Yeni doğan bebeğe biberonla besleme eleştirilir ama insanlar bu yöntemden nefret edemez ama sevebilir. Bebeklerin düzenli aralıklarla beslenmesi gerekir. Bebeğe her zaman doğru miktarda süt sağlamak zor olabilir. Bu nedenle, bir biberon sütü veya formülü hazır tutmak, bebeğinizi iyi beslenmiş ve sağlıklı tutmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Biberonla beslemeyle ilgili bazı efsaneleri çürütelim ve bir bakalım. Biberonla beslemeye nasıl başlanır ve yöntem gerçekten güvenli mi değil mi?.

Emzirme VS Biberonla Besleme:

İnsan sütün dışarı pompalanabileceğini ve bir süre daha saklanabileceğini anlayana kadar, yüzyıllar boyunca anne sütünü bebekleri beslemenin tek yolu Emzirmekti. Yeni doğan bebeği biberonla beslemek hemen tartışma konusu oldu. Şirketler, emmek ve emmek için meme ucuna benzer bir yapıya sahip olan ve sadece anne sütünü değil, herhangi bir sütü ve bebeklere uygun diğer sıvıları beslemek için kullanılabilecek şişeler üretmeye başladığında..

İki beslenme biçimini eşit olarak karşılaştırmayı düşünürseniz, bu gerçekten mümkün değildir. Emzirme sadece bebeği sütle beslemenin bir yolu değildir. Ama aynı zamanda anneler için fazla sütü sağmak için sütü pompalamak gibi daha uygun bir yol. Başka yollarla biraz rahatsızlık verebilir, bazıları da annelere ve bebeklere biraz bağlanma zamanı verdiğine inanır. Birçoğu biberonla beslemenin anneyi daha rahat ve stressiz hissettirdiğine inanıyor. Tartışma uzayıp gidebilir, hadi yenidoğanın biberonla beslenmesi hakkında daha fazla şey öğrenelim. Ve birinin diğerinden nasıl daha iyi olduğunu anlayın.

Biberonla Besleme Nedir??

Biberonla besleme, bebek beslemenin çok basit bir işlemidir. Şişe, meme ucu şeklinde bir ağızlıktan oluşur. Ve çocukların kemirmesi ve emmesi için güvenli bir malzemeden yapılmıştır. Bu nozul, çıkarılabilir bir şişe ile birlikte gelir. Süt veya bebek maması biberonla besleme yoluyla bebeğe beslenebilir..

Biberonla Besleme Sağlıklı mı?

Evet, biberonla besleme sağlıklıdır. Emzirmekten kesinlikle daha iyi değil ama yeni doğan bebeği biberonla beslemek anneler için iyidir. Bebeğin ihtiyaçlarını her zaman karşılayamayanlar. Dışarıda çalışan birkaç anne var ve onlar için biberonla besleme, onların yokluğunda bebekleri için bir nimettir. Öte yandan herkes farklı olduğu için her anne yeterli miktarda süt üretemez; bu durumda bebek maması ile beslenmek tüm önemli besin maddelerini içeren tek alternatiftir. Bu çözüm sadece biberonla beslenme ile beslenebilir, bu nedenle biberonla besleme güvenli ve sağlıklı bir seçenektir..

İlgili Ekipmanlar:

Biberonla besleme, mama veya süt ile birlikte biberonla beslemeye özel bir biberondan oluşur. Bunlar sadece iki ana ekipman dahil. İnsanlar, şişenin hijyenini korumak için sterilizatör ve diğer şeyleri kullanabilir..

Tek Güvenli Alternatif:

Yeni doğan bebeği biberonla beslemek gerçekten de emzirmenin tek güvenli alternatifidir. Bebekler mikrop ve bakterilerle temas etmeye daha yatkındır. Vücutları, düzensiz beslenme düzenlerini veya hareketlerini ele almaya hazır değildir. Biberonla besleme, bebeğin kendi hızında ve rahatlığında süt veya formül mama içmesini sağlar. Şişenin temizliğinin yanı sıra kullanımı da kolaydır. Bu da annelerin bebeğe yardım etmesini daha da kolaylaştırır. Şişeler, yeni anneler için de bir avantaj olan dökülmeye karşı dayanıklıdır.

Şişe Besleme Formülü:

Biberonla besleme formülleri eczanelerde kolayca bulunabilir. Bu formüller, formülü hazırlamak için herkesin kolayca takip edebileceği yönergelerle birlikte gelir. Fazla oluşturulmuşsa formülü düzgün şekilde sakladığınızdan emin olun. Ayrıca, bebeği beslemeden önce daima mamayı ısıtın. Formülündeki besinleri aktive ettiği ve bebek için sağlık açısından daha iyi olduğu için.

Başlamak İçin Doğru Zaman Ne Zaman?

