Sigara içmenin sadece sizin için değil, dumanı pasif olarak soluyanlar için de zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? Pek çok kişi sigarayı stresi azaltmak için kullansa da kısa sürede bir bağımlılığa dönüşebilir ki bu da zararlıdır..

Bu makale size sigarayı doğal yollarla bırakmanıza yardımcı olacak güvenli ve doğal seçenekler sunuyor. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Doğal Olarak Sigarayı Bırakma

Sigarayı Kalıcı Olarak Bırakmanın En Etkili Yolları:

Sigara gibi bir alışkanlığı bırakmak istediğinizde azim anahtardır. Baştan sona baştan çıkarma var, bu da süreci daha da zorlaştırıyor. Hiçbir kısayol sizi sigarayı bırakmaz soğuk hindi. Kendinizi yoksunluk belirtilerine hazırlamak ve size tutarlı ve kalıcı sonuçlar veren ipuçlarını kullanmak en iyisidir..

1. Sigarayı Bırakmak İçin Nedenlerin Bir Listesini Yapın:

Zincirleme sigara içicisi olan insanlar, genellikle onları sigarayı bırakmaya kararlı hale getirecek bir aydınlanma yaşarlar. Sizi bu kararı almaya neden yönlendirdiğinizi kendinize hatırlatmak için bir liste yapmak, sigarayı bırakmanın ilk ve gerekli adımlarından biridir. Bir sigara yakma dürtüsünü kontrol etmek için yeterince güçlü bir sebep seçtiğinizden emin olun..

 • Ailenizi pasif içicilikten korumak için.
 • Kronik sağlık sorunları alma şansını azaltın.
 • Para biriktir.

2. Aktif Olun:

Tek bir yerde oturmak çoğumuz için bir çalışma biçimi haline geldi. Bu, vagondan düşmenize neden olan nikotin isteklerini tetikleyebilecek bir neden olabilir. Aktif olmak sigarayı bırakmanın en iyi yoludur.

Kendinizi yüzme, koşu, paten kayma vb. gibi bir aktiviteye dahil etmek çok faydalı olabilir, çünkü isteklerinizin zihninizde canlanmasına çok az zaman kalır..

Aktif bir insan değilseniz, sizi meşgul eden ve vücudunuzun sağlığını koruyan birkaç yeni hobi edinmenin tam zamanı..

3. Sağlıklı Diyet Planına Geçin:

Sigarayı bırakmaya karar verdikten ve yaşam tarzınızda yaptığınız değişikliklerden sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları da gereklidir. Taze meyve ve sebzeler dahil olmak, nikotin isteğini kontrol etmenize yardımcı olur..

Diyet, kendinizi aç bırakmanız gerektiği anlamına gelmez; sağlıklı beslenmek anahtardır. Yağsız protein, kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi vücudunuzun genel sağlığına fayda sağlayabilecek yiyecekleri dahil etmeye çalışın..

Ananas, nikotinin sürekli kullanımından kaynaklanan iltihabı azaltmaya ve ciğerlerinizin sağlıklı işleyişini sürdürmeye yardımcı olan en iyi meyvelerden biridir..

4. Bol Su İçin:

Su, vücudunuzu detoksifiye etmede önemli bir rol oynar. Bu nedenle günde en az 8 litre su içmemiz tavsiye edilir. Sigarayı bırakmanın ve bağımlılıklarla savaşmanın en iyi yolu bol su içmektir..

Sürekli sigara içmek vücudunuzda nikotin birikintileri oluşturarak dokulara zarar verir. Büyük miktarlarda su tüketerek, kimyasal birikimi yavaşça temizler ve kendinizi nemli tutar..

Su, bağımlılıkla savaşmanıza yardımcı olur ve iyileşme sürecini etkili bir şekilde hızlandırır..

