Yutmakta zorlanıyor musunuz? Aynı zamanda ağrıyan kaşıntılı bir boğazınız mı var? Pekala, doğru yerdesin. Boğaz ağrısı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda en sık yaşanan sorunlardan biridir. Genellikle boğazda ağrıya neden olan bakteri veya virüse neden olan enfeksiyondan kaynaklanır. Boğaz ağrıları birçok faktörün sonucu olabilir ve bir hafta kadar sürebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş gibi görünen yüksek ateşin ardından gelen bir ağrı, altta yatan tıbbi bir sorunu gösterir ve acil müdahale gerektirir. Boğaz ağrısının başlıca nedenlerini, semptomlarını ve en iyi ev ilaçlarını öğrenelim.

Boğaz ağrısı

İçerik tablosu:

 • Boğaz Ağrısının Nedenleri
 • Boğaz Ağrısı Belirtileri
 • Boğaz Ağrısının Önlenmesi
 • Boğaz Ağrısı Tedavisi İçin En İyi Ev İlaçları
 • Boğaz Ağrısını Önlemenin Diğer Yolları
 • Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz Ağrısının Nedenleri:

Boğaz ağrısı çekmenizin birçok nedeni vardır. Aşağıda, bu duruma yol açan yaygın ve yaygın olmayan faktörlerden bazıları listelenmiştir:

 • Soğuk algınlığı ve grip.
 • Bademcik iltihabı.
 • Viral Enfeksiyonlar.
 • strep boğaz.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Havada Nem Eksikliği.
 • Kirlilik, Gaz ve İnce Parçacıklar gibi tahriş edici maddeler.
 • boğazda gerginlik.
 • Mide Sorunları.
 • Ses kutusunda tümör.

Boğaz Ağrısının Belirtileri:

Boğaz ağrısının en sık görülen belirtisi boğazınızda oluşan ağrıdır. Bu bariz işaretin yanı sıra, boğaz ağrısının başka birçok göstergesi de vardır:

 • boğazda kaşıntı.
 • Öksürük.
 • Ateş.
 • Burun akması.
 • Hapşırma.
 • Mide bulantısı.
 • Vücut ağrısı.
 • Titreme.
 • Boğuk ses.
 • Burun tıkanıklığı.

Boğaz Ağrısının Önlenmesi:

Bu stratejilerden bazıları, tekrarlayan boğaz ağrılarının önlenmesine ve gelecekteki saldırı risklerinin azaltılmasına yardımcı olabilir:

 • Sesinizi zorlamaktan kaçının. biraz dinlen.
 • Sulu kalmak için bol su için.
 • Sıcak sıvılar boğaz ağrılarıyla baş etmede en iyisidir.
 • Havadaki kuruluk ile başa çıkmak için bir nemlendirici kullanın.
 • Bir antasit kullanarak asit reflülerinizi uzak tutun.
 • Düzenli tuzlu su gargarası enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi İçin En İyi Ev İlaçları:

Aşağıdaki liste, boğaz ağrısı için diğer sağlık amaçları için de kullanılabilecek ideal ev ilaçları hakkında size daha fazla ayrıntı verecektir..

 1. Kabartma Sodalı Gargara
 2. Tuzlu Suyun Faydaları
 3. bal harikaları
 4. Boğaz Ağrısı İçin Sarımsak Tedavisi
 5. Ada çayı
 6. kaygan karaağaç
 7. Boğaz Ağrısı İçin Meyan Kökü Tedavisi
 8. C vitamini yardımcı olur
 9. tavuk çorbası iç
 10. Limon Boğaz Ağrısını Gidermeye Yardımcı Olur
 11. Tarçın
 12. Nar Boğaz Ağrısını İyileştirir
 13. Elma sirkesi
 14. şekerler
 15. Hidrojen peroksit
 16. Boğaz Ağrısı İçin Karanfil Tedavisi
 17. Zerdeçal
 18. Zencefil Boğaz Ağrısını Azaltabilir
 19. Buhar
 20. Kırmızı biber
 21. Domates suyu
 22. Çemen Boğaz Ağrısını Giderir
 23. hatmi kökleri
 24. Ahududu Çayı
 25. Buğday çimi suyu
 26. Nane Boğaz Ağrısını Giderir
 27. çinko pastiller

1. Kabartma Sodalı Gargara:

karbonatlı gargara

Boğaz ağrısından kurtulmanın en iyi yollarından biri, bir bardak ılık su alıp içine biraz karbonat eklemektir. Bu, ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmak için boğazı gargara yapmak için günde iki kez kullanılmalıdır. Boğaz ağrısı için kullanmak için en iyi ev ilaçlarından biridir..

