Sırt ağrısı! Okulda, işte kötü günlerin ve doktora görünmenin en sıradan sebeplerinden biridir. Bu sıradan ağrı, kas gerginliği, şişkin bir disk, omurga düzensizlikleri, artrit, aksi takdirde osteoporoz gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Çoğu durumda, ameliyat olmadan açıkça bel ağrısını azaltması muhtemeldir, aksi takdirde ilaç tedavisi.

Birçoğu için, yaralanma, bahçeciliğe benzeyen, aksi halde ağırlık kaldırmaya benzeyen, yorucu bir aktivite ile tetiklenir. Diğerleri sadece bir kalemi dürtüklemek için eğilir, ayrıca sırtları pes eder.

Evde Doğal Olarak Sırt Ağrısı Nasıl Azaltılır

Birçoğu için, yaralanma, bahçeciliğe benzeyen, aksi halde ağırlık kaldırmaya benzeyen, yorucu bir aktivite ile tetiklenir. Diğerleri sadece bir kalemi dürtüklemek için eğilir, ayrıca sırtları pes eder.

Sırt Ağrısı Nedir??

Sırt ağrısı, belinizde yaşadığınız yaygın ağrıdır, yani omurganın alt kısmıdır. Bu bölgedeki ağrı, bel omurgası, karın, diskler, iç organlar, diskler ve omurga etrafındaki bağlar, omurilik, pelvik organlar, alt sırttaki kaslar vb. Gibi vücudun birçok kısmıyla bağlantılı olabilir. Sırt ağrısı ayrıca sınıflandırılır. göğüs, tümörler veya deri vb. ile ilgili durumları içerebilen bel ağrısı ve üst sırt ağrısı için.

Sırt ağrısı çok yaygın bir durumdur ve birkaç gün içinde geçmelidir. Ancak ağrı devam ederse, bir kez doktora görünmelisiniz. Bazı durumlarda ağrı çok ciddi bir endişe değildir ve birkaç gün içinde azalır. Ancak sırtınızdaki ağrıyı ihmal ederseniz ve ağrı devam ederse sakatlığa neden olabilir. Fizik tedaviler, egzersizler, dinlenme ve duruş düzeltmelerinin etkili olduğu kanıtlanmıştır, çok nadir vakalar ameliyat gerektirir..

Sırt Ağrısını Doğal Olarak Azaltmanın En İyi Yolları:

Evde doğal olarak sırt ağrısını nasıl azaltacağınıza dair aşağıdaki ipuçlarını ve çözüm yollarını izlemelisiniz..

1. Çalışırken Sırtınızı Koruyun:

Doğru duruşu koruyun. Dik oturun ve omuzlarınızı düşürerek öne eğilmekten kaçının. Çalışırken ergonomik bir sandalye kullanın. Bu, vücudunuzun dik ve doğru duruşta olmasını sağlar. Neredeyse tüm gününüzü oturarak geçiriyorsanız, daha sık kalkın ve dolaşın..

2. Pound’u Düşür:

Ek ağırlık, vücudunuzda sırt ağrısına yol açan ek stres anlamına gelir. Mide bölgesinde ağırlık taşıyanlarda sadece sırttaki baskı artar. Size uygun bir beslenme planı bulun ve BMI’nizi kontrol altına alın.

3. Akupunkturu Deneyin:

sırt ağrısını azaltmak 2

Akupunktur ağrı, fibromiyalji, mide bulantısı ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Kronik bel ağrısı için etkili bir tedavi olduğu ortaya çıktı.

4. Poultice Smear:

Bunun sizin için en uygun olup olmadığını görmek için lapa soğuğu oda sıcaklığında kullanmayı deneyin. Lapayı yerinde tutmak için bir havluyla sarın. Lapayı bir seferde 30 dakika boyunca tutun; kilin kurumadığını doğrulamak için kontrol etmeye devam edin. Cildinizi kurutmamak için kil kurumadan lapadan kurtulun. Toplam 2 saat lapa tekrar uygulayarak bu işlemi tekrar deneyebilirsiniz..

5. Uyku Düzeni:

Yakında bunun eşleşmesi zor faydaları olduğunu anlayacaksınız. Uyku düzeniniz, ne kadar zinde uyandığınızın belirleyici bir faktörüdür. Sırt ağrınız, kendinizi adapte ettiğiniz yanlış bir pozisyondan kaynaklanıyor olabilir. Sırt üstü uyumak en iyisidir. Ayaklarınızın altında bir yastıkla yerde birkaç gece geçirin, çünkü bu uykuya dalmak biraz daha zor olsa da sırtınıza gerçekten yardımcı olabilir. Yan uyuyan biriyseniz, dizlerinizin arasına bir yastık koymak, kaslarınızın daha fazla gevşemesine izin vererek yardımcı olabilir. Midede uyuyan biriyseniz, bunu bırakın.

