Assam, birden fazla kültürün ülkesi olarak bilinir. Yıl boyunca kendi bayramlarını kutlayan farklı kabilelerin bir sonucu olarak bir festivaller zinciri vardır. Bu makale devletin önemli festivallerini listeler:

Karam Puja:

assam festivalleri

Karam puja, Assam’ın çay kabilesi topluluklarının, yaratılışın tanrıçaları olan “Toprağın Anası”nı yüceltmek amacıyla en önemli festivalidir. Genellikle ağustos ayının ortasında olan “Bhado Ekadasi” gecesinde kutlanır. Temelde tarımla ilgili bir festivaldir. Allah’ın “Karam” lütfuyla bereketli ürünler elde edeceklerine ve ailelerini kötülüklerden kurtaracaklarına inanılır..

Rongker & Chomangkan Festivalleri:

Rongker Festivalleri

Rongker, Assam’ın büyük bir festivalidir. Devletin yıllık bahar festivalidir. Bu bayram Karbiler olarak bilinen kabileler arasında kutlanır. Kutlamalar Nisan ayında yapılır. Bu Baisakhi ile aynı zamanda. Kabileler, Rongali Bihu’yu kutlamak için birleşirler. Karbis, Kuzeydoğu Hindistan’ın en büyük kabile gruplarından birini oluşturur. Genellikle Karbi Anglong bölgesinde yaşarlar. Ayrıca Kuzey Cachar bölgesinde, Kamrup ve Nagaon gibi yerlerde bulunurlar..

Jonbeel Mela:

Jonbeel Mela

Jonbeel Mela, Assam’ın önemli bir fuarıdır. MS 15. yüzyılda başlamıştır. Bu mela’nın birkaç yüzyıl önce Ahom kralları tarafından o zamanın mevcut siyasi durumlarını tartışmak amacıyla organize edildiği söyleniyordu. Jonbeel Mela, takas sisteminin halen uygulandığı dünyadaki tek fuardır. Eyalet başkenti olan Guwahati’ye 30 km uzaklıktadır. Magh Bihu döneminde 3 gün boyunca düzenlenen bir topluluk fuarıdır..

Baishagu Festivali:

Baishagu Festivali

Baishagu festivali, Bodos kabile topluluğu tarafından kutlanan büyük bir Assam festivalidir. Nisan ortasında yapılır. Bu Baisakhi ile aynı zamanda. Bodos, Assam’da bulunan en büyük Planlanmış Kabile topluluğudur. Kokrajhar, Bongaigaon, Chirang ve diğerleri gibi Aşağı Assam bölgelerinde yaşıyorlar..

Çıplak Sahra Bhaona:

Çıplak Sahra Bhaona

Çıplak Saharia Bhaona, yalnızca Assam’da kutlanır. Yerli halk için geleneksel bir eğlence şeklidir. Bu eğlence modu ilk olarak Mahapurusha Srimanta Sankardeva tarafından tanıtıldı. Çıplak Saharia Bhaona, dini ve etnik mesajları eğlence yoluyla köylülere iletmek için kullanılan geleneksel bir araçtır. Esas olarak, Tanrıların lütfuyla iyinin kötülüğe karşı zaferine odaklanır. Drama veya oyunun karakterleri arasında mitoloji, krallar, kraliçeler, piyonlar, canavarlar, iblisler, Tanrılar, savaşlar, askerler ve diğerlerinden karakterler bulunur..

Assam Majuli Festivali:

Assam Majuli Festivali

Majuli festivali, Hindistan’ın yalnızca Assam eyaletinde kutlanan bir festivaldir. Bu festival Majuli’de, Luit Nehri kıyısında kutlanır. Luit Nehri, dünyanın en büyük nehir adasının yaratıcısı olur. Bu festival her yıl düzenlenmektedir. Majuli’nin başkenti Garamur’a 1,5 kilometre uzaklıkta bulunan bir bölgede yapılıyor. Festival 21 Kasım’dan 24 Kasım’a kadar dört gün boyunca devam ediyor..

Assam Çay Festivali:

Assam Çay Festivali

Assam çay festivali, ulusal ve uluslararası beğeni kazanan yıllık bir festivaldir. Kasım ayında Assam’ın çeşitli yerlerinde düzenlenmektedir. Assam Turizm, Assam Hükümeti Departmanı tarafından merkezi olarak organize edilmektedir. Ana şenlikler Jorhat’ta yapılır.

Bu festivaller Assam’ın ruhunu ve duygusunu vurgular. Kardeşliği ve toplumsal birliği teşvik ederler.

Görüntü Kaynağı: 1, 2, 3, 4, 5, 6 & 7