Çarşıdaki meyve tezgahlarının yanından geçtiğinizde, siyah, kadifemsi üzüm salkımı sizi onları satın almaya cezbeder. Ağza atılan her üzüm, tatlı ve keskin suyuyla bir lezzet patlaması bırakır. Siyah üzüm 6000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir ve bu da onları insanlığın bilinen en eski meyvelerinden biri haline getirmektedir. Bu lezzetli meyveler, antioksidanların, Vitaminlerin ve minerallerin iyiliği ile yüklenir ve diğer üzüm çeşitlerine kıyasla onları daha besleyici hale getirir. Kalp rahatsızlıklarının olasılığını azaltmaktan Kanserleri önlemeye kadar, siyah üzümün sağlık yararları çoktur. Siyah üzüm yemenin beslenme uzmanları tarafından nasıl şiddetle tavsiye edildiğini anlayalım ve ayrıca kanıta dayalı bazı kara üzüm faydalarını ve yan etkilerini ayrıntılı olarak inceleyelim..

Siyah Üzümün Cilt, Saç ve Saç İçin En İyi Faydaları Sağlık

Siyah Üzüm Nedir??

Siyah üzüm, üzüm ailesinin bir çeşididir ve koyu, siyahımsı-mor renkli meyvelerdir. Teknik olarak meyvelerdir ve kümeler halinde yetiştirilirler. Siyah üzümlerin çekirdekli ve çekirdeksiz versiyonları mevcuttur, birincisi çekirdeksiz üzümlere göre daha küçüktür. Siyah kuru üzüm de oldukça besleyici ve yemesi lezzetlidir. Hindistan’da yetiştirilirler ve Eylül’den Aralık’a kadar siyah üzümlerin tadını çıkarabilirsiniz..

Siyah Üzüm Sağlığa İyi Gelir mi??

Kara üzüm, besin depoları ve doğanın insanlığa en güzel armağanıdır. Bu süper meyveler, sağlığımız için gerekli olan C, A, K gibi birçok Vitamin ve antioksidanlarla doludur. Kara üzümün vücudumuza görme yeteneğini arttırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, enfeksiyonları önlemesi ve kusursuz bir cilt görünümü kazandırması gibi sayısız faydaları vardır. Bu nedenle, maksimum faydadan yararlanmak için en yoğun sezonda onları tatmak gerekir..

Siyah Üzüm Besin Değerleri:

İşte 1 porsiyon siyah çekirdeksiz üzümün (yaklaşık 49 gr) besin değerlerinin dökümü…

 • Toplam Kalori: 73
 • Toplam yağ: 0.7 gram
 • karbonhidratlar: 16 gram
 • Diyet lifi: 0.7 gram
 • Şeker: 15.3 gram
 • Proteinler: 0.7 gram
 • C vitamini: DV’nin %17’si
 • A vitamini: DV’nin %1’i
 • Kalsiyum: 13 mg
 • Demir: 0,2 mg

Günde Kaç Siyah Üzüm Alabilirim??

Siyah üzümler karşı konulmazdır ve onlarla aşırıya kaçmanız kolaydır. Ancak tavsiye edilen porsiyon miktarı 1,5 su bardağı ile 2 su bardağı arası olup, her bir kapta büyüklüğüne göre yaklaşık 10-20 adet üzüm bulunur. Bu sınırı aşmanız tehlikeli olmasa da vücudunuzda belirli rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz..

Araştırmaya Dayalı Siyah Üzüm Faydaları:

Burada siyah üzümün cilt, saç ve sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış 20 faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

kara üzümün sağlığa faydaları

Siyah Üzüm Yemenin Sağlığa Faydaları:

Burada sağlık için en iyi 16 siyah üzüm faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Kara Üzümün Şeker Hastalığı İçin Faydaları:

Küçük bir miktar siyah üzüm, kandaki şeker seviyesini kontrol etmek için fazlasıyla yeterlidir. Üzümdeki resveratrol, insülin seviyelerinde ve insülin duyarlılığında doğru dengenin sağlanmasından sorumludur. Düşük Glisemik indeks seviyeleri burada sizin lehinize çalışır. Kan akışını iyi bir şekilde artırarak, kan basıncı seviyelerinin dengelenmesine de yardımcı olur..