6. Ice Plus Isıyı Uygulayın:

Isıtma yastıkları ve soğuk paketler, hassas gövdeleri yatıştırabilir. Çoğu doktor, bir yaralanmadan sonraki ilk 48 saat boyunca buz kullanmayı savunur – eğer şişlik varsa, o zaman ısıya geçmeyi deneyin. Ancak hangisinin daha faydalı olduğunu söylemek zor – buz mu yoksa ısı mı?.

7. Sırt Ağrısını Azaltmak İçin Yoga:

Sırt ağrısını hızla azaltmak için yoga denemek ister misiniz? İşte sizi evde doğal olarak sırt ağrısından kurtaracak birkaç yoga asanası..

sırt ağrısını azaltmak 3

a) Çocuğun Duruşu:

Topuklarının üzerine otur. Başınızı önünüzde yere koyun. Elleriniz arkanızda olmalı. 2 dakika boyunca yavaşça nefes alın. Karın kaslarınızı omurganıza doğru çekerek kası esnetebilirsiniz. Bu egzersizin sırt ağrınızı doğal olarak azaltmada büyük rolü vardır. Omuriliğinizi ve dolayısıyla belinizi uzatmaya çalışır. Alt bedeninizi sonsuza kadar esnetir, böylece tüm ağrıları tersine çevirir..

b) Aşağı Köpek:

Bu poz, omurga çekişine ve bel ağrısına yardımcı olacaktır. Yüzünüz yere bakacak şekilde yere yatın ve ellerinizi önünüze koyun. Avuç içlerinizi yerde ezin. Kendinizi ayaklarınız ve elleriniz üzerinde dengeleyerek kalçalarınızı yerden kaldırın. Kalçalarınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın, sırtınızda rahatlatıcı bir gerginlik hissedin. Bu yerde 5 ila 10 nefes alın.

c) Omurga Uzatma:

Şimdi kollarınızı yüzünüzden yukarıya doğru taşıyın. Onları olabildiğince genişletin. Kaslarınızı zorlamaktan kaçının. Dirseklerinizin düz olduğundan ve pazılarınızın kulaklarınızı okşadığından emin olun. 20 saniye boyunca bu pozisyonda kalın (mümkünse 3 ila 4 uzun derin nefes). Daha derin bir sırt esnemesi için karnınızı omurgaya yakın bir yere çekebilirsiniz..

8. Profesyonel Bir Masaj Alın:

Kendinize bir masaj teklif etmeye çalışmaktan kaçının. Daha fazla yaralanma yapabilirsiniz. Bunun yerine, eğitimli artı lisanslı bir masaj terapisti keşfedin. Masaj terapisi boyunca, psikanalist, kas ağrısı artı spazm bölgelerine çeşitli derecelerde baskı uygulayacaktır. Parmaklardan, ellerden, eklemlerden gelen bu basınç, dirsekten önce kaslarınızın gevşemesini işaret edecektir..

Masaj terapisi bel ağrısını azaltabilir, hareket aralığını ve esnekliği artırabilir. Buna ek olarak, dolaşımı artırarak ağrı kesici, kasları gevşetici ve ayrıca artan doğal ağrı kesici seviyeleri sunar. Bu terapi en çok denenmiş ve güvenilir yollardan biridir ve iyi yapılırsa harika sonuçlar verebilir; yoksa paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, tüm fikre birdenbire atlamak yerine, önce nitelikli bir masöz arayın..

Sırt Ağrısı Nasıl Azaltılır 05

9. Fizik Tedaviyi Deneyin:

Bu, hareketliliğinizi artırarak bel ağrınızı azaltabilir. Alternatif olarak, yetenekli profesyonel fizyoterapistler sırtınızı etkiler, sırtınızı güçlendirmek için size özel hareketler sunar, sırt ağrısını önlemek için ipuçları ve ayrıca sırt ağrısını nasıl durduracağınız konusunda özel eğitimler sunar..

10. Ameliyata İnanın:

Cerrahi, şiddetli ağrı için “son çare tedavisi” olarak kullanılabilir. Bu yaklaşımlar sonsuza kadar başarılı değildir, iyileşmesi uzun zaman alabilir ve kalıcı sakatlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bununla birlikte, çok sayıda açıkça invaziv ameliyat, omurganın fiziksel sıkıntılarını düzeltebilir..

