Siz ve bebeğiniz arasındaki bağı güçlendirmek istiyorsanız, hiçbir şey günlük masajın üstünde olamaz. Ayrıca uykuyu iyileştirdiği, koliği giderdiği ve çocuğun bağışıklık sisteminin, motor becerilerinin ve zekasının gelişimini desteklediği bilinmektedir..

Bebeğinize Nasıl Masaj Yapılır?

Bebeğinize masaj yapmaya başlamadan önce, birkaç şeye dikkat etmeniz gerekir. Bir battaniye veya havlu ve masaj yağı kullanın. Yağın bebeğin cildinde tahrişe neden olmadığından emin olun. Bebek uyandığında masaja başlayın, ayak tabanlarınızı bir araya getirerek elmas şeklinde oturun. Battaniyeyi ayaklarınızın ve dizinizin üzerine örtün..

Bebeği çıkardıktan sonra başını ayaklarınızın üzerine koyun. Baştan ayak parmaklarına kadar hafif bir vuruş yapın. Bebek bundan rahatsız olursa veya sertleşirse, tedaviyi hemen sonlandırın. Aksi takdirde, kademeli olarak vücudun diğer bölgelerine geçerek bölüm bölüm masaj yapın..

Vücudu sakinleştirdiği ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olduğu için cilde kalpten uzak bir yöne masaj yapılmalıdır. Kalbe doğru masaj yaparsanız, bu vücudu uyarır ve bebeği daha aktif hale getirir..

Bebeğin kolları ve bacakları için en iyi tekniklerden biri sağım tekniğidir. İşaret parmağınızı ve baş parmağınızı kullanarak bebeğinizin kol veya bacağının etrafında gevşek bir daire veya C yapın. Bir inek sağıyormuş gibi kolunu veya bacağını yavaşça aşağı çekin. Bunu birkaç kez ve düzenli olarak tekrarlayın. Bebeklerin oldukça keyif aldığı yuvarlanma masajını da deneyebilirsiniz. Her seferinde bir uzuv, elinizi üzerlerinde yuvarlayın, bebeğin üzerinde durduğu battaniyeye karşı ileri geri sallayın..

Bebeğinize Nasıl Masaj Yapılır 2

Masaj yaparken bebeği gıdıklamamaya özellikle dikkat edin. Bir masaj bebeği rahatlatmak içindir, onu tahriş etmez.

Vücudun çeşitli bölgeleri için birkaç bebek masajı ipucuna bakalım..

Bacaklar ve ayaklar:

Başparmağınız ve işaret parmağınız arasında bebeğin uyluğunu tutun. Bacağını uyluklardan başlayarak ayaklarına kadar okşayın ve ardından başparmaklarınızla ayaklarını ovalayın. Ayak parmaklarını kıvırın ve açın. Prosedürü diğer bacakla da tekrarlayın ve ardından dizleri bükün ve bükün. Kesinlikle nazik olmayı unutmayın; bacaklarını çok fazla baskı uygulayarak çekmeyin ve eğer bacağını düzeltirse, onu zorlamak yerine yapmasına izin verin..

Göğüs ve Karın:

Bu muhtemelen tüm masaj sürecinin en rahatlatıcı kısmıdır. Kalpten uzak bir yönde, merkezden dışa doğru masaj yaparak başlayın, elinizi cildinin üzerinde yavaşça hareket ettirin. Daha sonra karnına çok nazikçe ovalayarak saat yönünde masaj yapın. Bu, sindirim sürecinde çok yardımcı olur. Bebek sakinleşene kadar bu işlemi tekrarlayın. Masaj yaparken bebeğin karnını gıdıklamamayı unutmayın çünkü bu onun için aşırı derecede tahriş edici olabilir..

Baş ve Yüz:

Parmaklarınızı kullanarak kafasında daireler çizin. Parmaklarınızı alnında ve yanaklarında çok nazikçe gezdirin ve dudaklarına bir gülümseme çizin. Bebeğin gözlerinden ve burnundan mesafeyi koruduğunuzdan emin olun, çünkü bu onu rahatsız edebilir..

Geri:

Bebeğinizi önce karnına yatırın. Merkezden bakarak, sırtını düzleştirirken dışa doğru gidin. Bir yetişkinde olduğu gibi omuzlarını kavramak yerine, omuzlarını ovmak ve belini aşağı çekmek için hafif dairesel hareketler kullanın..

Bebeğinize Nasıl Masaj Yapılır 3

Yeni doğmuş bir bebeğe masaj yapmak, bebeğin gelişiminin gerçekten ayrılmaz bir parçasıdır ve doğru yapılmasına özellikle dikkat edilmelidir; ve bu kılavuz bunu mükemmel bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır..

Mutlu büyümek!