Bebek doğduktan bir veya iki hafta sonra biberonla beslenmeye başlamak akıllıca olacaktır. Biberonla beslemeye başlamak doğru olsa da. Bebekler anne ve bebeğin rahatlığına göre bir veya iki gün sonra. Amaç bebeğin iyi beslenmesini ve biberonların her zaman temiz olmasını sağlamaktır..

bebek biberonla nasıl beslenir

Bebeği Biberonla Nasıl Beslersiniz:

Biberonla Besleme Yeni Doğan Bebek, takip etmesi oldukça kolay bir süreçtir. Bebeğinizin iyi beslenmesini sağlamak için birkaç adımı aklınızda bulundurun. Prosedür aşağıdaki adımlardan oluşur,

 • Uygun şekilde temizlenmiş, sterilize edilmiş ve iyi kurutulmuş bir şişe kullanın..
 • Formülü talimatlara göre hazırlayın.
 • Formülü veya anne sütünü çift kazan yöntemini kullanarak ısıtın.
 • Sütün sıcaklığını elinizin arkasına bir veya iki damla damlatarak test edin..
 • Şimdi bebeği kucağınıza veya kollarınıza rahat bir pozisyonda yerleştirin..
 • Bebeği beslemeye başlayın ve bebek biberondan kaçınmaya başladığında durun.
 • Tüketilen miktarı not edin.
 • Dökülenleri temizleyin veya silin ve ardından bebeğin geğirmesine yardımcı olun.
 • Şişeyi temizleme veya sterilizasyon düzeneğine geri koyun.

Biberonla Besleme Sonrası Alınması Gereken Önlemler:

Yeni doğan bebeği biberonla besledikten sonra bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bebeğin herhangi bir mikrop veya bakteri ile temas etmesini önlemek için. Biberonla besleme sorunlarını önlemek için akılda tutulması gereken bazı genel önlemler şunlardır:.

 • Bebek sütü veya solüsyonu içmeyi bitirdiğinde. Ve hala biraz kaldı, ya şişeyi değiştirin ya da kapağı değiştirin ve şişeyi orada saklayın.
 • Bebeğin herhangi bir mikropla temas etmesini önlemek için kullandıktan sonra biberonu daima sterilize edin..
 • Şişeyi yalnızca kimyasal içermeyen veya daha az kimyasal içeren sabun veya sıvı kullanarak temizleyin..
 • Sorun olmaması için kaliteli silikon besleme nipeline sahip bir biberon kullanın..

Anne ve Bebek İçin Biberonla Beslenmenin Faydaları:

Anne ve bebek için biberonla beslemenin çeşitli faydaları vardır. Okuyucular ve yeni anneler için buraya işaret edeceğimiz,

 • Yeni doğan bebeğin biberonla beslenmesi halka açık olarak kolayca yapılabilir, bebeğin asla aç kalmamasını sağlar.
 • Biberon yardımıyla bebeği besleme işini herkes üstlenebilir. Anneye başka şeylere odaklanması için biraz zaman vermek.
 • Biberonla besleme, sorumlu kişinin bebeğin tükettiği formül veya süt miktarını takip etmesine de olanak tanır..
 • Emziren anneler bebeği soldan sağa doğru değiştirmek zorunda kalırken. Ama biberonla besleme söz konusu olduğunda hiçbir değişiklik yok..
 • Anne hastalandığında veya hastalandığında bile biberon bebeğin doğru ve zamanında beslenmesini sağlar..

Biberonla Beslemenin Yan Etkileri:

Biberonla beslemenin pek fazla yan etkisi yoktur. İşte bazı yan etkiler olmasına rağmen prosedür düzgün bir şekilde gerçekleştirilirse,

 • Bebeği biberonla beslemek, biberonların iyi kalitede olması ve iyi ürünlerle temizlenmesi ve ayrıca sık sık değiştirilmesi gerektiğinden maliyetli bir mesele olabilir..
 • Ayrıca anne ve bebek bağlanma süresi üzerinde bir etkisi olabilir..
 • Biberonla besleme zaman alıcı olabilir ve bu da seyahat ederken veya halka açık yerlerde bunu elverişsiz hale getirir..

Biberonla Besleme İpuçları ve Püf Noktaları:

Biberonla beslemeyi akılda tutmanız gereken en yaygın ipuçlarından ve püf noktalarından bazıları şunlardır:,

 • Biberonla beslerken internette bulunan veya doktorların önerdiği prosedürü takip edin..
 • Her zaman ekstra bir şişe mama bulundurun
 • Kolayca ısıtılabilen bir şişe satın alın.
 • Bebeği beslemeden önce daima sütün veya formülün sıcaklığını kontrol edin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1) Biberonla Besleme Alternatifleri Var mı??

Emzirme, biberonla beslemeye veya tam tersine tek uygun alternatiftir. Anneler biberona ulaşamadıklarında aynı işlem için kaşık ve kase kullanırlar. Ancak bu yöntem pek çok açıdan sakıncalı olduğu için uygun değildir..

2) Bebeğinizi Biberonla Besleme İçin Nasıl Eğitirsiniz??

Yeni doğan bebeği biberonla beslemek zor bir iş değildir. Biberon, bebeğin beslenmesine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Bebeği biberonla beslemeye hazırlamak için gereken tek şey bebeği uygun bir pozisyona yerleştirmek olsa da.

3) Bebekler Biberonla Beslendikten Sonra Neden Kusar??

Mamayı veya sütü aşırı beslemek bebeklerin kusmasına neden olabilir. Bebeğin beslendikten sonra gazını çıkarmasına, beslendikten sonra biraz sütün dökülmesine yardımcı olmak önemlidir. Az miktarda olsa da çok yaygın.

4) Biberonla Beslenmeyen Bebek Nasıl Aşılır??

Biberonla beslemeden önce biraz anne sütü vermek yardımcı olabilir. Ayrıca bebek çok acıkmadan biberon vermeyi deneyin. Bebeğin biberonla beslenmemesini kolaylaştırmak için yavaş akan kapaklı bir biberon vermeyi deneyin..