İpuçları ve Önlemler:

Bu solüsyon sadece gargara yapmak için kullanılmalıdır. asla yutma.

Daha fazla gör: Varisli Damarlar İçin Ev Çareleri

2. Tuzlu Su Faydaları:

Tuzlu su

Ayrıca bir bardak ılık su ile karıştırılmış bir miktar tuz ile boğazı gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı üzerinde daha hızlı sonuç almak için bu, günde 2-3 kez yapılmalıdır. Genellikle büyükanne tarafından kullanılan boğaz ağrısı için en eski ve en iyi ev ilaçlarından biridir..

İpuçları ve Önlemler:

Deniz tuzu kullanmak etkili bir Tuzlu su çözeltisi yapabilir.

3. Bal Harikaları:

bal 2

Bal, boğaz ağrısını gidermek için en basit ve en iyi ev ilacıdır. Ayrıca, iyileştirici ve antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Balı bitki çayına karıştırıp günde 2-3 kez tüketmek veya günde 1-2 kez bir kaşık bal almak boğaz ağrısına iyi gelir..

İpuçları ve Önlemler:

Hatta boğazınızdaki kaşıntıyı azaltmak için biraz bal yalayabilir ve yavaşça yutabilirsiniz..

4. Boğaz Ağrısı İçin Sarımsak Tedavisi:

Boğaz Ağrısı Sarımsak İçin Ev Çareleri

Sarımsak, boğaz ağrısı için en iyi çaredir ve rahatsızlığı anında kontrol etmede oldukça etkilidir. Sarımsağın anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, onu boğaz ağrısının doğal tedavisi için mükemmel ev ürünlerinden biri yapar. Onları diyete dahil edebilir veya sorun azalıncaya kadar her gün bir diş çiğ sarımsak yiyebilirsiniz..

İpuçları ve Önlemler:

Çiğ sarımsak oldukça keskindir ve ağız kokusuna neden olabilir..

5. Adaçayı Çayı:

Ada çayı

Boğaz ağrısından mükemmel bir kaçamak olan bitkilerden biri de adaçayıdır. 2 yemek kaşığı adaçayı yaprağını bir bardak suda kaynatarak bir bardak adaçayı hazırlayın. Suyun rengi açık yeşile döndüğünde biraz bal ekleyip ılık olarak tüketebilirsiniz. Acıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Adaçayı çayı kesinlikle şiddetli boğaz ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biridir..

İpuçları ve Önlemler:

Taze adaçayı yoksa kuru adaçayı kullanarak bu çayı hazırlayabilirsiniz..

Daha fazla gör: Zatürree Doğal Çözümler

6. Kaygan Karaağaç:

Boğaz ağrısı için Kaygan Karaağaç Çözüm

Boğaz ağrısını tedavi etmek için en iyi ev ilaçlarından biridir. Bu doğal yöntem, Amerika yerlileri tarafından uzun yıllardır takip edilmekte ve halen uygulanmaktadır. Bir dizi çalışma ve teste göre, kaygan karaağaç öksürüğü ve nezleyi tedavi edebilir ve boğazın düzgün çalışmasını da sağlayabilir. Su ile karıştırıldığında pürüzsüz bir jel oluşturur. Kullanmak için kabukların toz haline getirilmiş halinin üzerine biraz su dökmeniz, karıştırmanız ve içmeniz gerekecek..

7. Boğaz Ağrısı İçin Meyan Kökü Tedavisi:

meyan kökü

Meyan, boğaz ağrısı ve enfeksiyon için en iyi ev ilaçlarından biridir. Su ve meyan kökü kullanarak bir gargara solüsyonu hazırlayın. Bu kaynama noktasına getirilmeli ve ardından ılık sıcaklığa soğutulmalıdır. Boğazınızı bu sıvıyla gargara yapın ve boğaz ağrısının tedavisinde ne kadar yardımcı olduğunu görün..

