Bacaklarınızda şişlik fark ettiniz mi? Dokunmak için kabarık ve yumuşak görünüyorlar mı? Merak etme! Basit ve doğal yöntemlerle bacaklarınızdaki su tutulmasından nasıl kurtulacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağız. Ancak, su tutma için ev çarelerine bakmadan önce, önce bu sorunu ayrıntılı olarak anlayalım. İnsan vücudunun büyük ölçüde tüm organlarda dolaşan sudan oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Bu sıvı düzgün bir şekilde atılamadığı zaman organlarınızda, özellikle de bacaklarda birikir. Ödem olarak da adlandırılan su tutulması, Böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sorunlardan kaynaklanmadıkça, birkaç gün içinde kaybolan geçici bir sorundur..

Sorunu tedavi etmek için bazı doğal yöntemlerle birlikte bacaklarda su tutulmasına neden olan ana faktörleri öğrenin..

Bacaklarda Su Tutma

Su Tutma Nedenleri:

Suyun bacaklarda tutulmaya başlamasının başlıca nedenleri. Onlar

 • Vitamin, oksijen ve minerallerin geçtiği kılcal damarların basıncında bir değişiklik olursa su tutulması oluşmaya başlar..
 • Böbrek vücuttaki tüm atıkları ve toksinleri atar ve kan vücut tarafından tekrar kullanılabilen besin maddelerini emer. Örneğin, böbreğe kan akışı etkilenirse, bu böbrek etkilenmeye başladığında gerçekleşir, o zaman hiçbir şey elimine edilmez, o zaman su tutma gerçekleşmeye başlar..
 • Egzersiz yapmamak ve fiziksel aktivite yapmamak, egzersiz yaptığımızda bacaktaki toplardamarlar kanı kalbe pompalar ve hızlı hareket etmediği için bacaklarda birikmeye başlar ve su tutulmasına yol açar..
 • Protein içermeyen hızlı ve abur cubur yemenin çoğu gibi, protein eksikliği de su dengesini etkiler. Eksikliği nedeniyle sistem, kılcal damarlarda ihtiyaç duyulan suyu dokulardan geri alamaz..
 • Pompalama olmadığı için zayıf kalpten muzdarip bir kişi, bacaklarda ve diğer kısımlarda da su tutulmasına neden olabilir..
 • Bazı ilaçlar da su tutulmasına neden olur.
 • Özellikle kadınlar, hormonlardaki değişiklikler nedeniyle hamilelik sırasında ve adet öncesi dönemde su tutulmasıyla karşı karşıya kalırlar..
 • Diğer bir önemli neden ise, uzun süre oturmak veya uzun süre ayakta durmak kan damarlarının içinde baskıya neden olur ve dokulara sıvı sızmaya başlar, bu da bacaklarda tutulma veya şişmeye neden olur..

Su Tutma Belirtileri:

 • En sık görülen semptom, kilo vermiş olsanız bile yüzünüzün, bacaklarınızın ve diğer vücut bölgelerinizin şişmesidir..
 • Sabah kalktığınızda göz kapaklarınız şişmiş, yüzünüz şişmiş ve karnınızın şişmiş olduğunu hissedebilirsiniz..
 • Rahatsız olabilirsiniz ve nabız hızı ve kan basıncı hızla yükselebilir..

Su Tutmasının Önlenmesi:

Kalp problemleri gibi ciddi bir tıbbi durum teşhisi konmadıkça, bacaklarınızda su tutulmasını önlemenin yolları vardır:

 • Fiziksel Aktivitede Kendinizi Şımartın
 • Kendinizi tek bir duruşla sınırlamayın
 • Bacaklarınızda su tutulmasını azaltmak için kompresyon çorapları giyin
 • Uzun ve yorucu yolculuklar yerine mola yolculukları yapın
 • Çok soğuk veya çok sıcak suyla banyo yapmaktan kaçının
 • Tuz alımını azaltın ve abur cuburları azaltın
 • Düzenli egzersiz

Bacaklarda ve Ayaklarda Su Tutulmasını Azaltın:

Bacaklarda ve Ayaklarda Su Tutmasını Tedavi Etmek İçin Bazı Çözümler ve Egzersizler:

1. Fiziksel Aktiviteye Katılın:

Su Tutmasını Azaltmak İçin Fiziksel Aktiviteye Katılın

İlk etapta su tutulmasını nasıl önleyeceğinizi merak ediyorsanız, cevap Fiziksel egzersizdir. En iyi ve güvenli yollardan biri, sizi yürüyüş, bisiklete binme, koşu ve vücudun terlemesini sağlayan merdiven çıkma gibi egzersizlere dahil etmektir. Teriniz vücuttan atılmaya başlayan tüm toksinler, tuzlar ve fazla su, bacaklarda su tutma problemlerini gidermeye yardımcı olacaktır..

