Yaşlanma, hepimizin yaşadığı kaçınılmaz bir aşamadır ve beraberinde hayatımızın bir parçası haline gelen birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Varisli damarlar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar ve en yaygın suçlu, sürdürdüğümüz hareketsiz yaşamlar olacaktır. Bu kapsamlı makalede ayrıntılı olarak tartışılan varislerden kurtulmak için yaşadığımız rahatsızlık ve acıyı hafifletebilir ve ev ilaçları ile semptomları yönetebiliriz..

Varisli Damarlar İçin Ev Çareleri

 • Varis Nedenleri
 • Varis Belirtileri
 • Varisli Damarların Önlenmesi
 • Evde Varis Doğal Tedavisi
 • Varisli Damarlardan Kurtulmak İçin Ek İpuçları
 • Doktora Ne Zaman Başvurmalı
 • SSS

Varisli Damarların Nedenleri:

Bacaklardaki damarlar şiştiğinde, şiştiğinde ve büyüdüğünde varisli damarlar ortaya çıkar. Bu, kanın kalbe akmasına yardımcı olan damardaki tek yönlü valfler düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Damarlar zayıf veya hasarlı olması nedeniyle kan akışını kısıtlar. Kan ve pıhtıların birikmesine neden olur. Varisli damarlar tedavi edilmediğinde tehlikeli hale gelebilir. Aşağıdakiler varisli damarların nedenleridir..

Bacaklarda Varis Nedenleri:

 • Genetik: Ailede varis öyküsü var.
 • Hamilelik, kadınların bacaklarındaki varis nedenlerinden biridir.
 • Obezite: Erkeklerde ve kadınlarda da varis nedenlerinden biri de aşırı kilolu olmaktır..
 • Damar kapaklarındaki aşınma ve yıpranma nedeniyle yaş faktörü.
 • Sigara varisli damarlara neden olur: Sigara içmek kan damarlarının daralmasına veya daralmasına neden olur
 • Cinsiyet: Varisli damarlar kadınları erkeklerden daha sık etkiler.
 • Hareketsiz İşler
 • Varisli damarlar ve yüksek tansiyon: Burada tansiyon yükselmesi bir nedenden çok bir semptomdur..

Varisli Damarların Belirtileri:

Varisli damarlar tipik olarak kabarık ve şişmiş görünür. Genellikle çok ağrılıdırlar ve bölge dokunmak için sıcaktır..

Varisli Damarların Belirtileri ve Belirtileri:

Varisli damarların belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Mavi veya koyu mor olan damarların renk değişikliği.
 • Damarlar bükülmüş, şişmiş ve şişmiş görünüyor
 • Ağır bacaklar
 • Varisli damarlar, özellikle geceleri veya egzersiz sonrası ödem ve bacaklarda ağırlık hissine neden olur.
 • Küçük bir yaralanma bile normal zamanlara kıyasla etkilenen bölgede kanamaya neden olabilir.
 • Ayak bileğinin hemen üstündeki deri altındaki yağın sertleşmesine neden olan lipodermatoskleroz
 • şişmiş ayak bilekleri
 • telenjiektazi
 • Varisli damarların yakınında, genellikle mavimsi veya kahverengimsi parlak cilt renk değişiklikleri olabilir.
 • Etkilenen bölgelerdeki cildin kırmızı ve kuru olduğu venöz egzama (staz dermatiti)
 • Bazı kişilerde aniden ayağa kalkarken ani kramplar yaşanır.
 • Varisli damarları olan kişilerin çoğunda huzursuz bacak sendromu görülür.
 • Ayak bileklerinde yara izi gibi görünen düzensiz beyazımsı lekeler olan atrofi blanche.

Varisli Damarların Önlenmesi:

Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri, varisli damarların oluşmasını veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sadece yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramazsa invaziv cerrahi önerilir. Damarlardaki baskıyı azaltarak ve iyi kan akışını sağlayarak varislerin önüne geçilebilir..

Varisli damarların önleyici tedbirleri varisli damarların önlenmesine yardımcı olabilir ve bunlar şunlardır:

 • Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve kilo verin.
 • Kan dolaşımını iyileştirmek için kompresyon çorapları kullanın ve egzersiz yapın. Bütün bunlar yeni varisli damarların oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca kanın kalbe kolayca akmasına yardımcı olacaktır..
 • Bacaklarınızı mümkün olduğunca kaldırın.
 • egzersiz
 • Yüksek lifli, düşük tuzlu bir diyet yemek
 • Oturma veya ayakta durma pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirmek.

