Romatoid artrit (RA) ile ilgili her çalışma söz konusu olduğunda, RA’lı kadınların doğum yaparken artan risk altında olduğu gözlemlenmiştir. Hem anne hem de çocuk risklerle karşı karşıyadır ve doğumdan sonra bile benzer semptomlar ortaya çıkar. Romatoid artritin aile planlamasını nasıl etkilediğini ve başarılı bir hamilelik için nasıl üstesinden gelineceğini inceleyelim..

Gebelikte Romatoid Artrit

Gebelikte Romatoid Artrit Nedenleri ve Tedavisi:

Neden:

Temel olarak, romatoid artrit, vücudun bağışıklığının kendisine saldırmaya devam ettiği anlamına gelen bir otoimmün durum olur. RA’nın arkasında bilinen bir sebep veya çare yoktur. Bağışıklık sisteminizdeki antikorların, eklemlerin astarındaki sağlıklı dokulara saldırarak şişmelerine ve uyumlarını kaybetmelerine neden olur..

Çocuk Sahibi Olabilir miyim:

RA ile hamile kalmaya çalışırken, sizin için asıl endişe, hamileliğinizin etkilenip düşükle sonuçlanıp sonuçlanmayacağıdır. RA bir otoimmün hastalık olduğundan, vücut daha da uyarıldığı ve annenin hayatını tehlikeye atabileceği için birçok kadından hamilelikten kaçınmaları istendi..

Hamile Kalmak Daha Zor Olabilir:

Araştırmalar, romatoid artritli kadınların gebe kalmanın daha zor olduğunu göstermiştir. RA’lı kadınların sadece yaklaşık %25’i bir yıl denedikten sonra hamile kalırken, romatoid artriti olmayan kadınlarda isim oranı %15’tir. Bunun nedenleri bilinmeyebilir, ancak kadının aldığı ilaçlarla ilgili olduğu tahmin edilmektedir..

Hamile kalmak daha zor olsa da, hamile kaldığınızda endişelenecek bir şey yoktur. Aslında, iyi yönetilirseniz alevlenmeleriniz önemli ölçüde azaltılabilir..

Riskler:

Hamilelik bir değişim zamanı olduğundan, hamileliğinizin RA’yı tetikleme olasılığı vardır, ancak kendi kendine geçmelidir. Preeklampsi riski yüksektir ve özellikle bebeğin hala sağlıklı olup olmadığını görmek için kontrol noktalarının kurulmadığı durumlarda bebekte bozukluklar oldukça yaygındır. Bir kadında RA ve hamilelik birleştirildiğinde, erken bebek doğumu ve doğduğunda çocuğun düşük doğum ağırlığı diğer riskler olarak kaydedilmiştir..

Tedavi:

Otoimmün bir hastalık olan romatoid artritin elbette tedavisi yoktur, ancak doktorlar ve hekimler, kadının vücudundaki hormonal değişikliklere ayak uydurmak için sürekli izlemeyi sağlayarak, bağışıklık sistemini hiçbir şeyin yönlendirmemesini sağlar..

İlaçlar Riskleri Artırabilir:

Çoğu zaman, tedavi için reçete edilen ilaçlar hamilelikte risk ve komplikasyon artışına yol açar. Özellikle hastalık modifiye edici ilaçlar, risk alanı sınırlı olsa da toksik olabilir. Hamile kalmak istiyorsanız doktorunuzla konuşmanız akıllıca olacaktır. Yararları ve riskleri tartın ve aynı şey için kararlı olup olmadığınıza karar verin..

Bu nedenle, doğum öncesi bakım, romatoid artritli bir kadın için hamilelik için gereken tek şeydir. İlaçlar yan etkileriyle durumu daha da kötüleştirebilir ve bu nedenle önerilmez. Tek akılcı tedavi, sağlıklı bir doğum için doğum öncesi bakımı içerir. Uzun bir bekleyiş olabilir, ancak çocuk sahibi olmaya kararlıysanız, doktorunuza danışın ve iyi bakılırsa iyi olursunuz. RA’lı kadınlar için var olan riskler aşırıya kaçmaz ve bu nedenle çocuk sahibi olmanızı engellememelidir. Tek önemli şey, her şeyin yerinde olduğundan emin olmak için sık sık kontrol yaptırmak olacaktır..