Vücudumuzda kilo aldıran yağ birikimini hepimiz mutlaka duymuşuzdur. Ama hiç yağlı bir karaciğer duydunuz mu? Karaciğerdeki yağın çoğalması, karaciğer yağlanmasına neden olur ve çeşitli nedenlerden kaynaklanır: alkol kötüye kullanımı, genetik veya sağlıksız bir yaşam tarzı. Yağlı karaciğer diyeti uygulayarak, bu sağlık sorununu hayatı tehdit edici hale gelmeden halledebilirsiniz..

Birkaç semptom olmasına rağmen, karaciğer yağlanmasının erken belirtilerine dikkat etmek gerekir. Yaşam tarzınızda belirli değişiklikler yapmanın sağlığınız için olumlu değişiklikler getirebileceği konusunda bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yağlı Karaciğer Diyeti Menü Tablosu Ne Tür Yiyecekler İçmeli

Yağlı Karaciğer İçin Günlük Diyet Menünüze Eklemeniz Gereken Yiyecekler:

Yağlı karaciğerin erken belirtilerinden bazıları hazımsızlık, saçların erken beyazlaması, ağız kokusu, şişkinliktir. Sağlıklı bir karaciğer için diyetinize dahil edebileceğiniz bazı yiyeceklerin bir listesini sunuyoruz..

1. Yulaf ezmesi:

Yulaf ezmesindeki diyet lifi ve omega-3 yağ asitleri, onu kilo kaybı için popüler yiyeceklerden biri yapar. Ek olarak, düzenli olarak yulaf ezmesi tüketerek NAFLD’yi geri döndürmeye yardımcı olan fazla yağları kaybedebileceksiniz (1). Yulaf ezmesini ister bir tutam tuz ve yoğurtla, isterseniz de süt ve bal ile hazırlayabilirsiniz. Öğle yemeğinde yulaf tüketmek isterseniz havuç, brokoli, mantar gibi sebzelerle hazırlayabilirsiniz..

2. Sarımsak:

Sarımsak, her Hint evinde bulabileceğiniz yaygın bir malzemedir ve bir süper gıda olarak kabul edilir. Allisin adı verilen güçlü bir antioksidan içerdiğinden, alkollü ve alkolsüz yağlı karaciğer dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Ek olarak, toksinleri dışarı atarak ve iltihabı azaltarak vücudunuzdaki yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur (2)(3). Sabahları çiğ sarımsak tüketmek en iyisi olsa da, isterseniz çorbalarınıza, salatalarınıza ve kızartmalarınıza ekleyebilirsiniz..

3. Kahve:

Dünya çapında en sevilen içeceklerden biri, hepatoprotektif rol oynayan ve uyarıcı etkileri olan Kahvedir (4). Ek olarak, orta yaşlı Japon erkekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Kahve karaciğer fonksiyon bozukluğuna karşı koruyucu etkiler sunabilir (5). Bu nedenle günde iki ila üç fincan kahve tüketmek sağlıklı bir karaciğer için mükemmel dozdur..

4. Yağlı Balık:

Yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür, omega-3 ve omega-6 oranını normal seviyelere geri getiren yağlı karaciğeri tedavi etmek için en iyi gıdalardan biridir, böylece kilo kaybını indükler ve iltihabı azaltır. Ek olarak, omega-3 yağ asitleri açısından zengin balık tüketmek, karaciğerdeki yağın azaltılmasına yardımcı olarak NAFLD ve NASH’ı tedavi etmenin en iyi yolu olabilir (6). Tüketebileceğiniz, karaciğerdeki yağı azaltan yağlı balıklardan bazıları, vahşi yakalanmış somon, gümüş sazan, uskumru ve hilsadır..

5. Zeytinyağı:

Zeytinyağı, glikoz metabolizmasını hızlandıran, glikoz duyarlılığını artıran ve kan lipit profilini verimli bir şekilde iyileştiren yağlı karaciğer için bir başka en iyi besindir. Ek olarak, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri, NAFLD’den muzdarip hastaların durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.7). Tavada kızartılmış sebzeler, salata sosları, kızartma ve fırınlama hazırlamak için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Günde dört ila beş yemek kaşığı zeytinyağı kullanmak yardımcı olabilir.

6. Tam Tahıllar:

Tam tahıllar, zengin diyet lifi kaynakları oldukları için kolesterolü düşürmeye ve yağ dökmeye yardımcı olur. Amaranth, kinoa, esmer pirinç, arpa, çavdar gibi tam tahılları düzenli olarak tüketerek alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığına karşı kendinizi koruyabilirsiniz (8)(9). Günde iki ila üç porsiyon kepekli tahıl, yağlı karaciğeriniz için çok faydalı olabilir..

7. Meyveler:

Yaban mersini, ahududu ve kızılcık, polifenol adı verilen antioksidanlar içerdiğinden karaciğerinizi hasardan korumaya yardımcı olabilir. Obezite ve yüksek kolesterol, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ile el ele gider; Düzenli olarak çilek tüketerek bağışıklık sistemini canlandırabilirsiniz (10).

