Erik, dünyaca ünlü en renkli ve lezzetli meyvelerden biridir. Mevcut 100’den fazla erik çeşidi ile dünya çapında tanınmaktadır. Hindistan’da ‘Aloo Buhara’ olarak da bilinirler. Eriklerin tadı ekşiden tatlıya değişir ve çok sulu ve besleyici bir meyvedir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında tüketiminin güvenli olup olmadığı büyük bir sorudur. Hamilelikte erik tüketmenin faydalarını ve yan etkilerini analiz etmeye çalışalım..

Eriklerin Gebelikte Sağlığa Faydaları

Hamilelik sırasında diyetiniz çok sayıda meyve ve meyve suyu içermelidir. Erik bunlardan biri olmalı. Sağlık açısından çok büyük faydaları vardır. Hamilelikte erik yemek, evredeki ve hatta sonrasındaki komplikasyonları hafifletebilir. İşte hamilelik sırasında erik meyvesinin birkaç faydası.

Hamilelikte erik yemek güvenli midir??

Erikler, hamile bayanlar için tüketim için kesinlikle harika bir seçim olacaktır. Meyveler son derece besleyicidir ve hamilelik sırasında tüketildiğinde hem anne hem de bebek için birçok faydası vardır. Ancak böbrek rahatsızlığı olan kişilerin tüketimi konusunda dikkatli olmaları ve hamilelikte erik tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir..

Hamilelikte eriklerin besin değeri:

Aşağıdakiler hamilelik sırasında 100 gr erik tüketmekten elde edilen besinlerdir..

Besin Miktarı

 • Kalori 46Kcal
 • Karbonhidratlar 11.4g
 • Protein 0.7g
 • Fiber 1.4g
 • Yağ 0.28g
 • Folat 5mcg
 • Pantotenik Asit 135mcg
 • Niasin 417mcg
 • piridoksin 29mcg
 • Riboflavin 26mcg
 • Potasyum 157mg
 • tiamin 28mcg
 • A Vitamini  200mcg
 • C Vitamini  9,5 mg
 • E Vitamini  260mcg
 • K Vitamini  6.4 mcg
 • Kalsiyum 6mg
 • Demir 170mcg
 • Magnezyum 7mg
 • Manganez 52mcg
 • çinko 100mcg
 • fosforlu 16mg

Burada g=gram, mg=miligram, mcg=mikrogram

Hamilelikte Erik 2

Hamilelikte Erik yemenin faydaları:

1. Kilo alımını kontrol eder:

Erik bir meyve olmasına rağmen meyve şekeri formundaki karbonhidratlar nispeten düşüktür. Bu nedenle, gerekli besinleri almak için düşük kalorili bir gıdanın hamilelik diyetine eklenmesi mükemmel bir seçenektir, ancak kilo alımını kontrol edin..

2. Görme yeteneğini korur:

Araştırmalar, günlük erik tüketiminin retina dejenerasyonu geliştirme şansını azalttığını gösteriyor. Yaşlılarda görme kaybı ile bilinen bir hastalıktır..

3. Beynin gelişimine iyi gelir:

Erikler, beyindeki lipid içeriğini koruyan ve böylece beyin hücrelerinin oksidatif dejenerasyondan korunmasını sağlayan polifenoller ve antosiyanin gibi güçlü antioksidanlar içerir..

4. Erken Doğumun Önlenmesi:

Hamile kadınlar arasında erken doğum yapma konusunda yaygın bir korku vardır. Erken doğum ağrılı olabilir ve hatta ölü doğuma neden olabilir. Erikler iyi miktarda magnezyum içerir. İçlerindeki magnezyum içeriği kaslarınızı gevşetebilir. Bu da erken kasılmaları ve doğumu önlemeye yardımcı olabilir..

5. Demir Emilimi:

Kalp, büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için hamilelik sırasında ekstra kan pompalar ve bu da anemiye neden olabilir. Erikler, düzenli diyetinizden demirin daha iyi emilmesi için hayati önem taşıyan C vitamini içerir..

6. Kabızlık ve Hemoroidin Önlenmesi:

Hamilelik sırasında, ek hormonlar ve büyüyen rahim, annenin sindirim sistemine büyük zarar verebilir ve onu çok ağırlaştırabilir. Bu nedenle şişkinlik, kabızlık ve hemoroid gibi sorunlar yaygındır. Erikler, bağırsak hareketlerinizi kolaylaştırmaya yardımcı olan ve böylece kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan liflerle doludur..

7. Stres ve Yorgunluğun Ortadan Kaldırılması:

Hamilelik, anneleri zayıf, yorgun ve enerjisiz hissettirir. Enerji seviyeleri dibe vurduğunda, anne adaylarının çoğu normal bir yaşam sürmeyi zor buluyor. Hamilelik diyetinize erik eklemek, antioksidanlar ve potasyum açısından zengin oldukları için enerji atmanın ve aktif kalmanın harika bir yoludur. Bu, hamilelik sırasında erik meyvesinin harika bir faydasıdır..

8. Kemik Sağlığını İyileştirme:

Hamilelik, annenin kemiklerine zarar verebilir, çünkü doğmamış bebeğin kendi iskelet yapısının gelişimi için sağlıklı bir kalsiyum kaynağına ihtiyacı vardır. Bu nedenle doktorlar hamilelik sırasında kalsiyum takviyeleri reçete eder. Erikler, kalsiyum ve D Vitamini ile birlikte kemiklerinizi sağlıklı tutan K Vitamini açısından çok zengin oldukları için organik alternatiflerdir..

