Anne sütü çok sağlıklıdır ve bebeğinizin iyi büyümesi ve gelişmesi için en az 6 aya kadar sadece anne sütü vermelisiniz. Bebeğiniz 6 aylık veya 1 yaşına geldiğinde ve diğer yiyecekleri de almaya başladığında, tüm temel besin maddelerinin gereksinimi karşılanabilir. Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, gerekli tüm besinleri alabilir ve bu, çocuğunuzu emzirmeyi bırakabileceğiniz zamandır. Bu işleme bebeği sütten kesmek denir. Bebeğin emzirmesini nasıl durduracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Emzirmeyi Nasıl Durdurursunuz 1

Bebeğiniz bir yaşına gelmeden emzirmeyi bırakmak istiyorsanız, bu geçiş aşamasında çok hassas olmalı ve bebeğinize anne sütü ve diğer sütleri birlikte vermelisiniz..

Bu aşama bazı kadınlar için zor olabilir, bu nedenle emzirmeyi nasıl durduracağınız konusunda tam bilgiye sahip olmalısınız..

Emzirmeyi Ne Zaman Durdurmalı:

Emzirmeyi durdurmak için kesin ve hızlı bir kural olmamakla birlikte, aşağıdaki durumlarda tam beslenme için yavaş yavaş diğer gıda türlerine geçilmesi önerilir:

  • Bebeğiniz katı yiyecekler için hazır
  • Bir yıldan eski
  • Göğüsleriniz emmekten çok acıyorsa
  • Çocuğunuz beslenme seanslarını yavaş yavaş azalttı
  • Anne sütüne etki eden ilaçlar alıyorsanız

Emzirmeyi Ne Zaman Durdurabilirim?

Emzirmeyi durdurmak bazıları için kolay, bazıları için de zor olabilir, kişiden kişiye değişir. Bu yüzden aşağıdaki şeylerle iyi donanımlı olmalı ve onları takip etmelisiniz.-

1. Eksiksiz Bilgiye Sahip Olun – Sütten kesme süreci hakkında kendinizi tamamen eğitmelisiniz, aksi takdirde bazıları için komplikasyonlara neden olabilir. Emzirmeyi ne zaman durduracağınız veya emzirmeyi nasıl durduracağınızla ilgili tüm bilgileri toplamalısınız. Bununla ilgili her şeyi bilmek, süreci sizin için olduğu kadar bebeğiniz için de kolaylaştıracaktır. Bu yüzden sütten kesme süreci hakkında okumaya biraz zaman ayırın. İnternette gezinmek veya emzirme ile ilgili kitap okumak gibi birçok kaynak var..

2. Sağlık Uzmanlarıyla Konuşun – Emzirmeyi bırakmadan önce sağlık uzmanlarından da tavsiye almalısınız. Sağlık uzmanınız, emzirmeyi bırakmanız durumunda ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında size iyi bir rehberlik sağlayacaktır. Bu nedenle, emzirmeyi nasıl durduracağınız veya anne sütünü nasıl durduracağınız konusunda size rehberlik edecek nihai uzman olacaktır. Sütten kesme işlemi sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için her zaman verilen talimatları izleyin..

3. Deneyimli Annelerden Tavsiye Alın.

4. Deneyimli bir kişi, tıp uzmanlarınızdan sonra size en iyi tavsiyeyi verebilir. Deneyimli annelerle konuşun ve emzirmeyi durdurmak için kullandıkları yöntemler hakkında bilgi edinin. Deneyimlerinden öğrenin, ancak yalnızca tavsiyelerine güvenmeyin çünkü vücudunuz farklı olabilir, bu nedenle sorunlarınıza çözüm bulmanın başka yolları olabilir..

5. Bebeğinizin Taleplerini Bilin – Sütten kesme sürecine başlamadan önce bebeğinizin taleplerinin farkında olmalısınız. Sizi bebeğinizden daha iyi kimse tanıyamaz, bu yüzden bu süreçte herhangi bir sorunla karşılaşmaması için isteklerine dikkat etmelisiniz..

Emzirmeyi Hızla Durdurmanın Yolları:

Bebeğin yeni diyete çok hızlı adapte olmasında sorun yaratabileceğinden emzirmeyi hemen kesmemelisiniz. Bu nedenle yavaş olun ve yavaş yavaş sütten kesme sürecini başlatın. Sorunlardan kaçınmak için kademeli önlemler almak için bu adımları takip edebilirsiniz.-

1. Yavaş Git:

Emzirmeyi aniden kesmeyin. Vücudunuz bebeğinizin ihtiyacına göre günde belirli miktarda süt üretmeye adapte edilmiştir. Emzirmeyi aniden durdurmak, bebeğinize olduğu kadar vücudunuza da yeni rutine uyum sağlamak için yeterli zamanı vermeyecektir ve bu nedenle göğüslerinizde ağrı ve bebekte başka problemler gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden sütten kesme işlemiyle kademeli olarak başlayın.

