Hamilelik, bir kadının hayatındaki en güzel dönemlerden biridir. Ancak bu güzel zaman, ruh hali değişimleri, diyet değişiklikleri, sağlık sorunları ve daha fazlası gibi pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Gestasyonel diyabet, daha önce hiç diyabeti olmayan anne adaylarının karşılaştığı sorunlardan biridir..

Çok az sayıda kadının gestasyonel diyabetten muzdarip olmasına rağmen, diğerlerinin olmadığı hala tartışmalı bir konudur. Yaşamsal nedenlerden biri genetik olması, yani aileden birinin daha önce diyabet hastası olması veya daha önce diyabet hastası olması olabilir. Dikkate değer diğer bazı nedenler, annenin hamile kalmadan önce aşırı kilolu olması olabilir..

gebelikte gebelik diyabeti

Gestasyonel Diyabet Nedir:

Gestasyonel diyabet, diyabeti olmayan bir kadının daha önce hamileliğinde yüksek kan şekeri seviyeleri geliştirmesi olarak tanımlanır. Genel olarak gebeliklerin yaklaşık %3-9’unu etkiler ve özellikle gebeliğin son üç ayında yaygındır. Gebelikte insülin direncine zemin hazırlayan çeşitli hormonal değişiklikler nedeniyle oluşur. (1)

Hamilelik sırasında preeklampsi, depresyon ve sezaryen geçirme riskini artırır. Vakaların %90’ında gestasyonel diyabet, bebek doğduğunda düzelir. Ancak bu kadınların daha sonraki yaşamlarında tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Asyalılar, Amerikan Kızılderilileri, Yerli Avustralyalılar ve Pasifik Adalıları gibi belirli etnik grupları etkiler..

Gebelikte Gebelik Diyabetinin Nedenleri:

İnsülin, pankreas tarafından üretilen ve glikozu enerjiye dönüştüren bir hormondur. İnsülin seviyeleri düştüğünde, kan şekeri seviyeleri yükselir. Hamilelik sırasında plasenta, şeker seviyelerinde artışa neden olan hormonlar üretir. Vücudunuz yeterli insülin yaparak kan şekerindeki bu artışı kaldıramıyorsa, gestasyonel diyabete yakalanırsınız. Genetik ve diğer bazı risk faktörlerinden de etkilenir..

Gebelikte Gebelik Diyabeti Belirtileri:

Gestasyonel diyabetin genellikle hiçbir semptomu yoktur veya normalden daha fazla susama veya daha fazla idrara çıkma gibi hafif semptomlar görülmez. Belirtilerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Artan susuzluk
 • Artan yorgunluk ve halsizlik
 • Aşırı açlık
 • Artan idrara çıkma sıklığı.
 • Sık idrar yolu enfeksiyonları ve maya enfeksiyonları.
 • Bulanık görme.

Gebelikte Diyabet İçin Risk Faktörleri:

Aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, hamilelik sırasında diyabet geliştirme olasılığınız daha yüksektir. (2)

 • Hamilelik öncesi fazla kilolu veya obezite.
 • Genetik: Diyabetli bir aile üyeniz varsa
 • Prediyabet: Hamilelikten önce olması gerekenden daha yüksek kan şekeriniz varsa.
 • Önceki gebeliklerde gestasyonel diyabet öykünüz varsa.
 • Yüksek tansiyon gibi diğer ilgili tıbbi durumlara sahip olmak.
 • Fetal makrozomi: Daha önceki gebeliklerinizde iri bebek doğurduysanız.
 • Ölü doğum yaptıysanız veya önceki gebeliklerinizde doğum kusurlu bebek doğurduysanız.
 • Gebelikte daha büyük anne yaşı.
 • Eğer ikiz taşıyorsan.
 • PCOS, akantozis nigrikans veya insülin direnci durumlarınız varsa.

Gebelik Diyabeti Nasıl Teşhis Edilir:

Rutin tarama, gebeliğin 24-28. haftalarında veya ailede risk faktörleriniz veya diyabet öykünüz varsa veya önceki gebelikleriniz varsa daha erken yapılır..