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek:

Grip, soğuk algınlığı, ishal vb. hastalıklar normal günlerde ciddi görünmeyebilir. Ancak hamilelik sırasında, en yaygın hastalıkların bile ciddi sonuçları olabilir. Erikler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye önemli ölçüde yardımcı olan ve yaygın hastalıkları uzak tutan C vitamini içerir..

10. Kan Pıhtılaşmasının Önlenmesi:

Hamilelik sırasında erik meyvesi yemenin, sağlıklı dozda K vitamini içeren meyve nedeniyle kanın pıhtılaşmasını önlediği bilinmektedir..

11. Gestasyonel Diyabetin (GD) Yönetimi:

Çoğu hamile kadının Gestasyonel Diyabet ile ortak bir sorunu vardır. GD almaktan kaçınmak için diyetinizin düşük glisemik indeksli gıdalardan oluştuğundan emin olmanız gerekir. Hamilelik sırasında erik, önemli ölçüde düşük glisemik indeksleri nedeniyle gebelik diyabetini önlemek veya yönetmek için tüketebileceğiniz en iyi meyvelerden biridir..

12. Kan Basıncının Düzenlenmesi:

Preeklampsi veya yüksek tansiyon, zararlı sonuçlara yol açabilir ve hatta hamilelik sırasında ölümcül olabilir. Erikler, kan basıncını düzenleyebilen potasyum içerir. Erikler, Preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek lif içeriğine sahiptir..

Eriklerin hamilelikte yan etkileri:

Hamilelik sırasında erik tüketmenin birkaç yan etkisi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Düşük kalorili – Eriklerin kalorileri düşüktür, bu da kilo alımını ve ayrıca diyabeti kontrol etmek için iyidir. Bununla birlikte, kaloriler metabolizma için hayati öneme sahiptir. 1. trimesterde 1800 Kcal, 2. trimesterde 2200 Kcal ve 3. trimesterde 2400 Kcal tüketilmelidir..
 2. Erik böbrek problemlerini şiddetlendirebilir – Böbreklerinizle ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, korkmadan erik tüketin. Ancak, böbrek sorunlarınız varsa dikkatli olun çünkü erik oksalat içerir ve böbrek taşı oluşturarak aynı durumu ağırlaştırabilir..

Hamilelik sırasında yemek için önerilen erik miktarları:

Günlük erik tüketimi yaşa, cinsiyete, sağlık durumuna vb. göre değişiklik gösterecektir. Ancak ortalama olarak bir kişi günde 100 gr eriği herhangi bir sorun yaşamadan güvenle tüketebilir. Erikler son derece lezzetli ve karşı konulmaz olmasına rağmen, yukarıda bahsedilen olası yan etkilerden kaçınmak için sadece ılımlı olarak tüketilmesi gerekir..

Hamilelik diyeti sırasında erik nasıl alınır?

Erikleri alırken çok sulu oldukları için parlak kırmızı olanları tercih edin. Kırışmış, berelenmiş, olgunlaşmamış veya hasar görmüş olanlardan kaçının. Buzdolabında plastik fermuarlar içinde saklandığında eriklerin raf ömrü artar.

Erikleri hamilelik diyetinize dahil edebileceğiniz çeşitli yöntemler şunlardır:

 • Erik bir meyve olduğundan iyice yıkadıktan sonra çiğ olarak tüketebilirsiniz..
 • Erikleri hindistan cevizi tozu, tarçın tozu, zencefil tozu ve portakal konsantresi ile kavurun..
 • İngiliz kahvaltısı için mükemmel bir tamamlayıcı olacak bir erik sosu yapın.

Erik meyvesi hamilelik sırasında yarar sağlar ve bu nedenle böbrek sorunları olmadıkça hamilelik diyetine dahil edilmelidir. Hamilelik sırasında erik tüketmenin birkaç yan etkisi vardır. Yüksek oksalatlara sahip oldukları için böbrek taşı olasılığını artırabilirler. Anne veya bebek için ideal olmayan sıfır kalorileri vardır. Peki erik hamileliğe iyi gelir mi? Birkaç olumsuzluğa rağmen, erik hamilelik diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar..

Hamilelik sırasında erik yemek iyidir ve aslında taşıdığı benzersiz besin kombinasyonu nedeniyle de şiddetle tavsiye edilir. Ancak hamilelikte özellikle böbrek probleminiz varsa aloo buhara tüketmeden önce doktorunuza danışınız..

Sıkça Sorulan Sorular

S1. Hamilelik sırasında kuru erik yemek güvenli midir??

Cevap: Kuru erik, erik veya Aloo Buhara’nın diğer adıdır. Hamilelik sırasında tüketildiğinde çok sayıda sağlık yararına sahiptirler ve son derece güvenlidirler. Herhangi bir böbrek problemi olmadıkça, kuru erik hamilelik sırasında herhangi bir potansiyel yan etkiye sahip değildir..

S2. Erik cildiniz için iyi mi?

Cevap: Erik tüketmek cildi sıkılaştırır ve cilt dokusunu iyileştirir. Ayrıca ciltteki çilleri azaltır ve cilde parlaklık kazandırmak için cildi gençleştirir. Bu nedenle erik tüketmek cilt için iyidir.

S3. Erikler neden kaka yapar?

Cevap: Diğer birçok meyve gibi, erik de çözünmeyen diyet lifleri bakımından zengindir. Böylece sindirim sürecini hızlandırırlar ve bağırsakların daha hızlı temizlenmesine yardımcı olurlar. Bu nedenle erik tükettikten sonra kaka yaptığınızı hissedersiniz. Hamileliğiniz sırasında kabızlık yaşıyorsanız, erik yemek bağırsak hareketi yapmanıza yardımcı olabilir..