Önlemler: Hamile bir kadınsanız, yoğun egzersizler yerine yürüyüş veya yoga gibi hafif şeyler yapın..

2. Tuz Alımını En Aza İndirin:

Su Tutmasını Azaltmak İçin Tuz Alımını En Aza İndirin

Tükettiğiniz tuz, sodyum ve klorürden oluşur, çünkü sodyum vücuttaki suyu bağlama ve vücutta sıvı tutulmasına yol açma özelliklerine sahiptir. Tükettiğiniz işlenmiş yiyecekler ayrıca bacaklarda ve vücutta su tutulmasını tetikleyen yüksek düzeyde sodyum içerir. Bu yüzden daha az tuz tüketmeye çalışın ve onu ot ve baharatla değiştirin ve sağlıklı kalın. Bu, su tutulmasından doğal olarak nasıl kurtulacağınızı bilmek için en önemli noktalardan biridir..

3. Şeker Tüketimini Azaltın:

Su Tutmasını Azaltmak İçin Şeker Tüketimini Azaltın

Yüksek karbonhidratlı yiyecek ve şeker tükettiğinizde, kan şekeri ve insülin seviyelerini hemen yükseltir. Artan insülin seviyesi daha fazla sodyum tutar ve dolayısıyla vücuttaki sıvı hacmini çeker. Bu nedenle, daha az tatlı ve karbonhidrat tüketin ve sağlıklı kalın ve su tutma ile ilgili sorunları azaltın..

4. Sarımsak Tüketin:

Su Tutmasını Azaltmak İçin Sarımsak Tüketin

Sarımsak, toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve vücuttaki fazla suyu dışarı atan en etkili doğal idrar söktürücü üründür. Bu küçük doğal bileşen yağ hücresini kırar ve hatta kilo vermeye yardımcı olur. Her gün sabah ve akşam 2-3 karanfil çiğ olarak tüketin ve düzgün çiğnediğinizden emin olun ve su tutma sorunundan kolayca kurtulun..

5. Magnezyum ve Potasyum Açısından Zengin Gıdalar Yiyin:

Su tutma ile ilgili sorunları etkili bir şekilde azaltan magnezyum ve potasyum içeriği yüksek gıda maddelerini eklemeniz çok önemlidir. Kuruyemişler, kepekli tahıllar, yeşil sebzeler vb. su tutmayı önleyici diyet listelerinin başında gelen iyi bir magnezyum kaynağıdır..

Potasyum su tutulmasını azaltır ve elektrolit görevi görür ve su ile sodyum seviyeleri arasında uygun bir denge sağlar. Böbreğin vücuttaki tüm toksinleri ve fazla tuzu atmasına yardımcı olur. Muz, avokado, kuru üzüm, ahududu, ıspanak vb. potasyum açısından zengindir, bu nedenle onları içerir ve rahatsızlıklardan kurtulur..

6. Sauna Banyosu:

Fazla suyu ve toksinleri vücuttan atmanın bir başka etkili yolu, kendinizi rahat ve taze hissetmenizi sağlar. Bu işlem fazla suyu tahliye eder ve çok terlersiniz, böylece su tutulmasından kurtulmanıza yardımcı olur..

Önlemler: Hamile kadın sauna banyosu yerine ılık su alabilir. Bu, su tutulmasını azaltmak için güvenli ve etkili bir mekanizmadır..

7. Rezene Çayını yudumlayın:

Bu doğal bitki, sistolik kan basıncını en aza indiren ve böbrekteki fazla tuzu, suyu temizleyen ve sizi bu sorundan kurtaran anetol içerir. Su tutulmasını azaltmaya yardımcı olduğu ve hatta sindirimi doğru yolda tuttuğu için bu çayla birlikte rezene tohumlarını da çiğneyebilirsiniz. Rezene çayı su tutma için en iyi bitkisel ilaçlardan biridir..