8. Ceviz:

Bilimsel araştırmalara göre ceviz, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar için harika bir kaynaktır. Ek olarak, hepatik trigliseritleri azaltarak insülin duyarlılığını artırmaya, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olurlar (11). Ayrıca ceviz, Fransız bilim adamları tarafından yapılan başka bir çalışmada karaciğer yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur (12). Smoothie veya yulaf ezmelerinize ceviz ekleyebilir ve düzenli olarak tüketebilirsiniz..

9. Avokado:

Avokado, sağlığınız için çok faydalı olabilecek yağlı ama sağlıklı meyvelerden biridir. Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA’lar) ile doldurulur ve tereyağlı ve hafif aromalıdır. MUFA’lar iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olur (13), kandaki kötü kolesterolü ve trigliseritleri azaltarak iltihabı ve iltihaplanmaya bağlı kilo alımını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, genel olarak kilo verdiğinizde karaciğerinizdeki yağ azalır. Bu nedenle sağlıklı miktarda avokado tüketerek kilo verin (14).

10. Yeşil Çay

Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olan ve dünya çapında da tüketilen bir diğer içecektir. Ek olarak, yeşil çay bir antioksidan deposu olduğu için karaciğer iltihabını ve karaciğerde yağ azalmasını azaltarak NAFLD hastalarında bulunan karaciğer enzimlerinin seviyesini düşürmeye yardımcı olur.15)(16). 3-4 bardak yeşil çay içerek fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz..

11. Sebzeler:

Beslenme uzmanları ve doktorlar, sağlıklı bir vücudu korumak için taze meyve ve sebze tüketmeyi önermektedir. Ayrıca düzenli olarak taze sebze ve meyve tüketmek, yağ oranınızı azaltarak karaciğerdeki yağın azalmasına yardımcı olacaktır. Diyetinize çeşitli renkli meyve ve sebzeleri dahil ederek, her gıdada bulunan farklı türdeki besinlerin sağlığa faydalarından yararlanın..

Günde üç farklı meyve ve dört porsiyon beş farklı meyve tüketerek biraz kilo verebilir ve karaciğerinizin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz (17).

12. Süt:

Süt, her evin kapsayıcı bir parçasıdır ve süt ürünlerini şu ya da bu biçimde kullanırız. 2011 yılında sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre süt ürünleri tüketmek, yüksek miktarda peynir altı suyu proteini içerdiğinden karaciğerinizi daha fazla hasardan koruyacaktır.18).

13. Greyfurt:

Greyfurtun zengin bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklığı arttırdığı bulunmuştur. Naringin ve naringenin, karaciğer hücrelerinizi koruyan ve karaciğerinizi yaralanmalardan koruyan iltihabı azaltan iki ana antioksidandır. Ek olarak, greyfurtta bulunan bu bileşikler, karaciğerde yağ yakmaya yardımcı olan enzimleri artırarak NAFLD’ye karşı savaşmada bir araç görevi görür.19).

14. Brokoli:

Brokoli, yüksek miktarda antioksidan içeren turpgillerden bir sebzedir. Bu nedenle düzenli tüketildiğinde vücudunuzdaki tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bilim adamlarına göre hepatik trigliseritleri ve hepatik makrofajları düşürerek karaciğer sağlığınızı koruyor (20). Bu nedenle küçük bir fincan ızgara veya beyazlatılmış Brokoli tüketirseniz karaciğer yağlanmasının bozulmasını önleyebilirsiniz..

15. Zerdeçal:

Zerdeçal, Curcumin adı verilen birincil biyoaktif ajan nedeniyle hepatoprotektif bir etkiye sahiptir. Lipid metabolizmasını ve insülin duyarlılığını iyileştirir, iltihabı azaltır, oksidatif stresi en aza indirir, böylece karaciğerinizi yaralanma veya karaciğer hastalıklarından korur (21)(22).

16. Soya:

Soya proteini, vücuttaki yağ seviyelerini azaltan ve insülin duyarlılığını artıran izoflavon adı verilen antioksidanlarla yağlı karaciğer diyetine bir başka iyi katkıdır. Ek olarak, 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, soya ve peynir altı suyu proteini karaciğerdeki yağ birikimini azaltan besinlere sahiptir (23).

Yağlı Karaciğer İçin Günlük Öğünlerinizde Kaçınmanız Gereken Yiyecekler:

Yukarıdaki bölümde bahsedilen tüm yiyeceklerle birlikte, yağlı karaciğeriniz olduğunda kaçınmanız gereken bazı yiyecekler. Listeyi gözden geçirelim:

1. Alkol:

Karaciğerini herhangi bir hasardan korumak, alkol tüketimini azaltmak veya diyetinizden çıkarmak isteyen herkes gereklidir..

2. Şeker:

Şeker bağımlılık yapmasına rağmen, kilo alımına neden olan insülin direncine katkıda bulunur. Şeker tüketimini kontrol etmezseniz bu kilo artışı NAFLD’ye neden olabilir..

3. Kırmızı Et:

Fazla miktarda kırmızı et tükettiğinizde LDL kolesterol ve trigliseritleri artırarak kardiyovasküler sağlığınızı riske atıyorsunuz..

