..

Küçük bir kapta 3-4 tutam safranı 1-2 yemek kaşığı aşırı kaynar sıcak suya ekleyin. Örtün ve herhangi bir oranda otuz dakika bırakın. Yatmadan önce safran aranjmanını yoğunlaştırmak için parmaklarınızı kullanarak telleri iyice parçalayın. Yarım yemek kaşığı nektarı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu düzenlemenin bir katmanını temiz cilde uygulayın..

15. Güneş Bronzluğunun Kaldırılması:

Safranın cilt için faydalarının bronzluğun giderilmesinde harikalar yarattığı kanıtlanmıştır. Birkaç safran ipliğini bir çorba kaşığı ısıtılmış suda herhangi bir oranda 30 dakika bekletin. Telleri bükün. Küçük bir ölçü yeni krema ekleyin ve iyice karıştırın. Bunu temiz yüze uygulayın ve gece boyunca bırakın. Sabahları yumuşak yüz yıkama ile yıkayın. Cildiniz pürüzsüzse krem ​​yerine nektar kullanın..

16. Hamilelikte Safran Faydaları:

Hamilelik sırasında Kesar’ın vücuttaki kötü kolesterol veya LDL seviyelerini düşürdüğü kanıtlanmıştır ve ayrıca trigliseritlerle de savaşır. Baharat bir macun olarak kullanılabilir ve topikal olarak kuru cilde ve enfekte olmuş cilde iyileşme amacıyla uygulanabilir. Doğacak bebeğin ten rengini iyileştirmek için hamile kadınların safran tüketmesi gerektiği söylenir..

17. Akne ve Lekeleri Tedavi Eder:

Safran’ın sivilceleri iyileştirmede etkili olduğu bilinmektedir. Cilt gözeneklerinin enfeksiyonunu temizlemenin yanı sıra, bunların neden olduğu izleri bile hafifletebilir. Safran, cilde kızarıklık, cilt iltihabı ve herhangi bir mikrobiyal enfeksiyonu azaltabilen anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar faydalar sunar. Safranı cilt için kullanmanın en iyi yolu, safran ve zerdeçal karışımını uygulamak ve etkilenen bölgelere uygulamaktır..

18. Saç Dökülmesini Önler:

Safranın saça faydaları çoktur. Bu baharat, yeni hücre büyümesini teşvik eden zengin bir antioksidan kaynağıdır. Saç köklerini uyarabilir ve köklerden onarabilir. Saç büyümesi için safran uygulamak, yeni saç filizlerinin fark edildiği Alopesi vakalarında bile kel yamalar ile başa çıkabilir. Topikal uygulama ile birlikte düzenli olarak safran tüketimi saçları güçlendirebilir..

19. Sindirimi İyileştirir:

Safran, uygun sindirime yardımcı olmak için harikadır. Kemo ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere birçok sindirim bozukluğunun tedavisinde olumlu etkiler göstermiştir. Her gün küçük bir tutam safran almak sadece iştahınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin hızlı sindirilmesine de yardımcı olur. Dalak ve karaciğer büyümesi sorunları olan kişiler için 1 litre suda 1 gram safran karışımı sihir gibi çalışabilir.!

20. Kanserle Savaşır:

Araştırmalar, safranın kansere neden olan hücre büyümesini etkili bir şekilde engellediğini ve böylece diğer bölgelere yayılmasını engellediğini gösteriyor. Safran’da bulunan Crocin, Crocetin ve Safranal adlı üç ana ajan vücuttaki kanser hücrelerinin ölümüne yol açabilir. Özellikle ailede kanser öyküsü olan durumlarda safran tüketmek ona yakalanma riskini azaltabilir..

Bir tutam Safran kullanmak sağlığa fayda sağlar ve esenliğinizi sağlar. Ancak safran aromalı yiyecekler safran almakla eşdeğer değildir. Özellikle markette gördüğünüz kırmızı renkli şeyler gerçek olmayabilir! Bu nedenle, daha ucuz olanları sağlığınız için toksik olabileceğinden, güvenilir markalardan kaliteli baharat satın aldığınızdan emin olun. Ne için bekliyorsun? Güzel ve sağlıklı bir yaşam için bu harika baharatı günlük beslenmenizde kullanmaya başlayın.!

Bizimle paylaşmak istediğiniz püf noktaları, fikirleriniz ve faydaları, hatta safran tarifleriniz varsa dinliyoruz. Girdilerinizi ve önerilerinizi gönderin ve bunları tüm okuyucularımızla paylaşmayı çok isteriz. Pahalı evet, ancak safran satın almayı ve uzun süre sağlık amaçlı kullanmayı da düşünün. Bu, iyi görünmenin, iyi hissetmenin ve doyurucu sağlıklı yemekler yemenin en iyi yolu olacaktır..