İpuçları ve Önlemler:

Daha hızlı rahatlama için gargara ile birlikte Meyan kökü çayı da tüketilebilir..

8. C vitamini yardımcı olur:

Vitaminler C Gıdalar

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve böylece ağrıya neden olan boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Boğaz ağrısına fayda sağlamak için özellikle turunçgiller başta olmak üzere C vitamini yönünden zengin besinler tüketin. Diyetinize dahil edilecek yaygın yiyeceklerden bazıları limon, portakal, sarı kırmızı biber, kiraz, çilek vb..,

İpuçları ve Önlemler:

Turunçgiller aç karnına alındığında yanma hissine neden olabilir..

Daha fazla gör: Diz Ağrısı İçin Ev Çareleri

9. Tavuk Çorbası için:

Tavuk çorbası (2)

Tavuk çorbası, boğaz ağrısı için lezzetli ve etkili ev yapımı ilaçlardan biridir. Bu, sorun tamamen azalana kadar her gün bir kez yapılabilir. Ayrıca burnunuz tıkalıysa çorbadan çıkan buharı içinize çekebilirsiniz. Bol margarinli çorbadansa tavuk suyu çorbası içmek daha iyidir..

İpuçları ve Önlemler:

Cömert bir doz biber eklemek tadı ve sağlık yararlarını artırabilir..

10. Limon Boğaz Ağrısına Yardımcı Olur:

Limon

Limon, etkili şiddetli boğaz ağrısı ilaçlarından biridir ve boğazda daha fazla ağrıya neden olan mukusun temizlenmesine çok yardımcı olur. Limonu kullanmanın iki yolu vardır, bunlardan ilki, bir miktar limon suyunu Luke ılık suda karıştırıp aynı şekilde gargara yapmaktır. İkinci olarak, bir dilim limon alıp üzerine biraz tuz ve karabiber serpip yavaşça yalayabilirsiniz..

İpuçları ve Önlemler:

Limon miktarına dikkat edin çünkü fazla tüketimi asitliğe neden olabilir..

11. Tarçın:

Tarçın

Tarçın sıcak bir maddedir ve her türlü ağrıyı iyileştirmede çok yardımcıdır ve aynı zamanda yaygın boğaz ağrısı ilaçlarından biridir. Sıcak suya tarçın tozu ve karabiber ekleyip ardından gargara yapabilirsiniz. Alternatif olarak, biraz bala tarçın yağı ekleyebilir ve ardından günde en az iki kez tüketebilirsiniz. Bu, boğaz ağrısı için en iyi evde çaredir ve her evde kolayca bulunur..

İpuçları ve Önlemler:

Tarçın çubuklarının suda kaynatılmasıyla yapılan tarçın çayı da etkili bir ilaçtır..

12. Nar Boğaz Ağrısını İyileştirir:

Nar

Nar, boğaz ağrısına evde çare olarak yaygın olarak kullanılmaktadır ve nar kabuğunu 3-4 bardak suya kaynatıp günde yaklaşık iki kez içebilirsiniz. Şimdi bu solüsyonu süzün ve ya çay olarak içebilirsiniz ya da bu su ile gargara yapabilirsiniz. Ayrıca her gün iki bardak nar suyu içmelisiniz. Bu, ağrılı boğaz enfeksiyonu için en iyi ev ilaçlarından biridir..

İpuçları ve Önlemler:

Şeker yüklü olduğu için asla konserve nar suyu kullanmayın. Maksimum fayda sağlamak için her zaman taze meyve sularını tercih edin.

13. Elma Sirkesi:

Elma sirkesi

Boğaz ağrısı için hızlı bir çare mi arıyorsunuz? Elma Sirkesi deneyin! ACV olarak da adlandırılan bunu boğaz ağrısından anında kurtulmak için kesinlikle kullanmalısınız. İster bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı balı bir bardak ılık suda seyreltin, sonra onunla gargara yapın ya da aynı solüsyona biraz tarçın ve karabiber ekleyip daha sonra doğal çözümlerden biri olarak kullanabilirsiniz. boğaz ağrısı.

İpuçları ve Önlemler:

ACV aroması oldukça güçlüdür ve asla seyreltilmeden tüketilmemelidir..