1. Tek adımlı test:

 • Doktorunuz açlık kan şekeri seviyenizi test ederek başlayacaktır..
 • 75 gram glikoz içeren bir solüsyon içmeniz istenecektir..
 • Kan şekeri seviyeleriniz art arda 1 saat 2 saat sonra test edilecektir..
 • Aşağıdaki şeker değerlerinden herhangi birine sahipseniz size gestasyonel diyabet teşhisi konur:

Oruç: > 95 mg/dL

1 saat : > 180 mg/dL

2 saat :> 150 mg/dL

2. İki aşamalı test:

 • İki aşamalı test için oruç tutmak gerekli değildir..
 • 100 gram glikoz içeren bir solüsyon içmeniz istenecektir..
 • Kan şekeri seviyeleriniz 1,2 ve 3 saat sonra test edilecektir..
 • Aşağıdaki şeker değerlerinden herhangi birine sahipseniz size gestasyonel diyabet teşhisi konulacaktır:

Oruç: > 95-105 mg/dL

1 saat : > 180-190 mg/dL

2 saat : > 155-165 mg/dL

3 saat : > 140-145 mg/dL.

Gestasyonel Diyabet Tedavisi:

Gestasyonel diyabet teşhisi konduysa, tedavi planınız şeker seviyenize göre özelleştirilecektir..

 • Genellikle, ilk olarak, şeker seviyeleri uygun diyetle, şeker alımını kısıtlayarak ve düzenli egzersizle birlikte glikoz seviyelerinin sık izlenmesiyle yönetilmeye çalışılır..
 • Sağlıklı beslenme: Tüm besin grupları olan meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar, besin değeri yüksek ve kalorisi düşük gıdalara odaklanır. İşlenmiş gıdaların, şekerli gıdaların, konserve gıdaların ve içeceklerin alımını sınırlayın. Kan şekeri seviyenize göre size özel yemek planları oluşturmak için bir diyetisyene danışabilirsiniz..
 • Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz, hamilelik sırasında genel refahı ve sağlığı iyileştirir. Kan şekerini düşürür ve insülin duyarlılığını artırır. Egzersiz ayrıca hamilelikle ilişkili sırt ağrısı, kramplar ve genel rahatsızlıkları giderir. Doktorunuzun onayı ile hafif bir antrenman hedefleyin ve yürüme, yüzme gibi egzersizleri günlük rutininize dahil edin..
 • Bir sonraki adım, sağlıklı bir diyet, şeker kısıtlaması ve düzenli egzersiz ile birlikte şeker seviyelerini azaltmak için hamilelikte onaylanmış güvenli bir oral hipoglisemik ilaç eklemek olacaktır..
 • Mayo Clinic’e göre, gestasyonel diyabetli kadınların yaklaşık %10-20’sinin şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olması için insüline ihtiyacı vardır..
 • İlaçla birlikte, portatif bir el tipi glikoz izleme cihazı ile kan şekeri seviyenizi sık sık izlemeniz önerilir..
 • Doktorunuz ayrıca insülin enjeksiyonlarının yan etkileri hakkında sizi bilgilendirecek ve kan şekeri seviyeniz çok düştüğünde veya çok yükseldiğinde ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.!
 • Bebeğinizin yakından izlenmesi: Doktorunuz bebeğinizin gelişimini tekrarlanan ultrasonlar veya diğer testler ile yakından izlemek isteyebilir. Gestasyonel diyabette ileri tarihli gebelikler, sizde veya bebeğinizde komplikasyon riskini artırabilir.

Anne ve Bebekte Gebelik Diyabetinin Komplikasyonları:

Kan şekeri seviyeleriniz kontrol edilmezse ve hamilelik boyunca sürekli yüksekse, komplikasyonlara yol açabilir ve çocuğunuzun sağlığını etkileyebilir..