5. Bitkisel veya Yeşil Çay yudumlayın:

Yeşil çay, sağlığı teşvik eden bileşiklere sahiptir ve onu sigarayı bırakmak için en iyi ev ilaçlarından biri yapar. Bir fincan sıcak bitki veya yeşil çayı yudumlamak, zihninizi sigaradan uzaklaştıracaktır. Ayrıca vücudunuzun sürekli sigara içmenin verdiği zararlardan iyileşmesine yardımcı olur. Yeşil çayın sigara içen kişilerde akciğer kanseri riskini azalttığı görülüyor (1)(2).

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde, seçtiğiniz bitki çayını veya yeşil çayı yudumlama alışkanlığına başlayın..

6. C Vitamini:

Sigarayı bıraktığınız ilk birkaç hafta en zorlu ve stresli zamanlardır. Bu, insanların en çok desteğe ihtiyaç duyduğu ve vücudunuzun sigarayı bırakmaya yardımcı olacak takviyelere ihtiyacı olduğu zamandır (3).

C vitamini içinde bulunan antioksidanlar, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, bu nedenle çöp toplayıcı olarak da adlandırılır. Vücudunuzu temizleyerek nikotin özlemini kontrol eder. Vücudunuzu nikotin istememesi için eğitir..

C vitamini sinir fonksiyonlarını iyileştirerek sinirlilik, sinirlilik, anksiyete, depresyon gibi yoksunluk belirtileriyle mücadelede hayati bir rol oynar..

7. Ginseng Tüketin:

Nikotin arzusunu kontrol etmek, birçok insanın sigarayı bırakmayı planlarken karşılaştığı en büyük engellerden biridir. Ginseng’in kurtarmaya geldiği yer burasıdır. Sigarayı bırakmanın en doğal yollarından biridir..

Birçok araştırmaya göre, ginseng, nikotin için terapötik bir ikame olabilir ve sigarayı daha az çekici hale getirir.4).

Ginseng çay hazırlanarak tüketilebilir veya tozunu çorbanıza veya meyve suyunuza ilave edebilirsiniz. Bu yüzden gecikmeden rutininize ginseng ekleyin ve hedefinize hızla ulaşın..

8. Sarı Kantaron:

Sarı kantaron, sigarayı bırakmanıza yardımcı olan en iyi bitkisel takviyelerden biridir. Aynı zamanda depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir..

Sarı kantaronda bulunan zengin dozda antioksidanlar, özellikle sigarayı bırakmaya çalışırken nikotin isteğinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Sigarayı bırakmak için nikotin replasman tedavisi kullanmaktan kaçınmak isteyen kişiler için kullanılabilecek bir seçenektir..

Bu bitkinin birincil kullanımı depresyon içindir; sigarayı bırakmadaki etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sarı kantaron kullanımı güvenli olsa da hamile veya emziren kadınlar ve çocuklar onu tüketmekten kaçınmalıdır..

9. Esansiyel Yağlı Aromaterapi:

Sigarayı bırakmak, insanları duygusal olarak etkilediği için kolay değildir. Stres, sigara içen birçok insanın ortak nedenlerinden biridir. Uçucu yağların etkileri kişiden kişiye değişir..

Esansiyel yağlarla yapılan aromaterapi, zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir, vücudunuzu rahatlatabilir, zihninizi nikotin yoksunluğundan uzaklaştırabilir (5).

Bir aromaterapi seansı sırasında kullanılabilecek uçucu yağlardan bazıları şunlardır:

 1. Karabiber Esansiyel Yağı
 2. Tatlı Portakal Esansiyel Yağı
 3. Roma Papatya Esansiyel Yağı
 4. Lavanta Esansiyel Yağı
 5. Nane Esansiyel Yağı
 6. Biberiye Esansiyel Yağı

Uçucu yağların olumlu etkileri olmasına rağmen, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak etkinliklerini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır..

10. Bir Akupunktur Uzmanından Tavsiye Alın:

Akupunktur, birçok sağlık rahatsızlığının tedavisinde etkili olan alternatif bir ilaçtır. Sigarayı bırakmanın en etkili yoludur ve hedefinize başarıyla ulaşmanıza yardımcı olur..

