Çocuğunuzda inatçı öksürük konusunda endişeli misiniz? Birçok ipucu ve ilaç denediniz, ama boşuna mı? Merak etme! Bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olacağız. Ondan önce öksürüğün ne olduğunu anlayalım mı? Öksürük, vücudun yabancı bir cismi dışarı atmak için kullandığı doğal mekanizmadır. Bazı durumlarda, boğazı korumak amacıyla öksürük uzayabilir. Bu şiddetli ağrı ve iltihaplanmaya yol açar ve hatta kusmayı tetikleyebilir. Sorun ciddileşmeden önce, çocuklar için öksürük için oldukça güvenli ve doğal olan bu en iyi ev ilaçlarını deneyin..

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda Öksürüğün Nedenleri:

Çocuklarınıza öksürük kontrolü konusunda yardım etmeye çalışmadan önce, bu soruna yol açan birçok nedeni öğrenmelisiniz:

 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Astım.
 • Boğaz enfeksiyonu.
 • boğmaca.
 • Asit Geri Akışları.
 • Akciğer Enfeksiyonları.
 • Hava Kanallarında Tıkanma.
 • Alışkanlık Çocuğun tamamen alışkanlıktan öksürdüğü öksürük.

Çocuklarda Öksürük Belirtileri:

Çocuklarda öksürüğe genellikle aşağıdakiler gibi birçok başka semptom eşlik eder:

 • Boğazda Tahriş.
 • Boğazda kuruluk.
 • Kızarıklık ve Kaşıntılı Gözler.
 • Yaşlı gözler.
 • Boğuk ses.
 • Mukus birikmesi.

Çocuklarda Öksürüğün Önlenmesi:

Çocuklarda gelecekteki öksürük riskini azaltmak istiyorsanız, şu önlemleri almanız önerilir:

 • Öksürüğün kök nedenini analiz etmeye çalışın. Bir alerjenden kaynaklanıyorsa, çocuğunuzu ondan uzak tutun..
 • Çocuğunuzun ciddi hastalıkları önlemek için zamanında aşılandığından emin olun..
 • Havayı nemlendirmek ve kuruluğu azaltmak için evde nemlendirici bulundurun.
 • Soğuğa alerjisi varsa, onlara soğuk su yerine ılık su verin..
 • Bol sıvı almalarını sağlayın.
 • Düzenli tıbbi kontroller için onları doktorlara götürün.

Çocuklarda Öksürük İçin Basit Ev Çözümleri:

1. Bal Şurubu:

Çocuklarda öksürük için ballı ev ilaçları

Bal, özellikle soğuk algınlığı sırasında veya boğaz ağrınız varsa, bebek öksürüğü için en iyi ev ilaçlarından biridir. Balı yarım limonla karıştırın. Bunu direkt olarak verebilir veya bir bardak ılık su ile karıştırabilirsiniz. Karabuğday balı gibi koyu renkli bal kullanmanın çocuklarda öksürük kontrolünde oldukça etkili olduğu gösterilmiştir..

2. Buhar veya Buhar:

Çocuklarda öksürük için buharlı ev ilaçları

Buhar, öksürüğünüzün en büyük düşmanıdır. Tüm havalandırma delikleri kapalıyken sıcak bir duş almanız önerilir. Bunun o sinir bozucu öksürük üzerinde harika bir etkisi olacak. Ayrıca yüz buharı alabilirsiniz. Tüm damar, sinüs ve diğer soğuk merkezleri temizler. Ancak bu bebeğiniz için olduğu için çok sıcak olmamasına dikkat edin. Ancak bu, çocuğunuz astımlıysa kesinlikle hayır..

3. Biber-Bal Çayı:

Biber bal çayı

Acı biber vücudunuzdaki dolaşımı uyarır ve mukus daha az yoğun hale gelerek atılmasını ve atılmasını kolaylaştırır. Rasyon, bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ve iki yemek kaşığı baldır. Bunu çiğ çayınıza veya ılık suyunuza koyun, süzün ve ardından için, yoksa biber boğazınızı incitecek. Bunu günde bir defadan fazla yapmayın.

4. Sıcak sıvılar:

Çocuklarda öksürük için sıcak sıvılar ev ilaçları

Gün boyunca çay, kahve ve sıcak çikolata gibi ılık sıvılar içmek tahriş edici öksürüklere yardımcı olabilir. Ayrıca sizi nemli tutacak ve mukusun çözülmesine yardımcı olacaktır. Ancak bununla birlikte yeterli su içmeye de devam edin. Aksi takdirde, vücudunuz ısınır ve ateşinizin yükselmesi için iyi bir şans vardır. Bu, çocuklar için soğuk algınlığı ve öksürük için popüler ev ilaçlarından biridir..

