Hamile kalmayı planlayan her kadın, hamile kalmadan önce ve hamileliğinin ilk üç ayında mümkün olan en kısa sürede tiroid testini yaptırmalıdır. Hamileliğin erken döneminde, fetüs, beyin gelişimi için gerekli olan tiroid hormonlarını sağlamak için anneye bağımlıdır. Anne Hipotiroidi ise, fetüsüne yeterli tiroid hormonu sağlayamayabilir ve fetüsü riske atabilir. Hamilelikte tiroid seviyeleri hızla değişir, bu yüzden gecikmeyin.

Gebelikte Hipotiroidizm

Tiroid Nedir??

Tiroid bezi öndeki alt boyun bölgesinde bir yerde bulunur. Hücresel eylemleri tetikleyen hormonların salınması ve depolanması ile bilinen endokrin sistemin önemli bir bileşenidir..

Tiroid bezi, en önemli iki hormon olan Tiroksin ve Triodotironin’den yapılmıştır. Metabolizmanız ve enerji işlemeniz tamamen bu ikisine bağlıdır. Marjinal olsa da, tiroid yumurtlama yeteneğinizi etkileyebilir, bu nedenle gebe kalmanızı zorlaştırabilir. Hipertiroidizm olarak bilinen bir durum olan tiroid hormonunu ya çok fazla üretirsiniz ya da belki biraz daha azı hipotiroidizme yol açar. Söylemeye gerek yok, hamile kalma şansınızı da etkiliyor.

Tiroid Hastalığı ve Doğurganlık:

Tiroid sorununuzu zaten biliyor olmanız veya bezle ilgili bir sorun olduğundan şüpheleniyor olmanız önemli değil, zor doğurganlık belirtileri kabaca teşhis koymanızı kolaylaştırabilir. Tabii ki kontrol altına almak için doktora gitmelisin..

Hipotiroidizm:

Gebeliğin ilk üç ayında hipotiroidizm genellikle nadir değildir. Oldukça doğaldır. Bu, hipotiroidizmde bile hamileliğinizin güvende olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, aşırı aktif hipertiroidiniz olsun ya da olmasın, kontrol altında tutmak için ilaç kullanıyor olmanız gerekir. İlk üç aylık döneminizde, hipotiroidizmi tedavi etmezseniz düşük yapma riskiniz artar. Hipotiroidizmin nihai amacı, tiroid hormon seviyesini normal aralıkta tutmaktır..

Tiroid hormonlarının yeterince üretilmemesi hipotiroidizme yol açabilir. Bu genellikle önemli bir iyot eksikliği olduğunda tetiklenir. Belirti ve semptomlar kısırlık, düzensiz adet döngüsü, galaktore (doğum olmadan bile süt akışının olduğu bir durum) içerir. Düşük bazal vücut ısısı da belirleyici bir faktördür..

Bu durumlar tedavi edilmezse hamileliğinizde zorluklara neden olabilir ve başka komplikasyonlara da yol açabilir. Bazıları anemi, düşük ve plasenta dekolmanıdır. Doğum sonrası kanama da yaygın bir olgudur. Bebek bu zorlukların üstesinden gelse bile, doğumdan itibaren düşük doğum ağırlığı sorunları ve tiroid sorunları yaşayabilir. Doğum kusurları da yaygındır. Tiroidin son tipi Hashimoto tiroiditidir..

Gebelikte Hipotiroidi Belirtileri:

Ancak hamilelik belirtileri sırasında hipotiroidizm nedir? İşte doğrulamanız için liste.

  • Ne kadar yorgun hissediyorsun? Sürekli yorgunluk ve halsizlik hipotiroidizm ile ilişkilidir.
  • Bir sonraki acil semptom kabızlıktır. Kabızlık yaşıyorsanız, diğer belirtilere de dikkat etmenizin zamanı geldi..
  • Kilo alımı, hipotiroidizmin başka bir belirtisidir. Belirgin bir sebep olmadan kilo aldığınızı düşünüyorsanız, dikkatli olmanız gerekir. Diyetinizin oynayacak bir rolü olsa da, aşırı kilo alımı arzu edilmez..
  • Kuru cilt ve kaş kaybı genellikle hamilelikte hipotiroidi etkisinin bir belirtisi olarak ortaya çıkar..
  • Boğuk ses ve yüzün şişmesi başka bir semptomdur..

