Zencefil, keskin tadı ve sıcaklığıyla bilinen Asya mutfaklarında kullanılan önde gelen baharatlardan biridir. Ginger, yemeklere nefis bir aroma vermenin yanı sıra, bir dizi sağlık yararı da sunar. Güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal ajandır. Zencefilin bu özellikleri, bu mucizevi kökü birçok ilaca dahil eden eski Hintliler tarafından uzun zamandır bilinmektedir. Zencefil, birçok rahatsızlığı ve küçük enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uygun sindirimi teşvik eder ve metabolizmayı artırır. Bu küçük baharatın nasıl bu kadar çok şey sunduğuna şaşırdınız mı? Zencefil suyunun faydaları ve onu tüketmenin en iyi yolu hakkında daha fazlasını keşfedin.

(adrak Juice) Zencefil Suyunun Cilt, Saç ve Cilt İçin Faydaları; Sağlık

Zencefil Suyu Nedir??

Yerel dilde Adrak olarak da adlandırılan zencefil, özünde bir kök sebzedir. Ondan çıkarılan meyve suyuna Zencefil suyu denir. Bu, taze zencefilin rendelenmesi veya ince bir şekilde kıyılması ve sıvının çıkması için ezilmesiyle elde edilir. Zencefil suyu yapma prosedürü oldukça basittir ve evde kolayca yapılabilir..

Zencefil Suyu Sağlığa İyi Gelir mi??

Zencefil suyu, soğuk algınlığı, öksürük, hazımsızlık, vücut ağrıları ve hatta akne gibi birçok sağlık rahatsızlığı için etkili bir çaredir. Meyve suyu, bu tıbbi özelliklere sahip bir iksir gibi çalışır. Güçlü bir anti-inflamatuar ajan olarak çalışır ve ayrıca bakteri ve virüs de dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olan mikropla savaşır. Zencefil suyunun kilo kaybı için kullanımı, onu diyet yapanların en sevdiği içeceklerden biri yapar..

Zencefil Suyu Nasıl Yapılır:

Zencefil suyunu evde nasıl yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Aşağıdaki tarifi inceleyin:

İhtiyacınız Olan Şeyler:

 • Taze Zencefil – 1 Büyük Kök
 • Kaşık
 • Kırıcı veya Küçük Blender
 • Su – 2 yemek kaşığı

İşlem:

 • Çamuru temizlemek için zencefil kökünü akan su altında yıkayın..
 • Bir kaşık alın ve cildi nazikçe kazıyın.
 • Şimdi zencefil kökünü ince parçalar halinde doğrayın. Rendelemek için rende bile kullanabilirsiniz..
 • Zencefil kökü parçalarını iyice karıştırmak için küçük bir blender kullanın..
 • Pürüzsüzlük için su ekleyin.
 • Bir tülbent veya süzgeç kullanarak suyunu süzün.
 • Meyve suyunu küçük bir kapta saklayın.

Uç: Bu meyve suyuna birkaç damla limon ve ayrıca ekstra tat için bir parça bal ekleyerek Zencefil ve limon suyu yapabilirsiniz..

Günde Tavsiye Edilen Zencefil Suyu Dozu:

Zencefil suyu beslenmesinin en iyi faydalarından ancak belirtilen sınırlar içinde tüketildiğinde yararlanılabilir. Tıp uzmanlarına göre, günde önerilen Zencefil suyu dozu, 1 gram Zencefil ile hazırlanan günde maksimum 2 yemek kaşığıdır. Bu sınırın üzerindeki herhangi bir şey ciddi sağlık komplikasyonlarına ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir..