Evde Varis Doğal Tedavisi:

1. Gotu Kola (Centella Asiatica):

Gotukola’ya “uzun ömürlü bitki” denir. Geleneksel Çin, Endonezya ve Hint tıbbında kullanılır. Bu bitkinin faydaları, beyin gücünü artırmaktan, cilt dokularını iyileştirmekten, böbrek ve karaciğer sağlığını geliştirmekten oluşur. Centella Asiatica varisli damarların şişmeyi azalttığı ve kan akışını iyileştirdiği için venöz yetmezliğe yardımcı olduğu bilinmektedir..

2. Elma Sirkesi

Varisli damarlar için elma sirkesi antioksidanlar açısından zengindir. Herhangi bir dış şişmeyi azaltmaya yardımcı olan anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler taşır. Detoksifikasyon için de gereklidir. Bu, cildin durumunu iyileştirebilir, kuruluğu önleyebilir ve cilt hücresi yenilenmesini teşvik edebilir..

Varisli damarları elma sirkesi ile tedavi etmek çok faydalı bir ev ilacıdır. Varisli damarların üzerine elma sirkesi sürün ve bacağını bir bezle sarın. 30 dakika boyunca saklayın.

İpuçları ve Önlemler:

Su ile seyreltin ve etkilenen bölgeye topikal olarak uygulayın ve ciltte açık kesik veya yara olmadığından emin olun..

3. Akupunktur

Düzenli olarak yapılan akupunktur, varisli damarların neden olduğu rahatsızlık için muazzam bir yardımcı olabilir. Kanın uyarılmasına ve damarlarda hareket etmesine yardımcı olur, biriken kanı parçalamaya yardımcı olur..

Ayrıca varisli damarların dolaşımı uyarması için özel akupunktur noktaları vardır, bu da kanın akışını kolaylaştırır ve varislere eşlik eden baskıyı ve ağrıyı hafifletir. Tedavi ile, taze kan geri akmaya başladığında renk önemli ölçüde açılacağı için farkı kolayca görebileceksiniz.

İpuçları ve Önlemler:

İğneleme için belirli alanlar, yerleştirme derinliği ve kullanılan manipülasyon tekniği için özel dikkat gereklidir..

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ve varisli damarlar bir anti-inflamatuar ajan olarak adlandırılabilir. Ayrıca anti bakteriyel ve anti oksidan özellikler içerir. Topikal olarak uygulandığında cilt bölgesini canlandırır, canlandırır. Hindistan cevizi yağı, cilt hücrelerinde nemi tutmak için çalışır ve koruyucu tabakaların yenilenmesine yardımcı olan yağ asitleri sağlar. Beş damla saf hindistancevizi yağı ve 1 litre su karışımını bir bezi ıslatarak soğuk veya ılık bir kompres yapın. Bu kompresi etkilenen bölgeye yaklaşık 15 dakika uygulayın. Uygulama sırasında bacakları yüksekte tutun. Hindistan cevizi yağı varisli damarlar için kolay bir ev ilacıdır.

5. Cayenne

Cayenne biber flavonoidler ve C Vitamini açısından zengindir. Varisli damarlar için doğal tedavi seçenekleri arasında yer alan kırmızı biber, kan damarlarını serbest radikallerden korumaya yardımcı olur. Damar duvarlarında kolajen oluşumunu artırır ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Cayenne’in kapsaisini, etkili analjezik, anti-inflamatuar ve kan inceltici özelliklere sahiptir. Bunlar varisli damarları azaltmaya yardımcı olur.

İpuçları ve Önlemler:

Cayenne kapsül şeklinde alınabilir veya hafif yukarı doğru hareketlerle etkilenen damarlara krem ​​olarak sürülebilir..

