Tiroid probleminiz mi var? Başa çıkmakta zorlanıyor musunuz? Merak etme! Sana yardım etmek için burdayız. Şu anda, birçok insan tiroid sorunuyla karşı karşıya. Tiroid diyeti, tiroid problemlerinin semptomlarını azaltmak için önemli bir rol oynar. Yine de nasıl bir tiroid diyeti menüsü izlediğinizi doktorunuza danışmayı unutmayın. Her bireyin birbirinden farklı olduğunu ve diyetin de bu soruna göre olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, bugün bu yazıda tiroid diyeti hakkında tartışıyoruz..

Tiroid Diyeti

Tiroid bezi, boynun alt kısmında yer alan kelebek şeklinde bir endokrin bezidir ve tiroid hormonlarını inşa etmek, depolamak ve dolaşımınıza salmaktan sorumludur. Bu hormonlar T3 ve T4 olarak adlandırılır ve vücuttaki enerji kullanımını hücresel düzeyde kontrol eder, proteinler oluşturur ve vücudun vücuda giren diğer hormonlara karşı duyarlılığını kontrol ederler..

Tiroid diyeti, tiroid bezinin sağlığını korumaya yarar. Tiroid bezi vücudun enerji seviyesinden, vücudun metabolizmasından, cilt yüzeyinden ve ayrıca yüksek tansiyon, şişmanlık, demans, kalp hastalığı, yorgunluk vb. riskini azaltmaktan sorumludur. Tiroid birçok faktöre karşı hassastır ve bunlardan biri diyettir. Bu bez tam hormonları üretecekse, bir tiroid diyet stratejisi gereklidir..

Tiroid İçin Diyet:

Şimdi, aşağıda tiroid diyet çizelgesi ile ilgili tüm bilgilerden bahsettik ve bunlar çoğunlukla yemek listesini içeren aşağıdaki gibidir..

1. Demir, Çinko ve Bakır:

Bakır ve çinkonun tiroid hastaları için esasen faydalı olduğu bilinmektedir, ancak demir en önemlisidir. Çinko, T4’ün aktif olmayan formunu (tiroit hormonu Tiroksin olan) aktif formu T3’e dönüştürmek için faydalıdır. Öte yandan Copper, herhangi bir noktada kandaki tiroksin seviyesinin çok yüksek olmadığını görür. Vejetaryenler genellikle demir ve çinko eksikliklerine yenik düşer ve bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürdürmek için takviyelere güvenmek zorundadır. Ayrıca mide-bağırsak hastalıklarından muzdarip kişiler çinko ve bakır eksiklikleri ile daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni, organ bozukluklarının bu besinlerin emilim miktarına müdahale etme eğiliminde olması ve böbrek yetmezliği, diyabet ve kanser gibi ciddi yan etkilere yol açmasıdır..

Çocuklar da bakır ve çinko dengesizliklerinden korunmazlar. Onlar için daha fazla çinko almak, genellikle sistemdeki bakırın faydalarını engeller. Bu nedenle, doğru türde bir tiroid diyet planı şımartılmalıdır. Tiroid bezinin güçlü bir şekilde çalışmasını ve hormon seviyelerini yüksek tutmak istiyorsanız, bu besinleri günlük diyetinize küçük miktarlarda dahil edin. Bu besinlerde ironik olan yiyecekler ıspanak, dana karaciğeri, İsviçre pazı ve mantarı alır..

2. A Vitamini Besinleri:

Bu vitamin, normal glandüler fonksiyonu korumaya veya guatrla savaşmaya yarar. Tiroid için diyetinizdeki A vitaminine gelince, tıbbi olarak aşağıdakiler olur. Karoten, vitaminin öncülüdür. Tiroid beziniz en iyi işlevsellikte olmadığında, Karoteni kullanılabilir bir A Vitamini formuna dönüştürmekte etkili olamaz. Havuç gibi yiyecekler karoten bakımından yüksektir, bu nedenle ne kadar yerseniz yiyin, vitamin alımınız hala etkilenmeden kalır. Bu sadece tiroid bezinize fayda sağlamaz, aynı zamanda A Vitamini eksikliğine de yol açar..

