Bir zamanlar muhtemelen gelişen bir Roma ticaret merkezi veya belki de bir Fransız yerleşim bölgesi olan Hindistan’ın güney kıyıları boyunca uzanan bir kentsel beton orman, şimdi bir turistik cazibe merkezidir. Evet, Pondicherry veya Puducherry’den bahsediyoruz. Ancak egzotik kumsalları ve rüya gibi manzarasıyla turistleri cezbeden Pondicherry, enfes tapınakları, botanik bahçeleri ve yemekleri ile ünlüdür. Havada Hint ve Fransız hissinin bir karışımı hakimdir ve burayı boş zaman tatili için mükemmel bir yer haline getirir..

Podicherry festivalleri

Pondicherry’deki Popüler Festivaller:

Pondicherry’nin Ana Atraksiyonu Ünlü Festivalleridir.

1. Pongal Festivali:

Burada kutlanan başlıca festivallerden biri “Pongal festivali”dir. Hasat ve satışı ile ilgili olarak tüm güney bölgelerinde yaklaşık üç ila dört gün boyunca yaygın olarak yayılır. Ocak ayının ilk günlerinde 13 ile 15 arasında bu festival tam olarak çiçek açar. Adını sütlü ve salçalı haşlanmış pirinçten oluşan bir yemekten alan bu festival aynı zamanda kış gündönümünün işaretini de kutluyor. Güneş tanrısına tapınılır ve enginliği için şükran gösterilir.

Hasatta yardım. İlk gün, Bhogi pongal, insanlar bir şenlik ateşi yakıp hasadın vaat ettiği yenilerini sabırsızlıkla beklerken eski her şeyin sonunu kutluyor. Perum pongal olarak bilinen ikinci gün, yeni hasat pirinci ile pongal yemeğinin pişirilmesini kutlar. Yeni tat. Kaynayan kazanın başında bekleyen yeni hevesli yüzler, ağız sulandı – muhtemelen günlerin en önemlisi. Üçüncü ve son gün olan mattu pongal, tarladaki zor günleri için hayvanlar sayesinde sunuyu sarar. Dördüncü gün, aileler buluşup selamlaşırken kaanum pongal vefat eder. Bu, 4 günlük bir festivalde tüm güneyliler tarafından benimsenmiştir..

2. Masi Magam Festivali:

Ocaktan hemen sonra Şubat gelir ve onunla birlikte Masi Magam festivali gelir. Bu, yerlilerin banyolarını yaparken heyecanlarını ve inançlarını tasvir eden dini bir bayramdır.

yakındaki bir gölet, nehir veya denizde tapınak tanrıları. Bu uğurlu günde, çeşitli tapınaklardan gelen tüm putlar, yıkandıkları bir su kütlesinin yakınında açıklığa çıkarılır. Dini bir şehir olan yerliler, ilahi takdirlerini kendi putlarına gösterirler. Uzun alaylar tanrıları ile birlikte bir oraya bir buraya giderlerken, çok sayıda gezgin ziyaretçinin eşlik ettiği halk bütün gün koşuşturur. Bu gün süren festival, ilgili tapınaklara dönüş alayı ile birlikte gününü kapatır..

3. Puthandu:

Nisan ayında Puthandu veya Tamil Yeni Yılı geliyor. Bu olay daha çok 14 Nisan’ın ortalarında kutlanır. Güzel kıyafetlerini giyen insanlar, Tamilce’de Yeni Yılınız Kutlu Olsun anlamına gelen puthandu vazthukal’ı birbirlerini selamlayarak bu günü kutluyorlar. Tıpkı diğer yeni yıl kutlamaları gibi, evlerini anneleri ve büyükanneleriyle süsleyen insanların önemli bir bölümünü mutfakta geçirenleri takip eder ve her yeni yıl gibi her şey bir günde biter..

Mayıs ayında villianur tapınağı araba festivali zamanı. Ünlü tanrı Thirukameswar Kokilambal’ın adanmışlar tarafından yerel bölgelere manuel olarak bir savaş arabasıyla çekildiği ve ardından diğer adanmışların büyük bir alayının izlediği asırlık bir gelenek. Ardından, ağustosta bağımsızlık festivali olarak kutlanan Puducherry De Jure transfer günü gelir..

Pondicherry, şenliklerle dolup taşan, capcanlı gösterişli yerlilerin tüm bunları yürekten kucakladığı bir yerdir. Bu ana festivallerin yanı sıra, Bastille Günü, Veerampattinam araba festivali, Fete de Puducherry, Aralık ayına kadar Fransız yemek festivali gibi belirli festivaller var ve bu da alışveriş festivali ile o yılın festivalinin sonunu işaret ediyor..

Sayısız festivali ve büyüleyici doğal güzelliği ile Pondicherry, keşfedilmeye değer bir yerdir..