2. Daha İyi Beyin Fonksiyonu İçin:

Pek çok profesyonel, siyah üzümün hafıza, konsantrasyon ve sözlü hatırlama üzerindeki iyi sonuçlarını gördü. Bu, bu faydayı en iyilerden biri haline getirir ve burada yeterince bahsetmeye değer. Migren, bunama ve Alzheimer kadar ölümcül olan bir şey bile siyah üzümle tedavi edilebilir..

3. Siyah Üzüm Kanseri Önler:

Düzenli olarak siyah üzüm alımının meme, gastrointestinal, akciğer, prostat ve pankreas dahil olmak üzere birçok farklı kanser türünün önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu, dikkat edilmesi gereken en iyi avantajlardan biridir..

4. Kilo Verme Harikaları:

Fazla kiloları olan ve onu kaybetmek için doğal bir yol arayanlar için siyah üzüm kullanmaktan daha iyi bir şey yoktur. Meyvede bulunan antioksidanlar, vücuttaki toksinlerin ve birikmiş yağların dışarı atılmasına yardımcı olur ve kilo kaybını doğru şekilde tetikler. Bu nedenle sağlık uzmanları kilo kaybı için siyah üzümleri şiddetle tavsiye ediyor..

5. Doğru Görüş İçin Siyah Üzüm:

Siyah üzümün görme üzerine etkisi oldukça olumludur. Bu meyvedeki lutein ve zeaksantin, doğru görüşün korunmasına yardımcı olur ve arzu ettiğiniz uygun göz sağlığını verir..

6. İyi Kalp Sağlığı İçin:

Siyah üzümde kalp kaslarını herhangi bir hasardan uzak tutmaya yardımcı olan fitokimyasallar vardır. Ayrıca kötü kolesterolü düşürerek kalbi çeşitli hastalıklardan ve ataklardan korur..

7. Enflamasyon Kontrolü:

Siyah üzümler doğada anti-inflamatuardır. Enfeksiyon durumunda, mikrop veya bakterilerle savaşmanızı sağlayacak sağlıklı bir sabah kahvaltısı oluşturmak için meyve suyu veya meyve salatası şeklinde siyah üzüm alınabilir. Siyah üzüm de doğada antibakteriyeldir ve bu da ek bir nimet olarak gelir..

8. Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Siyah Üzüm:

Siyah üzümün faydaları arasında bağışıklık sisteminize iyi bakmanız da yer alır. Artık dünya hastalıklarla dolu ve tam da bu zamanda, hatalı bir bağışıklık sistemi kesinlikle her seferinde başınızı belaya sokar. Bu yüzden bir bardak sütle siyah üzüm güne başlamanın mükemmel bir yolu olabilir..

9. Kabızlık Tedavisi:

Verimli olmayan bir sonuçla banyoya sık sık koşmak, ofis koşularınıza geç kalmanızın nedeni olabilir. Kabızlık soru olabilir ama cevap tam burada. Kara üzümün sağlığa faydaları, detokslayıcı görevi gördüğü ve genellikle sisteminizi temizlediği için kabızlık hissinin önlenmesini veya teşvik edilmesini de içerir. Siyah üzüm suyu şu anda oldukça sıkı geliyor.

10. Doğal Vücut Detoksu:

Diyet yapıyorsanız ve biriken toksinlerin sisteminizden atılmasını istiyorsanız, bunu yapmanın bir yığın siyah üzümün sisteminizi mükemmel bir şekilde temizlemesinden daha iyi bir yolu olabilir. Siyah üzümdeki antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler, inatçı siyah üzümleri sisteminizden çeker ve sizi taze ve hafif tutar..

11. Güçlü Kemikler İçin Siyah Üzüm:

Daha güçlü kemikler, bir çalışmada yeterince siyah üzüm tüketiminin kemiklerinizi güçlendirdiğini gösterdiği siyah üzümün faydalarından biridir. Bu öncelikle, kemiklerinizin geri çekilmesini ve kemiklerinizdeki kalsiyumda depolanmasını sağlayan ve onları daha güçlü ve dayanıklı hale getiren kalsiyum tutma özelliği nedeniyle olur..

12. Hazımsızlık ve Gaz:

Daha önce de belirtildiği gibi, iyi bir detoksifikasyon yöntemi her zaman temiz bir mideyi içerir. Kara üzüm hazımsızlık ve gaza iyi geldiği için antioksidanların bunda büyük bir rolü vardır..