Akılda tutulması gereken bir diğer şey de, bu Vitaminin düşük olması durumunda TSH üretiminizin çok sınırlı olmasıdır. Gerçekten zayıf olup olmadığınızı kontrol etmek için parlak bir ışığın önünde durmayı deneyin. Gözünüzü olması gerekenden daha fazla tahriş ediyorsa bu sizin için kötü haber demektir. Ancak takviyelerin çözemeyeceği bir şey değil. Her zaman doğal yoldan güvenebilir ve Vitaminle zenginleştirilmiş gıda alımını artırabilirsiniz. Yumurta, maydanoz, havuç, kavun, klorella, Yapraklı yeşillikler, mango, su teresi ve ıspanak A vitamini içeren eğlenceli yiyeceklerdir.,

3. İyotlu Gıda:

Sofra tuzunda bulunan bu mineral, sağlıklı bir tiroidin korunmasında hayati öneme sahiptir. Tiroid, vücutta iyotu büyüleyen ve onu T3 ve T4 hormonlarını üretmek için tüketen tek bezdir. Ayrıca tuz, iyot kesinlikle deniz yosunu gibi deniz sebzelerinde bulunur. Çok fazla iyot yemek tiroid sorunlarına neden olabilir, bu nedenle vücudunuzun ne kadar ihtiyacı olduğunu bildiğinizden emin olun. Bu nedenle slam, istiridye ve ton balığı tüketin..

4. Hindistan Cevizi Yağı:

Tiroid, insan vücudunun geri kalanına kıyasla küçük olur. Ancak endokrin sistemin en önemli parçalarından biridir. Sistemi etkileyen hastalıklar genellikle istenenden fazla veya yetersiz olabilen TSH üretimindeki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. İki semptomdan herhangi biri vücuttaki diğer hormonlara uygun olmayan tepkilere yol açar. Hindistan cevizi yağından kür olarak bahsetmek elbette tek başına değildir. Bununla birlikte, bezin genel işlevini etkiler. Nasıl? Bu yağda bulunan yağ asitleri metabolizmanızı destekler ve kilo vermeyi destekler. Çoğu tarif, diğer yağ türleri için işe yarar, sadece tiroidiniz için değil, aynı zamanda beliniz için de aşırı olan hindistancevizi yağı ile yapılabilir! Hindistan cevizi suyunu da tüketebilir veya hem sağlık açısından hem de şeker alımınızı azaltmak için tatlandırıcı olarak çayınıza ekleyebilirsiniz..

5. Brassicalar:

Brassicas (karnabahar, lahana, lahana vb.) bazı durumlarda guatr (tiroid bezinin uzaması) gelişimine katkıda bulunabilir, ancak bu gerçek bir korku olmadan önce yemek yemek çok yüksek olmak ister. Kategorik olarak Genus Brassica bitkisine yerleştirilen bu sebzelerin guatrojenik bileşikler açısından zengin olduğu bilinmektedir. Bu bileşikler, sizi hipotiroidizmden kurtarmaya gelince pek kahraman değil. Bunun nedeni, bu bileşiklerin TSH üretimini azaltmasıdır. Ancak hipertiroidiniz için bu sebzeleri tiroid gıda listenize ekleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu sebzeleri pişmemiş halde bırakmadığınızdan emin olun, çünkü onlar, işleri daha da kötüleştirebilecek olan pestisitlerden adil bir paya sahiptirler..