Zencefil Suyunun Harika Sağlık Faydaları:

Zencefil suyunun sağlık, saç ve cilt için inanılmaz kullanımlarını öğrenin:

zencefil suyunun sağlığa faydaları

Zencefil Suyunun Sağlığa Faydaları:

Burada zencefil suyunun en iyi 11 sağlık faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Ağrıyı Azaltın:

Zencefil, diş ağrısı da dahil olmak üzere her türlü vücut ağrısını azaltmada fayda sağlar. Zencefilin anti-inflamatuar özellikleri, kan damarlarındaki iltihabı azalttı ve organlara daha iyi kan akışını teşvik etti. Bu da vücuttaki ağrıyı en aza indirmeye ve ağrı kesicilerden uzak durmanıza yardımcı olur. Zencefil suyunu zeytinyağında karıştırıp ağrıyan eklemlere uygulayarak yapabilirsiniz. Ayrıca, ağrıyı azaltmak için zencefil suyunu dahili olarak tüketin..

2. Soğuk Tedavisi:

Zencefil, anti-viral ve anti-bakteriyel özellikler içerdiğinden soğuk algınlığı, grip ve yaygın enfeksiyonlar için en eski tedavilerden biridir. Anında rahatlama sağlarken soğuğu iyileştirir. Düzenli zencefil suyu tüketimi, bu mikrobiyal saldırıların gelecekte azalmasını sağlar. Zencefil suyu içmenin popüler olarak bilinen faydalarından biridir..

3. Eklem Enflamasyonlarını Azaltın:

Zencefilin en etkili kullanımlarından biri, eklem iltihabını azaltmaya yardımcı olan bir anti-inflamatuar araç olarak ilerlemesidir. Araştırmalar, zencefil suyu kullanan kişilerin daha az ağrı ve iltihaplanma yaşadığını gösteriyor. Ayrıca vücuttaki iyi kan akışını artırmaya yardımcı olur..

4. Kanseri Erteleyin:

Zencefil suyu bir Kanser önleyici ajan olarak işlev görür ve ayrıca kansere neden olan hücreleri öldürür. Araştırmalara göre zencefilin meme kanseri hücrelerinin gelişimini kontrol edebildiği kanıtlandı. Zencefil suyu kanserli hücrelerin yok olmasına neden olur ve böylece vücudun ekstra bölgelerine kanser metastaz yapma tehlikesini azaltır..

5. Zencefil Suyunun Sindirim İçin Kullanımları:

Zencefil suyu, sindirimle ilgili bir dizi sorunu giderir. Daha iyi sindirimi artırmak için midedeki gıda akışını ince bağırsaklara hızlandırır. Düzenli zencefil tüketimi ile şişkinlik, asitlik ve kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca midedeki tüm toksinleri temizleyerek vücudu detoksifiye eder..

6. Bağışıklığı İyileştirir:

Zencefil suyu sadece enfeksiyona neden olan bakteri ve virüsleri savuşturmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte vücuda saldırmalarını da engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara eğilimli olmaktan korur..

7. Beyin Zindeliği:

Beyin için koruyucu etkileri doğrulanmış bazı bileşikleri içerir. Bunlardan biri, 6-Shogaol olarak tanınan, birlikte in vitro ve in vivo modellerde nöronlara zarar verdiği tespit edilen kızarıklığa neden olan kimyasalların salınımını ve görünümünü sakladı. Eklenen 10-gingerol, taze zencefilden temin edildiğinde, aynı şekilde, nitrik oksit ve beyinde kızarıklığa ve şişmeye neden olan diğer kimyasalların üretimini de etkiledi..

8. Cinsel Sürüşü Artırır:

Zencefil suyu, artan libido için çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Zencefil, cinsel organlara kan sağlayan kan damarlarını temizlemeye yardımcı olur, böylece o bölgedeki sinirleri uyarır. Düzenli zencefil suyu tüketimi ile artan bir cinsel dürtü yaşayabilirsiniz..

9. Astımla Başa Çıkın:

Araştırmalar, Zencefil suyunun kanaldaki iltihabı azaltarak hava geçişlerini temizlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca alerjik reaksiyon olasılığını azaltmaya ve mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Özellikle soğuk havalarda zencefil suyunun düzenli kullanımı ile kişi daha iyi nefes alabilir..