11. Otları Kullanın:

Birçok şifalı bitki, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aşağıdaki otları çay olarak, yemek pişirmek veya ek olarak kullanın. Ek olarak, üreticinin talimatlarını izleyin.

Bu Otları Deneyin:

Fesleğen, Söğüt kabuğu, Aynısafa, Tarçın, Kakule, Karanfil, Zerdeçal: Günde üç kez 400-600 mg, Zencefil: Günde iki kez 500-600 mg.

12. Sigarayı Bırakın:

Aydınlatma sadece ciğerlerinize zarar vermez; sırtınızı da incitebilir. Mevcut ve eski sigara içenlerin, hiç sigara içmemiş kişilere kıyasla, bir kez sırt ağrısı çekme olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Nikotin, küçük kan damarlarının daralmasına neden olur ve beyne kan akışını azaltır..

13. Bir Bel Yastığı Kullanın:

Bir sandalyede otururken sırtınızın doğal kıvrımına dayanan bir kereste yastık kullanın. Omurganızı iyi bir hizada tutmanıza yardımcı olur. Arabanızda çok zaman harcıyorsanız, sürdüğünüz her yerde bel yastığı kullanmak harika bir fikirdir..

14. Dizlerinizle Kaldırın:

Ayaklarınızı yaklaşık omuz genişliğinde ayırın. Nesnenin yanına çömelin ve onu güvenli bir şekilde kavrayın. Sırtınızı olabildiğince düz tutun ve bacaklarınızın, karnınızın ve kalçalarınızın kaslarından yavaşça yukarı kaldırın. Nesneyi omzunuz ve vücudunuz arasında tuttuğunuzdan emin olun. belinize dönmeyin.

15. K Lazer Tedavisi:

Sırt ağrısından kurtulmanın yollarını ararken K lazer tedavisi denenmiş ve güvenilir bir yöntemdir. Birçok ağrı sorununa yardımcı olur. Yani buradaki teknik, iltihabı önce içten, kemiklere kadar azaltmaktır. Bir sonraki odak, dokunun iyileşmesine öncülük etmektir. Bunun sonucu, dolaşımın artmasıdır, böylece ağrıyı azaltır ve geri gelmesini engeller..

Sırt Ağrısı Nasıl Azaltılır 06

16. Su Terapisi:

İşte sırt ağrısını nasıl azaltacağınıza dair başka bir yöntem, nazik bir şekilde çok etkilidir. Temel olarak suda bir terapi yapılır ve bu yöntem özellikle hamileler ve aşırı ağrıları nedeniyle sedasyona ihtiyacı olan kişiler için faydalıdır. Dokular üzerinde çalışan sıcak su içerir, böylece ağrıyı yavaş ve sabit bir şekilde hafifletir..

17. Bilişsel Davranışçı Terapi:

Çoğu zaman, terapistinizle yapacağınız bir konuşma birçok sorunu çözebilir. Bu teknik tam olarak bu şekilde çalışır. Terapistiniz düşüncelerinizi başka bir yere odaklamaya çalışacaktır, böylece zihniniz en başından beri sırtınızla ilgili hiçbir sorun olmadığını düşündürür. En iyi yöntem olmasa da birçokları için işe yarıyor. Sonuçta neredeyse %60 sadece bir miktar değil. Bununla birlikte, işleri halletmek için birçok seansa ihtiyaç vardır..

18. Tai Chi:

Bu, en eski Çin dövüş sanatlarından biridir ve sırt ağrısından doğal olarak nasıl kurtulacağınıza dair sorunuza cevap verecektir. Vücudunuzdaki dengeyi geri getirmeyi içerir. Daha çok hareketli bir meditasyona benzer ve bu nedenle yogadan farklıdır. Hareketinizi iyileştirmeye odaklanan vücut enerjiniz hareketler boyunca akar ve esnekliği kendiliğinden geliştirir. Bu yöntem ısrarla takip edilirse oldukça etkilidir..

19. Osteopatik Manipülasyon:

Bunun için birçok fayda var. Özellikle eklemlerinizin yerinden çıktığı ve ağrıya neden olduğu durumlarda faydalıdır. Masaj her zaman yardımcı olmayabilir, ancak bu prosedür kesinlikle işe yarayacaktır. Yumuşak dokular manipüle edilebilir ve yerine geri taşınabilir, böylece aynı anda hem iltihabı hem de ağrıyı azaltır. Bu şekilde, oldukça pahalıya mal olan terapi ve ameliyatı da atlayabilirsiniz. Bu süreç hala düşük anahtar, ancak bir cazibe gibi çalışıyor.