6. Uçucu Yağlar:

a) Lavanta Yağı:

Varisli damarlar için lavanta yağı, varisli damarların tetiklediği ağrının tedavisinde etkilidir. Aromaterapide kullanıldığında ağrı ve iltihabı hafifletebilir. Varisli damarların cilt ülserlerine neden olduğu durumlarda, bir araştırma lavanta yağının onları yatıştırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Lavanta yağının cilde topikal olarak kullanılması, etkilenen bölgelere masaj yapıldığında ağrıyı ve cilt ülserlerinin boyutunu azaltabilir..

b) Çay Ağacı Yağı:

Varisli damarlar için çay ağacı yağı, antifungal, antiseptik ve anti-viral özellikler gibi tıbbi özellikleri ile çok popüler olarak bilinir. Bu, varisli damarlardan kaynaklanan ağrı ve şişlikle mücadele etmek için aloe vera ile birlikte kullanılabilen basit ama güçlü bir şifalı yağdır..

c) Helichrysum Yağı:

Varisli damarlar için Helichrysum yağı, bitkinin çiçeklerinin buharla damıtılmasından elde edilir. Bildirildiğine göre ciddi iyileştirici özelliklere sahiptir ve diğer uçucu yağlara kıyasla iyi bilinmektedir. Varisli damarların görünümünü küçültmede ve dolaşımda en etkilidir. Ayrıca, helichrysum yağı kan pıhtılarını yok etmek için çalışır..

d) Selvi Yağı:

Varisli damarlar için selvi yağı, aynı adı taşıyan yaprak dökmeyen ağaçtan gelir. Birkaç hafta boyunca günde 2 kez bu yağdan etkilenen bölgeye beş damla sürülmesi önerilir. “Özellikle damar problemlerini tedavi etmek için en iyi uçucu yağlardan biri selvi yağıdır. Dolaşımı artırma, kan damarlarını daraltma, kanın düzgün bir şekilde akmaya başlamasını teşvik etme yeteneğine sahiptir..

e) Limon Otu Yağı:

Varisli damarlar için limon otu yağı, kan dolaşımını teşvik eden ve kanın birikmesini önleyen mükemmel bir yağdır. Damarları sağlıklı ve güçlü tutar, ayrıca kanın düzgün akışını sağlamak için genişler..

f) Badem Yağı:

Varisli damarlar için badem yağı masajı, göze hoş gelmeyen varisleri ve örümcek damarlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Masaj günlük olarak yapılmalıdır..

g) Biberiye Yağı:

Varisli damarlar için biberiye yağı, çeşitli sağlık yararları ile iyi bilinir, ancak biberiye çoğunlukla vücudun diğer bölgelerine kan akışını artırmak için kullanılır ve daha önce de belirttiğimiz gibi, kanınız düzgün dolaşırken damarlarınızda birikmez..

h) Varisli Damarlar İçin Buhur:

Buhur, özellikle sakinleştirici kokusu nedeniyle uçucu yağlar arasında favoridir. İyi ve dinlendirici bir uykuya yardımcı olur ve canlandırıcı bir aromadır. Ayrıca anti-inflamatuar özellikleri için lanse edilir.

i) Papatya Yağı:

Varisli damarlar için papatya yağı cildi tonlamak, dolaşımı hızlandırmak ve kan damarlarını daraltmak için iyi çalışır. Bir anti-inflamatuar ajandır. Sakinleştirici etkisi vardır.

j) Nane Yağı:

Varisli damarlar için nane yağı kan dolaşımına yardımcı olabilir ve genişlemiş damarlar için bir çaredir..

İpuçları ve Önlemler:

Uçucu yağı taşıyıcı yağ veya su ile seyreltmek çok önemli olduğundan, herhangi bir uçucu yağı topikal olarak kullanırken dikkatli olunmalıdır. Tarçın, limon otu, karanfil, Çin tarçını, keklik üzümü ve karabiber gibi yağlar tahriş edici olabilir, bu nedenle öncelikle uygun seyreltme ve cilt yama testlerini kullanmak en iyisi ve her zaman daha güvenlidir..

7. Üzüm Çekirdeği Özleri:

Üzüm çekirdeği ekstresi, kapsül, tablet ve sıvı ekstreler şeklinde kullanılabilir. Üzüm Çekirdeği Özü, kan damarlarının bağ dokusu yapısını güçlendirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan oligomerik proantosiyanidin kompleksleri, antioksidanlar içerir..

İpuçları ve Önlemler:

Varisli damarlar için üzüm çekirdeği yağı, kan incelticilerle etkileşime girme eğilimindedir ve kanama riskinde artış vardır. Bazı yaygın yan etkiler mide bulantısı ve mide rahatsızlığıdır..