6. Kalsiyum:

Yoğun bir tiroid bezi vücuttan kalsiyum alabilir; bu nedenle kalsiyum açısından ironik bir diyet yapmak gereklidir. Önerilen yiyecekler tofu, soya fasulyesi, somon ve pak Choy’dir. Çoğu insan kemik büyümesi için defalarca kalsiyuma güvenirken, aktif tiroid tedavisi görenler için zor bir takviyedir. Birçok çalışma, kalsiyumun hipotiroidizm tedavisine müdahale ettiğini kanıtlamıştır. Bu yüzden ikisi asla bir arada bulunmamalıdır. Ancak, iki farklı ilaç arasında 12 saatlik bir boşluk bırakabiliyorsanız, bu size iyi gelecektir. Bazı kalsiyum ironik gıdalar ve takviyeler, levotiroksin tutsaklığını kısıtlar. Kilo vermek için rahatsız oluyorsanız ve daha az yağlı süt (yani yarım yağlı veya yağsız) kullanıyorsanız, bunların yağ oranı düşük olmasına rağmen kalsiyum açısından yüksek kaldığını unutmayın..

7. Meyveler:

Bu antioksidan bakımından zengin tiroid diyetlerinin düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve tiroidinizi yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Meyveler, tiroid diyetinize katkı sağlamak için gevşetilir. Bu nedenle, kahvaltıda bir avuç yiyin, öğle yemeği için yoğurt üzerine biraz serpin ve akşam yemeği için lezzetli meyve tabaklarını düşünün..

8. Suyu:

Guatr, bir dizi iyot ve diğer zararlı kimyasallardan kaynaklandığından, doktorunuz sisteminizi yok etmek için hızlı bir meyve suyu önerebilir. Herhangi bir meyve ve sebze grubu, evde lezzetli ve yararlı ilaçlar yapacaktır..

9. B Vitamini:

B vitamini, farklı alt bölümleri ile yaygın bir işlevselliğe sahiptir. Bu ayrıntılara girmek,

  • Tiamin olarak da bilinen B1 Vitamini, hipertiroidizmden muzdarip olmanız durumunda hasta tarafından ihtiyaç duyulur. Bu vitamin hızlı ve güvenilirdir ve fazla tiroidi dengeler. İşte tam da bu yüzden yıllardır doktorların güvendiği formül olmuştur..
  • Bir tiroid diyet planı için B Vitamini listesinde bir sonraki, yaygın olarak Riboflavin olarak adlandırılan B2’dir. Bu vitamin sadece aksi halde baskılanan tiroid fonksiyonunu arttırmakla kalmaz, gerektiğinde salgıları ile böbreküstü bezlerini de etkin bir şekilde harekete geçirir..
  • B3 Vitamini, vücuttaki hücreleri, tabii ki endokrin bezini ve dolayısıyla tiroidi de içeren, dengeli ve ideal bir şekilde çalışmasını sağlamak için kendi kullanımına sahiptir..
  • Piridoksin olan B6 vitamini, bezin iyodu ve ham formunu hormon yapımında etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olduğu için tiroid için önemlidir. Aşırı aktif bir tiroid, Vitamin’in daha fazla kullanılmasına ihtiyaç duyar. Bu Vitaminin eksikliği kas zayıflığına bakılarak kontrol edilebilir, çünkü aynı şeyden muzdarip insanlar genellikle bir Piridoksin eksikliği ile tespit edilenlerdir..
  • B12 vitamini takviyeleri, hipotiroidili hastaların Vitamini emmesinin başka bir yolu olmadığından tiroid bozukluğu olan kişiler için olduğu kadar önemlidir. Bu, yan etkileri ciddi olan eksikliğe yol açabilir. Bunlar nevralji, akıl hastalığı, nevrit ve diğer bozuklukları içerir. Normal aralığın, çoğunlukla reçete edilen 200-1100 pg/ml yerine 500-1300 pg/ml arasında olduğuna inanılmaktadır. İkinci aralık çok düşük kabul edilir ve düşük tiroid hormonu üretiminden mustarip hasta tarafından sıklıkla absorbe edilmez..

B vitamini açısından zengin besinler guatrın azaltılmasında önemli bir rol oynar ve bu nedenle fasulye, süt, brokoli, tahıllar, yağlı balık, hurma, tahıllar, brüksel lahanası, mısır ve bamya vb..

