Bell felci hastalığından muzdarip misiniz? Ne kadar zor olabileceğini anlıyoruz. Zorluğu aşmak ve kendinizi daha iyi hissettirmek için, evde bell felci tedavisinin bir listesi burada. Çan felcinin olası semptomlarından, belirtilerinden ve nedenlerinden bazılarına bir göz atın.

Evde Çan Palsi Tedavisi

Bell’in Palsi Hastalığı Nedir??

Bell’in felci geçici yüz felci olarak anlaşılır. Genellikle travma veya yüz kaslarının sinirlerindeki hasardan kaynaklanır. Bu olduğunda, fasiyal sinirin düzenli işleyişi, mesajlarını beyne gönderirken kesintiye uğrar. Bu yüz felci ile sonuçlanır. Bell felci, yüz felci olarak da bilinir..

Bell Palsisi Hakkında:

Bir tür yüz siniri olan Bell’s Palsy, yüzün bir tarafında ani felç olarak anlaşılır. Felç, 7. kraniyal sinirin arızalanmasının sonucudur. Bu 7. kranial sinir yüz siniridir. Bu sinir yüz hareketinden sorumludur. Sadece bu değil, tükürük bezi ve gözyaşı bezinin uyarılması ile birlikte dilin bir kısmının tadı algılamak için kontrol edilmesi. Kranial 7 bu nedenle büyük ölçüde yüz siniri ve kafa derisi, yüz ve boynun yan sinirlerinin sinirleri içindir..

Bell felcinin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak bu her yaşta olabilir. Hastalık genellikle yüzün bir tarafını oluşturan kasın kontrolünde olan sinirin şişmesi ve iltihaplanması olarak bilinir. Yüz kasını kontrol eden özel bir sinir vardır. Bu sinir yüze doğru yol almaya çalışırken ince bir geçitten geçer. Bu sinir iltihaplanır ve böylece çanın felcine neden olur..

Zil felcinin nedeninin virüse maruz kalma olduğu varsayılmaktadır. Virüs, uçuk ve genital herpes, Alman kızamık, kabakulak, grip ve su çiçeği ve zona içerir.

Bell’in Palsi Nedenleri:

Çan felcinin nedenleri konusunda netlik olsa da, farklı insanlarda bunun bazı olası nedenleri şunlardır:.

1. Yetişkinlerde:

Viral enfeksiyon, çan felcini tetiklemek için yeterlidir. Genellikle, herpes virüsü siniri şişirebilir. Uçuklara ve genital uçuklara neden olan herpes virüsüdür. 15 ila 60 yaş grubundaki kişilerin zil felcine yakalanma riski daha yüksektir. Migreni olan kişilerde de buna yakalanma riski daha yüksektir. Bell’in felci boğaz ağrısı genellikle aynı durumun bir göstergesidir..

2. Çocuklarda:

Çocuklarda bel felcinin nedeni küçük bir grip B olabilir. Su çiçeği ve zona, Bell felcinin diğer nedenleridir..

3. Hamile Kadınlarda:

Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemindeki kadınlar, Bell’in felcini yaşama oranı daha yüksektir. Bir hafta daha erken doğum yapan kadınların da bel felcine yakalandığı bilinmektedir..

Bell Palsisinin Belirtileri ve Belirtileri:

Genellikle semptomlar, soğuk algınlığı, göz veya kulak enfeksiyonundan bir hafta veya on gün sonra ortaya çıkar. Bunlar sizin için tamamen sürpriz olabilir ve bazen bunu bile anlamayabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken bazı işaretler ve belirtiler.

 • yeme ve içmede zorluk;
 • Yüzdeki kas seğirmeleri;
 • salya akması;
 • Gülümsemek ve kaşlarını çatmak zorlaşır;
 • Bell’in felçli baş ağrısı yaygın bir semptomdur;
 • Etkilenen tarafta gözün tahrişi;
 • Ağız köşelerinden sarkma;
 • Kuru gözler ve ağız kuruluğu;
 • Etkilenen bölgenin gözünü açmada zorluk.

Çan felcini doktor yardımı ile tedavi etmek gerekir. Anlamak ve teşhis etmek için bir doktorla temasa geçin.

Bell Palsi Teşhisi:

Teşhis prosedürlerinden bazıları;

1. Terapi:

Muhtemelen, ilk mekanizma fizik tedaviyi denemektir. Yüzdeki felçli kaslar küçüldüğünde kalıcı kontraktürler ortaya çıkma eğilimindedir. Bir terapist size sinirlerinizi uyarmanın ve kasılmaların oluşmasını önlemenin etkili yollarından bazılarını anlatacaktır..

2. Ameliyat:

Yüzün simetrisini arttırmak ve doğru şekle getirmek için plastik cerrahi kullanılır. Ancak bu sinir problemini tamamen iyileştirmez..