8. Ginkgo Biloba:

Ginkgo’nun (Ginkgo biloba) kan damarlarını güçlendirdiği ve periferik dolaşımı iyileştirdiği bildirilmektedir. Birçok bitki varis tedavisinde faydalı olmuştur ve bazıları kapsamlı bilimsel araştırmalardan geçmiştir. Ginkgo Biloba varisli damarlar, dolaşımdaki nitrik oksitin kan seviyelerini iyileştirme yeteneğine sahiptir (1) ve kan damarlarının genişlemesini iyileştirmek

İpuçları ve Önlemler:

Bulantı, baş dönmesi, ishal, baş ağrısı, mide ağrısı ve alerjik reaksiyon gibi potansiyel yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kan incelticilerle reaksiyona girme potansiyeline sahiptir, bu nedenle bunu kullanırken dikkatli olunmalıdır..

9. At Kestanesi:

At kestanesi bitkisi (Aesculushippocastanum), varisli damarlar için en yaygın kullanılan alternatif tıp ilaçlarından biridir. Varis tedavisi için at kestanesi özü, bacak ağrısı ve şişmede önemli bir azalma sağlar. Kanıtlara dayanarak, at kestanesi ekstresinin kronik venöz yetmezlik için kısa süreli bir tedavi potansiyeli olduğu söyleniyor. At kestanesi tohumu özü ağızdan tentür, topikal jel veya tablet olarak hazırlanabilir ve şişlik, ağrı ve kaşıntıyı azaltmada faydalıdır..

İpuçları ve Önlemler:

FDA, tüm at kestanesini güvensiz olarak değerlendirdi ve mide bulantısı, ishal, kusma baş ağrısı, dolaşım, kasılmalar ve solunum yetmezliğine yol açabilir..

10. Kaishore Guggulu:

Varisli damarlar için Kaishoreguggulu, sağlığı destekleyen harika bir bitkisel karışımdır. Yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilir. Uzun süre ayakta durmak, bacak damarlarındaki baskıyı artırarak varis oluşumuna neden olur. Bu, Ayurveda tıbbında kullanılmıştır Bugün guggul sakızı reçinesi, yüksek kolesterol, artrit, “atardamarların sertleşmesi”, kilo kaybı ve diğer cilt hastalıklarını düşürmek için kullanılmaktadır..

İpuçları ve Önlemler:

Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, ishal, gevşek dışkı, geğirme ve hıçkırıklara neden olabilir. Kaşıntı ve döküntü gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir..

11. Alıştırmalar:

Fiziksel aktivite, varisli damarların evde tedavisinin ilk adımıdır. Kişi ne kadar çok hareket ederse, kan o kadar iyi dolaşır. Ana fikir, hasarlı damarlarda biriken kanın kalbe geri dönmesine yardımcı olmaktır. Varisli Damarlar için Egzersizler, özellikle düşük etkili egzersiz, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve varisli damarların sağlıksız niteliklerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, yoga ve esneme, kan dolaşımına yardımcı oldukları için faydalıdır. Orta derecede egzersiz, varis oluşumu için başlıca risk faktörlerinden biri olan yüksek tansiyona yardımcı olur. (2)

İpuçları ve Önlemler:
 1. Egzersiz düzenli yapılmalı.
 2. Bir akran grubuyla egzersiz yapmak, egzersizi bırakmamak için yeterli motivasyonu sağlayacaktır..
 3. Her gün ilerlemeyi takip edin.

12. Varis Çorabı:

Varisli damarlardan muzdarip insanlar varis çorabı giymelidir. Bu çoraplar, kanın damarlardan düzgün bir şekilde akmasına yardımcı olur ve ayrıca gün boyunca bütün gün giyilebilir. Varis çorapları gece yatmadan önce çıkarılabilir..

İpuçları ve Önlemler:

Sıcak havanın kullanımdaki uyumu azaltabilmesi dışında kompresyon çorabı iyi çalışır. Yatmadan önce kompresyon çoraplarını her zaman çıkardığınızdan emin olun..

