Ebeveyn olmak, evli bir çiftin hayatında büyük bir dizi değişiklik getirebilir. Hamile kalmak, hem duygusal hem de finansal olarak büyük bir sorumluluk yükünü beraberinde getirir ve hafife alınması gereken bir şey değildir. Evlendikten sonra hamileliği planlamanın en iyisi olmasının nedeni budur..

Evlendikten sonra sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürürken hamileliği önlemenin birçok doğal ve basit yolu vardır..

Farklı doğum kontrol yöntemlerinin çeşitli etkinlikleri vardır ve hangi yöntemin seçileceği yalnızca kullanıcıya bağlıdır. Her şey, rahatlık ve etkinlik konularında onlar için en iyisinin ne olduğu ile ilgilidir..

Evlendikten Sonra Hamilelikten Kaçınmak İçin İpuçları:

Korunmasız ve korumasız gebelikten korunmak için bahsi geçen en iyi yöntemleri burada bulalım..

1. Doğal Önleme:

Hamileliği önlemenin doğal yöntemi yıllardır uygulanmaktadır. Ancak, bu yöntemler yüzde yüzde garantisi sağlamaz ve bu nedenle tamamen güvenilir değildir. Bir kadının vücudunun doğal döngüsü içinde, regl öncesi ve sonrasında korunmasız cinsel ilişkiye girse bile gebe kalamayacağı belirli günler olduğuna inanılmaktadır..

Bu yönteme tamamen güvenilemez çünkü her kadının vücudu farklıdır ve değişen ortamlarda farklı davranır. Bu açıkça onun döngülerini etkiler, bu yüzden hangi günlerin güvenli olduğunu belirlemek için her zaman kesinlikle kesin olmayabilirsiniz..

2. Yumurtlama Yöntemi:

Hamileliği Önlemek İçin Yumurtlama Yöntemi

Bu yöntem basitçe kişinin yumurtlama günlerinde korunmasız cinsel ilişkiden kaçınması gerektiği anlamına gelir. Ancak bu yöntemin altındaki boşluk, doğal önleme yöntemiyle aynıdır. Her kadının vücudu farklı ortamlarda farklı davranır ve tepki verir. Evlendikten sonra hamile kalmamak için alınacak önlemlerden biri de bu yöntemdir. Bu, döngülerin 8-19 döneminde seks yapmaktan kaçının veya korunmaya gidin anlamına gelir..

3. Hormonal Yöntem:

Hamileliği Önlemek İçin Harmon Yöntemi

Hormonal yöntem, evlilikten sonra hamileliği önlemenin bir sonraki en iyi yoludur. Bugün piyasada doğum kontrolü amacıyla bir dizi hap bulunmaktadır. Bu hapların görevi yumurta üretimini engellemek veya döllenmiş yumurtaların rahme yerleşmesini engellemektir. Ancak bu hapların çeşitli yan etkileri olabilir ve bir kişiye uygun olabilir veya olmayabilir. Bu nedenle, bu hapları bir doktora danıştıktan sonra almanız önerilir..

Bu doğum kontrol hapları günlük olarak alınabilir. Bu günlük hapları alıyorsanız hiçbir hapı kaçırmadığınızdan ve her zaman zamanında alınması gerektiğinden emin olmalısınız..

4. Çekme Tekniği:

Hamileliği Önlemek İçin Çekme Yöntemi

Geri çekme veya cinsel birleşme kesintileri olarak da bilinen bu çekme yöntemi, boşalma gerçekleşmeden önce penisin vajinadan çıkarılması anlamına gelir. Bu teknik, her zaman gerçekten dikkatli olmanız koşuluyla, korunmasız hamileliği önlemek için mantıklı ve açık bir şekilde etkilidir. Bu tekniğe güvenmek, anın sıcağında her zaman biraz risklidir. Bu yöntem biraz kendi kendine kontrol ve deneyim gerektirdiği için biraz risklidir. Tamamen dişiden çekildiğinde, kadın vücuduna gitme şansı çok daha az veya muhtemelen sıfır olur. Hamileliği durdurmanın bu yolu tamamen güvenli değildir ve içerdiği risk nedeniyle en iyi ihtimalle başka seçenekler aramaktır..

5. Prezervatifler:

Hamileliği Önlemek İçin Prezervatifler

Bu, en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu yöntemin garantisi yüzde 100 değildir, ancak yine de neredeyse her zaman etkilidirler. Kondomların son kullanma tarihlerini kontrol etmek, uygun şekilde saklamak ve istenilen sonuçları elde etmek için doğru kullanmak önemlidir. Prezervatifler, evlilikten sonra hamileliği önlemenin en iyi yolu olmuştur. Prezervatifler artık kadınlar için de femidom olarak mevcuttur ve kimin kullanacağı bir seçim meselesidir..

6. RİA (Rahim İçi Araç):

Hamileliği Önlemek İçin RİA

RİA ayrıca Rahim İçi Kontrasepsiyon (IUC) ve Rahim İçi sistem (RİS) olarak da adlandırılır. Bu, acil kontrasepsiyon kontrolü için en etkili yöntemdir. Bu yöntemde, kadınların rahmine yerleştirilen ve dayanmaya çalışan küçük T şeklinde bir cihaz. Bununla birlikte, ağır kanama, sırt ağrısı ve öngörülemeyen dönemler gibi kadınlarda ortaya çıkan birkaç sorun vardır..

7. Acil Durum Hapı:

Hamileliği Önlemek İçin Acil Haplar

Bu, düzenli olarak tercih edebileceğiniz bir yöntem değildir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu haplar istenmeyen bir kaza sonucu hamileliği önlemek için alınabilir. Bu haplar korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınmalıdır. Bu hap hiçbir şeyi garanti etmese de, neredeyse her zaman başarılıdır. Bu sağlıklı bir seçenek değildir ve tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu kesinlikle evlilikten sonra hamilelikten kaçınmanın en iyi yolu değildir, ancak kesinlikle zor zamanlarda bir kurtarıcıdır. Tüketebileceğiniz birkaç güvenli hap var. Ama sadece en iyisini aldığınızdan emin olun..

Güvenli seks her zaman en iyi seçenektir. Sadece hamilelikten kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkları veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları da uzak tutarsınız. Güvenli seks, bu sonuçlardan herhangi birini uzak tutmak için mutlak bir zorunluluktur. Ebeveyn olmak her zaman bir miktar hazırlık gerektirir. Buna hazır değilseniz, prezervatif veya femidom olsun, ondan gerçekten kaçınmak en iyisidir. Çekil ve hap son çaren.