3. Botoks:

Botox enjeksiyonları hastaya yüz kaslarını gevşetmek ve böylece rahatlama sağlamak için yapılır. Bu aynı zamanda kas kasılmasını azaltmaya yardımcı olacaktır..

Evde Bell Palsisi için Doğal Tedaviler:

Zilin felci tedavilerinden bazıları ev ilaçlarını içerir. Bu, meyve veya sebze şeklinde değil, daha çok daha küçük egzersizler şeklindedir. İşte bazı etkili çözümler.

1. Reçetesiz Ağrı Kesiciler:

Aspirin, ibuprofen ve asetaminofen bir dereceye kadar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, herhangi bir kendi kendine teşhis denemeden önce doktorunuza danışmanız şarttır. (1)

2. Gözü Korumak:

Zil felci olduğunda, etkilenen tarafın gözlerini kapatamayabilirsiniz. Bell’in felçli göz ağrısı yaygındır. Bu nedenle, kendinize yardımcı olmanın en iyi yolu, gece bile gözlerinizi nemli tutmaya yardımcı olacak kayganlaştırıcı göz damlaları ve hatta göz merhemleri kullanmaktır. Gözlük ve gözlük, göz bandı, gözünüzü herhangi bir tehlikeden korumanın bazı yollarıdır..

3. Akupunktur:

Kendinize yardım etmenin diğer yolları akupunkturu denemektir. Bu şekilde kaslara ve sinirlere rahatlama sağlayacak özel iğneler yerleştirilir..

4. Yüz Masajı:

Bu, Bell felcinden kurtulmanın bir başka mükemmel yoludur. Tedavi edilemese de yüz masajı bir dereceye kadar ağrı ve zorluktan kurtulmanızı sağlar..

Bell Palsi Tedavisi İçin Evde Deneyebileceğiniz Egzersizler:

Ayrıca deneyebileceğiniz birkaç egzersiz var..

5. Terapi Egzersizleri:

Fizik tedavi egzersizleri başka bir kurtarıcı olabilir. Etkili göz ve yüz egzersizi için doktorunuzdan tavsiye alınız. Bu egzersizler yüz kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olacak ve böylece sizi biraz ağrıdan kurtaracaktır..

6. Yüz Egzersizi:

işte bunu yapmanın hızlı bir yolu:

 • Bir aynanın önünde oturarak başlayın ve rahatlayın. Kaşlarınızı kaldırın ve birlikte aşağı çekin ve çatık olun.
 • Burnu yavaşça kırıştırın. gerekirse elini kullan.
 • Burun deliklerini teneffüs edin ve genişletin. Ağzınızın köşelerini nazikçe dışarı doğru hareket ettirmeye çalışın..
 • Ağzınızın bir tarafını yukarı konuma çekin. Şimdi, bir gülümseme oluşturmak için bir sonrakini çekin.

7. Göz Kapat:

Gözü kapatmak için işte size küçük bir egzersiz.

 • Başını sabit tut ve gözlerinle aşağıya bakmaya çalış.
 • Kapatılabilmesi için işaret parmağınızı bir göz kapağının üzerine koyun..
 • Kaş çizgisi boyunca masaj yaparak diğer kaşı yukarı çekin.
 • Şimdi ellerinizi kullanmadan göz kapaklarını birbirine bastırmayı deneyin..
 • Gözlerinizi yarı açık pozisyonda tutun.

Bells Palsy Tedavisi İçin Gerekli Vitaminler ve Takviyeler:

Bazı etkili ev ilaçları arayanlarınız için, işte bazı önerilerimiz.

1. B6 Vitamini:

B6 vitaminini önemli kılan, göz ve sinir sistemi sağlığına faydalı olmasıdır. Nohut, patates, avokado, muz, ayçiçeği ve susam tohumları b6 vitamini açısından zengin besinlerden bazılarıdır..

2. Hint yağı:

Hint yağı, dolaşımı artırarak ve bakterilerin büyümesini önleyerek lenfatik sistemi iyileştirebilir. Yüzünüze ılık hint yağı sürün. Etkilenen bölgeye nazikçe masaj yapın ve yüzünüzü hafif nemli bir bezle yaklaşık 20 dakika örtün. Bu masaj tedavisi ile evde zil felci nedeniyle yüzdeki kas seğirmelerini giderebilirsiniz..

3. Çinko:

Çinko, ıspanak, barbunya fasulyesi, keten tohumu ve kabak çekirdeğinde bulunur. Yaraları iyileştirme ve bağışıklık sistemini güçlendirme potansiyeline sahiptir. Bu çinko açısından zengin yiyecekleri günlük diyetinize ekleyin.

