Hindistan’ın çok kültürlü çeşitliliği, her yıl Delhi toplumunu etkileyen çok sayıda yıllık dini kutlamalarda görülebilir. Bu makale YALNIZCA Delhi’ye özgü ve Hindistan’da veya dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan festivalleri listeler..

Delhi’nin Festivalleri:

Burada kesinlikle sizi cezbeden resimlerle Delhi’nin bazı ünlü festivallerini listeledik..

• Lohri – 13 Ocak:

delhi festivalleri

Lohri, kışın sonunu işaret eden festivaldir. Bu sezonun zirvesi, şenlik ateşleri, dans ve şarkı söylemeyi içeren Lohri tarafından kutlanıyor..

• Uçurtma Festivali – Ocak:

Uçurtma Festivali Ocak

Bu festival Makar Sankranti ile aynı gün yapılır. Palika Çarşısı’nın üzerinde, yeşil çimenler üzerinde ve hatta Connaught Place’de kutlanır. Bu festival uluslararası bir izleyici çekiyor.

• Basant Panchami – 2 Şubat:

Bu, Ocak ve Şubat aylarında kışın sert soğuk ve ısıran rüzgarlarından sonra baharı karşılayan ve kutlayan bir Hindu festivalidir. Bu, Rashtrapati Bhavan’ın arkasındaki Babür bahçelerinin bir ay boyunca halka açık ziyaretçilere izin verdiği tek zamandır..

• Thyagaraja Festivali – Şubat:

Thyagaraja Festivali Şubat

Bu festival, güneyde Hint müziği ve dansının gösterilerini içerir. Vaikunthnath tapınağında bulunan Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nin karşısında kutlanır..

• Maha Shivratri- Mart:

Bu festival Lord Shiva’nın “Tandava Nritya” sını kutlamak için kullanılır. Amavasya gecesi os Phalguna ayında yapılır. ‘Tandava Nritya’, gece boyunca kadınlar tarafından tutulan dualar ve oruçlarla kutlanan Shiva’nın kozmik dansıdır..

• Amir Khusrau’nun Yıldönümü –Nisan:

Amir Khusraus Yıldönümü Nisan

Bu bayram veya yıl dönümü, Nizamuddin’de yapılan ve kavvali müziği ve tasavvuf müziğinin eşlik ettiği bir panayırla kutlanır. Ulusal Drama Festivali de şu anda Rabindra Bhawan’da düzenleniyor.

• Baisakhi -13 Nisan:

Bu festival Hindu Yeni Yılı’nı kutlar. Hasat mevsiminin başlangıcıdır ve yazın zirvesinde kutlanır..

• Buddha Jayanti – Mayıs:

Buda Jayanti Mayıs

Bu festival Lord Buddha’nın doğumunu işaret ediyor. Mayıs ayının ilk dolunay gecesinde kutlanır. Buddha Vihar, Ring Road ve Mandir Marg gibi çeşitli yerlerde dua toplantıları yapılıyor. Bu festival sadece Lord Buddha’nın doğumunu değil, aynı zamanda aydınlanma ve nirvanasının başarısını da kutluyor..

• Mahavir Jayanti –Mayıs:

Mahavir Jayanti Mayıs

Bu festival Lord Mahavira’nın doğumunu kutlar. Çeşitli yerlerde dua toplantıları yapılır ve bu bir Jaina festivalidir..

• Uluslararası Mango Festivali – Temmuz:

Uluslararası Mango Festivali Temmuz

Bu festival, beş yüzden fazla farklı yerli mango çeşidinin sergilenmesini içerir. Talkatora Stadyumu’nda sergilenirler. Bu, mangoları tatmalarına ve programı izlemelerine izin verilen uluslararası ve ulusal turistleri cezbetmektedir..

• Phoolkwalon-ki-Sair –Ekim:

Phoolkwalon ki Sair Ekim

Bu festival Mehrauli’ye benziyor. Bu, 16. yüzyılda başlayan bir Çiçek Satıcıları Alayı. Ekim ayı başlarında yapılır. İnsanlar, 13. yüzyılın bir Sufi azizi olan Khwaja Utb-ud-din Bakhtyar Kaki’nin tapınağında ve Mehrauli’deki Jogmaya hindu tapınağında kutsanmış olan alayda süslü çiçek yelpazeleri taşıyorlar. Alayı resmi bir törenle Jahaz Mahal’de sona eriyor.

• Kutub Festivali – Ekim:

Kutub Festivali Ekim

Bu festival, 12. yüzyıldan kalma bu tarihi anıtın zemininde dans ve şarkı söyleyerek kutlanan Kutub Minarının kutlanmasıdır. Delhi Turizm tarafından her yıl turistler için düzenlenmektedir..

• Guru Purab -Kasım-Aralık:

Bu festival, Sihlerin sahip olduğu toplam on gurudan ilki olan Guru Nanak’ın doğumunu kutluyor. Nagar Kirtans’ın sokaklara götürüldüğü Gurudwaras’ta kutlanır. Granthees, Sihlerin kutsal kitabı Guru Granth Sahib’den pasajlar okudu.

Sizi delhi ruhuyla temasa geçirecekleri için bu festivalleri keşfetmek için biraz zaman ayırmanız önerilir. Bir dizi geleneksel tören, dans, kostüm ve eğlenceyle, delhi’nin yolunuza çıkan her festivalin tadını çıkaracaksınız..