Hipotiroidizmden muzdarip misiniz? Hipotiroidi diyeti hakkında bilginiz var mı? Cevabınız hayır ise bu yazı tam size göre. Günümüzde, dünyada hipotiroidizmden muzdarip birçok insan var. Birçoğumuz bunu tedavi etmekte zorlanıyoruz, ancak diyetinizin yanı sıra yaşam tarzınızda da bazı değişiklikler yaparsanız, o zaman sizin için kolaylaşır. Bu nedenle, bugün bu yazıda hipotiroidizm diyeti hakkında tartışıyoruz..

Hipotiroidizm Diyeti

Tiroid bezi, insan vücudunda boynunuzun altında bulunan ve metabolizmayı düzenlemek için gerekli olan hormonların üretiminden sorumlu kelebek şeklinde bir bezdir. Bu tür süreçler bozulursa, hipotiroidizme neden olabilir. Hipotiroidizm veya düşük tiroid fonksiyonu sessiz bir salgındır. Bu ortalama için bir hap olmadığını hepiniz biliyorsunuz. Hipotiroidizm, tiroid bezi yeterli hormon vermediğinde ortaya çıkar..

Size hipotiroidizm teşhisi konulursa, kulağa korkunç gelebilir, ancak ömür boyu içinde olabilirsiniz. Günlük rutininizi bozabilecek semptomların ortaya çıkmasını önlemek için rutin yiyecek tüketiminiz için dikkatli ve tutarlı bir plan olması gerekir..

İyi Hipotiroidizm Diyeti İçin En İyi İpuçları:

Diyet planınızı sıkı bir şekilde takip ederseniz, daha sonra semptom atakları konusunda herhangi bir şüpheniz olmamalıdır..

1. İyot Zengini Gıdalar:

İyot içeren dengeli bir diyet, rahatsızlığınızla karşılaştığınız semptomları hafifletmede fayda sağlayabilir. İyot bakımından ironik olan yiyecekler, hipotiroidizmi önleme mücadelesinde şiddetle tavsiye edilir. Yani Yosunlar ve Deniz Ürünleri, Kelt Deniz Tuzu, Tuzlu Su Balığı, Nori Rolls, Sushi sizin için hayati önem taşıyor..

2. Ekstra Karbonhidrat Tüketimi Azaltın:

Hipotiroidili bireyler için sadece %45-60 karbonhidrat gereklidir. Tüketiminizi aralığınızın kısa ucuna (yaklaşık %50 karbonhidrat) ayarlamak, bunu başarmanıza yardımcı olacaktır. %50 karbonhidratta, diyetiniz %30 protein ve %20 yağda etkili olabilir.

3. Selenyumdan Zengin Gıdalar:

Ayrıca selenyumdan zengin besinler de bu rahatsızlıktan mustarip hastaya yardımcı olur. Bu nedenle diyetinize Et, Tavuk, Brezilya Fıstığı, Süt Ürünleri, Soğan, Somon, Tam Rafine Edilmemiş Tahıllar, Sarımsak ve Ton Balığı gibi selenyum içeren gıdaları dahil edin..

4. Protein Alımını Artırın:

Protein tiroid hormonunu tüm kaslarınıza taşır ve onu her öğünde sevmek tiroid fonksiyonunu düzenlemede fayda sağlayabilir. Proteinler fındık ve fındık ezmesi içerir; Kinoa; Organik ürünler, yumurtalar, sürdürülebilir şekilde yetiştirilen balıklar, otla beslenen etler ve baklagiller gibi hormon ve antibiyotik içermeyen hayvansal ürünler.

5. Yeterince Su İçin:

Her gün 8-12 bardak su için. Metabolizmanın suya ihtiyacı vardır, bu nedenle yeterince içmemek, olası kilo kaybınızı da üzecektir. Lif tüketiminizi 30-40 gram arttırırken suyun pürüzsüz olması daha önemlidir. Egzersiz ve sıcak havalarda terinizi telafi etmek için fazladan su için.

6. Uyarıcı kullanımınızı azaltın:

Yorgunlukla savaşmaya çalışırken kafein gibi uyarıcılar bir yaşam biçimi olabilir. Hipotiroidizm, aşırı çalışmaya ve tükenmeye yatkın adrenal bezleri oluşturur. Adrenal bezler, ancak yetersiz çalışmaya başladıkları kadar çok uyarı alabilirler. Kahve, çay ve soda ile uyarıcılardan vazgeçmek, adrenal sistemin yeniden inşasını ve güçlenmesini destekleyebilir..

7. Lif Alımınızı Arttırın:

Her gün 30-40 gram yemek zorundasın. Hipotiroidizmi olan kişiler sıklıkla uyuşukluk ve kabızlık yaşarlar. Yüksek lifli bir diyet, hiçbir zaman aç hissetmemeniz için tokluğu arttırırken, tabiri caizse nesneleri yanlamasına hareket ettirebilir. Zamanla lifinizi kademeli olarak yükselttiğinizden emin olun..

8. Daha Karmaşık Karbonhidratları Seçin:

Bol miktarda sebze, taze meyve ve kepekli ekmek, esmer pirinç ve makarna, esmer pirinç, buğday tohumu gibi kepekli tahılları takdir edin. Bu gıdalar, rafine tamamlayıcılarına göre besinsel olarak daha büyüktür..

Umarım bu makaleyi beğenirsiniz ve faydalı olduğu kadar bilgilendirici de bulursunuz!