peynir nasıl yapılır

Peynir yapımı, sanat ve bilimin mükemmel bir dengesidir. Mantığa sahip olmanız ve ayrıca becerilere sahip olmanız gerekir! Peynir yapımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız çünkü bu çok çeşitli tariflerde kullanılabilen bir malzemedir..

Sürece geçmeden önce peynir yapımının bazı temellerini öğrenelim.

Öncelikle peynir yaparken ısı kontrolü çok önemli..

Kendi evinizde peynir hazırlamak için homojenize süt olarak da bilinen pastörize tam yağlı süt kullanın.

Ardından, peynirin katılaşmasına yardımcı olacak bir sağlık dostu bakteri kültürü geliyor. Farklı bakteri kültürleri, tatları değişen farklı peynir türleri üretir. Evlerde en sık kullanılan kültür, mezofilik bakteri kültürüdür. Bu kültürdeki bakteriler en iyi 38 santigrat dereceye kadar orta sıcaklıklarda ürer ve çedar peyniri, yumuşak krem ​​peynir vb. yapımında kullanılır. Aynı şekilde Mozzarella ve Parmesan peyniri yapımında çok daha yüksek sıcaklıkları tolere edebilen termofilik kültürler kullanılır. Yine de bakteri kültürlerinin eklenmesi mutlak bir zorunluluk değildir..

Bir sonraki bileşene Rennet denir. Temel olarak iki tür Rennet vardır, biri bitki özlerinden elde edilir, diğeri ise vejeteryan olmayan çeşit Buzağı enzimlerinden elde edilir. Rennet temel olarak Peynirin pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Peynir Yapma Süreci:

1. İki bardak tam yağlı sütü bir sos tenceresine dökün ve 80 dereceye kadar ısıtın. Süt ısınırken iyice karıştırmalısınız. Sütün yanmasını önlemek için bu gereklidir. Gerekli sıcaklığa ulaşıldığında ısıyı kapatın. Sıcaklığı, mutfaklarda kullanım için özel olarak tasarlanmış bir termometre kullanarak izlemeniz gerekir. Bu termometreye yüzen süt termometresi denir..

2. Isınan bu sütün içine 4 yemek kaşığı dolusu sirkeyi iyice karıştırarak ekleyin. Lor ve peynir altı suyunun görünümünü fark edebilmelisiniz. İyice karıştırın ve karışımın yaklaşık on dakika kalmasına izin verin..

3. Kıvrılmış karışımı bir tülbent veya pamuklu bir mendilden geçirin..

4. Sıvı durulanırdı. Daha sonra kalan katı kısımdan fazla sıvıyı mendil kullanarak sıkmanız gerekir..

5. Peynirinize biraz tuz ekleyin ve kalan sıvıyı tekrar sıkın.

6. Artık peynirden top yapabilir veya kalıpları kullanarak şekil verebilirsiniz..

Kuzey Hindistan paneeriniz hazır!!

Alternatif Yöntem:

1. Peynir yapmak için keçi sütü veya inek sütü kullanabilirsiniz. Peynirinizin tadını ve dokusunu iyileştirmek için, sütün 50 ila 60 derece Fahrenheit sıcaklıkta serin bir yerde gece boyunca olgunlaşmasına izin vermelisiniz..

2. Sütünüzün lezzetini iyileştirmek ve güçlendirmek için peynirinize, ısıtılmış sütünüze bakteri kültürlü ayran veya sade yoğurt gibi bazı başlangıçlar ekleyebilir ve daha sonra Rennet veya pıhtılaştırıcı madde eklemeden önce bu karışımı oda sıcaklığında bekletin. Ardından, üreticinin talimatlarına göre bir miktar suya Rennet tableti eklemeniz ve Rennet su çözeltisini çift kazanda tutulan sütte çözmeniz gerekir. Çift kazanın dış tavasındaki su 88 ila 90 derece F’ye kadar ısıtılmalıdır..

3. Ateşten alın ve lor oluşana kadar bir kenara koyun.

4. Pıhtı oluştuktan sonra, paslanmaz çelik bir bıçak kullanarak pıhtıyı parçalara ayırın..

5. Kıvrımları içeren tencereyi suyla dolu bir leğende birkaç dakika soğumaya bırakın ve ardından yavaşça ısıya aktarın ve iyice karıştırarak yaklaşık 20 dakika boyunca 100 dereceye kadar ısıtın..

6. Peynir altı suyunu pıhtıdan çıkarmak için daha önce anlatıldığı gibi bir muslin bezi kullanın..

7. Katılaşmış lor kütlesini şeritler halinde kesin ve mikrodalga kullanarak yüksek ısıya ısıtın. Lor şeritleri yapışkan hale gelirdi. Kıvrımları toplara ihtiyacım var.

8. Bu peynir toplarını buz gibi tuzlu suya bırakın..

Mozzarella peyniri toplarınız hazır!!

Görüntü Kaynakları: Deklanşör stoğu