13. Kolesterol Seviyenizi Düşürün:

Kan şekeri gibi, siyah üzümün sağlığa faydaları da listelerine kolesterol kontrolü ekler. Flavonoidler ve antioksidanların tadı harikadır ve aslında kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur..

14. Böbrek Bakımı:

Böbreğinizin iyi çalıştığından emin olmak, siyah üzümün size sağlayabileceği bir başka yardımdır. Detoksifikasyon aynı zamanda böbreğinizi depolanmış toksinlerden temizlemek anlamına da gelir..

15. Kendinizi Aktif Tutun:

Siyah üzüm ayrıca yorgunluktan uzaklaşmakla da bağlantılıdır. Bir kez daha, karışıma sadece sisteminize enerji vermekle kalmayıp aynı zamanda uygun sindirim ve hafif, sağlıklı bir vücut sağlayan metabolizmayı uyaran antioksidanlar getiriyoruz..

16. Astım İçin Siyah Üzüm:

Çekirdeksiz siyah üzüm suyunun terapötik değeri, astımınızı kontrol altında tutmak için düzenli olarak siyah üzüm alımından da bahseder..

Siyah Üzüm Cilde Faydaları:

Burada cilt için en iyi 3 siyah üzüm faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

17. Siyah Üzüm Yaşlanma Karşıtı Faydaları:

Siyah üzüm, şüphesiz cilt üzerindeki yaşlanma karşıtı faydaları ile bilinir. Üzümdeki antioksidan içeriği cildin sıkı ve genç olmasını, ince çizgi ve kırışıklardan arınmış olmasını sağlar. Aynı zamanda cilde kan dolaşımını ve elastikiyet seviyelerini iyileştirir. Meyvedeki yüksek E vitamini seviyeleri ayrıca cilde nem kazandırmaya ve uygun beslenmeyi sağlamaya yardımcı olur..

18. Cildin Korunması:

Siyah üzümdeki C vitamini seviyeleri hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Cilt için doğal bir güneş kremi olur ve onu güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarından korur. Ayrıca cilt hücresi hasarının tamamen azalmasını sağlar. Her gün bir porsiyon siyah üzümü diyetinizde deneyin ve hiç çaba harcamadan faydasını görün.!

19. Akne Kontrolü:

Üzüm, genel olarak, cildiniz için her zaman iyidir, tam olarak neden sivilce tedavisi için yüz için kesinlikle siyah üzüm kullanmalıyız. Antioksidanlarla zenginleştirilmiş siyah üzüm detoksifiye edicidir ve gün boyunca biriken tüm mikroplardan yüzünüzü temizler. Yatağa girmeden hemen önce siyah üzüm suyu yaparak günü siyah üzüm detoksu ile sonlandırabilirsiniz..

Siyah Üzümün Saç İçin Faydaları:

Burada siyah üzümün saça faydalarından bahsettik. Onlara bir göz atalım.

20. Uzun ve Sağlıklı Saçlar:

Çekirdeksiz siyah üzümde bulunan antioksidanlar ve C vitamini sadece sağlık ve cilt üzerinde değil saç üzerinde de etkilidir. Kan dolaşımını iyileştirir ve böylece saç köklerini güçlendirir. Bu, saç büyümesinin artmasına neden olur. Bununla birlikte kaşıntı ve kuruluk gibi sorunları da tedavi ederek saç tellerinin yumuşak ve uzun olmasını sağlar..

Siyah Üzüm Yan Etkileri:

Artık siyah üzümün harika faydalarını öğrendiğinize göre, onları fazla tüketmenin yan etkilerini de biliyorsunuz. Ayrıca, hamilelik sırasında siyah üzümlerin sayısına çok dikkat edilmelidir, çünkü onları çok miktarda tüketmek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Siyah üzümlerin olası deneyimlenen etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Mide bozukluğu
 • İshal
 • Baş Ağrıları
 • şişkinlik
 • geğirme
 • Gaz
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kanın Yavaşlamış Pıhtılaşması

En sevdiğiniz meyvenin sizin için bu kadar iyi olmasına şaşırdınız mı? Kara üzümün bu inanılmaz sağlık yararları, siyah üzümleri eskisinden daha fazla yemek istemenize neden oluyor, değil mi? Kara üzümler mevsim meyveleridir ve bu nedenle bitmeden tüketilmesi gerekir. Umarız beğenirsiniz ve unutmayın, tüm üzümler ekşi değildir.!