Anne sütü pompalama, sütü bir şişede saklamak için bir pompa aracılığıyla pompalama veya emme fikridir. Bu, siz yokken bile bebeklerinizin beslenebilmesini sağlar. Bu, annenin işe gitmesi gerektiğinde işe yarar. Bakıcının bebeği biberonla beslemesi yeterlidir. Sadece anne işe gittiğinde değil, seyahat ederken ve besleyecek durumda değilken bunu kullanabilirsiniz..

Göğüs pompaları, el veya ayak hareketleriyle veya hatta pil veya elektrikle çalıştırılabilen elektrikli cihazlar aracılığıyla çalışır. Pompa, annenin göğsünü uyarır ve bu da sütün depolanmasına ve bebeği daha sonra beslemesine yardımcı olur. Koni şeklindeki kap, meme ucunu çevreleyen dairesel alanla birlikte meme ucuna uyar. Ama neden pompa kullanıyorsunuz??

 • Süt üretimini arttırır ve ayrıca süt üretimini uyarır.
 • Dolgun göğüsler ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Böylece pompalar ağrının giderilmesini sağlar.
 • Ayrıca ilaç kullandığınızda da kullanışlı olacaktır ve bu nedenle bebeği emzirmek için geçici olarak uygun değildir..

Anne Sütü Nasıl Doğru Sağlanır: Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. İlk önce göğsünüze masaj yapın ve bazen de sağarken sütün akmasını sağlayın. Yaşayacağınız herhangi bir ağrı veya rahatsızlık serbest akışı sağlamayacaktır..
 2. Doğru göğüs kalkanını seçerek başlayın. Göğüs siperi, meme ucunu kapatacak ve meme ucunun sipere sürtmemesini sağlayarak boşluk bırakacak olandır. Meme ucunuz ileri geri hareket edebilmelidir..
 3. Sütü emmek için kullandığı vakumla kendinizi rahat hissettiğinizden emin olun. Kendinizi rahat hissetmeli ve tahammül etmelisiniz.
 4. Hijyen, göz ardı edilmemesi gereken bir sonraki önemli şeydir. Kullanım kılavuzundaki talimatları izleyerek ellerinizi ve pompanızı yıkayın.

Elle Anne Sütü Nasıl Pompalanır?

Sütünü ellerimden pompalamayı mı planlıyorsun? İşte nasıl yapılacağı.

 1. Otur ve öne eğil.
 2. Ellerinizi meme uçlarınızın üstünde veya altında tutun. Bununla birlikte, iki parmağınızı baş parmağınızla aynı hizada olacak şekilde meme ucunuzun biraz altına yerleştirin. Baş parmağınız meme ucunun üzerinde olmalı.
 3. Göğüs duvarına doğru hafifçe bastırın. Cildinizi areolanın üzerine germeniz durumunda da çok fazla baskı uygulamayın. Bunu yapmak göğüslerinizin süt üretmesini engelleyebilir..
 4. Sütünüzü şimdi sağın. Ancak, her memenin farklı olduğunu ve sizin lehinize çalışacak doğru pozisyonu bulmanız gerektiğini unutmayın..

Pompa Kullanarak Anne Sütü Nasıl Sağlanır??

 • Biraz rahatlamak için göğüslerinize masaj yaparak başlayın. Bu düzgün bir akış sağlayacaktır.
 • Pompanın kalkanları nipelin üzerine yerleştirilmelidir ve daldırma cihazı sütü şişeye emecektir..
 • Bazen serbest akış için biraz zaman alabilir. Ama anahtar sabırlı olmak ve rahatlamaktır. Ağrılı olabilir, ancak çok fazla baskı uygulamayın..
 • Süt salmaya başladığında, pompalama hızını ayarlayın ve 5 dakika sonra memeyi değiştirin..
 • Bir kapta saklayın ve iyi kapalı tutun.

Elektrikli Pompa ile Anne Sütü Nasıl Sağlanır?

 • Her zaman ısrar ettiğimiz gibi, başlamadan önce ellerinizi iyice yıkayın ve meme ucunu temizleyin..
 • Kalkanı göğüslerinize yerleştirin. Onları meme ucuna ortalayın.
 • Makineyi açın, süt ve süt en fazla iki dakika içinde akacaktır..
 • Birçok makinenin, bebeğin emmedeki tutarsızlığına benzer şekilde hızı ayarladığı bilinmektedir. Ancak makineler kendi kendine ayarlanmıyorsa hızın manuel olarak değiştirilmesi tavsiye edilir..
 • Bittiğini düşündüğünüzde pompayı kapatın Koruyucuları çıkarın ve şişeleri yavaşça sökün ve güvenli bir şekilde kapatın.
 • Göğüs pompalarını istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ve bunları kullanırken kendinizi rahat hissettiğinizden emin olmanız yeterlidir..

Sağımdan Sonra Anne Sütü Nasıl Saklanır??

Eh, sadece onları toplamakla ilgili değil, aynı zamanda onları doğru bir şekilde saklamakla da ilgili. Depolama en önemli şeydir. Bunları plastik veya camdan yapılmış bir biberonda saklayın. Maksimum tazelik için güvenli bir kapak kullanın. Alternatif olarak, yalnızca sütü saklamak için yapılmış bir plastik torba kullanabilirsiniz. Yaklaşık dörtte üçü dolduğunda soğutun. Bazen sütün üzerinde yağ görebilirsiniz. Bu oldukça normaldir ve özellikle erken sütte mavimsi bir renk alacaktır. Sütü sallamayın, bunun yerine yağı sütün içine itin. Renk ayrıca annenin diyetinin ve kullandığı ilaçların bir sonucu olabilir..

Sağma Sonrası Anne Sütü Ne Kadar İyidir??

Anne sütü sağıldıktan ne kadar sonra iyidir? Bu kesinlikle bilmen gereken bir şey.

 • Süt yaklaşık altı ila sekiz saat oda sıcaklığında tutulabilir. Saklamak isterseniz, pompaladıktan hemen sonra soğutun ve beş gün içinde kullanın..
 • Ayrıca sütünüzü iki hafta boyunca 5 derece Fahrenheit’te dondurabilirsiniz. Ancak, dondurucunuz ayrı kapılara sahip bir bölmeye sahipse, sütü 0 derece Fahrenheit’te yaklaşık üç ila altı ay saklayabilirsiniz..

Süt dışarıda tutularak hafif ılık hale getirildikten veya çözüldükten sonra buzdolabında yaklaşık 24 saat, oda sıcaklığında ise bir saat içinde tüketilebilir..

Anne Sütü Sağmanın Yan Etkileri:

Anne sütü pompalamanın yan etkilerine dikkat edin.

 • Ağrı: Bazı kadınlar için süt sağmak çok fazla acıyı beraberinde getirir. Belli bir dereceye kadar baskı hissedilmesi normal olsa da, ağrının çok yoğun olması sorun teşkil eder..
 • Duygusal sınırlamalar: Pompalar annenin yerini tutacağından emin değildir. Anne bağı, bebeği bizzat besleyen anne tarafından en iyi şekilde geliştirilir..

Emzirme pompaları bugün çok kullanışlı oldu. Önemli bir işleve veya etkinliğe katılmanız gerekebilirken bebeği emzirmek artık gerçekten mümkün. Kullanırken ve rahatlarken rahat hissedin. Bu sayede sütü iyi ve verimli bir şekilde üretebileceksiniz. Birçok çalışan anneye yardımcı oldu ve bunun büyük bir nimet olduğundan eminiz.!