Gebelikte Hipotiroidizm:

Hipotiroidiniz varsa ve bunun sizi ve dolayısıyla çocuğunuzu nasıl etkileyeceğini merak ediyorsanız gelin bir göz atalım..

Hipotiroidim Bebeğimi nasıl etkiler??

Diyelim ki durum tedavi edilmezse düşük yapma riski artar ve bebeğin düşük doğum ağırlığı kaydedilir. Engellilik, yaygın olmasa da, çocuğun yaşamında bir dereceye kadar görülür. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, durumunuzu büyük olasılıkla çocuğunuza aktarmayacaksınız..

Gebelikte Hipotiroidizmi Tedavi Etmenin En İyi Yolu Nedir??

Hipotiroid ilaçları güvenlidir ve hamileyken alınabilir. Ailesinde hipotiroidi vakası olan kadınlar, hormon seviyelerinde normalden daha fazla dalgalanma olduğu için daha yüksek ilaç dozu gerektirebilir. Bununla birlikte, doktora veya sağlık hizmeti sağlayıcısına yapılan aylık geziler, kontrol altında tutulmasına yardımcı olmalıdır..

Hipotiroidizmi Önlemek için Ne Yapabilirim??

Oldukça gizemli olduğundan ve henüz belirli bir neden bulunamadığından, durumun nasıl tedavi edileceğine dair hiçbir şey yoktur ve dolayısıyla aynısı için bir tedavi yoktur. Ancak çoğu hamile kadın için olağan tedavi aynıdır. Eksik hormon için T4 kullanılır. Sentetik formda enjekte edilmiştir, dozajı o kadar korunur ki, TSH’nin kan seviyeleri bir bütün olarak olması gerektiği gibi olur.

Gebelikte Hipotiroidi Etkisi:

Çağlar boyunca doktorlar, durumdan etkilenen hamile anne ile çocuk ve hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonraki gelişimi arasında bir bağlantı kurmaya çalıştılar. Genellikle iyot eksikliği olan ülkelerdeki kadınların daha fazla etkilendiği görülmektedir. Trimestere özel sonuçlar da mümkündür. Düşük yapma riski, erken doğum bununla ortaktır. Ancak iyi haber şu ki, uygun ilaçlarla yan etkileri tersine çevirebilirsiniz..

Annenin Tiroid Hormonu Doğmamış Bebeği Ne Kadar Erken Etkiler??

Çocuğun gelişimi tamamen anneye bağlı olduğu için bebeğin tiroid bezinin çalışmaya başlaması biraz zaman alır. İlk üç aylık dönemin bitiminden önce değil. Bu nedenle, annenin hipotiroidizmi bir rol oynasa ve olumsuz olanlar olsa da, T4 ilacı hepsini çözmelidir. Çocuklar IQ sorunlarına TSH eksikliğinden daha yatkındır.

Gebelikte Hipotiroidinin Sonuçlarından Korunmak İçin Ne Yapılabilir??

Sonuçlar kişiden kişiye değişir ancak alınması gereken önlemlerden bazıları şunlardır:

  • Tiroidiniz büyümüşse en az bir kere kontrol ettirmeyi unutmayın..
  • Ailenizin bir geçmişi varsa veya bir guatr belirtisi görüyorsa, bu kesinlikle iyot alımınızı artırmanız gerektiği anlamına gelir..
  • Gerçekten kanıt yok ama antikorlar, hormonal dengesizliğinizle ilgili sorunlar yaratabilir ve onu daha da hazırlıksız hale getirebilir. Hamileliğinize devam etmeden önce, sadece güvende olmak için doktorunuzla her testi gözden geçirin..

Sonunda, yukarıdaki her şeyin hipotiroidizmin hamileliği nasıl etkilediğine dair genel bir görüş olduğunu açıkça görebilirsiniz. Sonuç olarak, fark yaratan sizin bireysel durumunuzdur ve tedavinin faydası o kadar ilerlemiştir ki, durumdan etkilenen bir kadın bile tek bir endişe duymadan hamileliğini sürdürebilir. Doktorunuzla bir kez kontrol etmeyi unutmayın ve gitmeniz iyi olur. Gebe kalma sorunlarınızı hedefleyin ve tiroidinizi test ettirin. Annenin hipotiroidi olması durumunda fetüsün de etkileneceği sıklıkla görülen bir durumdur. Çocuğunuzu riske atabilir ve görmezden gelmeye değmez!