13. Ayakkabı:

Bir kişinin ayakkabı seçimi varisli damarlara yol açmada hayati bir rol oynar. Doğru türde ayakkabı giymek varisli damarları önler. Topuklu ayakkabılarla yürürken, ayak parmak uçlarına ve parmak uçlarına çok fazla baskı uygulanır. Bu, baldır kaslarından kalbe giden kan üzerinde daha az kuvvete neden olur. Bu tür bir verimsizlik, kalan kanın bacaklarda birikmesine neden olarak varis ve örümcek damarlarına neden olabilir. Tedavi edilmezse varisler, ayak ülserleri ve bacak yaraları gibi karmaşık cerrahi tedaviler gerektirebilecek daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğru ayakkabı tipini giymek varisli damarların gelişmesini engeller. (3)

İpuçları ve Önlemler:

Varisli damarlar için dikkat edilmesi gereken uyarı işaretleri kaşıntı, yanma, şişme ve ağır bacaklardır. Daha düz ayakkabılar giymek kanın baldır kas damarlarından kalbe verimli bir şekilde iletilmesine yardımcı olur..

14. Çam Kabuğu:

Çam kabuğu özü, iltihabı ve varisli damarları etkili bir şekilde azaltan yüksek miktarda flavonoidler, fenolik asitler ve proantosiyanidinler içeren mükemmel bir damar ilacıdır. Ayrıca dolaşımı iyileştirir ve damar duvarlarının elastikiyetini ve gücünü canlandırır. Aynı zamanda varisli damarlarla ilişkili bacak kramplarını ve ağrıyı da azaltır..

İpuçları ve Önlemler:

Baş ağrısı, mide rahatsızlığı gibi küçük yan etkiler ve bazı durumlarda kan basıncını düşürebilir.

15. Cadı Hazel:

Witch Hazel, onu varisli damarlarda topikal olarak kullanmak için mükemmel bir bitki yapan büzücü özelliklere sahiptir. Görünür damarları tonlandırmaya, sıkılaştırmaya ve küçültmeye yardımcı olur. Witch Hazel, damarın doğal elastikiyetini geri kazanmaya yardımcı olur ve varisli damarlarla ilişkili kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kullanımı çok kolaydır. Cadı fındığını bir pamuk yardımıyla etkilenen bölgelere yukarı doğru hareketlerle sürmeniz yeterlidir. Bunu günde 2-3 kez yapın.

İpuçları ve Önlemler

Genellikle kullanımı güvenlidir ve bazı kişilerde hafif cilt tahrişine neden olabilir.

Varisli Damarlardan Kurtulmak için Ek İpuçları:

Varisli Damarlara Fayda Sağlayan Besinler:

Varisli damarları küçültmeye yardımcı olabileceğinden, flavonoidler ve magnezyum içeren varisli damarlar için yiyecek ekleyin. Flavonoidler kan dolaşımını iyileştirir ve düzgün kan akışı sağlar. Bu, kanın birikmesini önleyecek ve atardamarlardaki kan basıncını düşürmeye ve kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olacaktır. Bütün bunlar varisli damarları azaltmaya yardımcı olur. Flavonoid içeren yiyecekler şunlardır:

 • Soğanlar
 • dolmalık biber
 • Ispanak
 • Ananas suyu içmek faydalıdır
 • Brokoli
 • Turunçgiller
 • üzüm
 • Kirazlar
 • Elmalar
 • Varisli damarlar için lahana
 • Yaban mersini
 • Kakao
 • Varisli damarlar için sarımsak

Varisli Damarlar İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Varisli damarlar için kaçınılması gereken yiyecekler arasında

 • Rafine Karbonhidratlar veya basit karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.
 • Şeker ve çikolata, kek ve kurabiye gibi işlenmiş gıdalar genellikle yüksek miktarda şeker içerir ve damar sağlığının bozulmasına neden olur.
 • Alkol
 • Konserve Gıdalar.
 • tuzlu yiyecekler.

Varis Tedavisinde Kullanılan Sülük Tedavisi:

Araştırmalar, denenen çeşitli yöntemler arasında, varisli damarlar için sülük tedavisinin karmaşık varisler için denendiğini göstermektedir. Araştırmacılar, venöz tıkanıklık, hiperpigmentasyon, ödemin tersine çevrilmesi ve varis ülserlerinin iyileşmesi için tıbbi sülük tedavisinin etkinliğini değerlendirmeye çalıştılar. Hirudomedicinalis, varisli ülseri çevreleyen bölgeye tıbbi sülük uygulandı. Sülük tedavisinden sonra ülserler, şişlikte ve uzuv çevresinde iyileşme azalması gösterdi. Bu çalışmadan, tıbbi sülüğün venöz kanı emdiği ve ülser iyileşmesine yardımcı olduğu ve muhtemelen karmaşık varislerin etkili tedavisi olarak kullanılabileceği anlaşılmaktadır. (4) Doktorlar ülserleri başarılı bir şekilde tedavi etmek için zaten sülük tedavisini kullanıyorlar. Bunu bir tıp uzmanının tavsiyesi altında yapmak en iyisidir..