5. Zencefil:

Çocuklarda öksürük için zencefil ev ilaçları

Zencefilin antihistamin ve dekonjestan özellikleri onu soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde çok faydalı bir ilaç yapar. Can sıkıcı öksürük nöbetleriyle savaşmak için zencefil çayı veya suyu için. Bu tedavi çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. Zencefil çok küçük çocuklarda ve bebeklerde yanma hissine neden olabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır..

6. Karanfil:

Karanfiller

Karanfilleri gece boyunca küçük bir bal kasesine batırın (buzdolabında saklayın) ve sabahları bir kaşık bal için. Tahriş ve kaşıntıyı azaltmada çok etkilidir. Ayrıca sık sık öksürdükten sonra büyüyen ağrıyı da giderir. Bu öksürük için doğal bir tedavidir.

7. Tarçın:

Tarçın

Tarçın ayrıca öksürük nöbetlerini engellemeye yardımcı olan harika bir baharattır. Tarçın aromalı ekmek veya çörek yapabilir ya da içine birkaç damla limon ekleyerek bir yemek kaşığı bala ekleyebilirsiniz. Tarçın istediğiniz şekilde tüketilebilir. Çocuklar için, tatlı ekmeğe eklemek iyi bir fikirdir, çünkü güçlü aroması nedeniyle onu almayı reddedebilirler..

8. Alkol:

Alkol

Kulağa şaşırtıcı gelse de ilacınızda bir miktar alkol de var. Bakterileri ve diğer antikorları öldürmede çok etkilidir. Çocuğunuz için 10-15 ml brendi veya burbonu ılık sütte balla karıştırın. Bu, öksürüğün daha fazla gelişmesini durdurmada son derece etkilidir. Bu evde çare, kesinlikle 12 yaşından büyük çocuklar içindir ve dikkatli kullanılmalıdır..

9. Ilık Sütlü Bal:

ılık süt ile bal

Sıcak süt ve bal birlikte, şiddetli öksürük nedeniyle boğazınızda oluşan göğüs ağrısını ve rahatsızlığı azaltmak için harika bir şekilde çalışır. Uyandığınızda bir kez ve yatmadan önce bir kez daha alın. Bu lezzetlidir ve çocuğunuz onu içmeyi reddetmeyecektir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için popüler doğal öksürük ilaçlarından biridir..

10. Zencefil ve Tulsi:

Çocuklarda öksürük için GInger ve Tulasi ev ilaçları

Tulsi ayrıca kutsal fesleğen olarak da bilinir ve zencefil ile birleştirildiğinde çocuklar için öksürük için en iyi Hint ev ilaçlarından birini yapar. Çay yaparken şeker yerine bal ekleyin ve suyu kutsal fesleğen ve zencefil ile kaynatın. Ya da sadece birkaç damla zencefil ekleyin. Çocuğunuz için çok baharatlı olması durumunda, içine biraz daha bal ve birkaç damla limon ekleyin. Bunu günde en az üç kez iç.

Çocuklarda öksürük için bu ev ilaçları anında rahatlama sağlayabilir. Ancak, bu yöntemlerin hiçbirinin tıbbi tedavilere alternatif olarak çalışmadığını unutmamalısınız. Ciddi veya uzun süreli öksürükler, bu ilaçların işe yaramasını beklemek yerine, temel nedeni anlamak için uygun bir teşhis almalıdır. Ayrıca, küçük çocuklar ve bebekler üzerinde denemeden önce dikkatli olunmalıdır..

SSS:

1. Bu Çözümleri Bebeklerde Deneyebilir miyim?

Makalede belirtilenler de dahil olmak üzere herhangi bir ev ilacının 12 ayın altındaki bebeklerde denenmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Bundan sonra bile, doğal ilaçlar konusunda bilgili bir doktorla konuşmalısınız. Bazı bileşenler 1 yaşın altındaki bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve onlar için hayati tehlike oluşturabilir..

2. Çocuğum İçin Bir Reçetesiz Öksürük Bastırıcı Denemek Tamam mı??

Bir çocuk öksürüğü kesmediğinde, attığımız ilk adım ona bir doz öksürük şurubu vermektir. Bununla birlikte, bu ilaçlar uyku indükleyici ajanlar içerdiğinden, doktor tavsiyesi olmadan kendi kendine ilaç veremezsiniz. Biraz daha yüksek bir doz bile çocuğun sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır..

3. Öksürürken Çocuğumu Okula Gönderebilir miyim?

Öksürük genellikle altta yatan bir enfeksiyonu gösterir. Çocuk öksürdüğünde ağız içindeki mikroplar hava veya tükürük damlası şeklinde dışarı atılır. Bu diğer çocuklara bulaşabilir. Ayrıca sürekli öksüren bir çocuğu göndermek de iyi bir fikir değildir. Onlara sıcak yemek, evde ilaç verin ve bol bol dinlenin..