20. Tahılları ve Şekerleri Ortadan Kaldırın:

Evde sırt ağrısını nasıl azaltacağınızı mı merak ediyorsunuz? İşte en iyi cevabınız. Şekerden kaçının. Bu, insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. İnsülin, iltihaplanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Şeker alımınızı azalttığınız an, vücudunuz ağrınızı daha iyi kontrol eder ve sizi rahatsız eden kronik hastalığı azaltmada iyi çalışır..

Sırt ağrısı nasıl azaltılır, insanlar için kafa karıştırıcı bir şeydir. İşte bunlar sırt ağrınız üzerinde nasıl çalışabileceğiniz ve sağlıklı bir yaşam için kas gerginliğini nasıl azaltabileceğinizin en iyi 20 yoluydu..

Sırt Ağrısından Anında ve Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kurtulursunuz:

Zaman sıkıntısı çektiğimiz bu gün ve yaşta, doktora gitmeye vaktimiz olmadığında anında rahatlama arıyoruz. Sırtınızdaki ‘ah’ ile başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Uzanmalar:

Çoğu durumda, sırtta kasılan kaslar sırt ağrısına neden olur. İşte deneyebileceğiniz birkaç uzantı.

Germe 1: Dizden Göğüse Germe:

 • Sırt üstü yat.
 • Sağ dizinizi çok yavaş bükün ve göğsünüze doğru çekin..
 • Dizinizi veya kaval kemiğinizi tutun ve nazikçe göğsünüze getirin.
 • Bu pozu 15-20 saniye tutun.
 • Yavaşça, dizini indir.
 • Bu gerdirmeyi her bacakta 3-4 kez tekrarlayın..

Streç 2: Diz Büküm:

 • Sırt üstü yatın ve bacaklarınızı düzeltin.
 • Sağ dizinizi bükün ve yavaşça sola doğru çaprazlayın.
 • Vücudunuzun alt kısmındaki gerginliği hissedene kadar yaklaşık 20 saniye bu pozisyonu tutun..
 • Çekirdeğinizi sıkı tutun ve bacağınızı yavaşça yerine geri getirin.
 • Her tarafta tekrarlayın.

Germe 3: Kedi ve İnek Pozu:

 • Avuç içlerinizi ve dizlerinizi yere koyun ve sırtınızın düz olduğundan emin olun. Omzunuz bileğinizin hizasında olmalı ve kalçalarınız dizlerinizin üzerinde olmalıdır..
 • Yavaşça, sırtınızı tavana kaldırın ve bir nefes için tutun..
 • Göğüs ve kuyruk kemiği tavana bakacak şekilde omurganızı bükün.
 • Bir nefes için tut.
 • Bu pozlar arasında 10 kez geçiş yapın.

2. Buz Paketi:

Bir buz paketi sırt ağrısını hafifletmede oldukça etkilidir. Bir yaralanma olduğunda, onu iyileştirmek için bölgeye kan hücum eder. Enflamasyon şiddetli ağrıya neden olur. Bir buz paketini hızlı bir şekilde uygulamak, iltihabın azalmasını ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Buzu doğru kullandığınızdan emin olun, aksi takdirde cildinize zarar verebilir..

 • Bir bezi ılık suya batırın ve fazla suyu sıkın.
 • Buz paketini veya kırılmış buzu koyun ve sarın.
 • Bu bezi yaklaşık 10-12 dakika ağrıyan kısım üzerine yerleştirin..
 • Rahatlamak için ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın.

3. Bir Masajı Deneyin:

Bir masaj terapistine giderek çok para harcamanıza gerek yok. Sadece bu basit masajı evde deneyin.

 • 2 tenis topu ve bir çorap alın.
 • Tenis toplarını çorabın içine koy ve uçlarını bağla.
 • Sırtınızı duvara yaslayın, tenis toplarını duvarla sırtınız arasına yerleştirin ve ağrıyan bölgeye sürtün..
 • Alternatif olarak, yere uzanabilir ve aynı işlemi uygulayabilirsiniz..

Bunlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak birkaç harika öneri. “Önlemek tedavi etmekten daha iyidir” sözünde olduğu gibi, vitaminlerinizi aldığınızdan ve stresi yendiğinizden emin olun. Yüksek ruh hali seviyeleri, iyi dinlenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlemede uzun bir yol kat eder..

Yoğun programınızın ortasında, antrenmanınıza gizlice girdiğinizden, sağlıklı beslendiğinizden ve bunları aldığınızdan emin olun. Sağlığınıza zarar verebilecek alışkanlıklardan kaçının.

Herhangi bir rahatlama bulamazsanız, sırt ağrınızın nedenini teşhis edebilecek bir doktora danışmak en iyisidir..