Hamilelikte doğru beslenmek ve egzersiz yapmak çok önemlidir. Ancak odaklanmanız gereken başka bir şey daha var, o da aşılar. Aşılar, hamile bir anneyi ve doğmamış bebeği çok hızlı bir şekilde yakalayabilen hastalık ve hastalıklara karşı bağışıklama için kullanılır. Öte yandan hamile kadının besin almasını sağlamak için yapılan aşılar da vardır. Diyetinin bunu sağlayamaması durumunda. Nüfusun çoğu, aşıların sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Birçoğu hala bundan emin değil. Hamileler için aşılar hakkında konuşalım.

hamileler için aşılar

Hamilelikte Aşılar Güvenli mi??

Evet, Hamilelik sırasında belirli aşıların alınması güvenlidir, ancak hepsi değil. Gerekli aşıları mümkün olduğunca erken alın. Çünkü profesyonellere göre zamanında aşı/aşı almak güvenli bir hamilelik geçirmenizi sağlayabilir. Kişisel sağlığınızı veya bebekleri etkilemeden. Hamilelik sırasında verilemeyen bazı aşılar olmasına rağmen. Ancak sağlığın istikrarlı olması önemlidir, bunlar önceden verilmelidir..

Hamilelikten Önce Yapılması Gereken Aşılar:

Hamilelik sırasında vücudumuz bir yerine iki insanın ihtiyaçlarını karşılar. Bu, bizi etkileyen her şeyin ve her şeyin her zaman fetüsü etkileyeceği anlamına gelir. Yaygın hastalıklar bile vücuda büyük zarar verebilir.

Doğduğumuzda, bazı hastalıklar için aşı olmak bir zorunluluktur. Çoğu zaman ebeveynler belirli aşıları yaptırmayı kaçırabilir. Diğer durumlarda sağlık sistemi sürekli gelişirken, yetişkin insanlar bazı aşılardan kaçınabilir. Kavram yanılgıları olan insanların bundan emin olması gerekir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, bu hamilelik öncesi aşıları yaptırmanız tavsiye edilir..

 • Kızamık Aşısı
 • kabakulak aşısı
 • Kızamıkçık Aşısı
 • Suçiçeği Aşısı
 • Papilloma Virüs Aşısı

Hamilelikte Yaptırabileceğim Aşıların Listesi:

Sadece hamilelik sırasında, güvenli bir hamilelik dönemi geçirmek için tamamen gerekli olan birkaç aşı yapılır. Örneğin grip aşısı çoğunlukla herhangi bir yaygın gribe yakalanmamak için verilir. Grip, ateş, soğuk algınlığı, öksürük ve ardından bekleyen annede sıkıntıya neden olabilecek diğer bazı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında özellikle Kasım-Mart ayları arasında grip aşısı yapılması çok önemlidir. Boğmaca aşısı gebelik dönemi de önemlidir. Ancak bunun yerine 27 ila 36. haftalar arasında verilen bir Tetanoz aşısı olan Tdap Aşısını da alabilirsiniz.,

 • Grip aşıları (Grip)
 • Tdap Aşısı Gebelik (Tetanoz toksoidi, indirgenmiş difteri toksoidi ve aselüler boğmaca)

Hamile Kadınlar Hangi Aşılardan Kaçınabilir / Yapmalıdır:

Bebekken herhangi bir hastalığa yakalanmamak için aşı olmaya başlarız. Gebelikte Hepatit B aşısı, Gebelikte Çocuk Felci Aşısı, fetüs henüz vücuttayken verilemeyen bazı aşılardır. Bu aşılar ancak bebek doğduktan sonra doğrudan bebeğe verilebilir..

Her yetişkinin, kendilerine verilen veya hayatlarının erken döneminde verilen aşıları kontrol etmek için başvurdukları bir çizelgesi vardır. Bu aşılardan herhangi birini kaçırmak sağlığa zarar verebilir. Bu aşılardan herhangi biri sadece hamilelik döneminden önce veya sonra alınmalıdır, hamilelik sırasında bunları almanın yan etkileri olabilir. Hamilelikte kızamık aşısı, kızamıkçık aşısı hamilelikten önce veya sonra tercih edilir, işte hamilelerin kaçınması gereken diğer aşılar,

 • Kızamıkçık Aşısı
 • Kızamık Aşısı
 • Suçiçeği Aşısı
 • kabakulak aşısı

Hamile Kadınlara Aşı Yaptırmak İçin Oluşabilecek Yan Etkiler:

Hamile kadınlar için aşılar, bağışıklık sistemini belirli hastalık ve rahatsızlıklarla mücadele etmek için doğru duruma getirmek için genellikle enjekte edilir. Aşıların, vücudun zaman alması nedeniyle birkaç gün sürebilen küçük yan etkileri olabilir. Bazı durumlarda aşının vücuda girmesine alışmak. Aşılamadan sonra ortaya çıkabilecek yaygın yan etkilerden bazıları şunlardır:,

 • Aşının yapıldığı eldeki kızarıklık veya şişlik.
 • hafif ateş
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Eklem ve Kas ağrısı
 • Titreme

Hamilelik sevinci ölçülemez, ancak bu mutlulukla birlikte birçok sorumluluk da geliyor ve hamilelikte aşı yaptırmak da böyle bir sorumluluk. Sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı en iyi durumda olmalıdır. Böylece, gelecekte veya mevcut herhangi bir komplikasyon oluşmaz. Bu yüzden her zaman jinekoloğunuza danışmaya çalışın ve aldığınız tüm aşıları takip edin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Bir Aşı Doğmamış Çocuğuma Zarar Verebilir mi??

Evet, hamilelik sırasında kızamık aşısı, kızamıkçık aşısı, su çiçeği aşısı vb. aşılar, hamile annenin vücudunun yanı sıra doğmamış bebeği de etkileyebilir. Bu aşılar hamilelik sırasında alınırsa doğmamış bebeğe bulaşma/zarar verme potansiyeline sahiptir..

2. Doğumdan Sonra Hangi Aşılara İhtiyacım Var??

Yakın zamanda doğum yapmış anneler, yaptırmadıkları eksik aşıları almak için sağlık kartlarını kontrol edebilirler. Doktorlar genellikle kapsamlı bir süreçten geçerler. Bebeği aşılayın ve yeni annenin işleri planlamasına yardımcı olacak talimatlar ve tarihler içeren bir sağlık kartı oluşturun..

3. Hamilelikte Seyahat Etmeyi Planlıyorum, Aşı Yaptırmalı mıyım?

Doktorunuza başvurmanız ve daha sonra bir şeyler planlamanız önerilir. Hamile kadın, hamilelik sırasında alınması tavsiye edilen bir aşı olan Tdap’ı alabilir. Grip aşısı, soğuk algınlığı ve öksürüğü uzak tutabileceği için seyahat ederken yardımcı olan başka bir aşıdır..