Anemi Nedir??

Vücutta dokuya ve vücudun diğer bölgelerine oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerinin eksikliği olduğunda anemi oluşur. Hepimiz hamilelik sırasında bebeğin büyümesini desteklemek için vücutta daha fazla kan üretildiğini biliyoruz. Bu nedenle anemi, fetüsün uygun gelişimini engelleyebilir. Demir veya diğer besin maddelerinde eksiklik varsa, vücut kırmızı kan hücreleri üretemez..

hamilelikte anemi

Hafif anemi hamilelik sırasında çok yaygındır. Ancak demir ve diğer besin maddelerinin eksikliği durumunda, ne sizin için ne de bebeğiniz için iyi olan şiddetli kansızlıktan muzdarip olabilirsiniz. Anemi sizi gerçekten yorabilir ve yorabilir. Kanın en sık görülen hastalığıdır. Zaman içinde tedavi edilmelidir, aksi takdirde sizin ve bebek için ciddi komplikasyonlara neden olabilir..

İki Tip Anemi Vardır:

1) Demir Eksikliği Anemisi

2) Folat Eksikliği Anemisi

Anemi Nedenleri:

1) Demir eksikliği anemisi, vücutta gerekli miktarda kan üretmek için yeterli demir olmadığında ortaya çıkar. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bir protein olan daha düşük miktarda üretilir. Hemoglobin, akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen taşımaktan sorumludur. Bu hamilelik sırasında en sık görülen anemi şeklidir..

2) Folat eksikliği anemisi, vücutta folik asit-B vitamini türü daha az üretildiğinde ortaya çıkar. Yeni kırmızı kan hücreleri üretmek için folat gereklidir. Folat eksikliğinde vücut, vücutta bulunan tüm dokulara oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi üretemez..

Belirtiler:

1) Her zaman yorgun ve bitkin

2) Hızlı veya çarpan kalp atışı

3) Aldığınız nefes darlığı

4) Konsantrasyonda sorun

5) Cildin solgunlaşması.

6) Kalp çarpıntısı ve sinirlilik

İlişkili Risk Faktörleri:

Aşağıdaki durumlarda anemik olma riski artar:

1) Hamile kadın bir genç

2) Demir ve diğer besinler açısından zengin olan iyi yiyecekleri tüketmeyin

3) Anne karnında birden fazla çocuk taşımak.

4) İki hamilelik arasındaki süre çok fazla değildi.

Gebelikte Anemi Tedavileri:

Hamile Kadınlarda Diyet

1) Vitamin B12- Bu vitamin, vücut tarafından kırmızı kan hücreleri üretmek için gereklidir. Hamile bir kadın gıda alımından bu vitamini yeterince almadığında, vücutları kırmızı kan hücreleri üretemez..

2)  Bu vitamin için et, kümes hayvanları ürünleri, yumurta ve süt ürünleri tüketilmelidir..

3) Yeterli miktarda demir takviyesi sağlayan bir diyet yapın.

  • Vegan olmayanlar için kırmızı et, kümes hayvanları ve yumurta var. Veganlar için de demir sağlayan birçok yiyecek var. Liste Fasulye, mercimek, tofu, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, tohumlar ve demir içeren tahılları içerir..
  • Kalsiyum için hap veya takviye almayı da bırakmalısınız. Kalsiyum vücudun demiri emmesini engeller..
  • Demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olan besinler tüketilmelidir. Bu yiyecek listesi, amla, guava ve portakal gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri içerir. C vitamini takviyeleri de tüketilebilir. Domates suyu, dilimlenmiş biber, çilek ve greyfurt, atıştırmak için iyi seçeneklerdir..

İpuçları:

Diyetteki yüksek miktarda demir, bağırsak yolunuzu bozabilir. Bu nedenle demir içeren besinler yerine demirden zengin besinler tercih edilir. Takviyelerin vücut üzerinde küçük yan etkileri vardır. Yüksek miktarlar kabızlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda, faydalı olduğu için kuru erik suyu içilmelidir..

Herhangi bir takviye almadan önce doktora danışmak her zaman daha iyidir..