Çocuğunuzun sürekli ağladığını fark ettiniz mi? Acısının arkasındaki nedeni bulamıyor musunuz? Muhtemelen kulak enfeksiyonu olabilir. Kulak enfeksiyonları, özellikle iki yaşın altındaki çocuklarda en yaygın olanıdır. Ancak, daha büyük çocuklara ve hatta yetişkinlere bile saldırabilir. Bu makale, kulak enfeksiyonlarının ana nedenlerini ve bu acı verici durumun farkına varmanıza yardımcı olacak semptomları anlamak için bir rehber niteliğindedir. Ayrıca, anında rahatlama sağlamak için kulak enfeksiyonuna yönelik bazı ev ilaçlarına göz atın..

kulak enfeksiyonu için ev ilaçları

Kulak Enfeksiyonlarının Nedenleri:

Bir kulak enfeksiyonuna, orta kulağa saldıran ve bölgede iltihaplanma ve sarımsı akıntıya neden olan bakteri veya virüs neden olur. Mikrobiyal saldırının arkasındaki ana nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Nezle, soğuk algınlığı
 • Nezle
 • Alerjik Durumlar
 • Östaki Tüplerinde İltihap
 • adenoidler

Kulak Enfeksiyonlarının Belirtileri:

Kulakta dayanılmaz ağrının yanı sıra, kulak enfeksiyonlarıyla ilişkili yaygın semptomlar şunlardır:

Çocuklarda:

 • kulakları çekmek
 • Uyuyamamak
 • kontrol edilemeyen ağlama
 • sinirlilik
 • Seslere tepki vermede zorlukla karşılaşmak
 • Vücut dengesi kaybı
 • Yüksek ateş
 • Kulaktan sıvı tahliyesi
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı

Yetişkinler:

 • Şiddetli Kulak Ağrısı
 • Sıvı Drenajı
 • Azaltılmış işitme duyusu

Kulak Enfeksiyonlarının Önlenmesi:

Kulak enfeksiyonları olasılığı tamamen ortadan kaldırılamasa da, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak sıklıklarını azaltabilirsiniz:

 • Çocuğunuza grip aşısı yaptırın. Bu aşılar çocuğu birçok bakteri enfeksiyonu türünden korur..
 • Ellerinizi temiz ve kuru tutun. Tuvaleti ziyaret ettikten sonra daima bir dezenfektan kullanın
 • Pasif içicilikten kaçının. Araştırmalar, sigara dumanına maruz kalan çocukların kulak enfeksiyonlarına daha yatkın olduğunu gösteriyor..
 • Çocuğunuzu ağzında biberonla kestirme alışkanlığını teşvik etmeyin.
 • Enfeksiyonların kasılmasını önlemek için çocuğunuzu hasta çocuklardan uzak tutun.

Kulak Enfeksiyonu İçin Doğal Çözümler:

1. Tuz:

kulak enfeksiyonu için ev ilaçları

Tuz, antiseptik özellikleri nedeniyle kulak enfeksiyonu için doğal bir tedavi yöntemidir..

Bir bardak tuzu mikrodalgada beş dakika ısıtın. Bu ısıtılmış tuzu bir çorabın veya bezin içine koyun ve lastik bir bant kullanarak kilitleyin. Uzan ve çorabı etkilenen kulağa uzatarak 6-10 dakika koyun. Tuz içeren ısıtılmış bez veya çorap, sıvıyı dışarı çekmeye yardımcı olacak ve bu da ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır..

2. Sarımsak:

Sarımsak

Anti-mikrobiyal özelliklere ve ağrı giderici niteliklere sahip olan sarımsak, onu kulak enfeksiyonunuz ve buna bağlı ağrı için ideal bir ev ilacı haline getirir..

İki-üç diş sarımsağı bir yemek kaşığı susam yağında süzdükten sonra siyaha dönene kadar pişirerek ve ısı dayanılır hale geldiğinde bu yağdan iki veya üç damlayı enfeksiyonlu kulağınıza damlatarak hazırlayın. Çiğ sarımsak tüketmek de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bunlar kulak enfeksiyonu için en iyi doğal kulak damlalarından biri olarak kabul edilir..

3. Zeytinyağı:

Zeytin yağı

Zeytinyağı kulak enfeksiyonundan kurtulmanın doğal yollarından biridir. Kulağınızdaki enfeksiyon genellikle östaki tüplerinde tıkanıklığa neden olur. Zeytinyağı bu tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur.

Etkilenen kulağa birkaç damla ılık zeytinyağı koyun. Yağ, sertleşmiş mumu yumuşatacaktır. Pamuk veya tomurcuk kullanarak bu balmumu çıkarın. Çok fazla kazmamaya dikkat edin, aksi takdirde kulak zarınıza zarar verebilir..

Önlemler: Bu çare bebeklerde veya küçük çocuklarda denenmemelidir. Kulak zarına kalıcı olarak zarar verebileceğinden, çocuklar için tomurcuk veya herhangi bir dürtü nesnesi kullanılması kesinlikle önerilmez..