14. Şekerler:

şekerler

Çocuklarda boğaz ağrısının evde tedavisinin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Şekerler! Bu mutlaka şekerli şekerler anlamına gelmez, çünkü sadece şekersiz şekerlerden bahsediyoruz. Boğaz ağrısı çekiyorsanız, tükürüğünüzü sağlam tutmak ve boğazdaki gıdıklama hissinden kurtulmak için bu tür sert şekerler ve buzlu şekerler veya pastiller emmeniz gerekir..

İpuçları ve Önlemler:

Dişlerinizde çürüklere neden olabileceğinden, renkli ve şeker bazlı şekerlemelerden kesinlikle kaçının..

15. Hidrojen Peroksit:

Hidrojen peroksit

Bu, diğer kesikler ve ağrılar için iyi bir çare olmakla birlikte, boğaz ağrısı ilaçları listesinde çok iyidir. Hidrojen peroksit dolu bir kap almanız ve ardından bunu bir bardak ılık suyla karıştırmanız gerekir. Şimdi bunu boğazını gargara yapmak için kullan. Tadı çok kötü ve dilerseniz biraz bal ekleyebilirsiniz. Hidrojen peroksit, boğaz ağrısını gidermek için en etkili ev ilaçlarından biridir..

İpuçları ve Önlemler:

Bu tedavi doğru kullanılmadığında boğaz yanması gibi yan etkilere neden olabilir..

16. Boğaz Ağrısı İçin Karanfil Tedavisi:

Karanfiller

Bu özel baharatın çok zengin bir öjenol kaynağı olduğu bilinmektedir ve bu nedenle boğaz ağrısını uyuşturmaya daha fazla yardımcı olacak öjenol miktarını serbest bırakmak için 4-5 karanfil çiğnemeye başlayabilirsiniz. Alternatif olarak 3-4 karanfil ile biraz su kaynatıp bitki çayı yapabilirsiniz. Bu, yutma sırasında boğaz ağrısı için en popüler ev ilaçlarından biri olabilir..

İpuçları ve Önlemler:

Karanfil fazla tüketildiğinde ağızda veya midede ülsere neden olabilir..

17. Zerdeçal:

Zerdeçal

Zerdeçal bir çok anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve bir miktar ılık suda karıştırıp her sabah bu solüsyondan yudumlayabilirsiniz. Yine, sütü ısıtmak için biraz zerdeçal ve biraz karabiber ekleyebilir ve boğaz ağrısından kesin olarak kurtulmak için her gece yatmadan önce yavaşça yudumlayabilirsiniz..

İpuçları ve Önlemler:

Yatağa gitmeden hemen önce bu çareyi takip etmek aynı zamanda doğal bir uyku indükleyicisi olarak da işe yarayabilir..

18. Zencefil Boğaz Ağrısını Azaltabilir:

Zencefil

Zencefil boğaz ağrısı için çok iyi bir çaredir çünkü biraz ısıtır ve boğazdaki mukusun temizlenmesine de yardımcı olur. Küçük zencefil parçaları alıp şimdi 2 su bardağı su alıp içindeki zencefil parçalarıyla kaynatmaya başlayabilirsiniz. Şimdi su bir bardağa düşene kadar kaynatın. Şimdi buna bal ekleyin ve sıcak karışımı yudumlayın..

İpuçları ve Önlemler:

Zencefil hassas midelerde oldukça güçlü olabilir. Miktar konusunda dikkatli olun.

19. Buhar:

Buhar

İçine bir kap ve sıcak su alın. Şimdi bu kaba birkaç damla okaliptüs yağı dökün. Şimdi yüzünüz bu suya dönük olacak şekilde oturun ve sıcak buharı içinize çekin. Buharın birikmesini sağlamak için başınızı bir havluyla örtün. Bu, mukusun temizlenmesine yardımcı olacak ve böylece size rahatlama sağlayacaktır..

İpuçları ve Önlemler:

Daha iyi konfor için elektrikli buhar makinesi de kullanabilirsiniz..

20. Acı Biber:

Kırmızı biber

Boğaz ağrısı için bu çare tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ilık suda biraz bal ve ardından 1/4 çay kaşığı kırmızı biberi karıştırıp sıcak sudan yudumlayabilirsiniz. Bu boğaz ağrısını büyük ölçüde rahatlatacaktır..

İpuçları ve Önlemler:

Cayenne biberine alerjiniz varsa bu ilaçtan uzak durun..

