Goa, her yıl birçok farklı festivali kutlayan zengin ve canlı bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Bu makale, Goan kutlamalarına özgü festivalleri listeler. Goa geleneklerine yaklaşmak için onlara göz atın.

Goa’nın Güzel Kültürü ve Festivalleri:

Şigmo:

Goa Festivalleri

Shigmo, renk festivali Holi’nin Goan eşdeğeridir. Bu festival, mekanın her yerinde geçen geçit töreninde yolda halk dansları sergileyen büyük dans topluluklarının performanslarını içeriyor. Bu asırlık bir gelenek.

Düşehra:

Dussehra, yeni olan her şeyle ilişkili uğurlu bir gündür. Bu günde insanlar yeni araçlar satın alır ve yeni projelere başlar. Yeni araçlar kadife çiçeği çiçekleriyle kaplanmış ve Goa yollarında sürülmüştür. Bu gün aynı zamanda “Vijayadashmi” olarak da bilinir ve Goa’nın önemli tapınaklarındaki puja törenleriyle kutlanır..

Ganesh Chaturthi:

Ganesh Chaturthi, tartışmasız Goa’da kutlanan en popüler festivaldir. Ağustos veya Eylül aylarında kutlanır. Lord Ganesha’nın kilden yapılmış büyük süslü putları sokaklarda dolaşıyor. Putlara adaklar ve dualar yapılır. Pujaların sonu, idolün denize daldırılmasıyla belirlenir..

Diwali:

Diwali, ışık festivali olarak da bilinir. Bu festival, Ayodhya kralı Ram tarafından iblis Ravana’nın öldürülmesini anıyor. Zaferinden sonra dönen tür, kraker ve ışık yakılarak karşılandı. Bir panayırda Ravana’nın bir kuklası Ram’ın okuyla yakılır. Goa’da heykellere Narkasur denir ve Diwali’den bir gün önce yakılırlar. Heykeller kağıt ve samandan yapılmıştır ve rengarenk dekore edilmiştir. Güneş doğmadan yakılırlar.

Kutsal:

Goa ve Festivallerin Holi Kültürü

Holi renklerin festivali olarak bilinir. Bu, tüm yerlilerin renklerle oynadığı ve birbirlerini boya ve renkli suyla ıslattığı zamandır. Bu festivalde birden fazla renk kullanımı, iyi ve bol bir bahar hasadının gelişini temsil ediyor..

Hıristiyan Karnavalı:

Hıristiyan Karnavalı, yıllık Hıristiyan dört günlük festival kutlamasıdır. Kül Çarşambası’ndan önceki Cumartesi günü başlar. Kefaret ve perhiz dönemi olan 40 günlük Lent döneminden başlar. Bu, İsa’nın Dirilişinin zamanı olan Paskalya’dan hemen önce. Bu dört günlük Karnaval, Brezilya’daki Rio’daki dünyaca ünlü festivalden türetilmiştir. Goa Karnavalı, kral Kral Momo tarafından yönetilir ve tüm Goa’da gitarlarla halk şarkıları söyleyen şarkıcılar, eşlik eden şamandıralar ve renkli dans topluluklarından oluşan bir geçit töreninden oluşur..

Aziz Francis Xavier Bayramı:

Bu büyük bir Hıristiyan bayramıdır. Büyük Aziz Francis Xavier Bayramı 3 Aralık’ta Eski Goa’daki Bom Jesus Bazilikası’nda düzenleniyor. Aziz Francis Xavier, büyük bir Cizvit rahip ve misyonerdi. Goa’nın koruyucu azizidir. Dünyanın her köşesinden tapanları ve adanmışları kendine çekiyor. Mumyalanmış vücudu, zarif süslemeli gümüş tabutta korunmuştur. Bazilika’da yüzyıllardır korunmuştur. Ceset, her on yılda bir yıllık Sergi sırasında halka teşhir edilir. Ancak bayram her yıl düzenlenmektedir. Hindistan’ın her yerinden binlerce adanmışı kendine çekiyor. Azizin iyileştirici güçleri olması gerekiyordu.

Sao Joao:

Bu festival, havarilerden biri olan Vaftizci Yahya’nın bayramını kutlar. 24 Haziran’da yapılıyor. Köylüler tarafından atılan hediyeleri almak için kuyulara atlayan genç erkekler tarafından Goa’nın her yerinde kutlanır. Festival muson mevsiminin başında kutlanır. Daha sonra ziyafet, Goan likörü feni ve büyük bir yemek içerir..

Bu festivaller Goa’yı zengin ve canlı bir topluluğun merkezi yapıyor. Gerçek Goa’yı yaşamak istiyorsanız, bunları kaçırmasanız iyi olur.!