Doktora Ne Zaman Başvurmalı:

Aşağıdaki belirtilerle karşılaştığınız zaman doktorunuzu ziyaret etmek için doğru zaman olacaktır:

 • Kanama: Bu, damar içindeki basınç normalden yüksek olduğunda tehlikeli bir semptomdur..
 • tromboflebit: Bu, damar genişlediğinde ve kan pıhtısı oluştuğunda meydana gelir..
 • Ülserler: Varisli damarlarınız varsa ve iyileşmeyen bir ülseriniz varsa, o zaman doktorunuzu ziyaret etmenin doğru zamanıdır..
 • Şişlik ve rahatsızlık
 • döküntüler

Pek çok gelişme ile varisli damarların yönetimi için birçok seçenek mevcuttur. İnsanlar çok fazla oturmanın zararlarının daha fazla farkındalar. Eski bağdaş kurarak oturma geleneğimiz artık uzun süre kanepelerde oturmaya yöneldi. Varisli damarlar için bütünsel yaklaşımlar ve ev ilaçları işe yaramadığında endişelenmeyin, çünkü damar bağlama ve soyma gibi seçenekler vardır. Ayrıca, daha yeni ve daha az invaziv seçenekler de mevcut!

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda detaylandırılan görseller ve tedavi yöntemleri gibi tüm bilgiler ister bilimsel ister bütüncül bir yaklaşımla sadece insanlarda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Veriler yalnızca bilgi toplamak ve varisli damarların tedavisine başlamak için bir tıp uzmanından yardım istemek içindir. Sonuçların ve tedavi süresinin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak gerekir..

SSS:

1. Örümcek Damarları ile Varisli Damarlar Arasındaki Fark Nedir??

Örümcek damarları görünüşte daha ince kan damarlarıdır. Bu damarlar deri yoluyla fark edilir. Örümcek damarları genellikle yüzde ve bacaklarda görülür. Deride dışsaldırlar ve mevcut bir altta yatan sorun için bir uyarı işaretidirler. Varisli damarlar bacaklarda gelişen büyük kan damarlarıdır. Damarlardaki valflerin arızalanmasından kaynaklanırlar. Bu, kanın birikmesine ve kalbe ulaşmasını engellemesine neden olur..

2. Varis Tedavisi İçin Hangi Farklı Seçenekler Mevcuttur??

Ven ligasyonu/sıyırma, anestezi altında deride bir kesi yapıldığı ve cerrahın bunu kesi içinden çıkardığı invaziv bir işlemdir. Skleroterapi, daha büyük bir damarı bloke etmek için sıvı veya köpük kimyasal enjeksiyon kullanılarak yapılır. Mikroskleroterapi, daha küçük damarları tıkamak için sıvı bir kimyasal enjeksiyon kullanılarak gerçekleştirilir. Lazer cerrahisi bir damarı tıkamak için ışık enerjisini kullanır. Endovenöz ablasyon tedavisi, bir damarı tıkamak için ısı ve radyofrekans dalgalarından yararlanır. Endoskopik damar cerrahisi, damarı bloke etmek için insizyondan sokulan küçük bir ışıklı dürbün kullanır. Hangi tedavinin size en uygun olacağı konusunda doktorunuzdan tavsiye almak en iyisidir..

3. Varis Tedavisinde Uçucu Yağlar Ne Kadar Etkilidir??

Kullanmadan önce taşıyıcı yağlarla seyreltilmiş uçucu yağları kullanmak her zaman daha güvenlidir. Yağlar cilde topikal olarak uygulanabilir. Uçucu yağlar genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmaz, ancak yutulduğunda toksik olabilir, kusma ve mide bulantısına neden olabilir. Birinin alerjik olabileceği ve cilt tahrişi veya şişmesi olabileceği durumlar olabilir. Bazıları, cilde topikal olarak narenciye yağının uygulanmasında cilt hassasiyeti bile geliştirebilir. Varisli damarlar için uçucu yağların kullanımı konusunda dikkatli olmak daha güvenlidir..

Varisli Damarlar İçin Ev Çareleri