21. Domates Suyu:

Domates suyu

Domatesler çok yüksek likopen kaynaklarıdır ve bu doğal bir antioksidandır. Boğaz ağrısına çare olarak biraz domates suyu ve yaklaşık 10-12 damla biber salçasını ılık suya alıp hemen rahatlamak için bununla gargara yapmaya başlayabilirsiniz. Bu biraz boğazı tahriş edebilir ama kesinlikle rahatlatacaktır..

İpuçları ve Önlemler:

Bu çare, biber sosu varlığından dolayı hassas midelere uygun olmayabilir..

22. Çemen Boğaz Ağrısını Giderir:

çemen otu

Çemen otunun birçok anti-inflamatuar özelliği vardır ve boğaz ağrısı problemlerinde kullanabilirsiniz. Bir miktar çemen tohumu alabilir ve ardından biraz suda kaynatabilirsiniz. Bittiğinde bitki çayı olarak yudumlayabilir ve boğaz ağrısından anında kurtulabilirsiniz..

İpuçları ve Önlemler:

Çemen otu çayı tadı oldukça acıdır. Bir parça bal eklemek tadı iyileştirebilir.

23. Hatmi Kökleri:

hatmi kökleri

Bir kaşık dolusu hatmi kökü alabilir ve ardından bunu suyla dolu bir bardağa ekleyebilirsiniz. Şimdi bunu kaynatın ve yaklaşık yarım saat kaynatmaya devam edin. Bittiğinde alevi kapatabilir ve bunu oda sıcaklığına getirebilirsiniz. Şimdi bu suya biraz bal ekleyin ve ardından günde en az üç kez tüketin..

İpuçları ve Önlemler:

Marshmallow çayının bazı kişilerde baş dönmesine ve mide rahatsızlığına neden olduğu bildirilmektedir..

24. Ahududu Çayı:

Ahududu Çayı

Bunun için bir avuç kuru ahududu yaprağına ihtiyacınız olacak. Şimdi onları toz haline getirmek için öğütün ve şimdi bunlar sızana kadar biraz suda kaynatın. Şimdi sadece ılık olana kadar ısıyı biraz azaltın. Çözeltiyi süzün ve bu çayı için.

İpuçları ve Önlemler:

Ahududu yaprağı bulamazsanız, rahatlamak için küçük miktarlarda Ahududu suyu bile içebilirsiniz..

25. Buğday Çimi Suyu:

Buğday çimi suyu

Bu, boğaz ağrısı için harika bir doğal ev ilacıdır ve basit buğday çimi alabilir ve ardından bunlardan biraz meyve suyu yapmak için biraz su karıştırabilirsiniz. Şimdi boğaz ağrısından biraz kurtulmak için bu meyve suyuyla gargara yapabilirsiniz..

İpuçları ve Önlemler:

Buğday çimi suyu da genel sağlığınız için faydalıdır. Düzenli olarak tüketmek vücudunuza pek çok fayda sağlayabilir..

26. Nane Boğaz Ağrısını Giderir:

Nane

Sıralama süresi içinde boğaz ağrısı için en iyi evde çare mi arıyorsunuz? İşte boğaz ağrısını pek çok sorun olmadan tedavi etmenin harika bir yolu. Amerikan Kanser Derneği tarafından nanenin boğaz ağrısı semptomlarını azaltabileceği kanıtlandı ve onaylandı. Nane, boğaz ağrısına karşı anti-ajan görevi gören ve tahrişi azaltan ve boğazı sakinleştiren mentol ile birlikte gelir..

27. Çinko Pastiller:

çinko pastiller

BURADAN SATIN ALIN

Çinko pastiller çok fazla çinko içerir ve bu, boğaz ağrısı için etkili bir evde çare olacaktır. Çinko boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır..

Boğaz Ağrısını Önlemenin Diğer Yolları:

1. İyi Miktarlarda Su İçin:

Suçlu

Kan dolaşımını iyileştirmek ve vücudun fonksiyonlarını düzenlemek için 8-10 bardak su için. İyi miktarda sade suya sahip olmak, ağrıya neden olan bölgedeki iltihabı tedavi etmede de yardımcı olacaktır. Bu çare ile ilişkili birçok başka fayda da vardır..