2. Şişe Kullanmayı Alışkanlık Yapın:

Bebeğinizi anne sütü yerine biberon kullanımına alıştırın. Biberondaki emzik, meme uçlarınızdan ve anne sütünün kalitesinden farklı olduğu için bebeğinizin değişikliklere uyum sağlaması uzun zaman alacaktır. Bu nedenle, emzirmeyi bırakmak istiyorsanız, bebeğinizi yavaş yavaş diğer sütleri alışkanlık haline getirin..

3. Emzirme Bölümlerini Azaltın:

Emzirmeyi bırakmak istiyorsanız, yavaş yavaş yaptığınızdan emin olun. Bu nedenle bebeğinizi emzirme sürenizi kademeli olarak azaltmalı ve aynı zamanda verilen diğer süt ve gıdaların miktarını artırmalısınız. Bu, bebeğin yeni duruma kolayca uyum sağlamasına yardımcı olacaktır..

4. Anne Sütünü Biberonla Değiştirerek Deneyin:

Bebek diğer sütü birden bire benimseyemeyeceği için emzirmenin durdurulması tedbirle yapılmalıdır. Bu yüzden önce anne sütünü biberonla değiştirerek deneyin, çocuğunuzun anne sütü dışındaki sütlere de problem yaşamadan alışmasını sağlayın..

Emzirmeyi Nasıl Durdurursunuz 2

Emzirmeyi Durdururken Meme Bakımı:

Emzirmeyi bırakacaksınız ve bu nedenle, sütten kesme sürecinde göğüslerinize de uygun bakımın verilmesi gerektiğini iyi bilmelisiniz. Böylece bu aşamada göğüslerinizin bakımını aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.-

1. Masaj:

Varsa ağrıyı gidermek için göğüslerinize iyi bir masaj yapın. Düzenli olarak masaj yapmak tıkanmış kanalların önlenmesine yardımcı olabilir. Dairesel hareketlerle masaj yapın ve düzenli olarak yapın. Göğüslerinizde herhangi bir yumru veya kızarıklık fark ederseniz, iyi bir tavsiye almak için sağlık uzmanınıza başvurun..

2. Uygun Sütyen Giymek:

Amacı yerine getirmek için iyi oturan bir sutyen kullanın. Sütün kuruma sürecini hızlandırmak için sütyen kaplarınızda lahana yaprağı kullanabilirsiniz. Sızıntı bir sorunsa, sızıntının giysinize yayılmasını önlemek için dolgulu sütyen kullanabilirsiniz, çünkü bu utanç verici olabilir..

3. Beslenme Diyeti:

Vücudun geçiş aşamasına sorunsuz bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olabilmesi için önceki beslenme diyetinize devam edin. Kendinizi daima nemli tutun. Süt üretimini azaltmaya yardımcı olabilecek maddeleri dahil etmek için bir tıp uzmanıyla konuşun..

4. Tıbbi Uzmanınızla Konuşun:

Anne sütünü durdurmak için etkili ilaçlar vermek için sağlık uzmanınızla konuşun ve ayrıca ağrı dayanılmaz hale gelirse ağrıyı gidermek için ilaç veya diğer ağrı kesicilerin verilmesi.

5. İyi Uyuyun:

Vücut çeşitli değişiklikler geçiriyor ve bu nedenle değişikliklere uyum sağlamak ve vücudunuzu iyileştirmek için uygun miktarda uykuya sahip olmalısınız. Yeterli miktarda uyumak, emzirmeyi bırakırken vücudun maruz kaldığı stresin üstesinden gelmenizi sağlayacaktır..

6. Ruh Halindeki Değişimlere Hazır Olun:

Vücudunuz hem fiziksel hem de psikolojik değişikliklerden geçiyor. Böylece tüm duyguların karışımını hissedeceksiniz ve böylece birçok ruh hali değişimi yaşayacaksınız..

Özetle, emzirmeyi bırakma sürecinin tamamı hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalısınız ve bu nedenle her ikisi de değişiklikler yaşadığı için bebeğinizin ve vücudunuzun ihtiyaçlarını da dikkate almalısınız. Sütten kesme sürecinde bebeğinizin ve sizin fiziksel ve psikolojik stres yaşamadığınızdan emin olun. Emzirmenin çocuğunuzla aranızdaki duygusal bir bağ olduğunu unutmayın. Herhangi bir dış baskıya maruz kalmayın ve ayrılmak için acele etmeyin.