Bir araştırmaya göre, vücudumuzdaki birkaç akupunktur noktası farklı insanlara birçok yönden yardımcı olur. Süreç, sigarayı bırakmak isteyenlerin motive olmasını ve yolda kalmasını sağlar (6).

Başlangıçta sigara sayısını azaltmanıza ve sonunda bırakmanıza yardımcı olan doğal süreçlerden biridir..

11. Yoga veya Egzersiz yapın:

Yoga şeklinde egzersiz, her yaştan insan arasında önem kazanıyor. Yoga vücudun rahatlamasına yardımcı olur ve sigarayı bırakmak için en iyi çözümlerden biri olarak kabul edilir. Nikotin arzusunu kontrol etmenize yardımcı olur ve kaygıyı önemli ölçüde azaltır..

Araştırmacılara göre, yoga veya egzersiz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve sizi rahatlatarak ciğerlerinizi güçlendirir. Özellikle kadınlar için alternatif bir terapi olarak çalışır (7).

Peki, ne bekliyorsun? Her gün kullandığınız sigara sayısını yavaş ama etkili bir şekilde azaltacak yoga yapmaya başlayın..

12. Bir Uygulama Kullanın:

Elektronik medya son yıllarda çok gelişti. Kesinlikle her şey için mevcut uygulamalar var. Bu tür birçok uygulama ile sigarayı bırakmak istediğinizde takip edebilir ve motive olabilirsiniz. Arayüz, tasarım ve güncelleme sıklığı, bu uygulamaların tasarlanmasında önemli bir rol oynar ve piyasadaki en popüler uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Şimdi çık
 • Sigara içmek serbest
 • İzleyiciden Çık
 • KolayÇık
 • Genius’tan Çık
 • Benim ÇıkArkadaşım
 • alevli
 • Sigara içmeyi bırak
 • Sigarayı Bırak – Sigarayı Bırak Sayacı
 • Sigara Günlüğü – Sigarayı Bırakın

Hepimiz kendimizin ve ailemizin iyiliği için sigarayı bırakmak istiyoruz. Geçici çözümlerden farklı olarak, bu makalede bahsedilen adımlar size sigarayı doğal yollarla bırakmanın rahat ve kalıcı bir yolunu sunacaktır. Bu ipuçlarının zorlu zamanı atlamanıza ve uçan renklerle çıkmanıza yardımcı olacağını umuyoruz..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede bahsedilen bilgiler yalnızca öneridir ve profesyonel tavsiyenin yerine geçmez. Yeni bir şey denemeden önce tıbbi tavsiye almanız önerilir. oluşabilecek yan etkilerden site sorumlu değildir..

SSS:

1. Sigarayı Aniden Bırakmak Güvenli mi??

Cevap: Sigarayı bırakmak her zaman sağlıklı bir seçenektir. Ancak sigarayı aniden bıraktığınızda, vücudunuz nikotin yoksunluğuna girebilir, bu da sizi üç gün içinde rahatsız, huysuz ve şiddetli baş ağrılarına neden olur. Vücudunuz nikotin tükenmesine uyum sağladığında, akciğerlerinizin işleyişi önemli ölçüde iyileşir..

2. Kaç Sigara Çok Fazla?

Cevap: Günde tek bir sigara içmek bile vücudunuz için zararlı sonuçlar doğurabilir. Pasif içicilik nedeniyle çevrenizdeki insanları da etkileyebilir..

3. Vücudunuzun Sigara İçilmez Alışkanlığına Alışması Ne Kadar Sürer??

Cevap: Sigarayı bıraktıktan sonra, nikotin yoksunluk semptomlarının zirveye ulaşması iki ila üç gün sürer. Sigarayı bırakır bırakmaz, beyin kimyanızın normale dönmesi için iki ila üç aya ihtiyacı vardır..