4. Sıcak Su:

Ilık su

Kulağınızda biraz ağrı hisseder hissetmez ağrıdan kurtulmanın en hızlı yolu kulağınıza ısı uygulamaktır. Bu aynı zamanda mikroorganizma istilasını da önleyecektir. Bir şişe veya jel-sıcak torba veya normal bir sıcak torba kullanın ve etkilenen kulağı sıkıştırın. Ancak ısıyı çok uzun süre uygulamayın. Bir süreliğine çıkarın ve tekrar uygulayın. Isı sıkıştırması kullanmanın bu yöntemi, güvenli bir yürümeye başlayan çocuk kulak enfeksiyonu tedavisidir..

5. Anne Sütü:

Anne sütü

Anne Sütü, kanıtlanmış bir bebek kulak enfeksiyonu evde çaredir. Doğal antikorlar içerir ve özellikle kulak enfeksiyonları olmak üzere her türlü kulak sorununun iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. 48 saat içinde şişlik ve rahatsızlığı azaltır. Birkaç saatte bir etkilenen kulağa birkaç damla koyun.

6. Soğan:

Soğan

Soğan, her evde bulunan yaygın bir bileşendir. Kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek, tıbbi özelliklerinden biridir. Bir soğanı 4-5 dakika mikrodalgada pişirin ve soğumasını bekleyin. Ardından suyunu süzün. Kulağınıza birkaç damla meyve suyu koyun ve bir süre bekleyin. Sonra arkanı dön ve suyunu boşalt.

7. Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağı

BURADAN SATIN ALIN

Çay ağacı yağı, yetişkinlerin ev ilaçlarında en iyi kulak enfeksiyonudur. Anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve kulak ağrısından anında rahatlama sağlayabilir. Çay ağacı yağı, kulak enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu kanıtlanmış Terpinen-4-ol adlı bir bileşik içerir. Bu uçucu yağı kullanmak için bir pamuğu çay ağacı yağına batırın ve kulağınızın açıklığına yerleştirin. Yağın yavaşça kulağa sızması için bir süre açık bırakın..

Önlemler: Çay ağacı yağı güçlü bir yağ olduğu için bu yöntem çocuklar için önerilmez. Ayrıca yetişkinlerde bu yağın seyreltilmiş bir versiyonunun kullanılması tavsiye edilir..

8. Elma Sirkesi:

elma şarabı veniger

ACV, yetişkinlerde kulak enfeksiyonu için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Bu, rahatsızlığa neden olan hafif mantardan kurtulmada çok etkilidir..

Elma sirkesinin bir kısmını eşit miktarda su ile karıştırın. Bu çözeltide bir pamuk topunu ıslatın. Pamuk topunu bir tıkaç gibi kulağınıza koyun. Pamuk topunu çıkarın ve kalan sıvıyı kulaklarınızdan boşaltın ve mümkün olan en kısa sürede kurutun..

9. Suyu Uzak Tutun:

Suyun kulağınıza girmediğinden emin olun. Su durumu daha da kötüleştirebilir. Mümkün olduğunca kuru tutun ve sadece tıbbi sıvıyı uygulayın. Kulaklarınızı sudan korumanın en iyi yolu duştan önce kulak tıkacı veya pamuk kullanmaktır. Ayrıca fazla nemi emmek için temiz bir havlu kullanın..

Kulak enfeksiyonlarına yönelik bu ev ilaçları genellikle kullanım için güvenli olsa da, küçük çocuklarda denemeden önce doktorların tavsiyelerini almanız şiddetle tavsiye edilir. Çocuğunuzun kulakları oldukça hassastır ve hasara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle, kulaklarına harici maddeler koymadan önce çok dikkatli olun. Ancak yetişkinler, ağrıdan anında kurtulmak ve aynı zamanda güçlü antibiyotiklere bağımlılığı azaltmak için bu ilaçları deneyebilir..

SSS:

1. Kulak Enfeksiyonu Ciddi Bir Sorun mudur??

Kulak enfeksiyonları çocuklarda ve hatta yetişkinlerde oldukça yaygındır. Bu enfeksiyonlar genellikle birkaç gün sürer ve bu ev ilaçları ile tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda doktor 3-5 gün süreyle antibiyotik reçete edebilir. Bu ilacı kullandıktan sonra bile ağrı azalmazsa, geniz eti gibi altta yatan bir sorunu gösterebilir. Bu gibi durumlarda uzun süreli ilaç tedavisi hatta cerrahi müdahale de gerekebilir..

2. Yılda Bir Çocuğa Kaç Kulak Enfeksiyonu Saldırabilir?

Küçük çocuklarda en sık görülen sorunlardan biri kulak enfeksiyonudur. Bebeklerin yüzde 60 ila 80’inin yılda en az bir kez kulak enfeksiyonuna yatkın olduğu tahmin edilmektedir. Bu yüzde yaşla birlikte artar ve büyük ölçüde hasta çocuklardan enfeksiyon kapabilen okula giden çocuklarda görülür. Adenoidler veya alerjiler gibi diğer faktörler aynı çocukta atak sıklığını artırabilir.

3. Kulak Enfeksiyonu Nasıl Test Edilir??

Kulak enfeksiyonları genellikle semptomatiktir ve kulak çekme, ağlama veya ateş gibi belirli davranışlarla belirlenir. Doğru teşhisin yapıldığından emin olmak için doktor, iç kulağa daha iyi görünürlük sağlayabilen timpanogram adı verilen özel bir alet kullanır. Kızarıklık, sıvı akıntısı, kulaklarda kötü koku veya iltihap gibi belirtiler kulak enfeksiyonunu doğrular.