4. Soda:

Gazlı içecekler şekerle dolu olduğu için tüketildiğinde karaciğer yağlanması ve obez olma riski artar..

5. Trans Yağlar:

Kızarmış yiyeceklerin, krakerlerin, bisküvilerin hayranıysanız, trans yağ tükettiğinizi unutmayın. Trans yağ içeren gıdaları aşırı tükettiğinizde NAFLD, diyabet, obezite riski on kat artar..

6. Beyaz Ekmek:

Glisemik indeksi yüksek olduğu için beyaz ekmek tükettiğinizde yağ birikimi meydana gelir ve farkında olmadan daha fazla tüketmenize neden olarak karaciğer yağlanmasına neden olur..

7. Tuz:

Tuz, fazla tüketildiğinde glikoz metabolizmasını, obeziteyi, karaciğer yağlanmasını ve diyabeti engelleyerek su tutulmasına neden olabilir. Bu nedenle, karaciğerinizi korumak istiyorsanız, yalnızca minimum miktarda tuz kullanın..

Daha Sağlıklı Bir Karaciğer İçin Yaşam Tarzımı Nasıl Değiştiririm??

Yiyeceklerdeki değişiklikler karaciğerinizi korumanın anahtarı olsa da, yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yapmak karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olabilir..

 • Günlük rutininize düzenli egzersizi dahil ederken aktif olduğunuzdan emin olun..
 • Semptomlarınızı yalnızca azaltmakla kalmayıp aynı zamanda etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olan sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışın.
 • Ayakta duran bir iş istasyonunu dahil etmeye çalışın.
 • Sabaha esneme ile başlayın.
 • Televizyon izlerken koşu bandında yürüyün.
 • Asansörden kaçının ve merdivenleri kullanın.
 • Bahçıvanlık gibi hobiler edinin.

Bir Günlük Yağlı Karaciğer Diyet Planı Örneği:

Yukarıda görüldüğü gibi, diyetinizde değişiklikler yapmak yağlı karaciğerin daha fazla bozulmasını önleyebilir. Bu nedenle, size yağlı karaciğer diyeti için bir günlük basit bir örnek sunuyoruz:

Kahvaltı:

 1. bir dilim muz ve badem yağı ile bir fincan yulaf ezmesi.
 2. Bir fincan kahve hazırlamak için az yağlı veya yağsız süt kullanın.

Öğle yemeği:

 1. Izgara tavuk – 3 oz.
 2. Ispanak salatasında zeytinyağı ve balzamik sirke sosu.
 3. Bir küçük patates (pişmiş).
 4. Seçeceğiniz bir kase haşlanmış sebze.
 5. Bir elma.
 6. Bir bardak süt.

Abur cubur:

 1. Bir yemek kaşığı fıstık ezmesi ile dilimlenmiş elma.

Akşam yemeği:

 1. Izgara somon – 3 oz.
 2. Karışık fasulye salatası.
 3. Bir su bardağı haşlanmış brokoli.
 4. Bir bardak çilek.
 5. Bir bardak süt.
 6. Bir tam tahıllı rulo.

Bu yazıda yemeniz gereken besinler, kaçınmanız gereken besinler ve yağlı karaciğer diyeti hakkında verdiğimiz bilgiler sadece karaciğerinizdeki yağ birikimini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, tüm sağlığınızı da olumlu etkiler. Bu yazıda bahsedilen diyet değişikliklerini yaparak karaciğerinizi koruyabilecek ve yaşam kalitenizi artırabileceksiniz. Bu makalenin faydalı olup olmadığını bize bildirmeyi ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Yeni bir şeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Web sitesi, vücudunuz üzerinde olabilecek etkilerinden sorumlu değildir..

SSS:

1. Yağlı karaciğer diyetinin faydaları nelerdir??

Cevap: Yağlı karaciğer diyetini uygulayarak aşağıdaki faydaları elde edebilirsiniz:

 • sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
 • Şeker hastası olmanızı engeller.
 • Vücudunuzdaki LDL kolesterol seviyesini düşürür.
 • Gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olur.
 • Karaciğerinizin işleyişini iyileştirir.

2. İçme suyu karaciğerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir mi??

Cevap: Yeterli miktarda su içmek, vücudunuzdaki zararlı toksinlerin doğal olarak atılmasına yardımcı olacaktır. Toksinlerin bu şekilde ortadan kaldırılması, karaciğerinizi ve dolayısıyla tüm vücudunuzu sağlıklı tutar..

3. Karaciğerinizin düzgün çalışmadığının klasik belirtileri nelerdir??

Cevap: Altta yatan karaciğer sorunlarını belirlemek ve doktorunuza danışmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı klasik belirtilerin listesi:

 • şişkinlik.
 • Kilo verememek.
 • iştahsızlık.
 • bağışıklığı baskılanmış.
 • Kabızlık.
 • Asit reflü ve mide ekşimesi.
 • Kronik yorgunluk.
 • Aşırı terleme.
 • Hipertansiyon.
 • Cilt ve gözlerin sararması.