10. Adet Ağrısını Giderin:

Zencefil suyu, adet kramplarını azaltmak için en iyi ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Zencefilin, vücut tarafından üretilen ve rahimdeki kasılmaları tetikleyen kimyasallar olan prostaglandinlerin üretimini azalttığı gösterilmiştir. Bir bardak ılık zencefil suyu da bu süre zarfında ağrılı vücudu yatıştırarak harikalar yaratabilir..

11. Mide bulantısıyla savaşır:

Zencefil suyu, sindirim sistemindeki iltihabı azaltan gingerol ve shogaol adı verilen maddelerle yüklüdür. Gaz, şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıklardan anında rahatlama sağlayarak bulantı yoğunluğunu azaltır. Zencefil suyu içtikten sonra midede rahatlatıcı bir his hissedilebilir..

Zencefil Suyunun Cilt İçin Faydaları:

Burada cilt için en iyi 2 adrak suyu faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

12. Akne ile Savaşır:

Zencefil suyu, ciltteki sivilceleri azaltabilen bir anti-inflamatuar ajandır. Ayrıca cilt hücrelerinde mikropların büyümesini azaltır ve kalıntıları temizler. Adrak suyunun düzenli kullanımı ile ciltte sivilce ve kızarıklıkların azalmasıyla gözle görülür bir farka şahit olabilirsiniz. Birkaç hafta içinde pürüzsüz ve kusursuz bir cilt fark edeceksiniz..

13. Yaşlanma Karşıtı:

Zencefil suyu en etkili yaşlanma karşıtı içeceklerden biridir. Oksidasyon nedeniyle hücre hasarını onarabilen Gingerol adı verilen güçlü bir antioksidandır. Zencefil suyu, kolajen hasarını önleyerek ve yeni hücre büyümesini uyararak kırışıklıkların, koyu lekelerin, ince çizgilerin ve diğer yaşlanma belirtilerinin oluşumunu azaltabilir..

Zencefil Suyunun Saç İçin Faydaları:

Burada saçlar için en iyi 2 zencefil suyu faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

14. Saç Büyümesini Destekler:

Zencefil suyu doğrudan kafa derisine masaj yapıldığında saç köklerine iyi kan akışını uyarabilir. Ayrıca telleri güçlendirebilir ve onları içeriden besleyebilir. Bu ilacı kullandıktan sonra birkaç hafta içinde parlak uzun bukleler fark edilebilir. Ayrıca, daha iyi sonuçlar için zencefil suyunu Hindistan cevizi veya zeytin gibi taşıyıcı yağlarla karıştırmanız önerilir..

15. Kepek Tedavisi:

Zencefil suyu ile kaşıntısız bir saç derisi sağlanabilir. Bu, antiseptik özelliklerinden dolayı kepek için mükemmel bir ev ilacıdır. Zencefil suyu, kafa derisinde kaşıntılı pullara neden olan maya enfeksiyonlarını tetikler. Adrak suyunun düzenli kullanımı ile bu sinir bozucu problemden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Daha iyi faydalar için Zencefil suyunu limon ve yoğurtla karıştırmanız önerilir..

Zencefil Suyu Yan Etkileri:

Zencefil suyu sağlığa, saça ve cilde sayısız fayda sağlarken, kendi yan etkileri de vardır. Zencefil suyuyla ilgili yaygın olarak yaşanan sorunlar şunlardır:

 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • ülserler
 • Ciltte Alerjik Reaksiyonlar
 • Boğaz şişmesi
 • Adet dönemlerinde ağır kanama
 • İshal
 • Mide rahatsızlıkları

Umarız bu makale, büyükannenizin, kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda Zencefil suyu içmeniz için sizi neden her zaman ikna ettiğini anlamanıza yardımcı olmuştur. Zencefil suyu, her seferinde doktora gitmek zorunda kalmadan çeşitli sağlık sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek en eski ve en basit ev ilaçlarından biridir. Bu suyu önceden hazırlayarak ve iyi saklayarak birçok zahmete girmeden anında tüketebilirsiniz. Soğuk kışlar hemen köşeyi dönünce, biraz Zencefil suyu yapma zamanı!