İpuçları ve Önlemler:

Sık boğaz ağrılarına yatkınsanız, soğuk su almayın. Oda sıcaklığı idealdir!

2. Uygun Dinlenme Yapın:

Dinlenin

Vücuda ağrı ve ağrıya neden olan boğazda biriken bakterilerle savaşmak için gereken zamanı ve gücü vermek için uygun dinlenme çok önemlidir. Boğaz ağrısı için iyi bir tedavi sağlamak için gün boyunca düzenli olarak kestirin ve geceleri yaklaşık 8 saat kesintisiz uyku uyuyun..

3. Bir Nemlendirici Kullanın:

Boğaz ağrısı için nemlendirici

Boğaz ağrısının ana nedenlerinden biri, genellikle soğuk aylarda ortaya çıkan kuru havadır. Kullanabileceğiniz en iyi ev kürlerinden biri, gün içinde zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz odaya nemlendirici koymaktır. Bu, havaya nem getirilmesine yardımcı olur ve böylece boğaz ağrısının etkin tedavisine yol açar..

4. Sigaradan Kaçının:

Sigaradan Kaçının

En azından bu süre için sigarayı bırakmanız şiddetle tavsiye edilir. Sigara zaten senin için iyi değil. Boğazınız üzerinde ciddi etkileri vardır ve boğaz ağrısı yaşarken daha zararlı olabilir. Duman elementi tahrişe neden olabilir ve boğazın durumunu şu an olduğundan çok daha kötü hale getirebilir. Vücudunuz için en zararlı şeylerden biridir ve uygun şekilde ilgilenilmezse ekstra zararlı olduğu kanıtlanabilir. Sigara bağımlısı olanlar sigarayı bırakmakta zorlanabilirler ama bu, boğazınızın iyileşmesi için yapılmalıdır. Isıtılmış tütün soluduğunuz havayı nemlendirir ve boğazınız için hiç iyi değildir. Sigara içenler için bu, boğaz ağrısını iyileştirmenin ilk adımı olacaktır..

5. Soğuk algınlığı ve Grip Mevsimlerinde Güvende Kalın:

Güvende kal

İklim koşullarındaki değişiklikler sırasında korunmaya devam edin, bu da kış aylarında boynunuza bir susturucu sarmak anlamına gelir. Bu basit ev ipucu boğazı ağrı ve şişlikten kurtaracak.

Boğaz ağrısı tedavisi için bu ev ilaçları, hızlı bir rahatlama sağlamada oldukça etkilidir. Bununla birlikte, tamamen doğal ilaçlardır ve yalnızca küçük enfeksiyonlar üzerinde çalışırlar. Tümörler gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkan semptomlar bu ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. İlaçlarınızın ve bu bileşenlerin birlikte hareket edip edemeyeceğini anlamak için her zaman doktorunuzun tavsiyesine başvurmalısınız..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Strep Boğazı Nedir??

Strep boğazına, bölgeyi enfekte eden Streptococcus adı verilen bakteri istilası neden olur. Sonuç, boğazda kaşıntı ve ardından ses kısıklığı ve şiddetli ağrıdır. Strep boğaz bulaşıcı bir hastalıktır ve hapşırma, öpüşme veya öksürme yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Hem yetişkinlere hem de çocuklara, özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanlara saldırır..

2. Ateş Boğaz Ağrısına Neden Eşlik Eder??

Boğaz ağrısına yol açan birçok faktörden biri bakteriyel veya Viral bir enfeksiyondur. Bu mikroplar tükürüğü veya yiyecekleri yutarak sisteme girer ve sistemi enfekte eder. Bu, vücudun bakterilerle savaşmak için doğal tepkisi olan yüksek ateşle sonuçlanır. Durum birkaç gün içinde düzelmezse, bir antibiyotik reçete edilebilir..

3. Sık boğaz enfeksiyonu kanser riskini gösterir mi??

Boğaz kanseri belirtilerinden biri tekrarlayan boğaz enfeksiyonları olsa da, bunun tersi her zaman doğru değildir. Boğaz enfeksiyonlarında sık görülen saldırılar, birçok ev ilaçları ile üstesinden gelinebilecek daha zayıf bir bağışıklık sistemine işaret edebilir. Kanser ise ölümcül bir hastalıktır ve ancak uygun tarama testleri ile teşhis konulabilir..