Kolit, kalın bağırsağın (kolon) astarında iltihaplanma olduğu bir durumdur. Belirtileri şişkinlik, dışkıda kan, ishal ve karın ağrısıdır. Hastalar ayrıca yorgunluk, dehidratasyon, ateş, halsizlik ve baş dönmesi yaşayabilir. Doğal bir şekilde kolit için ev ilaçları için makaleye bakın.

Kolit Diyeti

Enfeksiyonlar, bağırsakta kan beslemesinin azalması veya kaybı, bağırsakta lenfositik beyaz kan hücrelerinin girişi ve Crohn hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları neden olabilir..

Kolit için Basit ve Kolay Evde Çözümler:

1. Su ve Limon Suyu – Detoksifikasyon:

limon ve su

Kolit hastalarına bol su içmeleri tavsiye edilir, çünkü bu hem vücudu detoksifiye eder hem de dehidrasyondan kurtulur. Gün boyunca 10-20 bardak su için. Sabahları ilk bardak suyunuza bir çay kaşığı limon suyu da ekleyebilirsiniz..

2. Nane Esansiyel yağı:

nane yağı ve limon

Yemeklere lezzet katmak için yaygın olarak kullanılan nane yağı, genellikle sindirim ve bağırsakla ilgili hastalıklar için tıbbi olarak kullanılır; özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve ishal. Nane yağı da doğrudan kolon üzerinde çalışacak ve iltihabı hafifletecektir. Bir tatlı kaşığı sıvı yağınıza 4-5 damla sıvı yağ ekleyin ve yemeklerinizi bununla pişirin..

3. Boswellia:

Bosna Hersek

Anti-inflamatuar özellikleri ile bu bitkinin kolit hastaları için birçok faydası vardır. Buhurdan elde edilen bitki öğütülebilir ve kaynamış suya yeşil çay yaprakları eklenebilir. Bir çay kaşığı bal ekleyin ve bunu aç karnına için..

4. Meyan kökü:

meyan kökü

Meyan kökü bitkisi oldukça fazla ilaçta kullanılmaktadır. Kolonda iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerden kurtulur. Meyan kökünü 2-4 dakika suda kaynatın. Soğumasını bekleyin ve ardından kökü atın, bu sudaki besinleri serbest bırakacaktır. Bunu günde bir veya iki kez için. Sık sık düşerse, bu iyileşme için geçen süreyi azaltacaktır..

5. Kuşkonmaz:

Kuşkonmaz

Kolitten muzdarip hastalar diyetlerine kuşkonmaz eklemelidir. Folik asit, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Sadece anti-inflamatuar olmakla kalmaz, vücutta iyi sindirimi kolaylaştırır. Kuşkonmaz kaynatılabilir veya buharda pişirilebilir ve salatalara ve çorbalara eklenebilir..

6. Aloe Vera:

aloevera 6

Aloe Vera’nın iyileştirici anti-inflamatuar özellikleri uzun zamandır bilinmektedir. Aloe Vera yapraklarından elde edilen jeli tüketmek sadece bağırsaklardaki iltihabı azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda stresi de azaltacaktır. Aloe Vera yapraklarının kabuğunu soyun ve jeli çıkarın. Bu jelin 3 tatlı kaşığına bir bardak ılık su ekleyin ve iyice karıştırın. Günde iki kez iç.

7. Bagetler:

Davul çubukları, kolondaki iltihaplanma için doğal bir panzehirdir. Ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir ve yüksek su içeriğine sahiptir. 5-6 baget haşlayın ve kabuğunu soyun. Suyu yapıştırmak ve çıkarmak için ezin. Baget suyuna bir bardak hindistan cevizi suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve günde bir kez için.

8. Zerdeçal:

Zerdeçal

Düzenli olarak zerdeçal tüketimi sağlık için faydalıdır. Bir antioksidandır ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Pişmiş yemeklere zerdeçal eklenmelidir. Zerdeçal içeceği yapmak için; kökü suda kaynatın. Biraz soğuyunca kökü atın ve bir çay kaşığı bal, limon suyu, öğütülmüş zerdeçal ve biber ekleyin. Siz de buna göre buz ekleyip içebilirsiniz..

9. Balık Yağı:

Balık yağları, iltihabı azalttığı ve Crohn hastalığı ve IBS gibi diğer kolit semptomlarını ortadan kaldırdığı bilinen Omega 3 yağları içerir. Yemekler balık yağında pişirilebilir. Balık yağı, diğer yemeklik yağlarla da seyreltilebilir. Yemeğinize bir çay kaşığı balık yağı ekleyin veya bir çay kaşığı balık yağını bir çay kaşığı beyaz yemeklik yağ ile karıştırın..

kuru cilt - balık yağı kapsülleri

Kolitiniz varsa, kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlara fasulye, konserve meyveler, kuru meyveler, brokoli, hardal, karnabahar, lahanası, kızarmış et, bezelye ve abur cubur dahildir..