Günlük rejimde egzersiz, vücudun düzgün çalışması ve zinde ve aktif kalmak için çok önemlidir. Vücudun çeşitli kısımlarını egzersiz yapmak, o kısımdaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece maruz kalabileceğiniz tüm krizleri ve rahatsızlıkları uzak tutar. Bacaklar, eller, pazı ve karın için etkili bazı standart ve sabit egzersizler olduğu gibi, kulak gibi kısımlar için de gerekli olan egzersizler vardır. İnsanların çoğu bu yönü görmezden geliyor. Ayrıca, muzdarip olabileceğiniz bazı özel kulak sağlığı sorunları varsa, doktorlar ve profesyoneller aynı kulak sağlığı sorunlarının doğal tedavisi için kulak egzersizleri önerebilir..

Kulak Egzersizleri

Uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilen kulak egzersizleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu iyi araştırılmış kılavuz oluşturulmuştur. Elinizde bulunan birinci sınıf seçeneklere göz atın ve hastalık tedavisinin yanı sıra aktivite hedeflerinize ulaşmak için birkaçını seçin. Görünür şekillerde size yardımcı olmaya mecburdur..

1. Baş Döndürme Egzersizi:

Kulaklar için profesyonel doktorlara göre, özellikle vertigo gibi durumlarda kulaklar için en iyi egzersizlerden biri kafa döndürme egzersizleridir. Alıştırma egzersizi olarak da bilinir. Başınızı 25 kez bir yandan diğer yana sallamak veya başınızı öne arkaya sallamak egzersizi yapmanın yollarından bazılarıdır. Başı iki yana sallamak da bir tavsiyedir.Her gün bir kez yapılmalıdır..

2. Kulakların Açılması:

Kulakların dış kısmını açmak sadece bölgeye kan akışını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir kişinin odaklanmasını ve dikkatini geliştirmeye yardımcı olur. Yukarıdan aşağıya doğru yapılmalı ve ardından en az 3 kez tekrarlanmalıdır. Ayrıca, öğrenmelerini geliştirmek için okulda çocuklara öğretilen bir egzersizdir..

3. Kulak Meditasyonu:

Kulakları çalıştırmanın ve başarılı sonuçlar almanın basit bir yolu, parçayı iyi meditasyon yapmaktır. Sessiz bir ortam yaratın ve sıcaklık yaratmak için her iki avuç içinizi birbirine sürtün. Tutulmuş ellerin bu sıcaklığı her iki kulağa, sol el sol kulağa ve sağ ile aynı olmalıdır. Ellerinizi yaklaşık 30 saniye kulaklarınızda tutun ve işlemi tekrar edin. Bu uygulama zihni olduğu kadar kulakları da sakinleştirir..

4. Kulaklar için Yoga:

Her iki eli de kucaklayın ve sırasıyla sol eli sol kulağa ve sağ eli sağ kulağa yerleştirir. Omuzlar düşürülmeli ve gözler kapatılmalıdır. Eller şimdi dış kulaklara masaj yapacak şekilde daireler çizerek hareket ettirilmelidir. Bunu bir dakika boyunca takip edin ve ardından ters yönde yapmaya başlayın. Bu, zihni yeniden canlandırmaya yardımcı olur ve kulak sağlığı için de harikadır..

5. Lob Masajı Egzersizi:

Başparmak ve işaret parmağı kulak egzersizlerinden biri olarak kulak memelerine masaj yapmak için gereklidir. Aynı şekilde kulak memelerinde küçük daireler çizin. Yaklaşık bir dakika sonra parmaklar neredeyse dış kulağın ortasına kadar hareket ettirilmeli ve ardından tüm kulaklar daireler halinde döndürülmelidir..

6. Kulak Basın:

Yere sırt üstü yatın ve bacaklarınızı uzatın. Dizler bükülü olmalı ve bacaklar uyluk kulaklara baskı yapacak şekilde kaldırılmalıdır. Ayak parmakları başın arkasından yere değmelidir. Normal nefes alırken bu 5-6 saniye tutulmalıdır..

İç Kulak Dengesi Sorunları İçin Egzersizler:

İç kulaktaki bir problem Vertigo ve Denge Problemlerine yol açabilir. Bu basit egzersizler sersemlik, baş dönmesi ve dengesizlik gibi sorunları hafifletebilir..

1. Brandt Manevra Egzersizi:

Bu tür egzersiz, iç kulak problemlerinden kaynaklanan denge sorunlarını azaltabilir ve baş dönmesi ve düşme semptomlarını hafifletebilir..

Bunu yapmak için:

  • Düz bir yere uzanıyorsun ve vücudunu uzatıyorsun.
  • Çeneniz omzunuza değecek şekilde başınızı döndürün
  • Görüşünüzü solunuzdaki nesnede tutun
  • Bakarken sağa dönün
  • Tekrar dik otur

2. Epley Manevra Egzersizi:

Bu egzersiz, iç kulağınızda bulunan gevşek kristallerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu kristaller hareketi kısıtlar ve kararsızlığa ve baş dönmesine yol açar..

Bunu yapmak için:

  • Bir yatağın köşesine oturun ve başınızı eğin.
  • Sırtımızla uzan, yatağa dokun ve omuzları bir yastığa koy
  • Yavaşça başınızı ters yöne çevirin
  • Hızlı bir şekilde tekrar ters yönde çevirin ve 30 dakika basılı tutun
  • Diğer tarafta tekrarlayın

Bunlar, ancak profesyonel tavsiyeden sonra deneyebileceğiniz kulak egzersizlerinden bazılarıdır. Kulak, vücudunuzun en ihmal edilen ama en önemli organıdır. İşitme kaybı, dengesizlik ve çarpık bir yaşam yaşamaya başlamadan önce sağlıklı kulakları korumak çok önemlidir..

Görüntü Kaynağı: 3.