4. Mürver:

Mürver, yüksek anti-viral özelliklerle doludur. Bu özellik hastalık ve iltihapla savaşmaya yardımcı olur. İster hap şeklinde, ister çay olarak tüketebilirsiniz..

5. Ekinezya:

Bu, çan felci için bitkisel bir ilaçtır. Bitki, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme, işlevselliğini artırma potansiyeline sahiptir. Ayrıca herhangi bir iltihabı azaltabilir. Doğru dozaj ve kaliteyi seçmek için doktorunuzla konuşun..

6. Sıcak Basın:

Temiz havlunuzu ılık suda ısıtın. Rahatlamak için yüzünüze sürün. Gelişmiş verimlilik için uçucu yağlar da ekleyebilirsiniz..

Bell’in Palsi İyileşme Belirtileri:

Çan felcinden iyileşme süresi bir kişiden diğerine farklılık gösterir. Çoğu zaman, insanlar kendiliğinden ve bazen tam tedavi olmaksızın iyileşirler. Bell’in felç semptomu, teşhisin yaklaşık iki ila üç haftasında azalma eğilimindedir. Ancak hasta 60 yaşın üzerindeyse böyle bir durumda sinir hasarı şiddetli olma eğilimindedir. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi önceden var olan durumlar, bell felcinin başlangıcında hamile kalınması da ciddi sinir harabiyetine yol açabilir..

Bell Palsinin Risk Faktörleri:

Aşağıdaki durumlarda zil felci geçirme riski artar.

 • Şeker hastalığınız varsa, daha büyük bir çan felci riski altındasınız..
 • Hamile kadınlar Bell felci riski altındadır.
 • Akciğer enfeksiyonu olanlar dikkatli olmalı.
 • Durumun aile öyküsü de çan felcinin ortaya çıkmasının başka bir nedenidir..

Söz konusu fasiyal sinirin karmaşıklığı nedeniyle bir takım problemler ortaya çıkma eğilimindedir..

1. Sinkinez:

Yüz sinirinin tekrar iyileşmesi nedeniyle ilaçlardan sonra yeni sinir yenilenmeye başlar. Bu, sinir uyarılarının çapraz bağlanmasına neden olabilir. Bu gereksiz ve istemsiz kas hareketine yol açacaktır. Böyle durumlarda genellikle hastanın gözleri kapanırken, gülerken, konuşurken hatta yemek yerken bile sulanır..

2. Sözleşme:

Yüz kaslarının felç olması sonucu bir gerginlik hissi ortaya çıkacaktır. Yüz kasının kısalması nedeniyle yüzün bir tarafının diğerinden biraz daha yüksek göründüğünü fark edeceksiniz..

3. Psikolojik Bozukluklar:

Çan felcinin yan ürünü, zihinsel sağlık üzerindeki etkisidir. Buna kaygı, depresyon ve hatta düşük benlik saygısı dahildir..

4. Göz Kuruluğu:

Bu başka bir komplikasyon veya risk faktörüdür..

Bel’in felç virüsü bulaşıcı değildir. Bu nedenle, Bell felci olan kişileri desteklemeniz ve onlarla ilgilenmeniz önemlidir. Bu onların benlik saygısını artıracak ve onları daha iyi bir zihinsel sağlıkta bırakacaktır. Ruh sağlığı saatin ihtiyacıdır!

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Bell’s Palsy Bulaşıcı Bir Hastalık mı??

Çan felci kendi başına bulaşıcı olmasa da, çan felcinin nedeni herpes, Ramsay Hunt sendromu gibi bir virüsse, bulaşıcı olabilir. Genellikle onu bulaşıcı yapan altta yatan hastalıktan kaynaklanır. Diğer durumlarda, bulaşıcı değildir..

2. Bell’s Palsy Bir İnme midir??

Bell’in felci, yüz veya yüz kaslarının geçici felci olarak kabul edilir. Bu, yüzün bir tarafında sarkmaya neden olma eğilimindedir. Bu nedenle, genellikle felç ile karıştırılır. Yüz siniri olan sadece tek bir sinire saldırdığı için semptomlar inme ile eşleşme eğilimindedir..

3. Bell Paralizisi İçin Herhangi Bir Bitkisel Çözüm Var Mı??

Hayır, Bell’in felci için kesin bir çare yok. Rahatlama sağlamanın en iyi yolu, doktorunuza danışarak yüz egzersizleri yapmak veya plastik cerrahi veya akupunktur gibi diğer alternatif prosedürleri aramaktır..

Sorumluluk Reddi: Bir doktorun önerisi her zaman bir uzman görüşüdür. Doktorunuzla konuşmanız gerekir. Kendi kendine teşhis bir çözüm değildir ve bazen sizi riske atabilir. Egzersizler etkili olsa da, durumun yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir ve bu nedenle daha iyi bakım için doktorunuzla konuşmanız gerekir..