Tüketim Süreci:

 • Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyin ve 10 dakika bekletin..
 • Daha sonra süzün ve bu çayı günde iki kez için ve sihirli sonuçları görün..

8. B-6 Vitamini Alın:

Birçok araştırmaya göre B-6 vitamininin şekeri ve nişastayı etkili bir şekilde kırdığı ve su tutulmasını büyük ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Özellikle adet öncesi şişlik yaşayan kadınlar için çok etkilidir çünkü onları yeniden yaşar. B6 Hapları, su tutma için kanıtlanmış takviyelerden biridir..

Önlemler: Hamile kadınlar, emziren anneler ve kronik tıbbi rahatsızlıkları olanlar bu takviyeleri almadan önce bir doktor tavsiyesi almalıdır..

9. Arpa Kullanın:

Hamilelik sırasında su tutulmasını nasıl azaltacağınızı bilmek ister misiniz? Arpa deneyin! Arpa, şu anda birçok Avrupa ülkesinde tüketilen bir başka doğal idrar söktürücü bileşendir. Tüketimi idrara çıkma hacmini arttırır ve şişmiş bölgeden fazla sıvıyı dışarı atar..

Tüketim Süreci:

 • İlk önce soyulmamış arpa ve 500 ml su ile iyice yıkayıp temizleyin, çeyrek su bardağı arpayı 20 dakika kaynatın..
 • Soğumasını bekleyin ve suyu başka bir kapta süzün..
 • Bir bardağa dökün ve üç damla limon sıkın ve etkili sonuçlar için her gün yavaşça yudumlayın..

Önlemler: Arpa suyu idrar söktürücüdür. Gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Geceleri almak, sık tuvalet molaları nedeniyle rahatsız bir uykuya neden olabilir..

Su tutma için tüm bu ev ilaçları birçok kişi tarafından denenmiş ve test edilmiştir. Hepsi doğal ve kullanım için güvenlidir. Bununla birlikte, hamile bir kadınsanız, emziren bir anneyseniz veya belirli bir tıbbi tedavi görüyorsanız, dahili olarak herhangi bir şey tüketmeden önce bir doktora danışın. Bu asırlık tedavilerin çoğu, Ödemden anında rahatlama sağlamada oldukça etkilidir. Sorunun bir haftadan uzun sürmesi durumunda, temel nedeni öğrenmek için kapsamlı bir tıbbi muayene yaptırmalısınız..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Ödem Hayatı Tehdit Eden Bir Hastalık mı??

Ödem tehlikeli bir hastalık olmasa da, altta yatan bir tıbbi sorunu gösterebilir. Çoğu durumda, su tutulması, zorlanma, uzun seyahatler, çok fazla oturma veya aşırı tuz nedeniyle oluşur. Durumunuz bir hafta içinde geçmezse, temel nedeni öğrenmek için bir doktor tarafından kapsamlı bir muayeneden geçmelisiniz. Böbrek rahatsızlıkları veya kalp rahatsızlıkları olan hastalar sık ​​sık Ödem atakları yaşarlar. Bu nedenle, huzurlu bir yaşam sürmek için bu olasılıkları ekarte etmelisiniz..

2. Ödemi Kontrol Etmek İçin Diüretik Hapları Almak Tamam mı??

Bir doktor tarafından reçete edilmedikçe, ödem için, özellikle diüretikler için asla kendi kendine ilaç almamalısınız. Dozaj konusunda bilgi eksikliği vücutta dehidrasyona neden olabilir. Ödem’i evde tedavi etmek istiyorsanız, öncelikle bu ev ilaçlarını denemelisiniz ve işe yaramazsa doktor tavsiyesine ihtiyaç vardır..

3. Uzun Uçuş Mesafesinde Bacaklarda Su Tutulmasını Nasıl Önleyebilirim??

Hava yoluyla sık seyahat eden biriyseniz, bacaklarda su tutulması sizi sık sık rahatsız edebilir. Bol ayakkabı veya çorap giyerek bu sorun önlenebilir. Kan dolaşımının iyi olması için uçuşta kısa yürüyüşler yaptığınızdan emin olmalısınız. Arada bir kaslarınızı gerin ve vücudunuzu nemlendirmek için bol su için. Alkol veya sakinleştirici tüketmeyin!