10. Omega-3 Yağları:

Bu hayati yağlar, hücrelerinizin tiroid hormonlarını almasına hizmet etmekten sorumludur ve balık ve balık yağında bulunur. Ceviz, keten tohumu yağı ve zeytinyağı da yiyebilirsiniz. Esansiyel yağ asitleri ve Omega Yağları, 3 ve 6 halibut gibi gıdalarda bulunur; uskumru ve somon bunun için iyi bir temeldir ve beyin fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Omega 3 ve 6 esasen birbirinden ayrılamaz olsa da, Omega 6’nın olumsuz etkileriyle bilindiği belirtilmelidir. Bu yağ asidini çok fazla alan bir kişide dikkate değer bir fizyolojik değişim vardır. Sanki bu kendi başına kötü değilmiş gibi, işleri daha da kötüleştirmek için kan damarları daha kolay spazm ve daralma gösterebilir. Omega 3, iltihabı ve kan pıhtılarını azaltmak gibi tüm iyi nitelikleriyle bilinir; Öte yandan omega 6 tam olarak şampiyon değil. Reçeteli tiroid diyeti yiyecek listesinde Omega 6 ve Omega 3 alımı arasında kurulu bir denge olması gerekmesinin ana nedeni budur. Bu şekilde, Omega 3’ün faydaları korunur ve aşırı Omega 6’nın sert yan etkileri dengelenir..

11. Soya:

Soya, tiroksin emilimini durdurur, bu nedenle tiroksin alıyorsanız soyadan kaçınmaya çalışmanız gerekir. Soya almayı talep ederseniz, soyayı yemekle tiroksini cezbetmek arasında akla gelebilecek en uzun dinlenme süresi olmalıdır..

12. Selenyum:

Selenyum, T3’ü üretmek ve kontrol etmek için etkili bir rol oynar, selenyum ton balığı, karides, morina balığı ve halibut gibi sayısız deniz ürünlerinde, ayrıca shiitake ve düğme mantarlarında bulunur..

13. Kelp’ten Kaçının:

Yosun gibi ürünlerden kaçının, çünkü bunlar tiroid fonksiyonunu ve refahını engelleyebilir. Kelp, deniz yosunundan elde edilir ve mantıksal olarak iyot bakımından harikadır. Bu nedenle bazen bir “tiroid güçlendirici” olarak pazarlanır ve kuru müstahzarlar ve tabletler halinde elde edilebilir. İyotun kendisinde olduğu gibi, tiroid hastalığı olanlar için sağlığa hiçbir faydası yoktur..

14. Protein:

Protein, tiroid hormonlarını vücudunuzun dokularına taşıyan ulaşım aracıdır ve sonuç olarak tiroid fonksiyonunu düzenlemeye yarar. Protein açısından eğlenceli olan yiyecekler: fındık, baklagiller, kinoa ve yumurta, otla beslenmiş et ve balık gibi hormon ve antibiyotik içermeyen hayvansal ürünler.

15. Otlar:

Bu bitkilerden bazıları sizi ısıtmak ve metabolizma hızınızı artırmak için yoğundur, bu nedenle karabiber, sarımsak, acı biber, zencefil, tarçın, zerdeçal ve acı biberi deneyin. Kişniş, tiroid bezi için onaylanmış bir toksin olan cıva başta olmak üzere metallerin sisteminizden atılmasını destekleyecektir..

16. Somon ve Türkiye:

D vitamini ve Omega-3 yağları içerirler; bu yukarı akış yüzücüsü tiroid sağlığını korumayı destekler. Kilo kaybı tiroid problemleriyle birlikte olabilir, bu nedenle sağlıklı bir kiloyu korumak ve kas kütlenizi korumak için proteinlerinizi depolamak isteyeceksiniz..

Bunlar tiroid diyet planı ve umarım bu makaleyi bilgilendirici bulmanın yanı sıra beğenirsiniz. Fit kalmak!