1. Fetal makrozomi: 4 kilogramın üzerinde yüksek doğum ağırlığına sahip büyük bebek.

2. Yenidoğan hipoglisemisi: Doğumdan sonra bebekte düşük şeker seviyeleri.

3. Büyük bebek ve normal doğumda zorluk nedeniyle omuz distosisi

4. Yenidoğanda solunum sıkıntısı.

5. Preeklampsi: Annede yüksek tansiyon riski artıyor.

6. C bölümü: Kötü kontrol edilen gestasyonel diyabeti olan bir kadının bebeğini doğurmak için sezaryen gerektirme olasılığı daha yüksektir..

7. Bebeklerin yetişkinlerde obezite ve tip 2 diyabet geliştirme riski artar.

8. Polihidramnios: Rahimde erken doğuma ve erken doğuma neden olabilecek aşırı amniyotik sıvı.

9. Yenidoğanda artan sarılık insidansı.

10. Ölü doğum ve doğum kusurları riskinde artış.

Gestasyonel Diyabet Nasıl Önlenir:

 • Fazla kilonuz varsa ve gelecekte hamile kalmayı planlıyorsanız, uygun diyet ve egzersizle BMI aralığını normale indirmelisiniz. BMI’yi düşürmek, gestasyonel diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Hamileyken, hamileliğinizin erken döneminde bir doktora gidin ve herhangi bir aile diyabet öyküsü hakkında onu bilgilendirdiğinizden emin olun. Erken tarama, gestasyonel diyabetin erken saptanmasına yardımcı olabilir.
 • Ayrıca, diğer insanların size söylediklerinden bağımsız olarak sağlıklı bir hamilelik diyetine bağlı kalmalı ve şeker alımınızı sürdürmelisiniz. Hamile kadınlarda şeker arzusu genellikle yüksektir, ancak şekere aşırı düşkün olmadığınızdan emin olun, aksi takdirde gestasyonel diyabete yol açar..
 • Hormonal dengesizliği ve şeker seviyelerini düzenlemek için doktorunuza danıştıktan sonra uygun bir egzersiz rutini izlenmelidir..

Bebeğiniz doğduktan sonra şeker hastalığınız ortadan kalksa bile bir sonraki doğum için şeker hastalığına dikkat etmek gerekir. Doğumdan 6-12 hafta sonra ve doğumdan sonra yılda bir kez sonuçlar normal olsa bile kan şekerinizi kontrol ettirmelisiniz. Bazı araştırmalar, gestasyonel diyabetli bir kadının daha sonraki yaşamında tip 2 diyabet ve obezite geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir..

Daha önce gestasyonel diyabet geçirdiyseniz, başka bir hamilelik planlamadan önce düzenli olarak tarama yaptırdığınızdan ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürdüğünüzden emin olun. Bu makalenin bilgi sağlayabileceğini ve gestasyonel diyabetle ilgili tüm korkularınızı azaltabileceğini umuyoruz. bize bildirin!!

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Gestasyonel diyabet düşüklere neden olabilir mi??

Cevap: Bir kadının uzun süre kontrolsüz kan şekeri seviyeleri çok yüksekse, düşük yapma riski artar. Ayrıca annedeki yüksek kan şekeri seviyeleri doğum kusurlarına yatkınlık yaratır ve bu da düşüklere neden olabilir..

S2. Hamilelikte gestasyonel diyabet için ne zaman test yaptırmalıyız??

Cevap: Gestasyonel diyabet genellikle gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar. Yüksek risk altındaysanız 24-28 hafta arasında veya daha erken test yaptırmalısınız..

S3. Hamile kadınlarda güvenli kan şekeri seviyeleri nelerdir??

Cevap: Açlık kan şekeri: < 100 mg/dL

 • Yemeklerden 1 saat sonra: <140 mg/Dl
 • Yemeklerden 2 saat sonra: <120 mg/Dl.

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır. Yorumlanması amaçlanmamıştır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerine geçmez. Gestasyonel diyabet belirtileriniz varsa, teşhis ve tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna danışın..